Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:01 11.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема SQL help - искам да пише само в една от 2 колони  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано05.11.11 18:23



искам в едната колона да е NULL когато в съседната и има някаква стойност. Само в едната от 2 колини трябва да има стойност а в другата да е NULL.
пробвам това и не става - продължава да си пише стойности в двете колонив съответния ред

CHECK((idPerson IS NOT NULL AND idCompany IS NULL) OR (idPerson IS NULL AND idCompany IS NOT NULL))

как да забраня да се пише примерно в idPerson ако вече има стойност в idCompany и стойността на idPerson да се запише на следващия ред
помагайте другари че без вас загивам




Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано05.11.11 19:29



Имаше някои разлики в това дали стринга има стойност 0 или е просто празен. В твоя случай празния стринг и 0 са две различни неща.

Първо виж това, после ще дойде весо да се ядосва тук в темата





Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано05.11.11 19:53



Ми пишеш където има място. Някак не ми е ясно какво точно искаш да постигнеш, ама както и да е. Мисля че за поредно си оплела кънките много здраво.
Може би е добре да ползваш едно ИД, и друго поле което да указва какъв тип е това ИД което ползваш.
Иначе insert ще пише винаги на нов ред. Ама пак казвам - нещо цялостната ти концепция е доста неясна, за сметка на това дълбоко объркана.


Ако ползваш update - ами update по ID или каквото там.....

Bеer? Mоre?



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор Cин Mapмoт (в целофан)
Публикувано05.11.11 19:54



Добре бе, хора, наистина ли нямате какво по-смислено да правите?



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: Deern]  
Автор UbuHtu Man 11x (Oneiric Ocelot)
Публикувано05.11.11 21:23





Айде бе!

8.67 лв. глоба.







Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор UbuHtu Man 11x (Oneiric Ocelot)
Публикувано05.11.11 21:26



Ники, начерта ли си схемата или направо го пльосна тук?



Тема манамана дюдюю-дюдю-дюнови [re: UbuHtu Man 11x]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано05.11.11 21:43



Какво да напиша? Да отдели нулевите отделно, вместо да жонглира с тях като луда?!



Ама тя чеква, не селектира.
Хайде пиши ти нещо за синтаксиса, аз ще пиша за числата каквото ми дойде наум.



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано05.11.11 22:24



В отговор на:

как да забраня да се пише примерно в idPerson ако вече има стойност в idCompany и стойността на idPerson да се запише на следващия ред
помагайте другари че без вас загивам




Мдааа, на туй му се вика нормализация. В пряк и преносен смисъл.
Едно основно и просто правило когато проектираш БД - стремиш се всички полета на една таблица да бъдат запълнени. Ако искаш да запазиш допълнителни данни, освен минималното и задължително количество - добавяш нова таблица. Двете таблици се свързват с общо уникално поле и данните се четат с един SQL стейтмънт.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.

Тема Глей ся,нови [re: Beco_]  
Автор Kirosviniata (модераст)
Публикувано06.11.11 11:25



НикитуФин вероятно маже по нечие творение - не го създава от нулата.
Мръсна работа принципно, ама ...



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: bira_more]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано06.11.11 12:02



прав си, аз се бях объркала. останах с впечатление, че при инсърт не пише на нов ред а запълва дупки ама не било така.
Както и да е това го оправих.

Но все още не мога да се ориентирам как да го накарам примерно ако се опитва да добави стойност в company да ми даде ексепшън ако вече в person до него има запис.

Този check дето съм постнала не го забранява




Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: Beco_]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано06.11.11 12:10



да ама ако сложа person и company в една колона тогава не мога да и задам Forejgn key щото той няма как да сочи в 2 различни колони в 2 различни таблици. И уж тва дет го напраих да е вид нормализация то стана нищо и половина, само дето сложих един foreign key в дизайна да види даскала че знам кво е да се не заяде че не съм го ползвала.
Освен това идеята за нова таблица с 2 различни колони person и company той ми я подхвърли като вариант на нормализация. Ама той е един спец та неще






Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор BullDog (Bulgarian Dog)
Публикувано06.11.11 12:50



Оф, много си зле, како.
Направи една таблица за Person, с PK PersonID, и една втора Company с PK CompanyID.
Сега направи една ТРЕТА таблица, с две колони PersonID и CompanyID.
Двете колони ЗАЕДНО са ти key на трета таблица, всяка една по отделно е foreign key към съответната таблица.

