Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:37 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Вече не съм попнови  
Автор ПЪTниk (ПЪТник)
Публикувано06.02.04 19:59



Здравейте,
Вече не съм поп.
Ще ви цитирам епизод от МАХАБХАРАТА, епизода се описва в БХАГАВД-ГИТА-епичната санскритска история на древния свят. Ще ви цитирам точния превод от санскрит, коментара ще ви спестя и ще цитирам интересните неща за ДУШАТА…психологията като наука за душата не може да мине без това знание, та заради това не съм вече поп и заради това, че много спите на литургиите ми.
В началото на нашата епоха КАЛИ, преди 50 века Господ Кришна изговаря БХАГАВАД- ГИТА пред Своя приятел и предано отдаден Арджуна.
Техния разговор е един от най- големите философски и религиозни диалози, които човечеството познава.
Изключителното в тази книга е че тя е напълно логична и изчерпателна.
Значи разбрахте Божествената Личност разговаря с Арджуна…:

“ Божествената Личност казва: Двамата с теб сме минали през много, много раждания.
Аз мога да си спомня всичките, но ти не можеш, о, покорителю на враговете.
Въпреки че съм нероден и трансценделталното Ми тяло е нетленно и въпреки , че съм Господ на всички живи същества Аз се появявам всяка епоха в първоначалната си трансцедентална форма.
Когато и където има упадък, на религиозната практика и нерелигиозността вземе връх, Аз идвам лично, о, потомъко на Бхарата. Във всяка епоха Аз лично идвам за да спася благочестивите и да унищожа безбожниците, а също и да възстановя религиозните принципи…
Разбира си, в този свят всеки получава много бързо резултатите от кармичната работа.
Дори интелигентните хора се объркват когато трябва да определят какво е действие и какво-бездействие. Сега ще ти обясня какво е действие и когато разбереш , ще се освободиш напълно от всяко нещастие.
Много е трудно да се разбере цялата сложност на действието, затова човек правилно трябва да знае какво е действие, какво е забранено действие и какво е бездействие.
Интелигентния измежду хората вижда бездействие в действието и действие в бездействието и се намира в трансцедентална позиция, въпреки че е зает с различни дейности.
Смята се, че човек е в пълно знание, когато всяко негово усилие е лишено от желание за сетивно наслаждение. Мъдреците казват, че последиците от дейностите на такъв работник са вече изгорели в огъня на съвършеното знание.
Опитай се да научиш истината, като се обърнеш към духовен учител. Питай го смирено и му служи. Себереализиралите се души могат да ти предадат знание, защото са видели истината.
Когато получиш истинско знание от себереализиралата се душа, ти никога няма да попаднеш отново в илюзия, защото в това знание ще разбереш, че всички живи същества са само частици от Върховния или, с други думи, че Ми принадлежат.
О, Арджуна, както пламтящия огън превръща дървото в пепел, по същия начин огъня на знанието изгаря всички последици от материалните дейности.
Но невежите и невервящи личности, които се съмняват в разкритите писания, не постигат Божествено съзнание. Те пропадат. За съмняващата се душа няма щастие, нито в този свят, нито в следващия.
Следователно съмненията ти, възникнали в сърцето ти поради невежество, трябва да бъдат отсечени с оръжието на знанието… “



^Kfjduf meudifjep ocjfurlw^


Тема Re: Вече не съм попнови [re: ПЪTниk]  
Автор ПЪTниk (ПЪТник)
Публикувано06.02.04 21:33



