Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:38 25.09.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Така ли се заклеват докторите?  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано03.06.05 22:07



“В името на Аполон - лечителя, в името на Хигия, в името на Панацея и в името на всички богове и богини, които вземам за свидетели, заклевам се, че по силите на знанията си ще върша всичко, в което се кълна.

На учителя, който ме е учил да лекувам, ще гледам като на баща: ще му помагам да живее и ще му давам, каквото му е нужно и ще гледам децата му като свои братя. Ако те поискат да изучат нашето изкуство, аз ще ги обуча без пари и без някакви задължения в бъдеще.

Ще ги уча на принципите на медицината, ще им давам обширни обяснения, ще им развивам доктрината като на свои деца, както на тях, така и на учениците си, които са записани при мен и които са положили клетва.

Аз ще препоръчвам на болните подходящия режим според познанията си и ще ги защитавам от всички вредни неща.

Никога и никому няма да препоръчвам употребата на отрови и ще отказвам да давам на когото и да било подобно нещо.

Ще запазя живота си чист и свещен, както и моето изкуство.

Когато влизам в някоя къща, това ще бъде само, за да лекувам някой болен, като се предпазвам от всякаква волна неправда и най-вече от всякакви сластолюбия към жените и мъжете, били те свободни или роби.

Всичко каквото видя или чуя при изпълнението на своята професия или извън нея и което не бива да се разправя, аз ще го пазя в тайна и ще го смятам за нещо свещено.

Ако изпълня тази клетва, без да я нарушавам, дано живея дълго време, за да преуспея в изкуството и да стана прочут во веки веков, като пазя тази клетва и не престъпя нищо от нея. Ако пък сторя обратното, нека ме сполети вечна забрава.”

Заклех се!

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: ПЪTниk]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано04.06.05 11:33



ТОЧНО ТАКА..............



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: ПЪTниk]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано04.06.05 18:51



защо питаш, ПЪТник?
аз три дни си общувах само с доктори, и то много доктори
видя ми се, че всички са се заклели точно така,
само няколко души ми се стори, че са пропуснали клетвата

Редактирано от CъH на 04.06.05 18:51.



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано04.06.05 19:36



Здрасти докторе, че ти нали не вярваш в богове, наистина ли така си се клел?

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: CъH]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано04.06.05 19:38



Здравей CъH,
Ако повече добри доктори срещаш значи не си съвсем зле...според моята философия.
Има надежда

На теб мога да споделя...повече от десет години аз най- малко по два пъти дневно насочвам мисълтта си умишлено със следните слова...Господи, моля те дай ми здраве и частица от твоята лечебна сила...
Или съм си природно здрав, или словото има сила...или ме осенява милост Божия, или нещо друго...сигурен съм
Няма да ти пиша вече!

Редактирано от ПЪTниk на 04.06.05 19:42.



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: ПЪTниk]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано04.06.05 19:53



Кой казва, че не вярвам..........

И в Хипократовата клетва вярвам и я следвам според сили, знания и съвест.

Не всички лекари са толкова арогантни, за да обожествяват себе си в бяло.................

п.п. прочетох още веднаж, никой от нас не я помни наизуст. Мога да кажа че до момента, съм я спазвал точка по точка и смятам да бъде така и занапред.

Редактирано от kem.kem. на 04.06.05 19:57.



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: ПЪTниk]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано04.06.05 19:54



ааа, ама аз не за себе си съм ги ползвала докторите,
те бяха детски доктори,
слушах ги и половината работи, които си говореха не разбирах,
но усещах колко са загрижени за децата и как искат да им помогнат за да не страдат
само няколко от тях сякаш не бяха положили клетвата и си говореха за някакви каси, за някакви комисии, за някакви бюджети/това сигурно е нещо много полезно за децата, ама аз не разбирам.../
и все казваха, че няма защо да са толкова загрижени докторите,
по-добре родителите да събират пари, пък като се разболеят децата..."с човека е говорено, каза - ще видим"

и иначе и аз Слава Богу съм здрава...



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: CъH]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано04.06.05 20:01



Дано това е сън, и дано България се пробуди по скоро от този кошмар.......
Не се търгува със здраве и живот, неее, не се търгува.

Осъждам търгашеството с човешките страхове и безпомощност пред болестите.



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано04.06.05 20:29



Кажи ми моля те, страх ли те е от Бог?

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: CъH]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано04.06.05 20:42



Сигурно е защото в двойствен свят живеем, топло- студено, сладко -горчиво, добро и зло.
Не бива да говоря много за лошите доктори защото в един предишен живот съм бил богат и алчен доктор и съм връщал пациенти, които са нямали пари....малийййй колко гаден съм бил...
CъH, с теб сме учили медицина в Париж, ама ти не помниш
Ти беше много красива дама и от богат род, аристократичен, тогава не беше модерно жените да са докторки. Бяхме 18 мъже и само две жени...с теб се срещнахме на нещо като стаж в една болница и ти ми сподели че родителите ти са те пратили да изучаваш тази наука, но ти няма да практикуваш никога...ти искаше да рисуваш в собствено ателие...по късно чух, че действително си започнала да рисуваш, дори беше наела ученици.
Сега има в една частна колекция няколко от твоите картини, но за съжаление собственика мисли че автора е неизвестен. Ти наистина имаше дарба за рисуване, но някой твои недостатъци ти попречиха да я развиеш напълно...това в един друг живот
Да не мислим за тогава, че пропуснахме сега

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: ПЪTниk]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано04.06.05 21:05



Респектът и вярата нямат нищо общо със страха.
За страх, не ме е страх.............



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано04.06.05 21:24



Благодаря, бях се залюбопитил един такъв.
Разкажи ни за някой тежък случай , които си излекувал и ти е донесло удовлетворение

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: ПЪTниk]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано04.06.05 22:03



Всеки от пациентите ми напуснал в стабилно състояние болницата ме прави щастлив.
За съжаление ние психиатрите никога не можем да кажем, че се разделяме поживо поздраво с "оздравелите" завинаги.........

Важното е, че оставаме за повечето от пациентите си най добри приятели, душеприказчици и хора, в които те намират доверие и подкрепа в объркания си свят...........

п.п. предполагам, че сте прочели за българската актриса Мариана Димитрова.
Ето ви още един пример, защо депресията е ужасна и понякога борбата с нея е безнадеждна. Съпругът и е мой колега, но и той не е успял да изтръгне собствената си жена...........



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано05.06.05 08:40



kem.kem., разговора стана сериозен

винаги ми се е струвало, че вие не се разделяте поживо поздраво с "оздравелите" завинаги само защото лекувате последствия, а не причини,
в депресия е изпадал предполагам почти всеки човек/при загуба на близък или при някоя друга тежка житейска ситуация/
защо при едни хора това отминава дори без лечение, а при други се повтаря или има фатални последствия?
сам споменаваш Мариана Димитрова и съпругът и - психиатър,
той би трябвало да я познава много по-добре от всички останали свои пациенти, каква може да е причината да не е могъл да и помогне?

искам да те питам до колко вие психиатрите познавате себе си и от там и другите,
като казвам "другите" имам предвид вашите пациенти?
само по симптомите ли се ориентирате и тах ли лекувате, или имате и други възможности/интелигентност да вниквате и обхващате и анализирате живота на пациентите си, интуиция, емпатия и пр./?
ако според вас причината за депресията е в липсата на някакъв химически елемент или хормон в кръвта на пациентите ви,
защо след като това може да се коригира и внася отвън нещата се повтарят при някои хора?

бих искала да те питам/ако въпросът ми не ти се струва твърде неделикатен/
ти защо избра тази специалност?
и доколко в най-общи линии ти е позната психиката на хората занимаващи се с изкуство?



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано05.06.05 08:56



ами няма как да се пробудим защото вече живеем в друга реалност
знаеш как е в развитите демокрации, нали?
за платежоспособните много грижи, прекрасни условия, модерна техника и най-добрите екипи, а за другите - общински болници, стажанти, недостиг на медикаменти, апаратура и т.н.
парите станаха основна ценност, мярка и възможност за всичко,
но в крайна сметка всичко е в Божиите ръце



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: ПЪTниk]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано05.06.05 09:04



направо тръпки ме побиха като ми каза, че и аз съм учила медицина
сигурно така е било..., насила са ме пратили родителите ми,
защото си мисля, че по никакъв начин не бих могла да се срещам със страданието толкова отблизо
а за рисуването сигурно си прав
ееех, Париж, Монмартър, Сена....