Бе ти кога ще запо4неш да 4етеш някаква нормална литература за тва дето го у4иш?

Ще мъ разориш ма, колко глоба трябва да плащам на форума заради глупостите ти ....
Закълни се, 4е като си вземеш тапията НИКОГА няма да работиш като девелопър!



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: BullDog]  
Автор Cин Mapмoт (в целофан)
Публикувано06.11.11 13:03



100 лева глоба за нанасяне на дългосрочни вреди на индустрията.



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор Cин Mapмoт (в целофан)
Публикувано06.11.11 13:06



Ма аз наистина не разбирам, хайде в БГ куцо и сакато да се натиска да става дев по разбираеми причини, ама в Ханглията?
Нема ли да си докарваш подобни пари ако продаваш в супермаркет или да метеш улиците етц.?
Има по-приятни начини да си прекарваш времето, от да седиш по 10 часа пред монитора.



Тема Re: манамана дюдюю-дюдю-дюнови [re: Deern]  
Автор UbuHtu Man 11x (Oneiric Ocelot)
Публикувано06.11.11 13:30





Аз да напиша... но ти първо трябва да станеш на 18.



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: Cин Mapмoт]  
Автор BullDog (Bulgarian Dog)
Публикувано06.11.11 13:44



Ти я бъркаш в рУксана. Таз буля е у Датско. И не си гледа 3-те деца, ами да я питаш, къде е заръгала да програмира.



Тема Re: манамана дюдюю-дюдю-дюнови [re: UbuHtu Man 11x]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано06.11.11 14:50



Не мога да ставам тук над 18, защото в тоя клуб е опасно да съм пълнолетна





Тема ААаааа не!нови [re: BullDog]  
Автор Kirosviniata (модераст)
Публикувано06.11.11 14:52



Повече такива погромисти трябват - да хранят и нашата гилдийка тестерска





Тема Мчинови [re: BullDog]  
Автор Kirosviniata (модераст)
Публикувано06.11.11 14:53



може да има готини пичове в курса по погромиране... не разсъждавай толкова сухо





Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано06.11.11 15:05



Какво разбираш под добавяне на стойност?
Значи - добавяш ред. Тогава - каквото си нацвъкала в insert -това ще добавиш.
Променяш ред. Ако правилно си инсъртвала - няма да има нужда да променяш нито company нито person.
Ако ъпдейтваш по някакъв трети признак - е ми боба ми свърши, а ти си успяла да постигнеш наистина невероятно ниво на осиране в дизайна на таблицата!

Bеer? Mоre?




Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: BullDog]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано06.11.11 15:07



Няма само теб да разори.
ПП
А бе чувам - дира щял да предлага акции. Ако съберем всички глоби - ми то май ще излезне че ще можем да изкупим всички акции дето ще ги пуснат дира.



Bеer? Mоre?



Тема Re: Глей ся,нови [re: Kirosviniata]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано06.11.11 15:27



А ти си неподправен идиот. Извинявай ако съм обидил чувствителната ти душа. Надявам се, че за последен път се обръщаш директно към мен.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.


Тема Re: манамана дюдюю-дюдю-дюнови [re: Deern]  
Автор UbuHtu Man 11x (Oneiric Ocelot)
Публикувано06.11.11 18:22



Тъй тъй...

Нещо Червената Deern се страхува от срещата с големия лош УбуХХХту.







Тема Към теб ли?нови [re: Beco_]  
Автор Kirosviniata (модераст)
Публикувано06.11.11 21:52



Че аз на един комар говорех, ти къде се вреш





Тема Мда,нови [re: bira_more]  
Автор Kirosviniata (модераст)
Публикувано06.11.11 21:53



яко абсурд - червения собственик на Дирника - и акции





Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: UbuHtu Man 11x]  
Автор kaндидaт-cпaмъp (аматьор)
Публикувано07.11.11 10:23



ОбъркАл си нещо, няма такава глоба. Без ДДС е 8,33.

Пишещите с >1 ник са лицемери и трябва да се разобличават, защото са вредни за форумите.


Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: bira_more]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано08.11.11 10:07



не съм усрала нищо, съвсем прилично си изглежда. Ясно ми е, че каквото добавям това се добавя. Но искам да забраня, ако случайно бъг в кода пробва да добавя стойност и на двете места - person и на company да ми да грешка. Тва е. Даскалyt вчера гледа скрипта ми и не разбра защо този check не работи, каза че му изглежда логичен. Ама той не е спец явно и адски ме ядоса, щото се опита да ме убеди, че нещо ще стане по един начин, а аз го пробвам и не става и той продължава да твърди че става, но аз не правя нещо както трябва и изгубих 4 часа да се чудя къде бъркам. Накрая се оказа (понеже явно не знам добре SQL, ама и даскала не го знае като гледам) че съм се опитвала с

idPerson=(Select .....)

а трябвало да е idPerson IN (select ....)

ама даскала не се усеща. Ако не ме беше убеждавал, че по горния начин ще стане, щях да загубя много по малко време и да се опитам веднага да потърся друг. Адски ме дразни този човек






Тема Re: Глей ся,нови [re: Kirosviniata]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано08.11.11 10:14



в грешка си брато, не мажа по нищо предварително направено, защото това, което правя не е рпавено преди. Но признавам си че кодът ми е сглобка от десетки намерени из нета и форумите снипетс.
Но иначе всичко сама си сглобявам, сама от 4 човека група пиша кода и от никъде никаква помощ нито забележки, само пасивни зрители. От тук съм получила много повече помощ отколкото от моите колеги, в които уж заедно правим проекта.
И както вече ти казах, може да съм тъпа, ама на фона на останалите съм цвеКе щом ме избраха като една от 8 те най добри програмисти в академията да се състезавам с друга подобна на нашата академия. Идват и ме молят даскалите, колкото и невероятно да ти изглежда и казаха да си избера коя академия ми е по близо и удобна и заради мен там ще направят състезанието. Но ти обичаш да сереш хората и да си измисляш клевети за тях и съм ти свикнала така че не ти обръщам никакво внимание. Аз от който трябва съм оценена


А на всички които ми помагат огромно БЛАГОДАРЯ. Обичам ви




Тема Re: Мчинови [re: Kirosviniata]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано08.11.11 10:18



тц, нема, трагедия е - хем тъпи, хем грозни хем смотани. От зор се наложи да се редна в сайт за запознанства






Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: BullDog]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано08.11.11 10:21



Направи една таблица за Person, с PK PersonID, и една втора Company с PK CompanyID.
Сега направи една ТРЕТА таблица, с две колони PersonID и CompanyID.
Двете колони ЗАЕДНО са ти key на трета таблица, всяка една по отделно е foreign key към съответната таблица.

Всичко това го имам с изключение на третата таблица, която по начинът, по който съм го направила си я спестявам. Дали в тази таблица ще е пълно с null или ще има трета събирателна таблица си е горе долу едно и също, според мен. АКо разбира се съм те разбрала правилно.
И не ме юркайте много щото има нема преди 2 месеца чух за SQL




Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: Cин Mapмoт]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано08.11.11 10:22



на мен пари ми не трябват. Правя това кеото ми харесва, не това, в ковто съм най добра

. И за щастие за сега мога да си го позволя




Тема я си кажете мнението за новотонови [re: jensen-110062]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано08.11.11 10:24



ми творение.

http://bgskole.boligerfinder.com/

Свински, твоето го знам така че може да се въздържиш






Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор no_future (пътник)
Публикувано08.11.11 10:41



наистина си много зле, но трябва да те дразни собственото ти незнание, а не това на другите

а това (...ако случайно бъг в кода пробва да добавя стойност и на двете места...)
направо ме уби

с медитация ли го предвиди, че точно там бъга ще иска да пише, ами ако пише някъде другаде, аз едно време се докарвах до бъгове дето из видео паметта пишеха

no_future


Тема Re: я си кажете мнението за новотонови [re: jensen-110062]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано08.11.11 10:45



Супер



Но прибери ония заключени папки със снимки т.е. видовете потребители не са много разграничени.
Регистрацията е невъзможна, но явно заради "Правила Още не са измислени"



Тема Re: я си кажете мнението за новотонови [re: Deern]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано08.11.11 10:52



регистрират се само родителите на децата. Така е решила организаторката както и пак тя не дава да се виждат снимките и разни др неща




Тема не мога да се стърпянови [re: jensen-110062]  
Автор no_future (пътник)
Публикувано08.11.11 10:53



ама това ще е нещо като "девственици си говорят за секс" и ... т.н. оксиморони

но пък е хубаво да се отбележи, че там където си определено дават много повече шансове на всички

тук просто си те отсвирват, каквото е и отношението в клуба

no_future


Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор BullDog (Bulgarian Dog)
Публикувано08.11.11 11:55



Казах ли ти 4е си много зле?

