Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:38 28.09.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Какво е необходимо да се знаенови  
Автор тибeтcka peпичka (Medle)
Публикувано17.05.04 13:16



или да се има в пред вид при общуване с хора болни от шизофрения?

Налага ми се в скоро време да работя три дни с един младеж, който е на 24, изключително интелигентен, взема си редовно хапчетата- нещо от рода на „Velotabs“- Zyprexa. Но е много чувствителен и на мен ще ми се наложи точно по болни теми да говоря с него- реализация, прекъсване на следването...
Забелязвам при него, че много лесно проектира неудовлетворенеието си в омразата върху личности от обществения живот, които според него не са достойни за мястото, което заемат- в много отношения доводите, които изтъква са съвсем основателни и верни, но винаги присъства нотката на сравнение, "аз на негово място", "на мен ми се налага да правя това и това за трохички от това, кеото той получава без да си помръдне пръста..". Преценката му за него самия е реалистична и е в състояние да види дори положителните страни на обявента за "омразна "фигура. Той прави страшно задълбочени анализи на интервюта, вживява се в написанто, спори, аргументира...

Не изпитвам страх от това общуване. Повече леко притеснение да не го нараня или обременя по някакъв начин. При положение, че контактите за него имат много силен резонанс и той в последствие се занимава продължително с тях, гледа на всяка секунда през лупа.
Ограничен е контакта му с реални хора, повечето са се отдръпнали от него и го избягват. За родителите му не знам подробности. За протичането на болеста му също. Той говори за болеста си, но за това, което е сега- как му се отразяват хапчетата, дали са добри на вкус... и за клинки, за други познати болни и т.н.
Казва, че приятелка не е имал от 8 години.

Ако някой има желание да ми помогне с инфо, ще съм му много благодарна.



Тема Re: Какво е необходимо да се знаенови [re: тибeтcka peпичka]  
Автор Mista_Bobo_Zan (goworejki)
Публикувано17.05.04 17:10



Ми де да знам ако е толкова много чуствителен ако не си искренна сигурно ще го забележи.Ако е болен от шизофрения сигурно е пътник в смисъл нямя връщане назад(виж тук не съм сигурен) идеята ми е да не се правиш на д-р Куин Лечителката и да не се правиш че е наормален.Аз бих го питал как точно се изразява болеста му и дали му е интересно да играе шах сам(тва последното беше майтап) а пък ако искаш да го окуражиш му кажи че ако в главата му бяха не двама а 10-на то да стане ш шизофриник си е напредък.(съжалявам за мяйтапите но не можах)

Ako Mohamed ne dojde pri planinata (trugwame bez nego) planinata 6te dojde pri Mohamed.


Тема Re: Какво е необходимо да се знаенови [re: тибeтcka peпичka]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано17.05.04 20:05



уффф, много сложно :(

шизофренията се характеризира освен с разни други неща, и с налудности.

налудността е мисъл, която няма реално логическо основание, не е обусловена от нещо реално. тя е различна от халюцинацията. халюцинацията е нереална представа, налудността - нереалистична мисъл. разликата с натрапливите мисли е в това, че натрапливите мисли можеш да обориш с логична аргументация за разлика от налудните.

налудносттта може да има рационални елементи в себе си, нож те се доразвиват вече в абсълютно ирационални. например твоят човек знае, че онези имат разни достойнства - това е реално за него, той привежда разумни артументи; обаче смята, че те не са достойни за мястото си, което не може рационално да обоснове освен със себе си - той би могъл още повече на тяхното място. и в това не можеш по никакъв начин да го убедиш, че не е вярно - че те не са достойни, защото той може повече. това е типична свръхценна налудност типична налудност е исебеотносната - мислиш, че другите те заплашват, не те обичат, интерпретираш всяко външно действие себеотносно - всичко, което правят, е насочено против теб или иска да покаже, че ти си по-долу, по-некачествен. това е психотичен продукт - затва наричат пациента с налудности психотичен. психотичната продукция (можеда е съпроводена с халюцинации, но не е задължително) значи, че шизофренията е активна, т.е., трябва да се третира с медикаменти. обаче това все пак има и позитивни аспекти - щом е психотичен, значи няма т.нар. шизофренен дефект като изход на болестта. при този дефект личността е тотално разградена - няма психотична продукция, обаче няма мотивация никаква, интелектът е безумно снижен, социалните умения никакви ги няма, морални представи, съответно задръжки също няма никакви. такъв пациент не може сам да живее - трябва някой да се грижи за него. при дефектите няма лечение - няма нищо активно действащо, за да бъде лекувано, защото дефектите имат крайно увреждане на някои мозъчни структури, което е необратимо.

кво да правиш:

!!! не се опитвай да го разубеждаваш. няма да успееш, а само ще получиш неговото недоверие, което ще прекъсне терапевтичния ви контакт. той може да продължи да се среща с теб, но вероятно ще разреди срещите си и няма да прави това, което му казваш.