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: CъH]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано05.06.05 09:46



Не е толкова просто за обяснение, но ще опитам.
Нека оставим на страна всички вродени психиатрични аномалии и да погледнем, тези, дето биха представлявали интерес за по широк кръг хора.
На първо място се врежда депресията и биполярното разстройство \маниакално депресивен синдром\, следвано от шизофрения в различните и форми, циклофрения и т.н. Психопатията също не е за подценяване.
Естествено, преди да се диагностицира болният е от него да се снеме пълна анамнеза. Обикновенно стигаме до причините, предизвикали появата на депресивното състояние и оттам до блокажа при производството на достатъчно невротрансмитери, но не можем да ги отстраним.
Депресивно болните като правило са с висок коефициент на интелигентност,
борбени и "силни" психически натури. Парадоксалното е, че точно това ги прави раними. Те толкова много се натоварват психически, че в един момент при травма "горят бушон", ще рече стигат границата на емоционално натоварване и от там следва срив. Как лекарят да отстрани причините, те не лежат в негова власт. Причините са, наследствено предразположение, характер и външни фактори. Кое от трите да отстраняваме или лекуваме.
Ако човекът е емоционално лабилен и се групират външните фактори...
ще рече проблеми в семейството, на работното място в социалното обкръжение, нерядко психическо затормозяване в следствие на прекарани тежки инфекциозни или хронични заболявания, ние сме безсилни. Това, което е в наша власт остава лекуване на последствия, разговори с болния \прословутата психотерапия, която има за цел да изясни причините и да помогне на болния сам да отстрани негативното им влияние\, но по правило характерът на пациетна остава негов спътник и оттам, той остава поддатлив на психически срив.............\ще продължа в последствие........\



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: CъH]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано05.06.05 12:34



.......в депресивни ситуации изпада всеки човек, в някой от етапите на живота си, но от депресия се разболяват средно около 10% от хората.
Депресивно болният никога не достига пълно оздравяване, поради склонността на болестта към рецидиви. Дори и след успешно "излекуване" на такъв болен, след премахване на причините, довели до това състояние \случаят с Мариана Димитрова\, той изпада в една друга крайност, маниакална дееспособност, която на свой ред води след себе си засилено психическо натоварване и пътят отново тръгва надолу към депресия.
Маниакалните периоди в живота си, болните изживяват с особен интензитет:
напористи, контактивни, бързо и логично мислещи, лесно усвояващи брилянтно изразяващи се, логични и убедителни...........



Тема а ти къде си се клел?нови [re: kem.kem.]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано05.06.05 13:08



...в БГ, тук в Австрия или и на двете места?



Тема Re: а ти къде си се клел?нови [re: arte]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано05.06.05 14:50



За 10% това ли те интересува, ако да.........отговорът е ...да.



Тема ами да...нови [re: kem.kem.]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано05.06.05 15:03



... това ме интересува, защото допълнително мога да си допълня представата за теб...
- едно е ако си следвал "тогава" и само в БГ
- друго е ако "после" си следвал и тук...
- и е съвсем друго ако си дошъл "скоро" и си следвал само тук

три различни идентичности!!!



Тема Re: ами да...нови [re: arte]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано05.06.05 15:26



Нищо не схванах, но не е толкова важно...........
Завършил съм медицина в БГ, специализирал съм психиатрия в Австрия, практикувам във Виена.
Съжалявам, не разгадах какви са тези "тук" "тогава", "дошъл скоро"...къде............?

"идентичности".........какви?

п.п. тоя пипсел, ако пипне още веднаж, ще го хване пипката


Тема ето какво имах предвид...нови [re: kem.kem.]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано05.06.05 15:40



Тук в клуба някои сме от сума /и на сума/ години; често темите ни прескачат епохи и се връщат в миналото ни, което беше комунистическо "тогава" там в БГ "лекуваха" със съветска марксистка терапия, докато тук /и/ с психоанализа...
...та конкретно...
ако си над 40-45 години и си завършил "там" в БГ 80-те години, то в професионалната ти идентичност има багри и от "онова време" (което не казвам, че е лошо)
ако си младок /под 30/ и "дресиран" само в немско, то /за мен/ нещата са други т.е. приблоижавам те в представите си към тукашните ти /тук родени и учили/ колеги...(мои си образи за нещата)...
...а както е в случая ... подбрал си професионалното си букетче от два карая на Европа...то май това е най-доброто, а?
... и сега ако кажеш, че работиш в Щайнхоф...!!!



Тема географско уточнение...нови [re: kem.kem.]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано05.06.05 15:47



...предположила бях, че си ми погледнал профила, от което да ти стане ясно, че твоето "тук" и моето са идентични



Тема Re: ето какво имах предвид...нови [re: arte]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано05.06.05 15:51



Не мести темата към мен, моля, не е коректно.........виртуален клуб е все пак.
Смело мога да твърдя, че медицинското образование в България, точно през 80 те години \нямам тире на руската клавиатура\ съвсем не е за подценяване.
Пет години бях лекар с обща медицина в БГ и то на спешна медицинска помощ, която е доста натоварено звено и не търках стола в кабинета на поликлиниката, както това правеха доста от колегите.........

Не гадай, не съм в Щайнхоф.................

п.п. тоя пипсел, ако пипне още веднаж, ще го хване пипката


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано05.06.05 18:30



аха, всичко това сигурно е така както казваш

за мен "причини"/както и ти казваш/ са повече детството, характера, възпитанието, средата, ценностната система...не на последно място професията/не случайно те питах за хората на изкуството защото при тях афектите са начин на живот/...
но сега когато психоанализата е толкова на мода, излиза тонове литература с приложна психология, или духовни практики, на които целта е човек да опознае по-добре себе си, да изчисти съзнанието си от неблагоприятни модели на мислене, да се научи да познава и контролира чувствата си, да разбира другите и света около себе си, и да намира ефективни начини да се уравновесява..,
и след като казваш, че Депресивно болните като правило са с висок коефициент на интелигентност, борбени и "силни" психически натури
защо не им е възможно да си помогнат сами...или с помощта на някой друг?

като казваш наследствено предразположение, какво имаш предвид?

това, че болния след депресивното състояние изпада в една друга крайност, маниакална дееспособност, това недостатък на лечението ли е?

и друго искам да те питам,
много често забелязвам/повече сред мъжете отколкото сред жените/ прояви на маниакалност, която направо си изглежда като болестно състояние, но понеже не пречи на човека да изпълнява ежедневните си задължения, напротив, той е хиперпродуктивен/както сам казваш/, а пречи само на определен кръг хора, които са около него..., то тя не се лекува...
и още нещо да те питам,
как ти като практикуващ психиатър контактуваш с близките на пациентите си?
интересуваш ли се понякога освен от здравето и интересите на пациента си и от това как се справят най-близките със състоянията му, как влияят те на психика им и пр.?
този въпрос ти задавам защото много ме учуди/не обвинявам и осъждам сега колегата ти, нито се съмнявам в професионализма му, а се чудя/, че един психиатър, който при това твърде добре би трябвало да познава жена си, е допуснал да изпадне тя в такава дълбока криза,
да не би да се е уморил да се бори с болестта и...или да е преценил, че не може нищо повече, което зависи от него да направи?



Тема Re: ето какво имах предвид...нови [re: arte]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано05.06.05 19:08



абе ееей, arte,
пак се губиш от хоризонта,
ама много я преекспонираш тази комунистическа тема да ти кажа...
няма спор, че големи недостатъци имаше системата,
ама всяка система я има...
сега ако кажеш, че не е така ще си изкривиш сърчицето
някак не е нужно да гледаме на всичко само от едната посока....
и тогава , както и сега имаше и много кадърни и някои некадърници...и в медицината, и навсякъде...,
но който искаше и можеше да е добър - ставаше добър професионалист...
и ако не е било така тази система нямаше да изтрае 45 год. ами щеше да рухне на 45-та минута...
всъщност ти пренасяш всички негативи на системата в/у цялото ни общество, а аз си мисля, че и тогава много от хората си бяха много свестни, и умни, и кадърни, и професионалисти
е не започва летоброенето на Б-я от 10 ноември насам, няма как да ме убедиш в това

скоро писах нещо в клуба/в темата "какви хора могат да плачат за Сталин"/, ама после го изтрих...не за друго, а защото ако някой има необходимост от сенките на миналото да си създава "образа на врага", и да продължава да му дава "живот" за да оправдава някакви свои действия или бездействия,
то това си е негова работа и аз не искам да му преча...
все пак мисля, че е по-разумно да се живее не с миналото, а с настоящето и с възможностите, които ни дава то...




Тема медицина 80-те в БГ - ДА!...нови [re: kem.kem.]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано06.06.05 12:30



...но психиатрия...???...в СССР-страните и соц.лагера... ??? през комунизма...???
единствени асоциации /пак/ с Щайноф и наци-психиатрията

... не приемаш ли, че психиатрията Е и социална политика освен медицина?