Бе ти му казваш какво да направи, то ти се прави на умно, спестила си третата таблица. Ти си по-зле от индийците, те поне слушат като им се каже нещо.

Ако го направиш както ти казах, къде ще имаш "nulls", бе ... (айде да не казвам обръщението)
Като нищо не разбираш, защо разсъждаваш?

Ходи си троши главата ....



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: BullDog]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано08.11.11 12:04



Човече, не се излагай, явно не разбираш бизнес модела при нея. За какво ѝ е крос между персони и компании? Друго прави тя.

Тука сте се събрали ДБ спец до ДБ спеца, ум да ти зайде...



Тема В този случайнови [re: BullDog]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано08.11.11 13:30



се казва: ти му думаш, оно рупа ли рупа.



Bеer? Mоre?



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: wqw]  
Автор BullDog (Bulgarian Dog)
Публикувано08.11.11 13:55



А къв и е модела бе, разбира4?

Ако един 4овек може да е в няколко компании, естествено, 4е има много към много релация и трябва да го направи както аз и казвам.

Ако един 4овек може да е само в една компания, да си направи една колона в персон таблицата за компанията и да се спасява.

Ей пък такива, като тебе, не мога да ги разбера.
Кво ми ска4аш на мене?
Тя не може да каже какво и е заданието, камо ли да разбере какво и се предлага.

и още ... Да, аз съм правил дизайн на ДБ и разбирам нещо от бази.
Ти какво ще и предложиш, като си толкоз отворен ...



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: BullDog]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано08.11.11 13:57



null - и има в моя случай, в твоя няма null-и ама има трета таблица. Схвана ли.




Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: BullDog]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано08.11.11 14:01



Разбирачев, друг е моделът ти казах. Има сгради, които се поддължат или от персони или от фирми. Няма нищо общо с това което си предложил, ok?

Не можеш да правиш ДБ дизайн по "дописки" във форуми, трябва да знаеш бизнес модела преди да правиш логически модел. Още повече с такава категоричност като тебе.



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: wqw]  
Автор BullDog (Bulgarian Dog)
Публикувано08.11.11 14:11



Абе факта 4е не може да си опише заданието, ами по4ва с "тука искам нул, пък там не искам" е достатъ4ен да съм категори4ен, 4е е зле каката и програмист няма да стане.

Ти пък от къде ги измисли тези сгради, да не са ти дали спецификация нещо?



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: wqw]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано08.11.11 14:14



сградите се поддържат и от персони и от фирми. Като един персон или фирма може да поддържа различни сгради не само една. Всяка сграда има списък от фирми и лица с различна дейност- адвокат, домоуправител, застраховка, работници (ВИК, ремонти и т.н.), собственик и т.н. Разликата между фирма и лице е само че тазблицата фирма има контактно физическо лице. Иначе другите графи като име, адрес, телефон, емаил са едни и същи за фирма и физ лице. Затова и имам 2 таблици за тях, не върви да ги хакна в една просто




Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано08.11.11 14:46



Значи идваш, задаваш въпрос. Дават ти се някакви насоки, на база каквото си писала и доста боб за гадаене, какво аджеба си имала предвид. Ти не схващаш както ти е отговорено, и започваш да коментираш. Упорито.
Сега - дали не си способна да схванеш не знам, ама не схващаш какво ти е отговорено.
Каза ти се - не е добре да правиш таблици в които задължително трябва да имаш нулл данни в поле. Има много решения.
Най простия вид е - едно поле за ИД и още едно поле за вид на ИДто. Може да не е най-доброто решение, ама поне според мен е по добро като дизайн.
А ти имаш пълното право да продължаваш да се обясняваш.

Bеer? Mоre?




Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: bira_more]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано08.11.11 15:03



Е как ще enforce-ваш FK при този дизайн? Все пак работи с InnoDB и може да се възползва от FK constraint-и



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: wqw]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано08.11.11 15:20



Прав си. Няма да стане с ФК по този начин.

Bеer? