Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:20 02.07.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема В няколко разговора...  
Автор Sahib (Господин)
Публикувано17.12.05 22:17



между приятели в мен възникна темата: Победител - победен или силния и слабия

Мисля, че сме го обсъждали, но е интересна тема... Бихте ли споделили мнение? В самия разговор и аз ще изразя своето...



Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано18.12.05 00:01



за мен тези понятия извън спорта и разни състезателни игри просто не съществуват
извън това какви са критериите, кой ги определя, при какви обстоятелства и правила, че да можем съвсем обективно да знаем кой е "победител" и кой "победен" ?
същото важи за "силния" и "слабия"

по тази тема на мен любопитството ми е насочено към това
що за човек е този, който иска на всяка цена да бъде "победител"/в каквото и да е/?
какво означава да си "победител"?



Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор Agent Provocateur (търсещ)
Публикувано18.12.05 14:36



Съгласен съм със СъН но не напълно. Наистина зависи от гледната точка за победителите и победените. Но това според мен е и избягване на реалността , защото в живота губиш и печелиш. Това не може да те определи като ултимативния победител , но може да си такъв във дадената ситуация , за дадения момент. А в бъдеще може да се окаже , че на някакво друго нива всъщност не си победил. Всичко си зависи от конкретната ситуация.

Победител , ултимативен , не можеш да бъдеш никога. Самия стремеж към победата като самоцел е безмислен , защото единствения победител в животта е смъртта :).

За силния и слабия смятам , че има такива. Но определенията за тях зависят пак от гледната точка. В едната е позорно да си слаб , това е осъдително , фатално , дарвинисткия закон. В другата просто си на по-ниско стъпало в развитието си. Както във всяко развитие всеки етап си има определени недостатъци и предимства пред другия и не е срамно , позорно нито осъдително да си на него. Това , че си там където си не намалява стойността ти като човек.

--------------------
Всичко написано от мен може да е погрешно.


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор Mинyтa (60 секунди)
Публикувано18.12.05 17:01



Много често слабостта е сила .
Виж как слабите жени си играят със силните мъже.

А пък аз например, често се оставям да бъда победена , и в този случай кой е победител ? !

Но в интерес на истината хич не обичам да губя, и все ми се иска аз да побеждавам. Но накрая не знам какво да я правя таз победа.

Кой всъщност контролира ситуацията - победителя или победения ?





Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Mинyтa]  
Автор Agent Provocateur (търсещ)
Публикувано18.12.05 17:20



Гледаш твърде дуалистично (както казва един приятел). Или с други думи абсолютизираш.

Може на пръв поглед да изглежда , че си победена но това не означава , че наистина си. Просто ти така го определяш със критериите , които са общо приети. Това обаче не означава , че не си победителка накрая. Ян или грубата сила или твърдостта не винаги е най-силното нито пък Ин мекотата или гъвкавостта е също най-силното. Въпроса е да намериш баланса между двете.

За това , кой контролира ситуацията моето мнение , че двамата са във взаимна зависимост макар и на пръв поглед победителя да контролира ситуацията то той е зависим в поведението си от победения. Така , че по някакъв начин поведението му е преодопределено. Как може да контролираш ситуацията след като не контролираш собственото си поведение.

--------------------
Всичко написано от мен може да е погрешно.


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Agent Provocateur]  
Автор Mинyтa (60 секунди)
Публикувано18.12.05 20:12



А ако се окаже, че е вярно !? Тогава ?!

Лесно е да се постави въпроса "да намериш баланса между двете" ,
ама трудно се отговаря на него .

Или както казва пък, един мой приятел " Съм от едната крайност в другата".

Забелязала съм, че в момента в който се опитам да контролирам ситуацията, тя се разпада. И всичко отива по ........





Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Mинyтa]  
Автор Agent Provocateur (търсещ)
Публикувано18.12.05 21:59



Ако се окаже , че е вярно сигурно живеем в свят подобен на този в приказките , митовете и легендите . С ясни граници между добро и зло с герои изцяло положителни или изцяло отрицателни.

Отговор на въпроса няма . Според мен баланс за постоянно не можеш да намериш , единствено ако не станеш Христос или Буда.
Може да не ме разбереш , но няма да ти го обяснявам , всеки сам трябва да го разбере.
Може и да не се съгласиш , всеки намира истината по различен начин и я нарича с различни имена.

--------------------
Всичко написано от мен може да е погрешно.


