Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:52 30.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Що е то психолог?  
Автор Psy_gist (lubopitka)
Публикувано18.07.02 18:45



Психологът е ум и сърце. Той никога не съди. Той вниква, обича и разбира. Не се интересува от самата постъпка, освен за да я поправи, ако тя е лоша, и търси дълбоките й подбуди. След като е отстранил подбудите, постъпката се променя от само себе си и поема в правилната посока.
Неговата граматика и "библия" са човешките, психическите и физиологическите познания - а те трябва да са необятни!- и той се опира на тях, но в същото време непрестанно ги преразглежда и преосмисля. Защото човешката душевност не понася готови рецепти и правила.
Психологът никога не забравя, че всяко човешко същество страда - такава е неговата участ. Човекът търси изход от страданието чрез средствата, с които разполага. И повечето от "лошите" постъпки всъщност не са нищо друго, освен опит да бъде намерен този изход.
Психологът е човек с религиозна нагласа. Искам да кажа, че той се стреми да се чувства все по-обвързан с всичко, което го заобикаля. Знае, че много хора изпитват страх и чувство на безпокойство и следователно се стремят към сигурност. А такава сигурност те могат да получат в семейството си, в обществото. Когато не я открият, безпокойството им нараства. Задачата на психолога е да им предостави един нов вид сигурност. И той се старае всеки да я открие у себе си.
Почвата под краката му е ужасно нестабилна - това са подвижните пясаци на човечеството. Той обгръща с еднакво добронамерен поглед всички човешки постъпки. Нищо не го учудва, нищо не го отвращава. Защото търси подбудите и разбира, без да съди никога.
При него идват стотици юноши и девойки, майки и бащи, съпруги и съпрузи. Чувствата им често са противоречиви или крайно изострени. Понякога са настръхнали един срещу друг.
Психологът въэстановява равновесието, като внушава спокойствие и прозорливост на всеки един от тях.
Сблъска ли се с глупак, преценява дали става въпрос за истинска глупост или просто за недоразвити възможности. Ако си има работа с действителна глупост, стреми се да й попречи да се превърне в злоба.
Говори с всеки на собствения му език и никога не забравя каква ужасяваща мощ притежава словото.
Изслушва откровения и тайни, които само изповедник би могъл да чуе. Най - съкровената човешка същност се излива пред него и той смята това за чест, но не си преписва заслугата.
И всичко това не са просто добри пожелания, а същинското условие за работата на психолога. Когато един човек, в чиито ум има уважение и обич към другите, влезе в стаята, не е необходимо непременно да се есмихва, той е желан гост. Неговото тяло излъчва мир и доброжелателност. Дори ако не го приемат с почести, то няма да го наранят с омразата си.
Да живеем спорет законите на доброто, да виждаме доброто у другите - ето един начин да се привлече любовта на околните.

Жената при извора

Веднъш Ананда любимият ученик на Буда, минавал край един извор. Там едно момиче от кастата Матанга наливало вода в съдове. Ананда я помолил за малко вода.
Пракрити казала:
-О, брахмане, аз съм толкова нищожна, как мога да ти дам вода. Не искай тази услуга от мен, за да не се опетни твоята святост от досега с ниша каста.
Ананда й казал:
-Аз помолих за вода, а не те питам за кастата ти.
Момичето радостно подало съда с водата на Ананда. Мъдрецът й благодарил и продължил пътя си. Но Пракрити не можела повече да се отдели от него и го следвала. Когато разбрала, че е ученик на Буда, паднала в нозете на Учителя и помолила:
-О, господи, помогни ми! Остави ме да живея до Ананда, защото го обичам. Нека да имам право само да го виждам и да му прислужвам.
Блаженият отговорил:
-Пракрити, сърцето ти е пълно с любов, но ти не разбираш собствените си чувства.Ти не обичаш Ананда, а неговата милост и доброта. Приеми тази милост в сърцето си и живей така, че в унизителното си положение намирай доброто и милост за хората, които срещаш. Защото наистина високо се цени милостта на царете, но колко по-велика е милостта на роба, който пренебрегва униженията и злините и остава добродетелен и милостив. Блажена си ти Пракрити, защото ще бъдеш пример за брахманите, които ще се учат от теб на смирение. Защото човек се ражда в определена каста, но делата му го поставят в друга.