“Арджуна казва: “О, мой скъпи Кршна, желая да науча за природата, наслаждаващия се,за полето и познавача на полето, за знанието и обекта на знанието”
Бог Върховна Личност казва: “Това тяло, о, сине на Кунти се нарича поле, а този, който познава това поле, се нарича познавач на полето.
О, потомъко на Бхарата1 трябва да разбереш, че Аз съм също и познавача на всички тела. Да се разбере това тяло и неговия познавач се нарича знание.. Това е Моето мнение.
Петте груби елемента, лъжливото его, разумът, непроявеното, десетте сетива и умът, петте обекта на сетивата, желанието, омразата, щастието, нещастието, съвкупността, признаци на живот и убежденията-всички взети заедно се приемат за поле на дейностите и неговите взаимодействия.Смирението; отсъствието на гордост; ненасилието;търпимостта; простотата; обръщането към авторитетен духовен учител; чистотата; устойчивостта; себеконтролът; отречението от обектите за сетивно наслаждение;отсъствието на лъжливо его; осъзнаването, че раждането и смъртта, старостта и болестите са злини ; непривързаността; освобождаване от препятствията, деца, съпруга, дом и др.; уравновеността при приятни и неприятни събития; постоянната и чиста преданост към Мен; стремежът да се живее на усамотено място; непривързаността към обща маса от хора; приемане на важността на себереализацията и философското търсене на Абсолютната Истина- всичко това Аз обявявам за знание и всичко което е извън това, е невежество.
Сега ще ти обясня познаваемото и когато го разбереш, ти ще вкусиш от вечността. Брахман, т.е. духът, който няма начало и е подчинен на Мен, лежи отвъд причината и следствието на този материален свят.
Неговите ръце и крака, Неговите очи, глави, лица и уши са навсякъде. По този начин съществува Свръхдушата, която прониква навсякъде.
Свръхдушата е първоначалният източник на всички сетива, но Тя е без сетива. Тя е непривързана, въпреки, че поддържа всички живи същества. Тя е над гуните на природата, но в същото време е господар на всички гуни на материалната природа.
Върховната Истина съществува отвън и вътре във всички движещи се и недвижещи се живи същества. Понеже е неосезаема, Тя тя не може да бъде видяна или разбрана с материалните сетива. Въпреки, че е много, много далеч, Тя е много близо да всичко. Въпреки че Свръхдушата изглежда разделена между всичкиживи същества, Тя е неделима и установена като едно цяло. Въпреки, че подържа всяко живо същество, Тя унищожава всичко и дава развитие на всичко.
Той е източника на светлина на всички сияещи обекти. Той е отвъд мрака на материята и е непроявен. Той е знанието, Той е обектът на познанието, Той е целта на знанието. Той се намира в сърцето на всеки.
Аз описах накратко полето на дейностите /тялото/ , знанието и познаваемото. Само моите преданоотдадени могат да разберат това напълно и по такъв начин да достигнат до Моята природа...."

^Kfjduf meudifjep ocjfurlw^


Тема Малеее -нови [re: ПЪTниk]  
Автор Gatsby© (MнoгoГaмен)
Публикувано06.02.04 21:53



- нема да те прекъсвам.
Ша изчакам цялата поредица.
Гепи ме.

нямаш шанс - използвай го



Тема Re: Малеее -нови [re: Gatsby©]  
Автор ПЪTниk (ПЪТник)
Публикувано06.02.04 22:21



