Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:04 04.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Delphi и NTX -индексни файловенови  
Автор Гъди ()
Публикувано12.04.00 18:54



Знаете ли как може Delphi да чете/работи със NTX -индексни файлове

Тема Delphi и NTX -индексни файлове [re: Гъди]  
Автор Любомир Ганов ()
Публикувано13.04.00 08:36



Според мене - НИКАК. Така наречените NTX файлове, са конструкция на Clipper единствено. Между впрочем той ВСЕ ОЩЕ ми е едно от основните пособия, и го знам по добре от българския. Но индексите с които си служи Delphi/CBuilder са ориентирани кьм други структури. В тях се използуват пакети, в които има повече ключове. В един NTX файл, може да обслужваш само един ключ. За разлика от MDX пакетите, да речем. ВНИМАНИЕ! Това е въпрос на изградено софтуерно мислене. Защо смяташ (ако въобще смяташ), че основното при работа с таблици, е бързото тьрсене по ключ. В това има логика, но тя не е единствена. В световната практика е наложен метода на SQL query. Това намалява зависимоста от базовия софтуер. Така че, по-добре е да избегнеш въпроса с NTX. Струва ми се че това е неизбежно. Говори се за RDB (Relation databases). Това означава, че се тьрси връзка между различни информационни структури, на базата на ключове, но съвсем не означава че тази връзка трябва да се осъществява с нещо от сорта на Lookup (Delphi/Cbuilder), DBseek (Clipper), Locate ( или нещо такова в други средства). Не мога да дам категоричен сьвет, но май е по добре да се ориентираш кьм използуване на SQL технология. Аз лично не я обичам, но не мога да отрека факта, че се е наложила. Като резюме, НЕ МОЖЕШ да използуваш NTX. Или използувай MDX, или Lookup, или SQL за генериране recordset-и. Любо.

Тема Delphi и NTX -индексни файловенови [re: Любомир Ганов]  
Автор Ученика ()
Публикувано13.04.00 09:26



Slushaite, ne barkaite nesto mnogo osnowno. Za da ima barzi tarsenia i sortirowki winagi sa neobhodimi danni w izlishak i te obiknoweno se nari4at parwi4ni i wtori4ni klu4owe. Towa, 4e w SQL wie ne gi poso4wate izri4no, ozna4awa, 4e programnata sreda e tolkowa razwita, 4e go prawi wmesto was. Normalno e w edna slaba programna sreda wie da si pora4wate indeksni poleta i da se grijite za tiachata organizacia. Zatowa i SQL iska mostno platformi. Analogiata e sastata, kakto pri assembler i ezik ot 3 pokolenie.

Тема Delphi и NTX -индексни файловенови [re: Любомир Ганов]  
Автор Гъди ()
Публикувано13.04.00 10:20



моето делфи работи с NDX файлове на Dbase/dos/ защо по дяволите няма да работи и с NTX?-вероятно защото клипера не е на борланд. Четох из хелповете че можело май да дефинираш структората на друг тип индекс /байт по байт/-но не е за мен работа все още... значи трябва да се боря с SQL -проблема ми е че на 20 работни станции работи клиперска програма а аз трябва да направя същата програма на делфи +работа с карти/mapinfo/ вързани към дбф-базата. Поне ще ми свършат работа десетината книги които съм си купувал за SQL ....

Тема Delphi и NTX -индексни файловенови [re: Гъди]  
Автор Любомир Ганов ()
Публикувано13.04.00 13:06



В Clipper има библиотека, която обслужва с DBFNTX драйвер тези NTX. Във високата версия Clipper 5.3, има драйвери за обслужване на NDX,MDX. Ако имаш соурсовете на тези Clipper програми, те могат да се прекомпилират. След това може да се направи и преиндексиране. Но предварително, трябва да се погрижиш, драйвера който ще обслужва индексите, да не е DBFNTX, а да бьде DBFNDX. За това обаче се иска да имаш съответни познания. (Щото не зная дали тези програми са твои, на твой колега, или на някой друг.) Ако обаче са правени "преди новата ера" т.е на нещо преди Clipper 5.x - може би ще трябва да забравиш... ИМАЙ ПРЕДВИД, че Clipper 5.3 е МНОГО калпазански софтуер. Бугав е. Ако нямаш нищо напротив, моля те, изброй ми няколко причини, поради които решаваш, при тази ситуация да си служиш с нещо от сорта на Delphi. Дали само заради Windows? Поздрави: Любо

Тема Не,не. За друго говоря...нови [re: Ученика]  
Автор Любомир Ганов ()
Публикувано13.04.00 13:28



Когато работех Clipper (ПРЕВЪЗХОДЕН софтуер, който все още използвам), Забелязах у себе си нещо като мисловна повреда. 20-30 % (образно казано) от соурсовете, се крепяха на търсене по ключ, (който си е "първичен" естествено в NTX). Камара от цикли , които работят "гледайки внимателно" този ключ. Много бьрзо и чисто. Само че, при едно ,query нещата не стоят така. Вьобще не е задьлжително да има ключове. Това е въпрос на желание. При това положение, скоростта на работа зависи от куп неща: .) Колко прозорлив е бил този който е проектирал логически базата. .) Колко ти е бърза хардуерната конфигурация. .) Все пак и какъв е обема от данни Имам предвид, query на DBF-та. От друга страна,аз не отричам огромната разлика в скоростта с която ще. работи едно Locate,GotoKey в Delphi ако има пьрвичен ключ. И най-важното - дали става въпрос за камара от файлове, или за "истинска" база от данни, която работи на принципа Client/Server. Там технологиите за оптимизация са неописуеми. Не се хващам на тази тема. Слаб сьм да говоря за неща от сорта на Oracle,Informix или други от сорта. Но имай предвид, че РЕАЛНО съществува проблема за съотнощението между обема на "истинските" и служебните данни. При големи или направо огромни по обем структури, нещата могат да станат катастрофални, във вреда на използуването на ключове, по какъвто и да е било начин. Практиката ми сочи, че по ред причини, използуванте на индекси, трябва да се прави само в случаите когато скоростта на търсене е от жизнено значение. Бас дьржа, че в много случаи това не е така. Слава богу, DBF в общия случай са най-простите и "сладки" структури, и работата с тях е лека.