от една страна, трябва да се консултираш с психиатъра му - налудностите свидетелстват за това, че лекарствата не си вършат достатъчно добре работата, т.е, той трябва да промени терапията - да добави друг медикамент, да увеличи дозата на този или нам кво, той си знае, тва му е работата

същевременно работи в него в посока да го обучаваш да се справя с налудностите си, да ги вгражда в живота си без да му пречат, т.е. да влошават социалните му и професионалните му компетенции. например обясняваш му, че онези, които заемат недостойно мястото си, трябва да разберат, че той е по-достоен, всъщност околните трябва да разберат, че е по-достоен, за да им го кажат. а за да го разберат, той трябва да им го докаже с нещо, например да вземе да учи. много опростен пример, ама това е идеята.

за да работиш с него, щом не си работила с шизофрении, трябва доста да прочетеш литература за психотерапия на шизофрениите. но трябва да знаеш, че психотерапията много трудно работи при шизофренните и е абсолютно неуспешна без медикаменти, абсолютно!!! и при биполярното афективно разстройство. тия двете едно време ги наричаха големи психози.

ако не си му терапевт или не си му близка, за 3 дена нищо не можеш да направиш, пък и той не е проблем за теб. дръж се с него естествено, само не му говори за болестта, а най-вече за налудностите - кво си мисли за ония хора, да го разубеждаваш или квото и да е такова.

IMAGINE...

Редактирано от Джeйн на 17.05.04 20:14.



Тема Re: Какво е необходимо да се знаенови [re: Джeйн]  
Автор тибeтcka peпичka (Medle)
Публикувано18.05.04 21:40



Благодаря ти много за нещата, на които си обърнала внимание и преди всичко за отзивчивоста и пълнотата, просто нямам думи!

Това беше и моята вътрешна линия. Не съм му терапевт. Той пише стихове и играе театър в една група за аматыори. Засега се контролира добре, не съм му близка, но имах близък познат, който беше с подобни симптоми и го изтървахме, но случката е в далечното минало. Може би от там чувствителноста ми сега.
По принцип допира ни ще е временен, но не ми се иска да му се отрази зле, а знам, че няма да мога да му помогна.
Исках единствено да не му навредя по някакъв начин, да го дестабилизирам неволно или нещо подобно.

Благодаря ти още веднъж!



Тема Re: Какво е необходимо да се знаенови [re: Mista_Bobo_Zan]  
Автор тибeтcka peпичka (Medle)
Публикувано18.05.04 21:42







Тема Re: Какво е необходимо да се знаенови [re: тибeтcka peпичka]  
Автор ниk-дoм-тyk (отровен)
Публикувано18.05.04 22:45



1."личности от обществения живот",той не е личност от обществения живот.Когато му лепнат етикета Шизофреник,направо да забрави за обществото...
2."аз на негово място" сравнява-говори от себе си.Това до някъде е добре...
Един болен шизофреник не е в състояние да ми докаже че има право на мнение,не виждам повод да говори от първо лице-единствено число (аз)...Друг е въпроса:"Защо говори за себе си?Защо си разкрива душата?"

Когато не те отричам,не означава,че те разбирам.Когато те разбирам,може да не ти вярвам.


Тема Re: Какво е необходимо да се знаенови [re: ниk-дoм-тyk]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано18.05.04 22:57



шизофреникът нормално си говори от първо лице. виж типичната налудност - свръхценната. виж и другата типична - себеотносната. даже може да се каже, че шизофренният разглежда целия свят през себе си. проблемът е именно в това - че се засяга социалното му функциониране.

а защо един щизофренен да няма право на мнение?!?! той кво - не е личност ли? или ти да не би да е по-некачествен от тебе? ако смяташ така, би ли ме светнал откъде знаеш това?

IMAGINE...


Тема забравих нещо:нови [re: тибeтcka peпичka]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано18.05.04 23:04



ако той започне да ти говори за налудностите си, в никакъв случай не прекратявай демонстративно разговора. той ще реши, че не си отзивчива към него, че не му вярваш, че не го взимаш на сериозно. отговори нещо такова:

да, разбирам, че това те притеснява, и основателно те притеснява. аз също бих се притеснявал. но малко те познавам и не мога да кажа какво е най-добре да направиш. защо не поговориш с майка си? или с баща си, ако по-добре се разбираш с него?

IMAGINE...


Тема Re: Какво е необходимо да се знаенови [re: Джeйн]  
Автор ниk-дoм-тyk (отровен)
Публикувано18.05.04 23:10



Браво редник джейн!
Сега да видим какво е "Психоза"?

Добре подготвена си по съветската психоидиотщина,поздравления!

Забравих да се представя!Мисля,че не е късно:

отровен от "десете хиляди неща" и те са само две-"ин и ян"Когато умееш да се ваздвояваш до десет хиляди,не е проблем шизофренното разчетворяване!

Внимавай да не те отровя!Обичам да похапвам психо продукти само когато не спя!Не съм похапвал нещо качествено с години!Предупредена си!

Когато не те отричам,не означава,че те разбирам.Когато те разбирам,може да не ти вярвам.


Тема Re: Какво е необходимо да се знаенови [re: Джeйн]  
Автор ниk-дoм-тyk (отровен)
Публикувано18.05.04 23:19



Ценно е това което не знаем,това което нямаме!

Шизофрена е личност...Шизофрена е личност изградена от четери подобни личности...

"светнал"-не работя към енергото!

Следващия въпрос е:

Когато не те отричам,не означава,че те разбирам.Когато те разбирам,може да не ти вярвам.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.