Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:58 29.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема щенови  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано21.11.05 10:40



закъснея за работа заради една специалистка по аналитична психология
слушам я и се чудя
аз ли съм излязла от час?!
току що каза, че самодостатъчността е абсурд, и който смята, че си е самодостатъчен е обречен на провал
около това каза още маса неща, които в много книжки зачеркват дебело, а тя твърди, че не може да се живее без тях, че е противопоказно на човешката природа
/е, повода тя да се изказва е деня на християнското семейство/

та се чудя сега, ако някой отиде при психоаналитик с въпроса, да живея сам със себе си/обичайки само себе си до премала / или да търся цял живот себеподобни за да си даваме едни на друг, това което имаме без да мислим за себе си, и тази дилема му е проблем?
той какво ще му отговори той според вас?
накъде насочва с въпросите си?
какво говорят тези специалисти?
каквото иска да чуе клиента? каквото в момента им дойде на ума? собствената си позиция ли налагат или някакви "модни тенденции" в науката следват?

закъснявам за работааа..., айде чао и приятен ден



Тема Re: щенови [re: CъH]  
Автор Sahib (Господин)
Публикувано21.11.05 12:20



Хехе

Мисля си, че човека обича сам да си причинява грижи, проблеми и т.н.

По темата... Бих ти препоръчал да прочетеш "Изкуството да обичаш" на Е. Фром... На мен ми хареса много...

Така, доколкото разбрах дилемата пред теб е Сам или с някой?
Друг въпрос поставен от теб е за Самодостатъчността...
И психоаналитиците... - Този въпрос не бих искал да го коментирам...

1. Според мен трябва да търсиш...
Ако се върна назад в разсъжденията си - цивилизацията е стигнала в прогреса си до нивото на глутница от вълци-единаци. Мен това не ме удовлетворява във взаимоотношенията на хората... Старая се да не се случва и с моите...
От друга страна е много важно да обичаш... Това може да те направи щастлив... Това е пътя към реализация на човека... Да може да обича...

2. Никой не е самодостатъчен... "Човек не е човек, ако няма свой човек" От дядо ми го знам... Какво значи самодостатъчен? Всички сме зависими... Абсурдно е да се мисли обратното... И в този ред на мисли ми се струва, че ти имаш предвид партньор (гадже, любовник, съпруг/а) Но как би могъл/а да споделяш мигове, чувства и мисли само с един човек? А приятелите?
Е тогава самодостатъчен/а ли си?



Тема Re: щенови [re: CъH]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано21.11.05 13:36



Не успях да разбера точно въпроса ти, но улових смъсъла му
Живеем в свят на двойственост,дух-материя добър-зъл, топло- студено, сладко-горчиво, самодостатъчен-несамодостатъчен.
Мисля че всяка една крайност не е добър начин на живот. Човек трябва да се стреми към равновесието.
А за психоаналитиците не ми се говори Познаването на човешката психика не може да се научи в училище. Това е талант даден ни отгоре, на един много на друг малко. Другия проблем при хората и психоаналитиците е използването, начина на употреба на таланта и знанието...нали забелязваш, човек узнал знание за физиката и направил бомба, узнал как се прави самолет и убива хора с него...психоаналитиците не узнали самолета, а узнали Фройд и убиват с него ...и едните и другите го правят по една и съща причина. Причината е в нас хората...дори си мисля че аз и ти не сме по- различни от тези в примера ми, разликата е само във външните условия които ни въздействат, но това не е наш дял и няма как да се гордея с него.
Започнах де си мисля, че Твореца за да спаси един е готов на много жертви, много скъпо струва един спасен... .. не ми се вярва да е някой самодостатъчен

Че кой друг, ако не ние?