Добре дошъл на новия вид литургия

"...О, сине на Кунти, трябва да разбереш, че аз съм бащата, даващ семето на всички форми на живот, които могат да се родят в тази материална природа.
Материалната природа се състои от три гуни- добро, страст, невежество. Когато вечното живо същество влезе в контакт с природата, о, силноръки Арджуна, то става обусловено от тези гуни.
О непогрешими, гуната на доброто, която е по – чиста от другите гуни, дава освобождение и освобождава от последиците на всички грехове. Които са намират в тази гуна, стават обусловени от чувството за щастие и знание.
О, сине на Кунти, гуната на страстта се поражда от безкрайните желания и копнежи и поради това въплътеното живо същество се обвързва с материалните кармични дейности.
О, сине на Бхарата, знай , че гуната на мрака , породена от невежеството, заблуждава всички живи същества. Резултатите от тази гуна са безумие, леност и сън и те обвързват обусловената душа.
О, сине на Бхарата, в гуната на доброто човек привиква към щастие, страстта го тласка към кармични дейности, а невежеството покрива знанието му и обрича човека на безумие.
О, сине на Бхарата, понякога преобладава гуната на доброто, която взима надмощие над гуната на страстта и невежеството. Понякога гуната на страстта побеждава доброто и невежеството.А друг път гуната на невежеството побеждава доброто и страстта. По този начин винаги има борба за превъзходство. Проявленията на гуната на доброто могат да бъдат изпитани, когато всички врати на тялото бъдат озарени от знание.
Резултата от всяка благочестива дейност е чист и за такава дейност се казва че е в гуната на доброто..
Дейност, която е извършена в гуната на страстта, завършва със страдание, а дейността , извършена в гуната на невежеството – с глупост.
От гуната на доброто се развива истинско знание, от гуната на страстта се развива алчност, а от гуната на невежеството се развива глупост, безумие и илюзия.
Когато човек правилно вижда, че не някой друг, а тези гуни на природата са извършителите на всички дейности, и познава върховния Господ, който е трансцедентален по отношение на всички тези гуни, той достига Моята духовна природа.
Арджуна пита: “О, мой скъпи Господи, по кои признаци може да се разбере, че някой е трансцедентален спрямо тези три гуни? Какво е поведението му? Как се издига над гуните на природата?
Бог, Върховната Личност казва: “О, сине на Панду, този който не мрази блясъка, привързаността, и заблудата, когато ги има, и не копнее за тях, когато изчезнат, който е непоколебим и незасегнат от всички тези последици от материалните качества и остава трансцедентален и неутрален, защото знае, че единствено гуните са активни; който е установен в себето и еднакво се отнася към щастие и нещастие; който еднакво гледа на бучката пръст, на камъка и на парчето злато,; който приема по един и същи начин желаното и нежеланото; който е устойчив и приема еднакво похвалата и порицание, честта и позора ; който се отнася еднакво към приятел и враг и се е отказал от всички материални дейности - за тази личност се казва, че се е издигнала над гуните на природата..."

^Kfjduf meudifjep ocjfurlw^


Тема Re: Вече не съм попнови [re: ПЪTниk]  
Автор Marina (стегната)
Публикувано06.02.04 22:45



А какъв си като не си поп?
Сега тепърва ще те чета. Бавничко и осмислено.

П.П. Готина сигнатура.

Всяка дума може да носи всякакъв смисъл.


Тема Re: Вече не съм попнови [re: Marina]  
Автор ПЪTниk (ПЪТник)
Публикувано06.02.04 23:03



Гуру някак си е старомодно вече...наричай ме Летератор...чуй как звучи само литератор.
Сегнатурата сам си я измислих и много се гордея с нея.
Уморих се да пиша тази вечер, не съм пил грам алкохол

^Kfjduf meudifjep ocjfurlw^


Тема Re: Малеее -нови [re: ПЪTниk]  
Автор ПЪTниk (ПЪТник)
Публикувано07.02.04 00:34



"...Чуй това, което ще ти разкажа за различните видове разбиране и решителност в съответствие с областите на материалната природа. Разбирането, въз основа на което човек знае какво трябва и какво не трябва да върши, от какво трябва да се страхува и от какво не трябва, кое обвързва и кое освобождава е в областта на доброто. Разбирането, което не прави разлика между религия и безверие, между действие, което трябва да се извършва и действие, което не трябва да се извършва е в областта на страстта. Разбирането, което приема безверието за религия и религията за безверие, което е под влияние на илюзията и мрака, което винаги насочва в погрешна посока е в областта на невежеството. Непоколебимата решителност устойчиво поддържана , и която по такъв начин контролира дейностите на ума, живота и сетивата е решителност в областта на доброто. А решителността, с която не могат да бъдат преодолени сънят, страхът, скръбта, мрачността и илюзията - тази не интелигентна решителност е в областта на мрака.
Сега те моля да чуеш от мен за трите вида щастие, на което обусловената душа се наслаждава и с чиято помощ понякога се освобождава от всички нещастия. Това, което в началото може да е като отрова, но накрая е като нектар и събужда човек за самореализация е щастие в областта на доброто. Щастието, което се поражда от контакта на сетивата с техните обекти и в началото е като нектар, а накрая е като отрова е в природата на страстта. А за щастието, което е сляпо за себереализацията, което от началото до края е просто измама и възниква от съня, мързела и илюзията се казва, че е в природата на невежеството.
Няма създание нито тук нито сред полубоговете на по-висшите планетарни системи, което да е освободено от тези три области, родени от материалната природа..."

