Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:09 28.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Въпрос за квантовите компютринови  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано30.10.12 04:05



Привет,

Два въпроса, моля някой дето разбира физика да обясни простичко, но първо увод:

Днес попаднах на някаква новина по темата и понеже не ми е ясно взех леко да ровя да видя за какво иде реч. Все спрягат че тия машини щели да са по-бързи от силиконовите, но не ми стана ясно защо. Не съм се занимавал с физика.

Взех да чета какво е квант. Там обясняваха какво е кубит. Стигнах и до тази статия:



Двата въпроса са:

1) Защо тия машини биха били по-бързи? Към момента, електрическия импулс който преминава за да предаден един бит, доколкото помня уроците за метални решетки по физика в даскало си е поток електрони с някакво съпротивление зависещо от решетката. Потока кубити няма ли да се движи също в метална среда? Айде в едната статия намекваха че супер-състоянието на кубита би покогнало като по-бърз механизъм за изчисления, а как не разбрах. Все пак не се занимавам с физика. А и това е хардуеърен проблем

2) Пише и че повече информация би побирал един такъв хард диск. Айде тука усещам идеята е че кубита освен състояние 0 и 1 има и супер-състояние. Четох какво е това, но не ми стана ясно по какъв начин то ще ни помогне да стоварим повече информация. Защото според четеното в Уикипедия и тази статия, супер-състояние е при което имаме и 0 и 1, но в статията се посочва че това не е точно състояние. Поне мен ми стана леко объркано.

Иначе след като порових, намерих че някакви са правили процесори щото имаше снимка на един, но май нищо още не е готово за масово производство.

Мерси

Редактирано от OgnenDemon на 30.10.12 04:09.



Тема Re: Въпрос за квантовите компютринови [re: OgnenDemon]  
Автор jeffty (ентусиаст)
Публикувано30.10.12 04:32



честно да ти кажа не знам, но щом амазон инвестират за нови сървъри

трябва да има далавера. надали ще ги видим скоро по бюрата обаче.



Тема Re: Въпрос за квантовите компютринови [re: jeffty]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано30.10.12 05:00



Пфф като прочетох че едни от другите им инвеститори са Голдман-Сакс... какво да говорим тия са се нагрухали в момента с инвестиции



Тема Re: Въпрос за квантовите компютринови [re: OgnenDemon]  
Автор jeffty (ентусиаст)
Публикувано30.10.12 05:09



то и фейсбук ги замеряше всеки с пачки по стотачки преди време но уживем увидим. мен лично много ме радват такива кръстоносци и се надявам да докарат нещо попано скоро.



Тема съвсем лаишки и ахмашкинови [re: OgnenDemon]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано30.10.12 05:53



вместо да трябва да преминаваш през всички състояния последователно, ги имаш сичките на куп



Тема Re: Въпрос за квантовите компютринови [re: OgnenDemon]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано30.10.12 07:15



ами ще пробвам: квантовата механика се държи така, сякаш за разрешаването на проста ситуация, като взаимодействие на няколко обекта се въвлича разрешаването на НП проблем. идеята е имайки наготово солвер на тоя НП проблем (самата природа), да го ползваме за решаване на други НП проблеми.
как точно изглежда това: преди 100тина години, хората са забелязали че частиците интерферират като вълни. до тук нищо особено, вълни си имаме и в легена, но с тях не можем да направим солвер за НП проблеми. към 60те обаче файнман предлага по-различен поглед върху нещата - това не са вълни, а преди бъдещето да се случи, се проиграват всички възможни пътища до него, когато към дадено бъдеще има няколко пътя, приносите на всеки път се сумират по определен странен начин , и после случайно се избира едно от всички възможни бъдещета като тия с по-голяма сума на приносите имат повече шанс за избор. когато частицата е само една, това изглежда като поведение на вълна, аналогията е с погледа на френел върху вълните: вълна е това, което във всяка своя точка става източник на нова вълна, рекурентна дефиниция която силно мирише на НП задача, но не е. КМ поведението също не е НП когато имаме само една частица. когато обаче са повече, вече не се държи като проста вълна, а точно по гореописания начин. тоест, не можем да сметнем вълната на всяка частица по отделно, и сумата да е резултата, какъвто номер минава при обикновените вълни в легена (нарича се супер позиция), но ако проиграем всички възможни пътища до бъдещетето и сметнем приноса им, както е предложил файнман, номера много добре минава и резултатите са много добри.
аз лично съм много, ама много скептичен към квантовите компютри.
първата причина, е че природата някак винаги успява да се измъкне от обещанията си за безкрайна далавера, каквато квантовия компютър е.
втората е че има сериозни индикации че процеса "проиграване на всички възможни ходове" е природно лимитиран, някои процеси са теоретически изчислими със сумиране на математичен ред, като всеки член в реда е възможен път до дадено бъдеще, и има ясни индикации че сумата на реда е разходяща. тоест, ще даде безкрайност за резултата. от друга страна реалния процес описван с тоя ред се случва. физиците в началото са смятали че реда е твърде сложен и просто ТЕ не могат да го сумират, но вече има индикации че редовете са твърдо разходящи. тоест, навежда ни на мисълта че бъдещето се смята по краен брой пътища до него, а не по всички възможни. ако това е така, квантовите компютри ще бачкат в малките си форми - до 5-6 бита, или 10 или 16, но за 128 бита вече няма да бачкат
третата причина е също индиректна - най-добрите физици в миналото, включая и въпросния файнман са били много предпазливи в изказванията си, за разлика от сегашните физици. остава се с впечатлението че тия сега са глупаци, обещават чудеса като политици на избори.
четвърта причина - въпросния квантов компютър не е от вчера, мъчат се от 80те, но все нещо технически не им се получава, все "триенето" им е много. ситуацията силно напомня строящите вечен двигател. вече няколко пъти обявяваха че ИМАТ квантовия компютър, но досега за разбит ключ със такъв не съм чул, имаше един единствен (на ИБМ) който разложи числото 15 на множители.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Въпрос за квантовите компютринови [re: zaphod]  
Автор Pekoнcтpykтop (дарвинист)
Публикувано30.10.12 09:51



Добро обяснение.

Личи си кой е бил даскал и е ял от държавната софра.



Тема Re: Въпрос за квантовите компютринови [re: zaphod]  
Автор rabin ()
Публикувано30.10.12 09:55



Да вземеш да понапишеш какво ти значат съкращенията ли? НП, КМ и каквото там още.



Тема Re: Въпрос за квантовите компютринови [re: rabin]  
Автор portal (стар клубар)
Публикувано30.10.12 09:57






\"Аз съм страшен не като се разписвам,а като стрелям...\"



Тема Re: Въпрос за квантовите компютри [re: zaphod]  
Автор rabin ()
Публикувано30.10.12 10:07



тоест, навежда ни на мисълта че бъдещето се смята по краен брой пътища до него, а не по всички възможни. ако това е така, квантовите компютри ще бачкат в малките си форми - до 5-6 бита, или 10 или 16, но за 128 бита вече няма да бачкат
Каква е принципната разлика между 16 и 128 ? За кучета - може, за котки - може, за прасета не може!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.