Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:38 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Как да поднеса неприятната новинанови  
Автор Homo Ludens* (нередовен)
Публикувано07.03.03 06:13



Трябва да съкратя няколко души.
Хората са супер и ги обичам и не искам да се разделям с тях, но ... вече няма как.
Какъв е верният психологически подход при поднасяне на подобна новина.
Пред всички ли да го обявя и да обясня ситуацията. Лично ли да разговарям само с тях.
Как да реагирам, когато започнат да ми обясняват, че хранят семейство?
а как - когато (напълно справедливо) ми припомнят всичко направено от тях до сега?
а как като ме попитат - "защо точно мен"?

Та как да подходя


The natural state of life is to have fun and learn
Flemming Funch


Тема Re: Как да поднеса неприятната новинанови [re: Homo Ludens*]  
Автор Marina (стегната)
Публикувано07.03.03 07:58



Никакъв разумен съвет не мога да ти дам. Искам само да ти напиша, че на мене ми се случи преди три месеца да съкратя един единствен човек и се чувствах ужасно. Отлагах нещата до последно и накрая почти стана така, че този човек ми каза, че трябва да го съкратя, толкова нерешителна бях.
Сигурна съм, че ти ще се справиш много по-добре.



Тема Re: Тежък ти е проблема.нови [re: Homo Ludens*]  
Автор Изпитaнa мapka (позната)
Публикувано07.03.03 08:46



Само обективност. Кажи им, че все отнякъде трябва да започнеш и това, че тях по-рано съкращаваш, им дава повече шансове да си намерят по-перспективна работа другаде. позови се на качествата им. Не забравяй да им обясниш, че това се налага от външни обстоятелства, а не от тебе. Обещай им да им дадеш възможно най-добри препоръки, когато ти ги поискат следващите им работодатели.

Всичко тече, всичко се мени!


Тема Re: Как да поднеса неприятната новинанови [re: Homo Ludens*]  
Автор MG42 (специалистъ)
Публикувано07.03.03 09:03



я вземете се напийте и им кажи..пичове парите свършиха, даже и тая сметка едва я плащам:)...
...трудно е знам....ако нямат друг шанс..една заплата на двоих... 1/2 работен ден... ако ножа не е опрял до кокала винаги има решения....
кадрите решават всичко:))) пази ги...

Пътят за ада винаги е постлан с добри намерения


Тема Re: Как да поднеса неприятната новинанови [re: Homo Ludens*]  
Автор Serenity (ведра)
Публикувано07.03.03 09:10



Ти вероятно вече си решил кого да съкратиш, така че ако решиш да го съобщиш пред всички то че е вероятно за да не им дадеш възможността да те попитат "защо точно мен".
Мисля, че е по-добре да им го кажеш лично, защото сигурно си аргументирал все пак решението си "защо точно тах", и както те трябва да преживеят неприятния момент да разберат, че вече не са ти необходими, така и ти трябва да го преживееш, да отговориш.
Сигурно си помислил как да облекчиш периода, в който трябва да търсят нова работа. Сигурно те знаят, че ги обичаш и искрено ги цениш. Ако те познават добре сигурно знаят, че решението ти не е продиктувано от някакво лично отношение и неодобрение. Може би това твое решение ще им даде нов шанс и нови възможности да се развиват.
Ако е така, ще приемат решението ти, и даже може би без да те питат нищо.
Разбирам как се чувстваш и колко ти е неприятно, но след като няма друг начин и решение, просто им покажи, че ги обичаш, че те е грижа за тях, и че решението ти е продиктувано само от външни обстоятелства, а не от отношението ти към тях.
Ясно е, че трябва да преживеете този момент, за това не се притеснявай. Може пък всичко да мине много по-леко отколкото си го представяш и хората да те раберат, да не ти се сърдят и да запазят само добри чувства и спомени към теб :-).

Чувството е езикът на душата

Редактирано от Serenity на 07.03.03 09:23.



Тема Re: Как да поднеса неприятната новинанови [re: Homo Ludens*]  
Автор Megan (драка)
Публикувано07.03.03 09:38



Това винаги е много трудно решение. Съчувствам ти. :-)

Няма правилен подход. Аз залагам на откровенността и човещината. Правиш разговор с всеки поотделно, така ще си адекватен на всяка една отделна реакция. Хората реагират различно. Обясняваш ситуацията ясно, кратко и особсновано. Никога не правиш лични коментари и не даваш мнения, които могат да те обвинят в субективизъм от типа на "не е мое решение, едисикойси е по-добър". Т.е. - чиста фактология.
Не забравяй да бъдеш максимално добронамерен, вникващ и разбиращ. Без да изпадаш в сълзливи истории. Това, че някои има деца и жена, не е твой проблем и няма нищо общо с работата му. Нищо общо. Не държиш хората заради семейното им положение, а заради работата, която вършат. Звучи ужасно, но е факт. Ти си там, за да защитаваш интересите на компанията. Когато обстоятелствата го налагат, правиш онова, което е нужно.

Оф, че шибана ситуация е това.



Тема Re: Как да поднеса неприятната новинанови [re: Homo Ludens*]  
Автор Homo Ludens* (нередовен)
Публикувано07.03.03 16:05



благодаря за съветите
отивам да ги прилагам на практика

сигурен съм, че всичко ще мине по най-добрия начин


The natural state of life is to have fun and learn
Flemming Funch


Тема Re: Как да поднеса неприятната новинанови [re: Homo Ludens*]  
Авторlce Tea (Нерегистриран)
Публикувано07.03.03 16:31



Задължително лично и на затворена врата. Изслушай риданията им, те имат право на това. След това като приемат факта, организирайте презентация или събрание и открито кажете че са се наложили мерки за реструктуриране на фирмата/организацията и тези и тези е решено да си идат. Изпрати имеили до всички емплойчета с искрена благодарност към хората които напускат. Можете и да им купите картички и всеки да се подпише. Не споменавай изрази "уволнен" или "съкратен", а "той вече не работи във фирмата". Отбележи, че за всеки от тях това е ново предизвикателство и възможност за нова кариера.

Ясно е че хората изпадат в трудна ситуация, но защо да не са поне спокойни, че не са "изритани като кучета и забравени от всички"?



Тема Re: Как да поднеса неприятната новинанови [re: lce Tea]  
Автор Ay,ти ()
Публикувано07.03.03 16:35



Ха-ха-ха - велико! Да те уволнят/съкратят, ама с картичка...

Геврече, геврече! - радвали се децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...


Тема Re: Как да поднеса неприятната новинанови [re: Ay,ти]  
Авторlce Tea (Нерегистриран)
Публикувано07.03.03 16:51



Именно! Елементарен жест на уважение. Съкратените не са прокажени. Съкращението им не е проява на лично отношение към тях, а се диктува от интересите и обстоятелствата. Те остават уважавани хора, само че не са вече служители тук. В цивилизования свят така се прави.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.