Тема комунистическата тема...нови [re: CъH]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано06.06.05 12:42



... си е "моя" и си я преработвам както си знам, защото ми е нужно...
моите дядовци десиденти бяха "терапирани" от ком. психиатри в Белене за "нездравословното" им мислене,
за родителите ми ... ще ти разказвам под асмата,
а мене в муз.-уни-то ми признаха от цялото следване в БГ само един изпит...САМО ЕДИН!!! БНМ с аргумента: "Република Австрия неможе да повери децата си в ръцете на педагози, възпитани в тоталитарен режим!" ... и ме пратиха в 1-ви курс...изгубих 5 години в повтарячество...и кво? ... да забравя ли...да простя ли...на другарите, от които и ТУК завися...



Тема Re: комунистическата тема...нови [re: arte]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано06.06.05 14:13



Хайде, хайде Арте, спри да се оплакваш.
Да не смяташ, че медицината я признават. Пет години загубих за нострификация и напъни да бъдат приет в лекаркото мильо и още две за специализация, да не смяташ, че някой ме е щадил през това време...
Учене и работа до безсъзнание.
Стига ревал от извращенията на тази или онази тоталитарна система.
Когато ми посочиш клон от науката, с който не е злоупотребявано, тогава ще се съглася с жалбите ти, че само психиатрията е била използувана не по предназначение. Не бива от всички извращения, в мисълта ни непрекъснато да възкръсва образа на Менгеле, стегни се............

Аз съм относително аполитичен, така че, дядо ти, дядо ми и родата са извън актуалното ми мислене. Оставям нещата да почиват дето им е мястото...в архив и продължавам да живея и да си гледам работата съвестно.
Психиатрията не е социална политика, но често в психиатрията попадат жертвите на социалната политика. Това важи и за хората от западна Европа и за тези от източна. \ти ще обясняваш защо и тези на западната, щото не си падам по дълго писане....предпочитам дълго говорене, ама РС не го позволява\

Та, не мъркай за изгубени години, защото по твоята логика, аз съм загубил в учене общо 7 \междувременно и работени\ и вече 10 год. работя и избягвам да мърморя......Обстоятелствата са такива каквито са, с непрекъснато недоволство няма да ги променим.

при следваща пауза, ще се постарая да пиша нещо и по същество, за да отговоря доколкото мога и на Съня..........

п.п. тоя пипсел, ако пипне още веднаж, ще го хване пипката


Тема ти пък ако не ме разбереш...нови [re: kem.kem.]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано06.06.05 14:36



... "мрънкането" ми е ферарбайтунг... десензибилизирам си фиксациите...


радвам се, че дойде при нас, откакто Тео се ската липсва/ше представител на гилдията ви



Тема Re: ти пък ако не ме разбереш...нови [re: arte]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано06.06.05 15:09



Ненам кой е Тео, ама твоят ферарбайтунг ми прилича на веркаунг, така, че стегни се...............отдавна трябваше да е преработено, ако не го предъвкваш.
Миналото подлежи на оценка, преоценка и преработване, не и на предъвкване, щото не е конструктивно............капиши???????

п.п. тоя пипсел, ако пипне още веднаж, ще го хване пипката


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: CъH]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано06.06.05 15:47



Предлагам да пуснем малко информация за депресията, защото от въпросите оставам с впечатление, че тя при вас се идентифицира с тъга и лошо настроение...........за разлика от норамлната тъга и състояние на траур, които отшумяват с времето, като психиката достига отново до едно задоволително равновесие, при депресивният синдром се задържа трайно постоянно усещане за вечен плен и подтиснато настроение.
Депресията, отчасти може да бъде нормална реакция на човешката психика в отговор на тежки физиологични заболявания и травми като: сърдечен инфаркт, операции, усложнено раждане, хронични заболявания, остри или тежкао прекарани инфекциозни заболявания.
Депресия \ в свободен превод ...подтиснатост\ е най често срещаното психиатрично заболяване и традиционно се поделя на ендогенна \чест определяна като меланхолия\; психогенна \невротична\ и соматична \органично предизвикана\.
Заболяването има доста богата симптоматика, от промени в настроението:
подтиснатост и дисфорично настроение,
сутрешна подтиснатост, наричана още утринен депресивен махмурлък, който с напредване на деля се оттегля,
чувсто за вина,
чувство за малоценност,
загуба на усещане за радост и удоволствие,
социално отдръпване \вътрешна емиграция\,
до натрапчиви мисли за самоубйство.
промени във физическата активност:
отслабени двигателни функции,
загуба на енергия \усещане за лесна уморяемост и безсилие\
апатия или силно безпокойство и страх,
забавен изговор.
органични усещания:
нарушения в апетита и хранителните навици \безапетитие, прекомерен апетит\ и оттам промени в теглото от силно отслабване до бързо напълняване,
намалено сексуално влечение \загуба на либидо\,
бърза уморяемост,
запек,
главоболие,
болки в гърба без изяснен произход,
влошаване на усещането за общо физическо здравословно състояние \хипохондрия\.
промени в мисловните процеси:
нарушения в концентрацията \невъзможност за концентриране върху даден въпрос или предъвкване и "вторачване" във същия\
нарушен процес на запаметяване,
невъзможност за вземане на самостоятелни решения,
подтискащи мисли,
психотични нарушения под формата на налудничави идеи, чувство за грешност, вина, визуални или слухови халюцинации.

ще продължа ако е интересно.............

п.п. тоя пипсел, ако пипне още веднаж, ще го хване пипката


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано06.06.05 18:40



Къде се изгуби продължението?

Вложеният в думите ми смисъл не е от значение, важна е свободата да бъде интерпретиран.


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано06.06.05 20:49



Гледам сериозна тема сте направили.
Браво на вас.
kem.kem., аз мисля че психотерапия не може да има без да се встъпи в трансцеденталното.
Според мен точно там са причините.
Какво имам предвид?
Себепознание на човешкото устройство-дух, душа и тяло, предназначението им, устройството им, взаимодействието между тях. Мислите,
мислите имат свой свят, свой закони различни от тези от нашия свят, и още и още много трансцедентални неща. Не се ли навлезе навътре, не се ли опознаят човешките светове ние винаги ще объркваме причината със следствието. Струва ми се че ти също ги объркваш. Това е само мое мнение, аз не съм специалист в тази област.
Ще се опитам да ти дам пример, това е много трудно, особенно виртуално.
Аз ПРИМЕРНО съм лекар специалист по човешкия говор като звук и морал.
Опитай се да си го представиш НО аз освен телефонна слушалка, друго не зная, не съм учил и не познавам, аз съм най- добрия специалист на планетата в тази област...аз наистина мога да настройвам и променям гласовете на слушалките, мотага да пускам морални слова през тях, признат съм от всички за най- добрия....НО в момент, когато говорещия по телефона реши да промени гласа си, той се променя в слушалката и аз като специалист се провалям и пак трябва да работя отначало, дори постоянно/ както вие с пациентите си/...аз ще имам логични суперобяснения за ПРИЧИНИТЕ защото съм специалист в тази област, но истината е че аз съм невеж и не зная и заради това така се случва с пациентите ми, в примера телефоните.
kem.kem., аз дори си мисля, че всичко е предопределено и си има причина за да се случи. Ние нищо не можем да променим, всъщност не абсолютно нищо...За нас хората е оставено едно единствено нещо и то се нарича отношението ни къв фактите. Само отношението ни към фактите може да промени и нас самите и фактите...и пак се връщам на трансцеденталното... сега ние имаме неправилно отношение към фактите защото се учим на тази земя...ние дори не знаем точното понятие на отношение, според мен то е вътрешно състояние и външно поведение...за първото се искат безкрайно много неща а, за поведението се изисква познаване на човешката психика.
Вътрешното трябва да е спокойно, уют, любов и да е независимо от външното във всички случай а поведението различно за всеки отделен случай
Даваш ли си сметкаkem.kem., какво е необходимо за постигане за едно такова вътрешно състояние, колко животи са необходими, колко грешки, колко опит????
Кой може това за което аз пиша?
А как ще помагаме на други хора, щом себе си не можем да овладеем?
Така се е случила вероятно и със съпругата на твоя колега...така може да се случи веки момент и с нас...няма да е зле да поизтрезнеем малко.
Много объркано излезе написаното но то е защото исках да кажа много неща. В заключение ще кажа че човек трябва да опознае себе си, да работи върху себе си и чак когато се победи ще може да помага и на другите...
Да не стане сляп слепец води....а ако става дума за печелене на пари с докторската професия , то темата е съвсем друга...

