Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:03 22.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Първата ябълка  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано16.06.12 16:40





Интересно ми е колко народ тука може да девелопи на него?
На Кравец-82 съм все още як, така че да се пиша първи.

чети и дишай по-леко

Тема А да те видим! [re: Pechenia]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано17.06.12 12:25



10 DATA 169,8,160,3,32,58,219,96,97,32,100,97,32,116,101,32
20 DATA 119,105,100,105,109,33,34
30 FOR I=768 TO 790
40 READ A: POKE I,A
50 NEXT
60 CALL 768





Тема Re: Първата ябълка [re: Pechenia]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано17.06.12 12:33



P.S. Да вземем да обявим един конкурс за едноредови програми ли....





Тема Re: А да те видим! [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано17.06.12 14:51



10 HOME:POKE 1024,22:POKE 1025,9:POKE 1026,26:POKE 1028,13:POKE 1029,5

чети и дишай по-леко



Тема Re: А да те видим! [re: Pechenia]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано17.06.12 16:44



Хм... да се пише директно в текстовата страница не е ли много.... декадентско?


ИМХО - по-добре да се ползват АПИ-та.



Тема Re: А да те видим! [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано17.06.12 19:52



По-скоро е израз на уважение - ще пишеш по-малко на емулатора.



чети и дишай по-леко

Тема Re: Първата ябълка [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано17.06.12 19:56



Да вземем да изкопаем асемблерските задачи от Компютър за вас - решения с 5-6 байта (верно че за x86, но тръпката е същата)

чети и дишай по-леко



Тема Re: А да те видим! [re: Pechenia]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано18.06.12 01:08





Хе, хе, хе - приемам уважението, честь имею!



Ама немам емулатор. (т.е. имам ама на 8Д) Но ще си смъкна. (Апропо - в лабораторията имам два правеца затворени в един шкаф - ще ме накараш да ги извадя...)

За мойта програма си ползвах "Бейсик за микрокомпютри" - епохална книга! Требаха ми 5 минути, от които 2 - да открия книгата. После 3 - да намеря адреса на СТДОУТ и да превърна хекс в деци за ДАТА-та.
За твойта - ми стигна помненето, че от $400 нагоре е текста, пък от нула - почват инверсните символи.... от там на сетне броих на пръсти... баси а!

Идеята за кратките програмки и в твоя вариант не е лоша. Примерно да се направи делене на 7.

Че като гледам какви вихрени страсти са се завихрили за пустия му ЬОР в съседна тема - тръпки да го побият човек.
От една страна - това с ЬОР-а сигур го знае секи "старец", готов съм на бас да се фана, че нема как да не е било публикувано в "Компютър за вас", ама не ми се преравят 20 кила списания. От друга - не сфащам що едно подобно упражнение би било толкова лошо, щото видиш ли вече имало готови функции и ужас - дай нищо да не мислим. Ми подобни задачки-закачки са си упражнение за мозъка. Е, ъфкорз мозък не ти требе ако ще си индийски кодер ровещ по гугъла за 800 кинта заплата.
Баси... съвсем се изгейчи това младото поколение с тия жави и прочия....

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 18.06.12 01:10.



Тема Re: А да те видим! [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано18.06.12 06:49



1024, това е 400 шеснайсетично, там е текстовата страница, а числата са под 32, значи са служебни символи.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: А да те видим! [re: zaphod]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано18.06.12 10:58



Личи си, че е било няма и 7 часа отзарана като си го писал.
Баси! Как можеш да ставаш толкова рано бе човек!

Направо скапваш всякакви стереотипи за програмистите.

$400 (асм хекс) == 0х400 (С хекс)

За аски таблицата си прав, че от 0 до 31 са служебни символи. Работата е там, че когато е правена аски-то, е имало само телекси и телетипи. И тя е била ориентирана да ги обслужва тях. Обаче за чий .... са ти в паметта на видеоконтролера от типа на ACK, NAK или SYN да речем?
ИМХО:
Когато са правили ейпъла, аски-то е била по-скоро пожелателна - все пак нова техника, защо да се опират изцяло на старите стандарти.
И инженерчетата са решили - що да губим 32 байта, като в тях моем да нахакаме още веднъж азбуката, ама да е по-шарена - примерно инверсна (черни букви на бял фон).
И тъй са направили.
Затуй като пишеш в текстовата страница символи от 0 до 31 излизат пак азбучните знаци, а не оригиналните АСЦКИ.

И понеже аз съм му написал на отпочналия темата колега кратка програмка (бейс), която пък зарежда друга кратка програмка (асм), която пък се обръща към СТДОУТ на интерпретатора и в крайна сметка му пише на екрана "А ДА ТЕ ВИДИМ!", той ми отговаря пишейки директно в текст паметта "VIZ ME" ама написано на инверсица.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.