Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:06 28.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Freelance и данъцинови  
Автор mi73n (запознат)
Публикувано22.03.12 10:29



Здравейте,

От известно време се занимавам с freelance и съм сравнително доволен от това, което си докарвам допълнително. Прекарвам си парите през пейпал и оттам към дебитната карта. Скоро се наложи да изпратя документи на пейпал за самоличност и адрес и вече ме знаят кой съм и всичко и това ме накара да се замисля - данъчните(или някоя друга държавна институция) могат ли да ми се заядат за тези неща?

За първи път се занимавам с това и реално нямам идея как стоят нещата та реших да ви попитам какво мислите?

Мерси



Тема Re: Freelance и данъцинови [re: mi73n]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.03.12 10:33



абе за пейпал не знам, ама моя часпромски клиентошеф се кълне че данъчните са го изловили през вестерн унион. мисля обаче че от всякъде могат да те изловят, ако сумата стане много голяма, май банките са длъжни да сигнализират или нещо такова. много голяма мисля че е 100к+ годишно.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Freelance и данъцинови [re: zaphod]  
Автор mi73n (запознат)
Публикувано22.03.12 10:42



Мда и аз така предполагах.
При мен не става въпрос за големи суми - има няма 1к на месец.

А имаш ли идея какво правят хората, за които фреелансе е основен начин за изкарване на пари и се водят безработни например?
Съмнявам се, че някой се е засилил да декларира приходи :)



Тема Re:Freelance и данъцинови [re: mi73n]  
Автор !Roxana! (непознат )
Публикувано22.03.12 10:47



Трябва да попиташ в клуба на счетитата, защото те ще знаят по-добре.

Не съм сигурна сега как е, но около 2007 се бяха засилили да вкарат закон за свободните професии (разни занаятчии, фрийлансери, фризьорки, майстори на фаянс и прочие свободни доходи ...)

Мен това не можа да ме хване, и в периода от 2000 до 2007 даже немаше по кой закон да се запиша като свободна професия и да декларирам каквито и да било доходи. Тогава имаше нещо като, ако искаш мое да си отвориш фирма....но това те задължава да водиш счетоводство и прочие баламурщини...

Аз попитах тогава тук и там, всеки ми вдигна рамене и аз се кютнах кротичко да си работа без да декларирам и да права истерии по въпроса. Но тогава това можеше да се случи, защото немаше закон по въпроса.

Провери какво казва закона и си прецени какво ти изнася. Ако е за дребни суми (1К както казваш е едно нищо) едва ли някой ше те гони и преследва. Според мен си кютай там и не са обаждай мноу мноу....





Тема Re: Freelance и данъцинови [re: mi73n]  
Автор 435 (Сър Пич)
Публикувано22.03.12 12:28



моя съвет е да помислиш върху легализацията, в момента фокус на данъчните е върху онлайн и всякакви такива "не по банков път".
Отделно тея онлайн билингите, като пейпал и чекаут те репортват



Тема Re: Freelance и данъцинови [re: mi73n]  
Автор cв cв Cвeтлин Hakoв ( шефът )
Публикувано22.03.12 13:30



По заокона за борба с прането на пари, всички суми над 10 000 лева трябва да са съпроводени с декларация за произход на средствата.

Всички суми, от България навън и от навън към България се следят, заради международната престъпност, най-много внимание се отделя на регулярни (месечни) преводи на пари, тъй като те са индикация за някаква продължителна дейност, която може да е проституция, наркотици и т.н.

В мига, в който пари постъпват по банковата ти сметка в България, където си с три имена и ЕГН, вече подлежиш на деклариране на тези средства. Не си мисли, че няма да те хванат и не си мисли, че няма да те глобят. За хора, които имат доходи в чужбина се попълва данъчна декларация по ЗЗДФЛ чл. 50. От две години се декларира дори ако си давал заеми или си получавал заеми. До 30 април 2012 се подашат декларациите за доходи през 2011 година. Ето тук можеш да разгледая декларацията, има цял раздел за доходи от дейност в чужбина:

http://www.nap.bg/page?id=219

http://nap.bg/document?id=3376

Декларацията се попълва трудно, аз не съм имал година в която да успея да я попълня правилно. Обикновено давам около 60 лева на счетоводител за да ми я попълни и да не се занимавам с глупости.

До колко ще се заядат с теб НАП е трудно да се каже. Има давност от 5 години. Ако 5 години не те прибарат и не те спукат от глоби - първо за неподадена декларация, а след това за неплатени данъци, ще ти се размине. Гадното е, че могат да те хванат на къс пас във всяка една от тези 5 години и да те подложат на много гаден тормоз, примерно при опит за женитба или при опит да излезеш от България (при излизане се попълват декларации, че не дължиш пари на бюджета). Не дай си боже пък да ти направят финансова проверка, по някакъв сигнал или във връзка с някакво дело, тогава жална ти майка. На Цветан Цветанов му се размина, ама на теб едва ли би ти се разминало. При над 50 000 лева годишно подлежиш на регистрация по ДДС, дори като физическо лице.



Тема Re: Freelance и данъцинови [re: mi73n]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано22.03.12 13:50



Чувал съм досега за една-единствена данъчна проверка на физическо лице. Едва ли някой ще тръгне да се занимава с теб, освен разбира се за тормозене, както е казал св Наков.


По принцип е добре да балансираш нещата. Аз за клиенти от България и ЕС пускам фактури от фирмата си (съответно плащам данъци), а за извън ЕС не декларирам нищо. Един куп приятели си купуват стоки онлайн чрез моята кредитна карта/PayPal сметка, така че нека заповядат г-дата данъчни да спорим имам ли недекларирани доходи.
Между другото при такива дребни суми, за каквито става въпрос при фрийленса, дори в съвсем уредени държави се крият данъци. Аз редовно се информирам от клиентите си как е при тях положението, за да имам представа какво може да се очаква от нашите данъчни. Те няма да се минат да правят нещо, което не го правят в Германия или Ирландия.



Тема Re: Freelance и данъцинови [re: zaphod]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано22.03.12 13:59



При Уестърн Юнион е малко по-деликатно, защото парите се вземат в брой и не е нужна банкова сметка. Данъчни и ДАНС следят преводите там, заради подозрения за тероризъм, наркотици и т.н. Гадая само, но си мисля, че е възможно първо да са го следили по-някоя от тези причини, и чак тогава са го дали на данъчните.

При PayPal всичко минава през няколко банки, съответно рискът че ще се плащат наркотици или оръжие е почти нула. PayPal имат и много рестриктивна политика какво може да се плаща през тях. Например суми за залагания онлайн не могат да се пращат.

Нашите данъчни (както и навсякъде по света), ако не става въпрос за пари в брой, не се стараят много. Фирмата ми съществува от 8 години и няма касов апарат, а всичко минава през банковата ми сметка. През това време не съм имал дори т.нар. "насрещна проверка".





Тема Re: Freelance и данъцинови [re: croesus]  
Автор 435 (Сър Пич)
Публикувано22.03.12 16:35



така е по принцип, не мен 2чекоут щяха да ме рипортнат за пране на пари, фъндване на тероризам и какво ли още не за 300$


Разменихме няколко мейла, 1-2 разговора по телефона и се разимна, тея са някакви кукувци



Тема Re: Freelance и данъцинови [re: mi73n]  
Автор BullDog (Bulgarian Dog)
Публикувано22.03.12 18:53



Не си ли мислил просто да ги платиш тези данъци?
Като се замислиш, 10% не е толкова много.

Редактирано от BullDog на 22.03.12 20:52.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.