Тема Ясно ->SQLнови [re: Любомир Ганов]  
Автор Гъди ()
Публикувано13.04.00 15:07



/моя/ мрежова програма clipper87, за по мощните компютри я компилирам със clipper5.2 и exospace /защото 5.3 е скапан/ - раб.ст от правец 16 до pIII ..... трябва да вържа базата към карта на град да показвам разни работи по нея , това става през VB i dephi но делфито ми е по приятно. Ще уча SQL. www.genesis.dir.bg ->BTC-tehno->soft.dev

Тема Ясно ->SQLнови [re: Гъди]  
Автор Любомир Ганов ()
Публикувано13.04.00 17:23



Виж, един от основните проблеми, които ги знаята Clipper писачите (ако ги знаят) е свързан със "=" и ":=", декларациите които се използуват от тип local,private. Тези неща могат да се окажат пречка при прекомпилиране с Clipper 5.3. Аз го имам, но не го ползувам, по ред причини. Едната от тях е свързана със стари работни станции, на които паметта не достига. На някои 386-ци вьобще не тръгва! Ако има нещо "това-онова" да ти трябва, обади се на мейла. АЗ ВЪОБЩЕ не владея SQL. Но да се направи едно просто query (TQueri мисля в Delphi, защото работя със CBuilder), не е проблем. Примерно: select id,name,age from employee.dbf where age>35 да ти приготви таблица с полетата id,name,age за хора на възраст над 35. Това се научава бързо. Но маниерът на програмиране е силно различен, когато се опитваш да конструриаш форма за потребителя. Там може да ти бъде зор. Не го мисли толкова SQL-а. Особенно ако не трябва да ВЬВЕЖДАШ данни, а само да конструираш recordset , който ти трябва. ВНИМАНИЕ! То хубаво ти давам акъл, обаче мълча по въпроса за мрежовата работа с Delphi. Имай едно на ум. Щото аз до сега съм работил локално с тия неща. Имаме един колега, който се представя с ахронима Julian. Той със сигурност знае повече за последното. Виж дали няма да го намериш някъде по този клуб, или при софтуера. Поздрави: Любо

Тема Delphi и NTX -индексни файловенови [re: Любомир Ганов]  
Автор NumLock ()
Публикувано03.05.00 17:50



Пичове, с интерес следя дискусията и ето моето скромно мнение: Всеки влак си има пътници. Ако работите с файлово ориентирана среда (сървър), там работата не се отличава значително от работата с локална база, като се изключат "малки" трудности със заключването на записи и файлове. Принципно погледнато обаче е все същото. Да се използва SQL в подобна среда бих препоръчал само ако: 1.Искате да учите SQL. 2.Купили са ви нещо работещо с SQL, а вие се притеснявате да не нарушите авторските права ;-) 3.Правите първите стъпки към прехвърляне на клиент-сървър. 4.А бе, имате си нещо мазохистично в характера. Предимствата на SQL се усещат при работа върху клиент-сървър. Там заявките са доста оптимизирани и трафика по мрежата много по-малък. При работа върху файлов сървър/локална база, SQL-а просто е изнасилен да работи посредство най-различни драйвери и няма нищо общо с естествения ход на нещата. Все пак, учете SQL и преминавайте към клиент-сървър, така работят хората. И аз имам проблем със индексните файлове, защото искам програмите ми да работят в мрежа с една и съща база под DOS и под Windows. Ориентирал съм се към работа с CDX индекси. Поддържат tag-ове и са доста по-малки по размер. За сега ми правят проблеми при работа с Delphi и в момента работя по този въпрос. Мислех да си направя собствени компоненти за работа с NTX файлове, но като се стигна до въпроса за индексиране и преиндексиране работата много загрубя. Нямам ресурсите на големите фирми или пък знанията на експертите в тази област и тези неща вървят много бавно. Иначе търсенето по вече създаден индекс работеше доста бързо. Не смятам,че 5.3 е по-бъглив от 5.2, но много ми липсват PLL-лите. Новите обекти обаче са предимство. Използвайте BLINKER , но не орязаната версия от Clipper-а, а пълната. Супер е! xBase файловете са нещо великолепно и бих казал уникално. Жалко, че там където правят Delphi и CBuilder предпочитат Paradox или Interbase формата. По книгите и по сайтовете, които съм посетил не се обръща голямо внимание на темата xBase и индексиране, особено с expression индекси. Ако можете да ми препоръчате нещо - напишете го!

Тема Delphi и NTX -индексни файловенови [re: NumLock]  
Автор Гъди ()
Публикувано03.05.00 19:52



Proчети Бонус-Delfi-Ntx ...


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.