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: ПЪTниk]  
Автор Kpъr ()
Публикувано06.06.05 20:53



Буда ?



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: CъH]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано06.06.05 20:55



В следвашия живот се гласиш да станеш журналистка звезда, най- добрата Виждам те как излизаш от гаража си се една голяма черна кола...
Много точно си задала въпросите към доктора, чета ви с интерес

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: Kpъr]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано06.06.05 20:56



Кой, да не е някой измежду нас тук в клуба?

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: ПЪTниk]  
Автор Kpъr ()
Публикувано06.06.05 21:05



Някой "по пътя", стори ми се че го описваш



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: ПЪTниk]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано06.06.05 21:27



Еретично или не, ще ви призная, че причините за ендогенната депресия и маниаклност още не са изяснени напълно.............
Доста научни и изследователски дисциплини се опитват точно да обосноват и обяснят ентимологията на заболяването \същото важи и за шизофрения, циклофрения и т.н.\............генетика, физиология, психофармакология, социология, епидемиология, психиатрия, невропсихология, неврология, невроанатомия.............ама........нъц....не става...........

В психиатрията разполагаме с определен диапозон от средства и методи, да овладеем т.н. тъмни периоди.
Медикаментозна терапия на първо място, психотерапията също не е за подценяване \индивидуална, на семейни двойки, групова, зависи\. Тя се провежда от специалисти..............

Естествено, че освен болния, сме длъжни да познаваме и най близко обкръжение спруг\а или родители, или деца, ако няма съпруг\а.
Разполагаме и с клинични психолози, прилага се и трудова терапия.......
в общи линии се прави всичко възможно, болният да бъде стабилизиран и се полагат грижи да се акцептира обратно в ежедневието, като работник, пълноценен член на семейството и част от обществото.
Задължителна остава и обратната връзка, за да се "хване" навреме рецидив, контактът се поддържа и с близките, но да не забравяме, че има и самотни хора, съвсем не са малко за съжаление..............
п.п. тоя пипсел, ако пипне още веднаж, ще го хване пипката
Често и близките се затормозяват\ уморяват и изоставят несретника...
Доста търпение, грижи, толерантност и внимание са необходими.
Имаме и проблем, когато некомпетентни се намесват със съвети за спиране на медикаментозно лечение, разбира се те го правят често с най добри намерения, но заблудени от т.н. светли периоди се започват едни кандърми......ма що не ги спреш тези лекарства, не си луд\а, как да им обясниш, че болните наистина не са луди \в смисъл умопомрачени\........
Ще прощавате, ама ми е трудно да следвам артистичния ви стил на изразяване, с писанията също не съм добре, даже нямам време да огледам написаното нито да подредя мисли, та пиша "гьотерем", но поне е верно.
Това, което някои от вас предлагат по отношение терапирането и търсенето на корените на отклоненията тук и там, на теория звучи чудесно, но практиката е по грозна и жестока, отколкото можете да си представите.
Въпреки това, психолозите се опитват всячески да достигнат до "пластовете", но често болните отказват и се затварят обратно в емоционалното си заточение.......
Приказката за коня я знаете, че можеш насила да го закараш до водата, ама насила не мож го накара да пие........

Някой ме беше питал защо съм избрал тази специалност........вуйчо ми стана жертва на депресивен синдром.........обеси се, без семейството му да го разбере и подкрепи. Та в този момент си дадох дума, че ще правя всичко възможно, дори лаиците да започнат да разбират и уважават невидимите болести, а като лекар, ще посветя работата си в борбата с тях, колкото и да е отчаяно, помощ има.

Май много емоционално излезе..........ще погледна после като остане време
моля за извинение, ако при писането съм допускал грешки, но не диктувам на секретар, пък не съм добър машинописец, вече се е разбрало.

Редактирано от kem.kem. на 06.06.05 22:30.



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: ПЪTниk]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано06.06.05 22:35



добра вечер, ПЪТник,
да ти кажа честно не изпитвам никакви симпатии към журналистите,
/не чета вестници, телевизия гледам много рядко и то само филми или някакви забавни програми/
ама да не би това да е защото ще бъда много добра журналистка в следващия си живот?
и по принцип вътрешно в себе си да изпитвам симпатия към професията,
а да не одобрявам само работата на сегашните си "колеги" и за това да не са ми симпатични


Редактирано от CъH на 06.06.05 22:37.



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано06.06.05 23:15



kem.kem., тук вече си отговарил на въпросите ми

предишния постинг/за депресията като болестно състояние/, прочетох, разбрах, но написаното може би е от значение само за вас, лекарите, които трябва да установите диагнозата и да назначите лечение

а този постинг тук звучи доста песимистично,
за съжаление и убедително звучи
доколкото знам с годините, колкото и да е интелигентен пациента, настъпва и деградация на личността, а това самите болни, тъй като не са умопомрачени вероятно разбират, или може би усещат...
и е възможно да се прибави мнителност, параноичност и какво ли не още...

каваш ...без семейството му да го разбере и подкрепи,
пак ще те върна на конкретния пример...за колегата ти...,
той е специалист...всичко, което си казал вероятно и той го знае много добре и споделя..., трябва ли сега да се чувства виновен, че не е "разбрал" достатъчно и не е "подкрепил"?
въпроса с разбирането и подкрепата не се ли превръща в социален, след като цяло семейство трябва да посвети вниманието, усилията и психическата си енергия на тази болест...и в крайна сметка и околните да се превърнат в нейни жертви?
ами ако има деца, които трудно могат да схванат за какво става дума, и които ще запаметяват и копират модели, които ще пренесат един ден в своето семейство, дори и да не боледуват?
кажи ми как работите с близките, какво ги съветвате, как ги наставлявате?...



Тема може и феркаунг да е...нови [re: kem.kem.]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано06.06.05 23:49



... но на "празна ясла"... само вербал-бла-бла, беглайтунгс-емоциите отдавна избеляха ... и е много интересно...сякаж някакъв шпальтунг на част от идентитета, който е "останал в/от БГ"
... проговора ли на БГ, върна ли се за ваканциите там, измъквам от киляра на предсъзнателното стари спомени, вербал-клишета/пароли даже, стар словоред и усещане, че съм "същата" от края на миналия век, каквато напуснах страната; "новата" идентичност се разви/ва, а старата ...? тя остана "там" във времето... няма фютерунг никакъв за нея, няма инфо, няма мотиви, няма комуникация, няма агиране, няма ентфальтунг... стари дрипи, но са ми част от гемюта и си ги пастя за зор-заман
... само не казвай- начални сенилни симпроми

_______________
Тео, психиатър от София, беше активен клубар до преди година, но нивото на клуба падна драстично, от което загуби предполагам интерес да влиза
Друг активен и мн. интересен член бе/ше Новогодин - психотерапевт, но и той не се появява вече тук /в 40-50 можеш да го четеш/



Тема Re: може и феркаунг да е...нови [re: arte]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано07.06.05 10:08



Какво разгръщане, кви пет лева...........
Остави миналото да почива, опитай върху спомените, преработени позитивно, да градиш себе си. Не е необходимо да се раздвояваш, коства много психическа енергия, издухана в нищото.........
Естествено е, всички които сме живяли и тогава и сега, да "найгваме" към такова разслоение, но и тогавата е част от нашия и живот и сега, също

п.п. тоя пипсел, ако пипне още веднаж, ще го хване пипката


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: Kpъr]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано07.06.05 13:58



Кръг, ако се опитваш да ми говориш за Ученика на Живия Бог, не искам да те слушам

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: CъH]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано08.06.05 19:35



Ами да, изпитваш болка при вида на болката да не би пак да станеш медицински работник, нали вече опита и журналистка не бива сега да ставаш, нали ще бъдеш!
Със сегашните ти колеги много внимавай-те са ти Учителите!
Ще те предизвикват и ще ти създават поле за изява, внимавай с тях.

Няма да ти пиша вече!

Редактирано от ПЪTниk на 08.06.05 19:37.