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано18.12.05 22:32



А при мен изниква логика, физика и математика...всяка Сила при напрежение дава резултат. Силата без напрежение е в покой. Принципът на Силата е да насилва! При сблъсък на две сили побеждава тази сила която насили другата сила. Сбора от сили може да бъде предвиден и изчислен, законите са физически и са открити вече.
Ако си мислиш, че слабия насилва силния това означава че не познаваш силите и законите им.
А има и още...слабото и крехко борче, се навежда от силната тяжест на тежкия сняг и снега пада от собствената си сила
Малките дръвчета знаят, а ние още умуваме за силите

Че кой друг, ако не ние?


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Agent Provocateur]  
Автор Чepвeнyшka (п(т)ичка)
Публикувано19.12.05 12:51



Стремежът към "победа" те мотивира да извадиш от себе си най-доброто, в търсенето на личното аз по пътя на стълбицата ти на развитие.
А "смъртта" е победител само над физическото ти тяло, което също не я прави победител над духа ти, с който ти си се надрастнал, а си имал и победи в поредния живот на изпитания.

I'm A Bitch When I See Red


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Agent Provocateur]  
Автор Sahib (Господин)
Публикувано20.12.05 09:13



Здравей!
Нали знаеш, че няма нищо ултимативно...

Говоря отвлечено...

В една част от живота си бях от победените... а в друга от победителите... Знаеш ли до какви изводи ме докара това... Страшно е...

От дистанцията на времето и опита натрупан през него ще кажа, че в повечето случаи когато съм бил от победените съм бил душевно по-уравновесен, а в случаите на победител въпреки победата съм бил неудовлетворен... може би заради средствата... Сега възприемам нещата по-друг начин... Победата е важна, но не на всяка цена и не с всички средства...
Мисля, че съм го казвал, но Пътя към победата е по-важен от колкото самата тя...

За силния и слабия: Кой е силния? Този, който владее положението, този разполага...

Аз асоциирам Силния с идеализирания образ на Рицаря... но не този от кръстоносните походи... по-скоро с Крал Артур

Значи Силния е Победител, но също така е Великодушен, Щедър или най-общо казано Богат... но Богат на Добродетели



Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Чepвeнyшka]  
Автор Sahib (Господин)
Публикувано20.12.05 09:15



От твоето мнение излиза въпроса за Доброто... Какво е Доброто?

Според мен стремежа към победа те кара да извадиш всичко, не само доброто...



Тема Re: В няколко разговора...нови [re: ПЪTниk]  
Автор Sahib (Господин)
Публикувано20.12.05 09:25



Хехе Ясновидецо... Пак прокара от идеите си...

Нека приемем, че е така както казваш... Аз от математика и физика не разбирам, но ще приложа моята логика...

Според мен:
1. Силата е в покоя (както казва Джей Ло в онази реклама: "Patience is everything")
2. Но ако една Сила насили, то необратимо ми се струва, че втората ще насили първата със същата големина
3. Ако се срещнат 2 сили с еднаква големина по-скоро биха се неутрализирали, а ако едната е по-голяма ще насили другата и после обратното...
А малкото борче както се навежда по същия начин се изправя...




Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор Agent Provocateur (търсещ)
Публикувано20.12.05 20:08



Знам , че няма ултимативен победител. Но хората , които си поставят победата като самоцел искат да са такива. Аз познавам такива хора. Победата не трябва да е просто за да победиш тя трябва да има причина и то важна.

За силния не съм съгласен , може да си силен и да си лош , тоест да не си благороден и т.н. Ако си силен и добър тази комбинация не те прави силен , тя те прави пълноценен.

--------------------
Всичко написано от мен може да е погрешно.


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор Дapия_ (9)
Публикувано20.12.05 21:48



Подсещаш ме за един пример от Библията: за спора между двете майки за живото дете и Соломоновата присъда ...

Който не подбира средствата по пътя към победата, ми напомня за жената, пожелала да вземе чуждото дете...
Готовият да се откаже от победата, но да "не продаде душата си на дявола" - за истинската майка, която не се поколебала да отстъпи детето си на другата, само и само да го запази живо.

Победата и загубата, както и силата и слабостта могат да се разглеждат от различни страни. И са привидни.

Представям си и ситуация, в която и победителят и победеният проявяват сила. Зная, че звучи парадоксално. Да предположим, че сражението е било без "удари под пояса" и противниците са били равностойни. Но единият, поради някакви причини (не поради изчерпване на силите) решава да капитулира безусловно. Жестът на безусловната капитулация може и да бъде изпълнен с достойнство. За мен силата на победителя се вижда след края на сражението. В унижението и поругаването на победения протовник, аз не съзирам сила... Но победителят може да се отнесе с уважение към победения равностоен противник - в това има страшно много сила. Аз асоциирам силата с благородство. Друг е въпросът, че в наши дни рицарството не е на мода. Живеем в интересни времена...



Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор Чepвeнyшka (п(т)ичка)
Публикувано20.12.05 22:16



По делата ще ги познаете, но по мотивите ги осъдете...

I'm A Bitch When I See Red


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано21.12.05 21:44



и аз не съм физик но си спомням от училище че когато две сили се насилват може да им се изчисли сбора...искаш ли да опиташ? Ето и двете сили с еднаква сила се срещат под ъгъл45 градуса...можеш ли да познаеш колко ще е сборната им сила на тези двете сили и накъде ще се насочи общата им сила?
Това за точка 2 и 3 при теб

Че кой друг, ако не ние?


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Чepвeнyшka]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано21.12.05 21:50



По плодовете, по вкуса им...но това само ако си яла и познаваш вкуса им...а това с делата...същото е...не може непознаващия да познава по делата, непознаващия може да не познава...ако има такива ....според теб...защото ако имаше, ти не би написало това.

Че кой друг, ако не ние?


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: ПЪTниk]  
Автор Sahib (Господин)
Публикувано22.12.05 18:56



Хм сега ще измисля нова математика

значи виждам го така: едната сила + втората сила - 45% то сбора...

посоката е противоположна на по-голямата сила т.е. изменението на посоката на по-голямата сила ще е по-малко...



Тема Re: В няколко разговора...нови [re: ПЪTниk]  
Автор Чepвeнyшka (п(т)ичка)
Публикувано22.12.05 20:33



По тази логика всеки е абсолютния победител, бидейки самодостатъчен в картината на живота си. И плодовете ще следва да са гинили, макар и брани съзнателно, защото се е проявило само недоверие и крайна мнителност, към останалите търсачи на гъбки Червенушки. Нима вярваш, че не могат да се ориентират и те по усета си в пейзажа?

I'm A Bitch When I See Red


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано22.12.05 22:15



Това е измислено вече
Като перца сред вятъра сме...има да изчисляваме

Че кой друг, ако не ние?


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Чepвeнyшka]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано22.12.05 22:20



Вярвам че могат и ми е дадено да зная че могат, но не това което ти си мислиш
Не изключвам възможността да съм объркан и да греша..

Че кой друг, ако не ние?


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: ПЪTниk]  
Автор Чepвeнyшka (п(т)ичка)
Публикувано22.12.05 22:53



За жените е хубаво да са покорни...
За жените е предимство да са лигли...
За жените няма нищо по-добро, което могат да дадат на мъжете от своята слабост ...
....
Заради тези и други причини ще те оставя да си мислиш, че си взел поредната си победа...

I'm A Bitch When I See Red


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: ПЪTниk]  
Автор Sahib (Господин)
Публикувано22.12.05 23:17



Хехе Суета на Суетите
Всичко е суета и гонене на вятъра

Да, от пръст сме направени и в пръст ще се превърнеме... и кво от това

Нищожни сме, ПЪТник, знам...



Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Чepвeнyшka]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано23.12.05 15:02




ооо благодаря за подаръка, какво да ти дам като награда?

Че кой друг, ако не ние?


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано23.12.05 15:06



богове сме, ама не знаем това....така пише в библията

Че кой друг, ако не ние?


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Sahib]  
Автор kъcмeт (непознат )
Публикувано23.12.05 15:31



Въпрос на гледна точка и на светоусещане.След колко от спечелените битки можем да се насладим на триумфа истински?Понякога искам просто да си почина,но май няма да ми се случи в този жовот.Баба ми казва,почивка на оня свят.....ббррр



Тема Re: В няколко разговора...нови [re: ПЪTниk]  
Автор Чepвeнyшka (п(т)ичка)
Публикувано24.12.05 11:10



Весела Коледа!
Живи и здрави до година, до амина:)))

I'm A Bitch When I See Red


Тема Re: В няколко разговора...нови [re: ПЪTниk]  
Автор Sahib (Господин)
Публикувано24.12.05 14:52



Това е така Благодарение на Светия Дух, който е във всеки от нас...



Тема Re: В няколко разговора...нови [re: Чepвeнyшka]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано25.12.05 12:06



Честита Коледа.
Бог да те благослови.
А аз желая на теб и близките ти здраве, щастие и много късмет...и да се обичаме.
Честито.

Че кой друг, ако не ние?



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.