Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:11 20.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема За процеса на научаване в България.нови  
Автор Гойко (индианец)
Публикувано30.01.12 10:42



Темата е многократно обсъждана, но все пак искам да сподлея едно свое наблюдение.

По стечение на обстоятелствата водя един малък курс за програмисти, веднъж седмично. Правя го предимно за престиж, а не толкова като кариера. Това, което забелязвам, е че на аудиторията и е абсолютно безразлично, това което се преподава. Понякога се чудя защо въобще си хабят времето и парите. Друго нещо е по-интересното. Забелязал съм, че в България аудиторията очаква да й разкажеш нещо. В повечето случаи, курсът преразказва съдържанието на някоя доста популярна книга. Дори когато, още в самото начало, споменеш на хората коя е книгата, не се намира дори един, който да я прочете предварително и след това занятията да са базирани на обща дискусия. До колко смятате, че това е ефективен начин за научаване в нашата област? Когато аз учех програмиране винаги си четях книгите самостоятелно и дори още преди да е започнал съответния предмет. На лекциите и упражненията винаги бях разучил материала, преди да е преподаден. Това ми позволяваше една допълнителна възможност за преосмисляне на материята и за дискусия с преподавателя.

Смятате ли, че българите са твърде пасивни в начина по който възприемат нови знания и умения?



Тема Re: За процеса на научаване в България.нови [re: Гойко]  
Автор bttt (непознат )
Публикувано30.01.12 11:04



Познавам няколко човека, които посещават такива курсове. На мен ми прави впечатление, че не полагат дори и най-малкото усилие да научат нещо от нещата, които им се преподават. Приемат, че самият факт, че присъстват е достатъчен. Яко търчене по курсове, а ефект - zero.



Тема Re: За процеса на научаване в България.нови [re: Гойко]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.01.12 11:18



не е до българите, нито до материята, нито до мотивацията, сещам се че преди време четох книга от некъф мириканец, когото го мобилизирали навремето във Виетнам и той описва как преди да ги пратят в касапницата минавали 2 седмици новобранско обучение, на което им обяснявали как да оцеляват в джунглата и основната маса новобранци дремела на тези курсове и авторът бил много учуден как могат да дремат когато им преподават неща, които след няколко дена може да им спасят живота



Тема Re: За процеса на научаване в България.нови [re: bttt]  
Автор Гойко (индианец)
Публикувано30.01.12 11:28



Получава се така, че аз прочитам книгата, след това им преразказвам теоретичната част и правим упражненията стъпка по стъпка.

Не виждам смисъл от подобен образователен модел. Губи се много време, а всеки сам би могъл да си прочете теорията (много от книгите се намират пиратски за без пари) и би могъл да си направи упражненията сам вкъщи. Би имало смисъл, след като всеки обучаем е направил тези неща, да се съберем и да направим обсъждане за нещата, които не са станали ясни или които изискват някаква по-задълбочено разбиране.

Преди години, когато аз се обучавах, нямаше кой знае какви възможности и нямаше всевъзможни академии или курсове. Най-разумно и най-ефективно беше всеки да си седне вкъщи, да си чете книжката, да прави примери по нея и в час само да пита за нещата, които свъсем не е успял да разбере.



Тема Re: За процеса на научаване в България.нови [re: DarkSide]  
Автор Гойко (индианец)
Публикувано30.01.12 11:33



Да кажем, че онези хора не са имали избор, точно както когато са мобилизирали дядовците ни за Втората световна война.

Сегашните младежи имат избор. Не виждам причина да си похабяват от времето за пътуване, след това за физическо присъствие (умствено някъде другаде) и пака пътуване, без това да им носи нещо полезно.

Дори правенето на практическото упражнение е една мъка. Пише се код, ред по ред, дума по дума и въпреки това, почти никой не успява да го направи, от първия път. Даването на домашни е мисията не възможна, нямам случай някой да е седнал и да е напрвил нещо сам вкъщи.



Тема Реалността ги кара да правят така.нови [re: Гойко]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано30.01.12 12:00



Това е най-лесния и бърз начин да добият нещо като "обща култура" в програмирането, та като ги питат на интервю за технологията Х и те все пак да отговорят нещо, а не да изглеждат като хванати от гората. Останалото е въпрос на голямо ЕГН и немат грижа за 3-4 год. напред.





Тема Re: За процеса на научаване в България.нови [re: Гойко]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано30.01.12 12:23



Според мен трябва да отсееш ония от студентите ти, които са наистина там, за да учат, и да съсредоточиш усилията си главно към тях. Най-добре би било да отделяш време на тия, които имат потенциал и желание един ден да задминат учителя си.



Тема Re: Реалността ги кара да правят така.нови [re: Phillip]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.01.12 12:28



за технологиите X, Y, и Z, описани като задължителни в конкретната обява за работа, може да се научи и за 5 минутки от чичо Гугъл, нема защо да се мориш да ходиш на курсове, освен ако не искат тапия



Тема Re: За процеса на научаване в България.нови [re: Гойко]  
Автор Pekoнcтpykтop (дарвинист)
Публикувано30.01.12 12:35



Както винаги съм казвал, единствения начин на обучение са отношенията майстор-чирак и самообучението. Всякакви форми на публично образование не само са неефективни, но дори контрапродуктивни.



Тема Re:За процеса на научаване в България.нови [re: Гойко]  
Автор !Roxana! (непознат )
Публикувано30.01.12 12:45



Съгласна съм с ДаркСайд.

Моите наблюдения са същите.

И на мен ми се е случвало да правя грешка и да попадна на място, което не е за мен, но това беше на млади години. Не ми се е случвало скоро.

Също така, по мои наблюдения, повечето хора не само в бълХария, но и в други страни (но не толкова много като в бълХария) на практика живеят тотално зомбирани. Нещо като ментален ступор. Нема мисъл, нема развитие, нема даже стремеж към нещо позитивно или смислено. Пофтарят се клишета, и се повтарят модели на поведение, заучени насила ....огромното мнозинство от хора не знаят дори защо живеят и защо изобщо са се родили, камо ли да знаят какво правят на училище и на подобни курсове.


Гледат на тея неща като на врата за придобивки, примерно на по-високи доходи, пътешествия, жени, абе каквото там им се ебе....и каквото им се яде или пие....и автоматично слагат знак за равенство между гепването на диплома=знания=висока заплата=кефчета и хубав живот. Ако ги питаш защо искат хубав живот, и на това не знаят отговора, ей така някой им е промил мозака, че било убаво.....

Аз им викам зомбита....точно определение на умрела биологична материя ...дори не съществуват в истинския смисъл на думата, това са умрели хора още приживе.....

Живеят като автомати....сутрин стават, отиват някъде, после ядат пред телевизора от вестник или без прибори...не виждат дори цветовете ....не осъзнават къде са и защо така....ей такива неща.....

Мъртви души....

И даже е невъзможно да им изградиш мотивация или нещо нали, ентереси некакви....аз съм опитвала....мишън импосибъл....

Имам си своя теория защо е така, ама ще ви я спестя, че ше флезнем в дълбоки спиричуъл дебри. Не ви виждам да приемете тая еклектика от идеи, нищо че се фукате да сте мислещи ора. Явно клишетата ви държат яко и вас. Е, полагате усилия...ама не повеке, отколкото мишката да се търкаля по бюрото.....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.