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано08.06.05 19:39



kem.kem., нямаш ли понякога чувство, че нещо липсва от докторската ти философия, нещо което пречи да намериш логично обяснение на много други неща?
Смяташ ли философията/нищо че така я наричам/ си за напълно завършена?
Имай предвид, че след като човек завърши окончателно житейската си философия, му е необходимо много време за да я изпита и приложи в живота на практика. Често определенето ни време за живот на тази планета не ни стига?
Чел ли си, че в карма в семейната клетка са свързани духове с общи цели и задачи, че ако един си "отиде" и не успее да реши задачата, то неговия наследник я поема. Ти ги нарече близкото обкръжение на болния....мисля, че така карма дава едно обяснение на възпитанието ни в детството, обкръжението ни. Вие докторите сте почти на прага, остава ви да надникнете зад него...ще ти дам един пример....бабата на една внучка била на пазар и и се дояло ябълка, но не искала да си купи и решила да "изработи" една прадавачка на ябълки , като и поискала да опита една ябълка и ако и хареса ще си купи. Избрала от прекрасните най- прекрасната, хапнала я и казала на висок глас че тези ябълки са пълен боклук, обърнала се и си заминала. Продавачката ядосана промълвила:"На камък да се превърне в теб!" Тези неща са доста по- сложни и си взаимодействат и с други неща и се случило така че клетвата на продавачката след време се превърнала в причина за камъни в бъбреците на внучката на бабата. Бабата вече била в отвъдното, случката забравена и никой доктор не можел да излекува бъбречните камъни, пари имали, добри специалисти също, но след унищожаването камъните в бъбреците на внучката бързо се възстановявали. Лекарите нямали научно обяснение за този случай.
kem.kem., мисля, че би било прекрасно лекар специалист с неговите знания и умения да има определени знания и в транцеденталното, особенно в психиатрията. Само така може да има истински лечители. Очаквам в скоро време двете описани от мен неща да си подадат ръка.
Зная kem.kem., зная че за тази цел са необходими Учители, но аз мисля че липсват Ученици, а не Учители....тази мисъл първо трябва да се приеме от докторите или от някои доктори и Учителите веднага ще пристигнат при тях.
Пишеш интересно, всичко е наред и те чата с любопитство.
Имах нужда от такъв контакт. Опитвам са да разбера, коя е причината докторите да отбягват трансцеденталното. Една от причините че те са силни в науката и са изградили трайни навици за научни обяснения с наши си наивни доказателства, а за трансцеденталното в началото е нужна вяра, която да доведе доктора до знание. Да, от вярата трябва да се започне, какво е вяра, как се появява, пилее, съхранява и умножава? Нататък е лесно и за всекиго различно...така си мисля аз.



Няма да ти пиша вече!


Тема нищо не струва...нови [re: kem.kem.]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано08.06.05 22:18



... защото травмите са десензибилизирани от времето и заместени от новата "кахърност; останали са само отлюспени стари идентичности от култура в която са корените, ала кактуса си цъфти и по-насеверозапад... тук дори има много по-добро наторяване...всъщност кактусите нямат и корени



Тема не искай от докторите...нови [re: ПЪTниk]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано08.06.05 22:35



... да прегръщат трансцеденталното
подсети ги само, че има и ТСМ* с 22-вековен опит ... дори в лечението на "смутрена психична уютност"


_____________
*традиционна китайска медицина



Тема Re: не искай от докторите...нови [re: arte]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано09.06.05 19:25



На всички ни ни има нещо?

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: ПЪTниk]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано09.06.05 21:08



Чак сега погледнах...............
Като частно лице съм разбира се заинтересован от идеите на транседенцалното......Независимо от всичко в библиотеката ми имат място и "Пътят на душите", "Болестта като път", "Прераждане и еволюция", "Израстване на душите", "Съдбата като шанс", "Мислете за тези неща" на Крашнамурти и...и...и
Когато има възможност се опитвам винаги да препоръчам и класическа и алтернативна терапия.
Не мисли, че когато няма възможност определени познания от лекарите да се прилагат в практиката, това се дължи на незнание и неосведоменост.
Просто не е разрешено...........
Не мога да се правя на др. Куин лечителя.........не става, бият през пръстите.
Частните психотерапевти и психолози биха могли да прилагат и хипноза, и въвеждане "назад", да бъркат в родилна травма,родова карма, ама един академичен лекар няма право да прилага в практиката си нетрадиционни методи на лечение, това ще бъде счетено за ерес, помисли........

Няма мир с две жени у дома, ейййййййй...

Тема аз пък...нови [re: kem.kem.]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано09.06.05 22:57



... нямам впечатления, че е толкова строго
познавам лично психиатри /напр. д-р Ирене Ауст- АКН/, които работят с ТСМ - акопунктура, диететик и билки паралелно или алтернативно на шуль-медицинското лечение



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано10.06.05 08:20



За това говоря..не всеки лекар да прави опити с тези неща, а още в училищата Учител да дава основни насоки в тази област, а не да се отхворля този клон от науката, защото трансцеденталното е наука.
Да, знанието лекува.

Няма да ти пиша вече!


Тема Как е в България...нови [re: ПЪTниk]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано10.06.05 09:39



...не се ли въведе в училищата час по религия, където "Учител да дава основни насоки в тази област" т.е. да учи децата на християнски добродетели?
§
транцеденталното не е наука...това е термин - научно-философско понятие на идеалистичната философия и теология; да не забравяме, че има и материалистична такава /станала методология на учението на З. Фройд/
§
знанието сАмо и самО не лекува, а мотивира за допълнително агиране и мобилизация на сили в процеса на лечение



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: ПЪTниk]  
Автор dianaxs (frau)
Публикувано10.06.05 11:17



Кам Кем и Патник, дори и модерната медицина, дори и Бог не помогна на мои блиzак да оживее. Квалифицирани кадри, добри лекари, молих се цели два дена на Бога, ама не.ТАкава ситуациа какво мога да направя или да помогна, парите в слу4ая не бяха проблем, нито кадарността на лекарите, тогава какво ми остаха освен да скарбя.Какво моге да напражи един лекар в таzи ситуациа, какво може да ми даде Бог... Вапроси беz отговори



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: dianaxs]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано10.06.05 12:01



Скърбта също е закономерен и естествен процес.
Скърбиш и преработваш скръбта, докато не отшуми по естествен път.
Търсиш помирение между чувствата от преживяната загуба и мисълта, че животът продължава.

Няма мир с две жени у дома, ейййййййй...

Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано10.06.05 19:14



изглежда нямаш намерение да отговориш на въпросите ми,

няма значение..., и други психиатри като съм ги питала не са ми отговаряли, явно това е някакво табу за вас...



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: CъH]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано11.06.05 11:40



Ох, Сън, не става въпрос за табу...........
С близките се работи изключително трудно в повечето случаи.
Болният си е болен, но знаеш ли колко е трудно да разбере семейният партньор наистина, че поведението на съпружеската половинка не е въпрос на лошо желание или нежелание.........
Как да обясня на съпругата, че мъжът и неще да излиза и е мрачен в резултат на заболяването си, а не поради нежелание да бъде с нея. За момента го разбира, но скоро търпението е изчерпано, а е редно да почака понякога до 6 месеца, ама...............
Ако знаеш колко разводи настъпват в резултат на това неразбиране. Не обвинявам никого.........В крайна сметка, съпругите и съпрузите са се свързали с психично здрав човек преди време, ама ако е заболял и те очакват пълно излекуване за две седмици или месец...........не е грипален инфект, и понеже не е и рана, не се вижда... в един момент се приема като зложелателно поведение.
Не е рядко, заболели, с добри шансове за възстановяване да попаднат в семейна и социална изолация поради заболяването си и поради неразбиране и нежелание за помощ от обкръжението си, да се влошават системно, след поредния удар на съдбата.............развод, раздяла, отнемане на децата, загуба на работното място, изоставяне от близки и приятели и...и...и..

Няма мир с две жени у дома, ейййййййй...

Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор Macalister (шотландец)
Публикувано11.06.05 12:49



Питам само от любопитство - какво ще рече ника ти кем.кем ? Това някакво австрийско съкращение ли е ?

- По цели нощи не спях и мислех:" Откъде са ми тези кръгове под очите?".


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано11.06.05 13:02



всичко това ми е ясно kem.kem., и те разбирам...,

но дори и в семейство където няма болест някак самоконтрола спада, приема се, че всичко може и трябва да бъде разбрано и простено по силата на това, че някой някога е поискал да прекара живота си с друг..., с две думи - обича го

само че когато има заболяване нещата стават малко по-сложни,
болният почти винаги става егоцентричен, вторачен само в собствените си нужди от грижи, внимание и зачитане и понякога дори спекулирайки с болестта се опитва да налага собствената си визия за "живот' на всички около себе си
и по силата на това, че трябва да проявяват повече "разбиране", околните се принуждавани да се съобразяват и приемат всичко

разбирам те, защото за вас пациента е важен, ама трябва ли и някой от околните също да стане "пациент" за да се сетите, че и той е човек с пределни, в известен смисъл, психически възможности
това ми беше въпроса
защото ако хората не са опрели до вас/въпреки, че отклоненията може да са налице/, ако нещо е неприемливо в семейството - развод,
и никой никого не упреква, няма особена вина...
всеки си търси щастието както го разбира,
но ето че ти казваш С близките се работи изключително трудно сякаш ги упрекваш в не достатъчно разбиране, търпение, толерантност и т.н., а всъщност и те са хора като всички останали и сигурно имат право на радост и щастие не по-малко от тях...или греша?



