Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:28 22.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Авторски права и пиратстване в интернет (въпрос)..  
Автор ya2011 (умна)
Публикувано18.06.12 21:41



Здравейте всички,

имам въпрос относно риска при сваляне на филми, програми, музика и книги от интернет. Какъв е риска да ме хванат, че пиратствам при положение, че свалям филми/музика/програми/книги от така наречените шеринг портали, като filepost, rapidshare, sharematrix и т.н. (аз знам поне 15тина подобни портала). Разбира се, че винаги всеки може да бъде хванат, стига да сваля, качва или прави нещо което представлява голям интерес за службите, но в случая говоря за "най-обикновено" пиратстване. В Германия торенти и p2p мрежи са табу, защото те се следят от фирми защитаващи авторските права на създателите на съответното съдържание. Но как седи въпросът с подобни портали? Поне (за сега) в Германия кой потребител на коя дата в колко часа е стоял зад определено IP, се пази официално от доставчиците на интернет услуги 1 седмица, т.е. ако днес сваля от моето IP което имам в момета една mp3-ka от rapidshare тези които пазят правата на автора трябва да получат протокола от rapidshare в рамките на тази една седмица за да могат да попитат доставчика ми на интернет преди да си е изтрил протоколите, кой седи зад това IP, след това тези данни автоматично се унищожават (поне това е официалната версия и разбира се ако не се води разследване от дадена служба или от прокуратурата).

Та премерен ли е рискът при сваляне на авторско съдържание от подобни портали, това в крайна сметка е въпросът ми.

Мерси много



Редактирано от ya2011 на 18.06.12 21:45.



Тема Re: Авторски права и пиратстване в интернет (въпрос)..нови [re: ya2011]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано18.06.12 22:19



Грешна секция на форума.






Тема Re: Авторски права и пиратстване в интернет (въпрос).. [re: ya2011]  
Автор XищниK (СилеН)
Публикувано18.06.12 22:20



Ти наистина ме изненада.


Аз до колкото знам, единствените власти и страна предприемали мерки спрямо торенти - това са Щатите. В другите страни свободно си теглиш когато и каквото си поискаш.
Имам доста приятели в Германия - всичките те си теглят от торенти.



Тема Re: Авторски права и пиратстване в интернет (въпрос).. [re: XищниK]  
Автор ya2011 (умна)
Публикувано18.06.12 22:22



Ами препоръчай им да спрат да теглят от торенти, защото е опасно и могат да получат честитки от различни адвокати, особено ако теглят топ актуални музикални заглавия, филми или игри.



Като това с честитките в Германия вече си е цяла индустрия и има поне 20 адвокатски кантори из цяла Германия, които само с това се занимават да пращат сметки и на хванати да пиратстват хора. И има поне няколко фирми, които са се специализирани да следят и протоколират, кой какво тегли от p2p мрежите и от торент тракерите. Така че да в Германия от доста време пиратите се преследват законово. До съд не се стига защото като те хванат ти предлагат да подпишеш декларация, че повече така няма да правиш и да платиш солена глобичка от 500-1000 евро за всяко едно заглавие за което са те хванали.

Редактирано от ya2011 на 18.06.12 22:27.



Тема Re: Авторски права и пиратстване в интернет (въпрос)..нови [re: XищниK]  
Автор XищниK (СилеН)
Публикувано18.06.12 22:22



Да се дооточня - какво имам предвид, че като си препрочетох поста не е ясно - предприемали мерки спрямо крайните хора теглещи/ъплоудващи (до като теглиш ъплоудваш искаш не искаш) ......
принципно провайдера те уведомява, че правиш нещо илигъл и ако не спреш ще последват действия спрямо теб - това е процедурата.





Тема Re: Авторски права и пиратстване в интернет (въпрос)..нови [re: ya2011]  
Автор XищниK (СилеН)
Публикувано18.06.12 22:23



Аз принципно - когато жена ми говори - ми минава от едното ухо и ми влиза от другото - а като те гледам - ти не си изключение и без да ми се обиждаш.
Аз само мога да ти кажа, че си доста голяма параноичка - еле пък щом пишеш от Европа а не от Америка.





