Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:49 23.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: А да те видим! [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано18.06.12 13:23



хм, абе контролни символи са, но екранната памет просто не ги реже. чистата инверсица беше нейде нагоре, имаше и мигаща част. тия под 32 някои са дори както са в днешно време. символ 7 писукаше при печатане, ако го печаташ в конзола на съвременно пеце пак писука. символ 13 си е ретурн, и днес е такъв. символите 8 и 9 са стрелки напред и назад, сега са бакспейс и таб, леко изменено значение.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Аз също. [re: Pechenia]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано18.06.12 13:34



Предимно на АпплеСофт Базик. Два "големи"

платени проекта за девелопмент. Един човъркане на чужд код, с цел "кирилизация" и сваляне на защитата, разбира се. Останалото - за собствен кеф. Малко благ UCSD Паскалец и малко асемблер. Опитаха се да ме тормозят с някаква база данни искаща допълнителна CP/M карта, май беше dbase II или баба и, но ми се видя скучно и не им се получи.
Асемблера го понаучих сам докато разкоствах ей това:

да могат да му се набутат повече от 150 нива, да се поускори (Щот' бех станал адски дОбър на играта) и пр. екстри

Направо четях секторите с Copy ][ plus, което има и дизасемблиране, умувах,
променях и записвах хекса:

Накрая стана доста приличен вариант, който още си пазя на една красиво надписана дискета.
Може и да не се чете вече, ама карай.




Тема Re: Аз също. [re: Phillip]  
Автор WMC (Прах във вятъра)
Публикувано18.06.12 13:50



Оооо... любимата ми деЦка игра.





Тема Да. И не само на теб. [re: WMC]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано18.06.12 14:21



LR е перла в короната на 8-битовия екшън гейминг. Уникална!

След шампионския LR се появиха и едни дискети с нива правени от маняци. Некои ми се виждаха не само трудни, а и напрао невъзможни за изиграване. Викам си: тоя нещо се бъзика с хората. А то си имало начин, ама с много мислене, в правлния ред и прецизен тайминг.





Тема Re: Да. И не само на теб. [re: Phillip]  
Автор WMC (Прах във вятъра)
Публикувано18.06.12 14:26



Точно така си беше, а по-късно излезе една "popcorn" - е там с часове да играеш нямаше победа - играта свършваше винаги след като изпусна топките.



Тема Re: А да те видим! [re: zaphod]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано18.06.12 14:44



Мигащите мисля, че бяха от 128 нагоре, ама може и да бъркам.... позабравил съм доста неща все пак.



Колкото до кодовете под 32 - при 8Д-то (орик) наистина се пишеха в паметта на видеото и още по-шантавото е, че (някои) се изпълняваха. Примерно пишеш ЦТРЛ-Г (БЕЛЛ - 0х7) в текстовата страница, и като минеш със стрелките отгоре му - звънваше (много готино при това, като истинско звънче - компютъра имаше много хубав 3-канален синтезатор на звук) , макар, че на екрана няма символ естествено. При 82-ката обаче съм сигурен (е, сигурен, сигурен... колко па да съм сигурен, ама да кажем 99.999%), че излизаха инверсно буквите от азбуката там.

Иначе - да. Част от управляващите кодове на АСКИ-то се ползват и до днес, но някои просто нямат смисъл - примерно синхро айдъл.... модемска/телекска история.



Тема Не помня Попкорн да е имало за 8-ца. [re: WMC]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано18.06.12 14:47



Или може би е бил под друго име? Видях го за първи път на Правец 16, наред с Пакмана, Тетриса, Дигера и пр. легенди.
Попкорн е от типа зарибяващо-хипнотично-затъпяващи игрици.



За 8-ца много любима ми беше Макадам Бумпер (флипери). Главно защото подобно на LR си имаше вграден редактор и можеше да си създадеш собствен флипер:


А ето тук некой е качил . Ама за Comodore 64 (б.а. за незнаещите: това не е 64-битов комп., а с 64КБ РАМ , 8-битов )



Тема Re:Първата ябълка [re: Pechenia]  
Автор *Juliana* (3D)
Публикувано18.06.12 14:57



Ето това е типишно за онова поколение, че не ни марзеше да си набираме командите.


После ми се е случвало да споря с колеги, колко била напреднала науката на програмирането. Е, още е валидно, ако не моеш да си пишеш на промпта, не си за тая професия.


Допреди да замина за УК, още пазех един стар Правец и аз. Немаше мишка горката машина, как. Лапето си призна, виждайки тая тема тук, че го е разкостил от липопитство след моето заминаване. Аз го попитах, къде е правеца бе. Той се засрами интелигентно и ми каза, че е на елементи...така се изрази [smee se].


Още един комп е заминал по това предназначение, за неговото липопитство.


Третия още стои и прашасва при родителите ми, използваме го само за скайп между родителите ми и нас тука и за нищо друго там в бехето.



Най-много отнесе горката машина, която имах между 2002 и 2009. Тува яку нящу буквално дереше кожи в нета!



Оубаче го купих навремето от Мост....когато правеха първите си компове и то добре. Едва ли ше забравим....купих го есента на 2001. Прибрах си го с такси след работа в петък вечерта, чакаха ме още след работно време. А аз бях живото нетърпение да си го изчовъркам на споко.



Би трябвало още да го пазят в бехето, ама гаранция франция, а аз за един комп нема се пребЕрем, тува е сигурно.



Тема Ейц! "много хубав 3-канален синтезатор на звук" [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано18.06.12 15:07



Може да се каже, той напрао звяр в HD digital audio!
Съотнесено към ония времена.





Тема Re: А да те видим! [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано18.06.12 15:09



ами служебните излизат като инверсни наистина, просто видеокартата за да спестят части няма ограничител предполагам. но за разлика от 8д не тя прави звънеца и ако минеш със стрелките върху контрол-г не дрънчи, нито ако го напишеш директно в паметта. дрънчи само ако печаташ с апито, мисля че на fded едрес беше печатане на символ




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.