Open your mind


Тема Към Емчетатанови [re: Psy_gist]  
Автор Psy_gist (lubopitka)
Публикувано18.07.02 19:56



И това ли не е по темата на клуба?
Ако не е вземете ме ориентирайте поне кое е?
така няма да се дразним взаимно като аз пускам теми а вие ми ги заключвате.
Но ако решите че тази тема не е за клуба ... вземете пак прочетете наименованието му ...

Open your mind


Тема Re: Що е то психолог?нови [re: Psy_gist]  
Автор AriellaМодератор ()
Публикувано18.07.02 23:06



горната част ми прилича на цитат на Морган Скот Пек..
и аз си го харесвам

а ти не трябва ли все пак да вярваш в нещо , след като цитираш психиатър с ясно изразена християнска вяра (и то го цитираш без кавички)...
или ако не е Пек, то кой е, за да му отдадем дължимите овации??



Тема Re: Що е то психолог?нови [re: Psy_gist]  
Автор Kpъr ()
Публикувано18.07.02 23:45



Най - съкровената човешка същност се излива пред него и той смята това за чест, но не си преписва заслугата.

преписва? приписва?

дали е правилно прИписано ;)

иначе ти продължавай да си изливаш съкровената човешка същност, не си мисли че пречиш на никого. това изобщо не е задължитено - да пречиш, че да ти е интересно... бъди тук само ако намираш нещо в това, а не ако нещо те държи в шах, и положението е завързано...



Тема Re: Що е то психолог?нови [re: Ariella]  
Автор Psy_gist (lubopitka)
Публикувано19.07.02 00:53



изкуството се прави за да бъде харесвано а това е наука тя трябва да се разбира и да се прилага на практика ...
Харесвала си си го ... ми харесвай си го може и да отидеш и да си се полибидвате с него :))..... пък туку виж си поразбрала това онова от науката.
С този начин на гледане на науката девойче ще стигнеш до под кривата круша ... ма кво те мисля нали пак до някъде ше си стигнала не е без хич ...

Open your mind


Тема Re: Що е то психолог?нови [re: Psy_gist]  
Автор AriellaМодератор ()
Публикувано19.07.02 01:19



ти верно си мноо семпла...

ама и аз за кво си губя времето да ти обръщам внимание - да ме пита човек...



Тема Re: Що е то психолог?нови [re: Ariella]  
Автор Psy_gist (lubopitka)
Публикувано19.07.02 10:52



Ами взимам пример от вас ... нали ми казахте да се поогледам наоколо за да се ориентирам какво се говори и прави тук и да не правя своеволия и ето ... огледах се ослушах си и като видях за какво става дума си посвалих доста от багажа за да мога да посляза до вашето ниво и да стана колкото можах по семпла пък туку виж сте почнали да разбирате какво говоря че то вашият диалект е много специфичен и трудно човек може да го научи че да си говори с вас ... въпреки че смисъла е никакъв да го учи защото е със доста ограничена употреба ама винаги си е интересно да понаучиш нещо ново пък било то и виц.... хихихихи

Open your mind


Тема Re: Що е то психолог?нови [re: Kpъr]  
Автор Psy_gist (lubopitka)
Публикувано19.07.02 11:00



Спомних си едно интервю от началото на 90те години на миналият век със Васко кеца ... та той каза - Хората ме спират по улиците и ми казват че съм хомосексуалист. Аз това го знам, кажете ми нещо ново което не знам.
Та се сетих за думите му защото аз не веднъж казах че - Да правя доста правописни грешки и не слагам запетай и казах че това е моят чар ... а вие пак ми го повтаряте ... абе хора няма ли да се научите да не повтаряте като развалени плочи един и същи коментар ... сменяйте от време на време прочата че ще вземе да се изтърка съвсем ...хихихихи

Open your mind


Тема Re: Що е то психолог?нови [re: Psy_gist]  
Автор Pineapple ()
Публикувано19.07.02 13:06



Любопитке,
това което си писала горе, много познато и много любимо мое нещо е! За правописни грешки не знам, но това горе е Пиер Дако - "Les victoires prodigieuses de la psychologie moderne"



Тема Re: Що е то психолог?нови [re: Pineapple]  
Автор Psy_gist (lubopitka)
Публикувано19.07.02 13:14



Много се радвам да срещна ценители, а не само поучители ...
Мога да кажа че Пиер Дако е написал доста мъдри неща и ги е пресъздал по неповторим начин и точно за това ги цитирам а не ги преразказвам за да не се загуби магията им.
А какво ще кажеш за Женската психология от същият автор?

Open your mind



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.