Тема самодостатъчност/ семействонови [re: CъH]  
Автор beaver ()
Публикувано21.11.05 14:17



Не съм слушал въпросната анал-психоложка, но все пак не бих бързал да генерализирам нейното изказване - за абсурдността на самодостатъчността - като непременно анти-индивидуалистко, насърчаващо към безличие, примиренчество, конформизъм, колективизъм и т.н. Наистина, човека е социално животно и признаването и имането пред вид на това съвсем не противоречи на индивидуализма и разбирането за лична свобода. Даже напротив: за да съм уверен и сигурен в това какво мога сам да свърша, докъде мога да се противопоставям на колективния дух без да намалява успеваемостта и удовлетворението ми, къде мога да правя компромиси и къде не, трябва да имам добра представа за това какво ми дават (отношенията с) другите и какво не. Дори когато съм сам, планирам си нещо, занимавам си се с нещо, пак при мен присъства обобщения друг - той е възможността всяко мое действие и мисъл да бъдат видяни. Колкото и големи индивидуалисти да сме, да заявим, че тази възможност за видяност не ни интересува, значи да се излъжем и оттук - да намалим способността си за самостоятелно справяне и удовлетворение (защото тази способност е силна, когато знаем и се съобразяваме с пречките пред нея).
В контекста на деня на християнското семейство, обсъжданото тук анал-псих изказване, разбира се, може и да се интерпретира като про-семейна пропаганда, както, може би, ти си го възприела. Т.е. едва ли не, трябва задължително да си намерим половинката, спътника/цата в живота, защото иначе, видите ли, не сме добри християни, превъзмогнали себичността, не сме пълноценни хора и т.н.
Може и да му дадем по-смекчен прочит: ако семейството е основната клетка на обществото (т.е. най-малката автономно функционираща единица на социални взаимоотношения), то дори и да изберем да живеем сами, ние съзнателно или несъзнателно търсим да се впишем в реални или въображаеми семейни (микросоциални) взаимоотношения. В традицията на динамичната психология (вкл. психоанализата на Фройд и аналитичната психология на Юнг, втората е по-десексуализиран вариант на първата) един избрал самодостатъчността човек няма начин да не си изгради един заместващ, компенсаторен семеен свят: ще влага ненормално много енергия и дребнавост в работата си, ще се занимава прекалено вманиачено с хоби, с домашни любимци, ще се обгради с предмети и обстоятелства, в които да инвестира просоциалното си либидо, в които несъзнателно да реализира семейната структура, която е интрнализирал в детските си години, когато е имал семейство.
Нищо не те задължава да взимаш присърце тази традиция, тези интерпретации, тази явна или прикрита тв и вестникарска просемейна пропаганда, но, надявам се, ти е било интересно да поразсъждаваш и в тази посока.



Тема Re: щенови [re: CъH]  
Автор Marina (стегната)
Публикувано21.11.05 16:37



СъН, психотерапевтите не дават отговори. Те ти помагат да ги намериш сам.
Така че каквото и да го питаш терапевта отговор няма да получиш.



Тема Re: щенови [re: CъH]  
Автор lmBlack (Хладнокръвен)
Публикувано21.11.05 20:40



Човек се адаптира и ако се налага ще си говори с фикуса, с парцалена кукла или с полупълна бутилка гроздова и със сигурност ще получи пълно разбиране .
Повода обяснява позицията и.
Важен е етапът на изграждане на личността, с останалата част от живота човек може да се справи добре и сам.



Тема Re: щенови [re: Marina]  
Автор lmBlack (Хладнокръвен)
Публикувано21.11.05 21:42



Това ще го цитирам в сгоден случай, като основание за присъствието ми тук .



Тема Re: щенови [re: Marina]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано21.11.05 21:56



е да де, ама нали с въпросите си може да манипулира съвсем точно насоката на изводите и "отговорите", до които "сам" ще стигне клиента,
да не говорим, че някои психоаналитици владеят и техники, като хипноза, НЛП и др. техники за въздействие
и кой може да допусне, че психотерапевтите са най-интелигентните хора, най-обективните/не изхождащи само от собствения си опит и мироглед/, най-моралните, с най-добре развито въображение, че да могат да са полезни наистина на клиентите си?



Тема Re: щенови [re: lmBlack]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано21.11.05 22:19



ааа, моля, моля....когато клиента започне да си говори с това, което изреждаш се превръща в пациент..., на психиатъра
какво значение има тук етапа, след като човек е социално животно и само в общуването си с други хора може да се самоосъзнае и развива...
иначе може да обича, или да се жертва или да бъде полезен за фикуса, парцалена кукла или полупълна бутилка гроздова, ама какво от това...
може ли да се почувства щастлив?



Тема Re: щенови [re: CъH]  
Автор Kpъr (новак)
Публикувано21.11.05 22:23



права ми изглежда (без да съм я виждал)
теоретично погледнато,

само че на практика никой няма да е доволен...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.