Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:26 21.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Написах пейпърнови  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано28.04.16 13:59







Тема Re: Написах пейпърнови [re: croesus]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано28.04.16 14:17



да бе, дисперсия 15.
всъщност дисперсията на интелигентостта също варира, и като теглиш чертата се оказва по-важния показател за груповото представяне спрямо средната стойност. причината е очевидна - 99 тъпака с един гений сред тях ще имат повече изобретения (благодарение на гения) от 100 сравнително умни, но не чак блестящи хора.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Написах пейпърнови [re: croesus]  
Автор rabin (чобанин)
Публикувано28.04.16 14:25



Слабо!
Първо IQ то не е измерител на интелекта. Членовете на МЕНСА постигат високи резултати СЛЕД упорити тренировки, а пък едва ли са станали по -умни. IQ залага и на бързодействие, а едва ли Айнщайн е имал норма да напише Теорията.

Второ - манталитетът по БГ фирмите е бегейски. Не, че по чужденеция е цветя и рози, но тук читавите фирми се броят на пръстите на едната ръка, и то зависи и от конкретния проект.

Заплатите и те - не познавам и един погромист да не се оглежда за емиграция.

С тая математика не знам защо си се вкопчил, за цял живот кодене само 1-2 пъти ми се наложи да реша уравнение с 1 неизвестно, и смятах най-малко общо кратно за едни прекъсвания. Дори сортиране не ми се наложи, дето си е чисто кодец, не математика.

Приличаш на професорите по МЕИ, дето само дуднат общи приказки колко лош бил матрялът, пък те колко били недооценени.

IT професията не може да се научи със занаятчийство, тя е високоинтелектуален труд, за който са нужни години подготовка, още от ранна възраст.
Точно занаятчийство си е, особено по outsourse фирмите, дето са мнозинство. Сипват ти какво точно, и за колко време да накодиш или фикснеш. И те държат прав на един крак с вдигнати ръце сутрин (не баш, ама почти), че било много Agile и модерно.

Цитат: Споделете тази страница Разкажете на всички.



Тема Re: Написах пейпърнови [re: zaphod]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано28.04.16 14:42



15 е установено с извадки. Има си статистически методи за проверка на равност на дисперсии, Лин и Вананен със сигурност са изпипали нещата в това отношение. Най-простия мисля, че беше вариант на t-теста, но може и да греша. Аз си обяснявам равните дисперсии с това, че когато изследваната популация е достатъчно голяма, например цяла държава, разликите стават пренебрежими. Виж, ако се прави IQ тест в малка група - например старши лейтенанти в Сухопътни войски, диспресията сигурно ще е съвсем различна.



Относно гениите си напълно прав, но гении не помагат много в IT индустрията. Мислел съм си например, че аз като един от тях, направя ултрауникалната машина за пари и назнача 99 олигофрена, с акъл на шофьори за дивелъпъри, дали те ще станат дивелъпъри или ще си останат шофьорчета? За индустрията трябват хора, а както се знае хора нема и нема.



Тема Re: Написах пейпърнови [re: croesus]  
Автор RealGuru (пристрастен)
Публикувано28.04.16 14:50



Поздравления



Пейпърът е добър.


Обаче все пак има нещо дето ни държи над средното ниво в тази сфера - става въпрос за региона. Може би че бяха поставени някакви традиции по бай Тошово време с компютъризацията в училищата. И може би от там повечето умни хора се насочиха към тази сфера, а не към другите сфери.


И за образователната система винаги съм се чудел възможно ли е умни родители да имат тъпи деца.

Т.е. ако предположим че едно време образователната система ни е била върха на сладоледа. То сега значи повечето българи трябва да са умни - щото са пораснали. Съответно техните деца сега са в училище.

Явно не сме много умни щом не успяваме да се самоорганизираме и да се управляваме.

Другия вариант е умните просто да са емигрирали.

Друго обяснение, че тогава са фалшифицирали резултатите или са водили проверяващите в елитните гимназии. Пък сега вземат данните от всички училища средно.

Щото ако си умен то най-вероятно разбираш, че сегашното образование шит, то най-вероятно разбираш, че образованието е ключа към успеха. И ако имаш дете би направил всичко възможно да инвестираш в неговото образование. Т.е. да направиш така че детето ти да е умно поне колкото теб.


Затва мразя да мисля.



Тема Re: Написах пейпърнови [re: rabin]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано28.04.16 14:51



Има си туториъли за сглобяване на тестове за интелигентност. В общи линии въпросите се делят на 4 до 6 типа - асоциативни, позиционни, за налучкване и т.н. Наистина ако се решават много тестове, в един момент започваш да свикваш с тях и си вдигаш коефициента, но то е с много малко, защото има и други фактори.

Всеки тест, който правя за чаветата първо го решавам аз (защото трябва и да го преведа на български). Ако правиш няколко един след друг обикновено на втория резултата ти е най-висок, а с всеки следващ спада - очевидно човек се изморява и тренировката не помага в случая.

Първият тест, който си направих, показа 136. Следващите - между 136 и 144. Т.е. формално аз съм менсаджия и без упорити тренировки, а едва ли съм единствен.





Тема Re: Написах пейпърнови [re: croesus]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано28.04.16 14:52



Лин и Вананен със сигурност са изпипали нещата в това отношение.
със сигурност не са. дисперсията е 100% различна, краен пример: няма как да е еднаква при американците, дето са негри+бели и на японците, които са ксенофоби и не търпят малцинства, освен ако не приемем че и средната стойност на групите е еднаква, така не можеш да получиш промяна в дисперсията смесвайки две групи.
да но ако приемем че средната стойност е еднаква, се превръщаме в долни толерасти, което няма какво да го дискутираме. следователно дисперсията на народите е също различна.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Написах пейпърнови [re: RealGuru]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано28.04.16 14:59



Умните българи са избягали, това е.



IQ не е генетично предопределено, то може да бъде развито или закърнено. Затова в тъпи семейства има умни деца и обратното. Важни са първите 15 години - време, през което много малко хора се сещат да наблегнат на умствените занимания на децата си.



Тема Re: Написах пейпърнови [re: zaphod]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано28.04.16 15:10



Математическото очакване е различно - то дори изследването е за това, от какво да следва, че дисперсията е различна? Ако дисперсията е драстично различна, това означава, че има нации с много гении и много идиоти едновременно, както и такива, в които всички са еднакво умни/тъпи. Не виждам нищо полит-некоректно в това.

Толерастко е да се твърди, че математическото очакване е равно навсякъде, но то изследването още в заглавието си отхвърля това. На един приятел дори му давах пример какво следва от това изследване - в най-тъпата нация на света, Екваториална Гвинея, 3/4 от населението има IQ който по западни стандарти се води за психично отклонение - IQ под 70.



Тема Re: Написах пейпърнови [re: RealGuru]  
Автор chupac (jeffty)
Публикувано28.04.16 15:51



къде пък ни видя над средното ниво?

Щото имам още ниви и други имоти на село!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.