^Kfjduf meudifjep ocjfurlw^


Тема Re: Вече не съм попнови [re: ПЪTниk]  
Автор ПЪTниk (ПЪТник)
Публикувано07.02.04 00:41



"...

Научи от мен как човек, който е постигнал това съвършенство може да достигне съвършения стадий - стадия на най-висшето знание, като действа по начин, който сега ще изложа накратко. Този, който се пречиства посредством разума си и контролира ума си с решителност, който се отказва от обектите за сетивно наслаждение, освободен от привързаност и ненавист, който яде малко, контролира тялото ума и способността си да говори и винаги е в състояние на екстаз, който е безпристрастен, освободен от лъжливо его, лъжлива сила, фалшива гордост, похот, гняв и от приемане на материални неща, който е освободен от фалшивото чувство за собственост и е умиротворен - такъв човек със сигурност се е издигнал до позиция на себереализацията. Човек, който е така установен незабавно реализира Бог и става напълно щастлив. Той никога не скърби, нито желае да притежава нещо. Той е еднакво разположен към всяко живо същество. В това състояние той постига чисто предано служение на Мен. Човек може да ме разбере такъв какъвто съм в действителност като Бога, Върховната личност, единствено чрез предано служене.И когато посредством тази преданост Ме осъзнае напълно той може да влезе в царството на Бога. Във всички дейности се уповавай на Мен и действай винаги под Моето покровителство. В такова предано служене бъди напълно осъзнат за Мене. Ако ти Ме осъзнаеш по Моята милост ще преодолееш всички препятствия на обусловения живот. Но, ако не действаш с такова съзнание а се вслушваш в лъжливото его, като не се вслушваш в думите Ми, ще се погубиш. Ако не действаш по моите указания и не се сражаваш /сражението се отнасят за Арджуна/ ти ще бъдеш погрешно ръководен. Според природата си ти трябва да вземеш участие в битка. Сега под влияние на илюзията ти се отказваш да действаш под Моето ръководство. Но все едно, ти ще действаш подтикван от собствената си природа. Върховният Господ се намира в сърцето на всеки и направлява странстванията на всички живи същества, които като че ли се намират в машина направена от материална енергия. Отдай Му се напълно. С Неговата милост ще постигнеш трансцедентален мир и върховната вечна обител. И така Аз ти предадох още по-поверително знание. Добре обмисли всичко и после направи каквото пожелаеш…..”



^Kfjduf meudifjep ocjfurlw^


Тема Re: Вече не съм попнови [re: ПЪTниk]  
Автор ПЪTниk (ПЪТник)
Публикувано07.02.04 10:17



Имам въпрос:
След прочитането на тези цитати или части от тях, тази сигнатура добива ли малко по- ясен смисъл?

^Главното не е фактът, а отношението към него. ^


Тема Re: Вече не съм поп [re: ПЪTниk]  
Автор Marina (стегната)
Публикувано07.02.04 11:53



Добре, Литароторе. Така ще те наричам.
Сега си сипах кафе имам свободно време и мисля да прекарам част от него четейки писаниятата ти.

Всяка дума може да носи всякакъв смисъл.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.