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: CъH]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано11.06.05 13:20



д-р Кем Кем е доктор, а не й психотерапевт, социален работник, пастор и прочее
в интелигентните семейства пръкне ли се болест - знае се- допълнително е необходимо ангажиране с:
- група за взаимопомощ
- психотерапия /фамилна или индивидуална- касата плаща 20 часа/
- алтернативни методи...

психиатрите са с равен на хирурзите и ортопедите статут т.е. грижат се за медицинския, но не непремено и за психо-социалния аспект на болестта и последиците от нея;
Кем Кем обясни, че в клиниката, в която работи има голям тим от други сециалисти, с които обменят/разпределят задачи и стратегии по лечението на пациентите
при нас психиатърката раздава хапчетата, физиотерапевтката опъва мускули, на логопедката не и спира устата, а аз...знаеш ... с киминету...
всеки си знае кво да си прави ... НО поне два часа в седмицата имаме "тим" т.е обменяме се



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: arte]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано11.06.05 13:59



Я, кажи кво му правиш на кимунету.....хъм?

Не щат да разберат, милите ми събеседници, че не съм социален работник и не върви да терапирам здравите, нито пък мога комплексно да решавам проблемите на обществото и семейството............

Аз лично не обвинявам никого. Аз се интересувам от стабилизирането и правилното лечение на болния, проблемите, които възникват около него и заболяването му са в повечето случаи лавинообразни и непредотвратими.
С тях е редно да се бори обществото и семейството.........подкрепяни от екип спецалисти, ама като се скъса нишката.......ето ви порчния кръг.......


Ника ми не означава нищо.
Преди време видях \бях със счупен крак и принудително у дома\, че жена ми нещо шаварника в дирника........та след това аз поех нейния ник, и свикнах......
Нямах намерение да се заседявам, ама......

Няма мир с две жени у дома, ейййййййй...

Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано11.06.05 14:23



"киминету" е метафора, която само Сън си знае /наши си тайни от студентските години - бяхме в един курс и след 25 години се срещаме тук!/;
иначе работя с музикотерапия, знаеш виенското шуле:
тифпсихологишь => няя_къде_да мърдашь

в БГ им е трудно, защото са все солисти и не искат да се тим-ясват
как да им обясниш, че е по-лесно да ПРИЗНАЕШ опита, квалификацията и КОМПЕТЕНЦИИТЕ на колегите си - от уни.проф. до санитаря и ерциунката; да ги оставиш да си гледат работата, с което САМ СИ ПОМАГАШ!
... но кой знае точно на Балканите може да се пръкне /след столетия/ някоя иновативна пан-лечебна всичко-знаем_ения
щото пък биоенергиите в шопско и родопско не са за подценяване...

припев:
тук от шнитцели и бира
само се отбира



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: arte]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано11.06.05 19:17



Случва се...........
аз преди осем години срещнах тук комшийско момиченце\ма то не беше вече момиченце\
от предучилищна възраст........
след 35 години се разпознахме след разговор кой къде е израсъл...
Много приятно............
Е, и по имената разбира се.

Няма мир с две жени у дома, ейййййййй...

Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано11.06.05 19:27



Аз пък в интернет също срешнах 2-ма кумшии, дет сми си играли пу Бунарджикъ /сега вече твои колеги/
единият- д-р Колев - хирург в Йоханесбург, а другият д-р Таргов д-р в полицията на Мюнхен
.....леле кви запивки бяха в стария град лятутууу....



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: arte]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано15.06.05 01:08



Аз пиша в темата...дира ми оговаря че такова мнение вече съществува, не може да бъде...аз проверявам-няма такова мнение...пак го пиша, пак същото...казвам си.... ще изчакам търпеливо...изчаквам -пак същото
Заключение: Търпението и изчакването водят до негативни резултати...Ще трябва да отида на лекар, трябва да питам джипито...или направление...
Еееех лесно им е било навремето на хората, отиват при бръснаря , резне им под езика да им пусне кръв и хайде готово...а сега...терапии, музики...фантасмагории

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор dianaxs (frau)
Публикувано15.06.05 14:22



4овек цял живот се у4и да се помирява с 4уства и желаниа.Ти как си се нау4ил, или е индижидуално zа всеки



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: dianaxs]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано15.06.05 14:45



Извини...............
Не ти разбрах въпроса..................?



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор dianaxs (frau)
Публикувано15.06.05 18:38



Пиах се дали 4овек цял живот се у4и да контролира 4уствата и желаниата си, независимо за какво се касае, искам твоето мнение. Според мен вси4ко е индивидуално



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: dianaxs]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано15.06.05 19:27



Човек се НАУЧАВА да контролира през целия живот чувствата и желанията си доколкото тези подлежат на контрол



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: kem.kem.]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано15.06.05 20:44



а!
kem.kem., кажи кога чувствата и желанията не подлежат на контрол?



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: CъH]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано15.06.05 21:09



Никога не подлежат на контрол..............реално погледнато.
Ние чувстваме.
Ние желаем.
Желания и чувства възникват у нас независимо от волевия контрол.
Какви изразни средства ще подберем за да изразим чувства и желания зависи от това което сме НАУЧИЛИ........макар, че и това не е безусловно........
За пример.................ако се влюбиш и ти заиграят пеперудки в диафрагмата, или започне да ти става едно прималяло, такова, приятно топло пак там това е
засилено отделяне на ендорфин, трансмитерът на щастието, а да те видя как ще го проконтролираш..........хъм?........можеш да се опиташ да не го изразиш, да не го покажеш, ама чувството???
Друг пример..........на улицата някакъв райбер ти се изхрачва на новите чисти чепички..............ще останеш ли безчувствена.............хъм?...........е може да не му набиеш една по муцуната, ама не следва, че контролираш чувството, а просто не му даваш израз......................
Бях го написал по разбираемо, ама Нета нещо ми прецака постинга.....



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: CъH]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано15.06.05 22:11



Привет,
Чувствата и желанията се контролират от съзнанието.
Човек е осъзнато същество, колкото повече е осъзнат, толкова котрола е по- голям.
Заради това ни е тежко на нас осъзнатите
Не можем иначе, но ни тежи така

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: ПЪTниk]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано15.06.05 22:22



чуватвата и желанията МОГАТ да се контролират от волята;
съзнанието е над всички тях
но този контрол "струва" скъпо и се плаща с психична неуютност



Тема Re: за тримата/arte, ПЪТник и kem.kem./нови [re: ПЪTниk]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано15.06.05 22:50



ей терапевти
голям късмет извадих тази вечер
попаднах на точното място в точното време...
и което е най важно...имам време

голям проблем имам с контрола на чувствата тези дни...
адски съм уморена, от умора не мога да спя дори...
вече трети ден, а за един СъН да не СъНува това е твърде голям срок
...това, че не спя не е най-големия проблем, дреме ми, че не спя...
ама като не спя кво, кво, кво да правя?...
и от скука започвам да си управлявам съзнанието и чувствата
карам по ред
първо ме хваща яд, че са ми наплюли чепичките и ми иде посред нощ да го намеря този, който го направи и да го скълцам
... и така борба половин час....ама си викам..."абе я у лево тези кофти мисли...я да взема да си мисля аз за някой любим човек, че да ми запърхат пеперудки в диафрагмата"...е ми мисля си мисля си, ама започвам да преливам от неизразходвани ендорфини...и дали от това или от друго...ама айде пак в другата крайност...и така до сутринта...
а на сутринта съм като да съм обиколила всички атракции в Софияленд и Пратера едновременно......омаломощена като пиян морков

а сега в задачата се пита като как да спра тази люлка дет ме е залюляла и да сляза от нея...

Редактирано от CъH на 15.06.05 22:51.



Тема Re: Така ли се заклеват докторите?нови [re: arte]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано15.06.05 22:59



Точно ги редиш, съгласен съм...само това със скъпото плащане не съм съгласен напълно. Не зная целта, защо точно така се случват тези неща с нас...ако знаех целта тогава щях да знам скъпо ли е или евтино или просто няма друг начин в съвършенството.
Хубаво е че ни има...