Тема Щом ти е такова положението, предлагамнови [re: ya2011]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано18.06.12 22:28



следната тактика. Не сваляш нищо в Германия! Само се разхождаш по торент- и шаринг-сайтове и кротко и напоително събираш информация, линкове, заглавия, какво харесваш, какво ти трябва, филми, музика, книги. Записваш си го в един файл.
После като си идваш редовно тук, така и така, за да си правиш зъбите, примерно или да си починеш на милото черноморие или да се видиш с още по-милите си роднини, сваляш спокойно "на корем". Поне докато не са ни хванали за гушата и тук. Купуваш си един по-голям диск за лаптопа, вече не са чак толкова скъпи. Цепваш го на два дяла - единия за операционната система и работа, 50-на ГБ ще ти стигнат и останалото един голям дял за така сваленото "съдържание". Втория дял го правиш скрит и криптиран, за всеки случай.
Връщаш се в Германия с лаптопа и си гледаш/слушаш, пей сърце, антипиратите го обдухват мощно.


Допълнително предимство на метода е, че занимавайки се първо само с внимателен подбор, много по-добре ще отсееш хубавите неща, съответстващи на твоя вкус. Защото човек като има непрекъснат и безопасен достъп до пиратско съдържание, неминуемо сваля и какви ли не боклуци, задръства си дисковете и се чуди после дали и какво да трие.
Да не говорим, че сигурно някои култови и богати торент-сайтове са изобщо невидими от Германия.

Хайде, действай и да почерпиш за идеята.



Тема Re: Щом ти е такова положението, предлагамнови [re: Phillip]  
Автор XищниK (СилеН)
Публикувано18.06.12 22:36



Иначе на младото момиче и препоръчвам да стриймва.
7-8долара или евро на месец и си гледаш филмчета колкото искаш.
Ако ли не - ей ти този сайт. Пускат новите филмчета на него.
За благодарност може да ми врътнеш на бързо една........
..........
......
....мусака, че ми се е дояло много българска кухня







Тема Re: Авторски права и пиратстване в интернет (въпрос)..нови [re: XищниK]  
Автор ya2011 (умна)
Публикувано18.06.12 22:38



Защо да съм параноичка? Просто питам да си правя сметката, какво може да последва от действията ми....

Поне в Германия човек трябва да внимава, примерно в един немски форум бях писала, че САЩ и/или Израел трябва да бомбандират ядрените съоражения на Иран, защото както бях формулирала "100тина жертви при бомбандировкита са по-добре отколкото няколко милиона при пускане на атомна бомба над някой европейски милионен град. Та затова ми направиха забележка, но аз питах адвокат, и той каза, че това изказване е окей.

Но ако бях казала, че "100 иранеца струват по-малко от един европеец", щеше да се намери някой идиот да ме "anzeigne" на прокуратурата и щяха да ме осъдят като едното нищо по § 130 StGB примерно. Щеше да е условно, но все пак, а това не е рядкост в Германия.

Че дори и в БГ съдят за разни изказвания из интернет, така че човек трябва да внимава какво пише, освен ако не е достатъчно грамотен да се скрие добре от полицията.



За справка, един който след събитията в Катуница беше направил някаква група във ФБ го осъдиха. Но реално погледнато могат да те осъдят за всяка една заплаха, която отправиш по интернет към някого, това в БГ.

А в Германия заради техните чувства на вина, които цялата нация изпитва заради престъпленията по време на хитлерова Германия законите са още по-строги и човек наистина трябва да внимава. Често тук се съдят хора за подобни изказвания в интернет. Но след тази случка ми мина желанието да пиша в немски форуми.

Редактирано от ya2011 на 18.06.12 22:39.



Тема А па това е пример за пиратска тъпота.нови [re: ya2011]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано18.06.12 22:42



Виждал съм подобни писма. Отдавна чакана хитова игра или филм на Блу-рай/ДВД пуснати днес в 9ч на пазара. Естествено, на обяд вече са хакнати/рипнати, качени на торенти и братството тегли напоително.
Може ли такова пуберско нетърпение съчетано с малоумие?! Как няма да има писма от адвокати за тях?
Излязъл бил Уиндоус 7 ... вчера. Аре, теглим го. А бе, изчакайте още 3-4 год. карайте си на добрия стар ХР, па тогава и немате грижи.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.