Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:33 18.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Имам си колекция.нови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Phillip (Mogherini)
Публикувано02.08.17 09:51



Имам си колекция от външни четящи/записващи устройства и носители за тях, вехтории, но всичко работещо:

- класически дискетни 3.5" и 5.25"
- Apple SuperDrive floppy drive, на Macintosh LC II.
- Iomega ZIP
- Iomega JAZ, 1GB
- MO, 240 MB
- MO, 650 MB
- HP Tape 2 GB
- Colorado Tape 120 MB (на флопи интерфейс!)
- Tape LTO-2, 400GB
- CD и DVD, естествено.

Имам и дискетно у-во LS-120, но за съжаление неработещо. Как спря да работи? Ами, рекох да го почистя ...


И още едно външно лентово у-во 60 МБ на паралелен интерфейс, обаче няма кабел за него - класическият парелелен не става. Някой хубав ден, ако седна да си поиграя с мултицета, може и да му направя кабел.
И един MiniDisk на Sony, но търся у-во за него.

На въпроса ти: нямам Bluray плейър, имам вътрешно LG, което чете Blu-ray и пенсионирания формат HD DVD, ето този култов модел: . Той записва само DVD, само чете Blu-ray и HD DVD.
За пълнота си купих през еБай няколко филма на HD DVD, за по 2 дундекса парчето. И няколко филма на Blu-ray, главно от промоции в мола или подаръци.

На служебния ми лаптоп HP от 2008, който след бракуване миналата година си стана личен, едва неотдавна като случайно пуснах VSO инспектора, да му видя възможностите и с изненада разбрах, че устройството му е Blu-ray записвачка! Модел MATSHITA_BD-MLT_UJ-220S. За обща култура си купих едно BD-RE (не беше скъпо) и го записах.

Може и да пропускам нещо, понеже джунджуриите са разпределени на няколко места: от бачкането, през дома, та до мазето.

Припомням, че всички тия неща след дискетите бяха шумно рекламирани като: "Еййй, е те това вече е големата работа за съхранение на гигантски данни! Трепач! Скъпичко, ама има смисъл!" След, което ... бързо отшумяха. Единственото, което се закрепи достатъчно дълго и до днес е CD-то, донякъде DVD, наред с флашките.
Но много се кефя, когато макар и рядко, се яви някой, изпратен ми от познати през верига от няколко души и ми замрънква "Имам на този стар носител ценни/сантиментални файлове. Аман-заман, може ли да ги прехвърлим?"
Викам му, може, тичай за бутилката!

Колкото до бекъп, служебният го правя на един гигантски RAID. А личният е разделен на две части: документи, сорсове, което е няма и 3 ГБ некомпресиран и музика и филми. Вече съм разправял, че хубавите филми и музики, както личните снимки и клипове си ги бекъпвам на DVD-та, LTO-2 ленти и по-стари хардове, като много от тях още не съм гледал/слушал. Много е вероятно тази веселба с торентите у нас да приключи или да бъде силно затруднена. Апокалиптично, но това е положението.

А, да и аналогово! Все още си крепя едно записващо видео VHS, с няколко касети към него, за всеки случай закачено за компа и през video capture джаджа.

~~~


Тема Re: dead on arrivalнови [re: zaphod]  
Автор PekoHcTpykTop (дарвинист)
Публикувано02.08.17 10:39



абе точно надрасканото едно полиране и си в играта

И не правильно думать, что есть чьим-то богом обещанный рай...


Тема Re: dead on arrivalнови [re: zaphod]  
Автор PekoHcTpykTop (дарвинист)
Публикувано02.08.17 10:44



Абе има нещо такова. Четох някъде, че самолети, произведени 80-те компютрите им не са пипани. Разказа беше от инженер от поддръжката, дето му хрумнал точно тоя въпрос, дали не трябва да им се презаписват епромовете от време на време за всеки случай.



И не правильно думать, что есть чьим-то богом обещанный рай...

Тема Re: dead on arrivalнови [re: PekoHcTpykTop]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано02.08.17 13:08



Аз съм сменял не един епром, с повредено съдържание, вложени в устройства, така че и на епром не може да се има 100% вяра.
Истината е, че трябва да има redundancy освен надеждност. Какъвто и да е носителят, съдържанието му може да бъде повредено дори случайно, и затова най-малко x2.



Тема Re: dead on arrivalнови [re: PekoHcTpykTop]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано02.08.17 15:06



Съвсем разумно е да имаш НАС (или даже 2!) в домашни условия, както се пада и лесно ползваемо. Не си чистачка със заплата 300 лв месечно, предполагам?



И можеш да му ръгнеш каквито си искаш ХДДта, стига да не са съвсем калпави модели.

Ако цената на истински НАС те плаши (варират, може да е от около 600-700 лв до 1000 лв и нагоре), много лесно може да се направи НАС/файлов сървър и на отделен за целта комп, като това ще струва много евтино (под 300-400 лв, разбира се без хард дисковете) и да се ползва Линукс или при желание някой Windows на него.


Редактирано от Naki на 02.08.17 15:08.



Тема Re: dead on arrivalнови [re: Quai dOrsay]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано02.08.17 15:39



да, това е ясно, въпроса е какви са числата и по-важното какви са числата на истинските повреди от самия принцип на носене, щото тях не можеш да ги избегнеш по никакъв начин.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: dead on arrivalнови [re: zaphod]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано02.08.17 15:53



Концепцията е проста - слагаш пълно копие на архива на 2/3/4/n физически устройства разделени. Колкото повече, толкова по-добре. Най-простия вариант е с твърди дискове - най-добро съотношение цена/обем. Като отпаднат HDD-тата минаваш на SSD и т.н. и т.н.

чети и дишай по-леко



Тема Re: dead on arrivalнови [re: Pechenia]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано02.08.17 16:15



И аз така мисля.
Но не дисковете да са сложени в някакъв NAS или какъвто и да е сървър с RAID, а да са външни дискове, които се включват само колкото да се добави или извади нещо от архива, през останалото време диска да не работи, защото се амортизира.
Това има още едно предимство - в голяма степен се елиминира опасност от заразяване с крипто или какъвто и да е друг вирус.



Тема Re: dead on arrivalнови [re: Quai dOrsay]  
Автор jeffty (chupac)
Публикувано02.08.17 16:18



оти се занимавате с глупости не мога разбера - от интернета по-голем бекъп нема. #азнемамнищодакрия

Ако е писано - може и да се задомя, но не на всяка цена.


Тема Re: dead on arrivalнови [re: jeffty]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано02.08.17 16:25



Как не съм се сетил!


Как не се е обадил още Програмиста по темата не знам, може би е завел разведената някъде по рилските езера.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.