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: за тримата/arte, ПЪТник и kem.kem./нови [re: CъH]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано15.06.05 23:05



Аз като ясновидец зная защо се случва така с теб
Защото си жива
Прикования болен на легло дълги години има мечта да живее живота ти, да бъде на твоето място...защо ти не осъществиш мечтите му....имаш всичко необходимо и достатъчно....според мен не трябва да прАвиш нищо друго от това, което сега правиш, освен промяна в мисленето ти...или старата ми съгнатура НЕ Е ВАЖЕН ФАКТА, А ОТНОШЕНИЕТО НИ КЪМ НЕГО

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: за тримата/arte, ПЪТник и kem.kem./нови [re: ПЪTниk]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано15.06.05 23:18



ааа, ПЪТник, живо - здраво
аз така както се люлям още дълго ли ще остана жива?... поне това ми кажи

а за сигнатурата ти..., да знаеш имаме си там/в друга тема/ един кротък разговор с едни приятели и те цитирам пред тях,
ама ти пиша името щото знаеш, че такъв е правилника на клуба, нали

много често си я казвам тази твоя сигнатура



Тема Re: за тримата/arte, ПЪТник и kem.kem./нови [re: CъH]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано15.06.05 23:29



Я да видя дълго ли ще живееш
Да, много дълго.
Бързо учиш, но много има за учене, в товма е проблема.
Умори ли се? Следва кратка почивка и отново.
Ти научи ли се да си "засичаш" почивките...говоря за в този ти живот.
Наградата за труда ти е друго, да не ги объркаш...не бързай за наградата, та по към края идва...също като заплатата на работа...сигнатурата също не е моя, взех я от един друг клуб, нарочно не споменавам името му, това е друга и сложна тема.
Моля те като ме цитираш по правилата на клуба, не ме поставяй в кавички, че много ме притесняват

Няма да ти пиша вече!


Тема Сладък сън за Сън!нови [re: CъH]  
Автор Изrpeв ()
Публикувано15.06.05 23:38



Добър вечер, Сън!

Преди малко бях на терасата...една прохлада, тих ветрец носи аромат на липи , а звездите трептят и ми намигат...упоих се и ми се доспа, ама реших да надзърна тук и ето те тебе. Уж Сън, пък да не те лови сън...Я, излез и се покажи на звездите, постой и си пообщумай с тях, пък утре ми кажи не ти ли се доспа, не се ли упои от ароматите на лятото...

Пожелавам ти сладък и възстановителен сън! Моите пожелания се сбъдват...

Лека нощ!

Редактирано от Изrpeв на 15.06.05 23:39.



Тема Re: за тримата/arte, ПЪТник и kem.kem./нови [re: ПЪTниk]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано15.06.05 23:56



ох, отдъхнах си,
и аз така си мислех, че не може да не дойде някоя почивка...,
май даже успявам и да уловя по някоя
е може би не всички...ако се заблея в някои глупави мисли сигурно пропускам по нещо...ама се опитвам все по -бдителна да ставам...или обратното, да не бдя и да не чакам много, а да се кефя когато ме удари ненадейно по главата някоя почивка

ама как ще те поставям в кавички, никакви кавички
кажи само дали някакви други препинателни знаци не трябва да слагам/по правилника на клуба/, че да не взема да се изложа...
аз даже не съм те цитирала съвсем буквално, но за всеки случай ги пращам хората при теб да потвърдиш, а и да се знае от кого го знам



Тема Re: Сладък сън за Сън!нови [re: Изrpeв]  
Автор dianaxs (frau)
Публикувано16.06.05 00:19



Ако имаше и сладка ношт, приатна ве4ер на вси4ки



Тема Re: за тримата/arte, ПЪТник и kem.kem./нови [re: CъH]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано16.06.05 00:26



има и прагматични елачи против беззъние...тибетски чайчета с билчици от 6000 метра надморска височина...ще ти донеса една кутийчица като си дойда...



Тема Re: за тримата/arte, ПЪТник и kem.kem./нови [re: CъH]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано16.06.05 09:43



Прибирам се от работа.
Поглеждам...Сънят не спал....
Сега като ми се доспи, какво да правя, след като в момента и Сънят спи...
Аз, вчера си нямах работа та пуснах пеперудите.............ако запърхат у всички в клуба, да знаете............късна пролет е така, това е от полените на люляци, липи, кестени...........аааа, и пилците са криви.......
Оня с плюнката, аз го цапнах лично...........това естествено щото не можах да си изконтролирам раздразнението, а можеше и да се раздразня без да го цапна, ама си викам, я глей............акълът и това ли да контролира, стига му толкоз, та.............
Нощес на дежурство около мен пърхаше една такава аспирантка с хубав парфюм и много любвеобилна, дали поради късния час или сезона.......взе, че се появи желание, ама желание ей, не е шега..............аз веднага му наложих контрол, ама не можах да го изконтролирам така, че да не се беше появявало.........ми как да стане като мацата само ме гушка една такава......хъм.......е, тука вече пътникът ще трябва да ме упъти.



Тема Re: Сладък сън за Сън!нови [re: Изrpeв]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано16.06.05 10:13



еееей, разкошни сте всичкииии
снощи като си ви се оплаках и си викам кахърно..." нищо няма да ми помогне...ми я да си се качвам пак на люлката"
...и изведнъж като започнаха да се прескачат едни влюбени делфини в лагунката пред очите ми/нямаш си идея каква гледка са влюбените делфини ;-)/, а от воайорството в такива случай хич не ме е срам, щото то си е пълно ендорфинено участие в купона...,
и едни ми ти русалки омайни песни като запаха...е край ....потънах....ама такъв СъН му дръпнах, че си викам ...никога няма да се събудя от това

липи край нас няма...ама ако знаеш петуниите ми какъв сладък лепкав любовен аромат пръскат нощем... , тууу, не ги е срам



Тема Re: Сладък сън за Сън!нови [re: CъH]  
Автор Изrpeв ()
Публикувано16.06.05 10:27





Знаех си, пожеланията са били от душа и не само от една...





Тема Re: за тримата/arte, ПЪТник и kem.kem./нови [re: kem.kem.]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано16.06.05 10:34



абе, докторе...,
ти сега кво ми казваш между редовете/щото аз само там чета/
че не трябва хич да си контролирам чувствата, щото така и така няма да успея ли?
ми то щом ти не си успял дето ги разбираш работите, та аз ли?

а няма ли начин само на пеперудите да наблегнем
хайде...работете по усърдно по въпроса , моля ви...

Редактирано от CъH на 16.06.05 10:45.



Тема Re: Сладък сън за Сън!нови [re: Изrpeв]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано16.06.05 10:44



това си е самата истина,
виж колко малко му трябва на човек...
ама това малко ли е?!?

е къде я намери тази русалка?!
довечера се хващам за опашката и...айде към Сатурн...

знаеш ли, че въпреки неласкавите отзиви за тази планета тя ме привлича неудържимо...даже понякога забравям за Луната



Тема Re: Сладък сън за Сън!нови [re: CъH]  
Автор Изrpeв ()
Публикувано16.06.05 11:10



Имаш стремеж към справедливост, осъзнаваш Законите на Карма...вероятно затова те привлича Сатурн...

Ето нещо по-рамянтично...




Това е адрес, на който ще намериш и други красиви рисунки.





Тема Re: за тримата/arte, ПЪТник и kem.kem./нови [re: CъH]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано16.06.05 11:56



То аз наблегнах на пеперудите, ама на това му викам КОНТРОЛ НА РЕАКЦИЯТА, породена от ПОЯВИЛОТО СЕ ЖЕЛАНИЕ, появата на желанието, колкото и да си мъчих мозъка \някй тук обясняваше, че мозъкът стои над чувства и желания\
не можах да изконтролирам..............



Тема Re: за тримата/arte, ПЪТник и kem.kem./нови [re: CъH]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано16.06.05 21:18



Правилата, та правилата...малийййй как ограничавам душата си с тях...а как ми се иска да я освободя от оковите в които е окована... и аз допълнително я ограничавам....ееех горката ми душица...ще се науча да не ограничавам душата си, ще я освободя...вричам се, каквото и да ми коства...та аз си нямам вищо друго освен бедната ми и плашлива душица
Трябвя да попитам доктора как се чувства човек с освободена душа и има ли хапчета за тази работа...да го изпреваря с питането, защото видях че се кани да ме пита нещо....дано не ми повтори, че не е месия...че аз си бях помислил

Няма да ти пиша вече!

Редактирано от ПЪTниk на 16.06.05 21:31.



Тема аз обяснявах...нови [re: kem.kem.]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано16.06.05 21:39



... но не че мозъкът, а че съзнанието /бевустзайн-а/ стои над волята;
мозъкът е само орган...сива скучна маса, а съзнаието е функция негова, но активирана и "от Горе"
мозъци имат много животни, но съзнание /от тук мисли, чувства (не примитивни емоции) и воля само хомосапиенса

...абе ти не си ли И невролог?... на тебе ли да ги разправям тия



Тема Re: аз обяснявах...нови [re: arte]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано16.06.05 21:41



И невролог ли е кемито?
Ей сега ще му изпробваме устойчивостта, за да го разберем как се отнася с пациентите си?

Няма да ти пиша вече!

Редактирано от ПЪTниk на 16.06.05 21:42.



Тема ами тук у Виена...нови [re: ПЪTниk]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано16.06.05 22:26



...няма само психиатри; всички са И невролози...за него...??? незнам...сам да каже разбира ли от мозъци и периферия



Тема Re: ами тук у Виена...нови [re: arte]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано16.06.05 22:35



Какво да разбира от мозъци...разбира само това на което са го учили, какво друго да разбира...предполагам...ще почакаме отговора му и ще разберем, нали имаме мозъци....Да те питам ти случайно знаеш ли дали разбирането става с мозък или мозъка има някаква следствена функция от разбирането...да де , питам разбирането ли е първо или мозъка?

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: аз обяснявах...нови [re: ПЪTниk]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано16.06.05 23:06



Ми и с пациентите така...........
аз си говоря едно, те друго ...........


Та за чувствата и желанията...........съзнанието\бевустзайн\ не може да контролира зараждането и появата им, те се пораждат въпреки контрола на съзнанието. Затова пък можем да контролираме изявата и осъществяването им. Ееееееееее, и ако сега пак не е ясно



Тема сам знаеш...нови [re: ПЪTниk]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано16.06.05 23:16



...без кортекс няма разбиране, мислене, осъзнаване...



Тема Re: аз обяснявах...нови [re: kem.kem.]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано16.06.05 23:53



съзнанието по-точно осъзнаването на това, което се случва като инстинктивни реакции, афекти, емоции е един вид "наблюдение" и регистриране, осъзнаване на процесите, но то, /съзнанието/ е/включва и мисленето, вземането на решения, "омекотяване" на емоциите до фини чувства, контрола им чрез волята, прецеждането/преразглеждането им през ценностната система и моралните норми итн.
от тук, знаем има хора, дето все броят до десет и така добре се "контролират", че си избиват язви и тумори, вместо да си изстрелват първичните примитиви



Тема Re: аз обяснявах...нови [re: kem.kem.]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано17.06.05 20:30



То за ясно си беше ясно още от самото начало, проблема с неясното е между лекуващия и пациента
Щом ти е ясно, кажи ми , моля, как, защо и къде точно у нас се пораждат чувствата и желанията, ако зная това тогава ще разбера дали и как, с какво мога ли да ги контролирам.
Аз пък мога да пораждам, да подхранвам, да контролирам и да трансформирам чувства и желания. Дадено ми е да познавам техния свят и законите им и достатъчно време за тренировки-шампион съм в тази област, докторе.
Виж, вече зная добре че това което сега ти казах, за теб звучи все едно съм ти казал че съм Кирил и Методий, но аз вече не говоря с теб докторе, болестта ми надделя над силите ми
Само ти можеш да ме оправиш

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: сам знаеш...нови [re: arte]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано17.06.05 20:36



Моля те, скъпа приятелко, не ползвай в разговора си с мен такива криви думи...какво е това кортекс пък сега....и без това се разминаваме в понятията си за най- обикновени думи, само това липсва да прибавиш и още кривини.
НО, ако смяташ, че такива думи повишават авторитета ти на събеседник и правят мнението ти по авторитетно то ползвай, каквото ти се ползва....
...сега ми обясни какво разбираш ти под думата кортекс...Това да не е Създателя ни?

Няма да ти пиша вече!


Тема ти пък...нови [re: ПЪTниk]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано17.06.05 20:50



... за кортекс сме учили в 7-ми клас; това е кората на главния мозък;
в анатомията се брои за отделен орган; дето само хомосапиенсите /човеците/ имат; има теория, че кортекса е резултат на мутация...на грешка в еволюциятя...ааа? какво ще кажеш...дедо Боже се запил и пропуснал да прекрати размножаването на екземпляри, способни да мислят като него...и сега те го настигат и си мислят, че ще го минат даже



Тема Re: ти пък...нови [re: arte]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано17.06.05 21:07



По някога мненията ти са в съвсем другия край на вселената
Дали да не препрочетеш какво си написала...човешка теория, грешка на еволюцията...дедо боже бил пропуснал....и накрая върхътмисленето на дедо Боже...че как да те разбера какво искаш да кажеш?
Нали не се сърдиш че не те разбирам, защото аз много добре те разбирамч

Няма да ти пиша вече!


Тема така е...нови [re: ПЪTниk]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано17.06.05 21:25



... в моя край на вселената царува Бог-Скепсис, всевишния на природонаучните дисциплини
...всичко е мутация...и ще трае САМО още 40 000 000 години!!
УУУУуууууурррррАаааааа....види му съ краяяя...



Тема Re: така е...нови [re: arte]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано17.06.05 21:53



Всичко знаеш вече от прородонауката, а кога ще узнаеш, че света на е това което ние си мислим за него? Включително и природонауката?
Но, пък естествено тържествуваш...това нямаше как иначе да се случи, ако света не е такъв какъвто е...аз ти се радвам от сърце, в същото състояние съм като теб и няма как друго да е!

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: така е...нови [re: ПЪTниk]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано17.06.05 21:58



Светът е САМО ТОВА, което възприемаме!
ЧИСТ СУБЕКТИВИЗЪМ! ... и защо ни е да е друго?..... кво би ни стоплило???
..твоят свят е твоят; моят е моят, а нашият си е наш! тук във форума БАШ!!!



Тема Re: така е...нови [re: arte]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано17.06.05 22:30



Възприемаме според възможностите си за възприемане, логично е не това да е светаПреди да ти отговоря какво би ни стоплило, ще трябва да намериш отговора на въпроса "какво съм аз"? Ако имаш с какво да го възприемеш...иначе нищо не би стоплило...и това се превръща в яка логика...за някои...можеш спокойно сега да ме попиташ: " Е, и какво от това?"

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: така е...нови [re: ПЪTниk]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано17.06.05 22:59



защо да е логично не това да е света, което възприемаме...
какво друго освен върприетото е релевантно?



Тема Re: така е...нови [re: arte]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано17.06.05 23:07



аааа, да де ЧИСТ СУБЕКТИВИЗЪМ, ама точно така..., ние, Сапиенсите не само възприемаме ами и дообработваме, доприбавяме, доукрасяваме с въображението си, под вола теле намираме, лъжем за чест и слава и най - паче това го правят природо-учЕните/е, хадйде, от мен да мине, не всички/

теории и факти.... и какво са теориите и фактите?!?
найш колко теории, уж доказани са заминали в небитието защото са били само плод на неправилно интерпретирани факти и въображението на някой учЕн

с какво ние сме по-добри от древните, които са вярвали, че земята се крепи на три кита?!?...знаем повече от тях ли?!?
...не го мислиш сериозно, нали arte?!?



Редактирано от CъH на 17.06.05 23:09.



Тема Re: така е...нови [re: arte]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано17.06.05 23:11



Цялото е другото...и пак те моля не ползвай криви думи....релевантно
Цялото релевантно ли е като друго?


Ако продължиш с тези думи аз те уверявам, че така екстревагантна приятелко, колкото и да се базираш на своите солидни фундаменти, надали ще внесеш резонация в моите абстрактни тенденции

Няма да ти пиша вече!

Редактирано от ПЪTниk на 17.06.05 23:12.



Тема Re: така е...нови [re: CъH]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано17.06.05 23:27



не го мисля сериозно...т.е не ми е убеждение...само е теория, която споменах
за мене кората на главния мозък не е мутация, защото това не обяснява
та-та-та-тааа



Тема превод...нови [re: ПЪTниk]  
Автор arte (espressivo)
Публикувано17.06.05 23:29



релевантно -> важно



Тема Re: така е...нови [re: ПЪTниk]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано18.06.05 10:53



"Релевантно".............от значение
"Ирелевантно"..........без значение



Тема Re: така е...нови [re: arte]  
Автор ПЪTниk (на автопилот)
Публикувано18.06.05 22:58



Ти и кемито ще ме просветите в изкривяването
Значи са важни релативните неща?
Да ви питам и двамата тогава...как мислите има ли на този свят нещо по- релативно от нещо друго?
За мозъка се разбрахме, работата е много релативна с мисленето ни за мозъците ни

Няма да ти пиша вече!


Тема Re: така е...нови [re: ПЪTниk]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано19.06.05 11:09



Няма значение, ако си малко поизкривен.........това е ирелевантно....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.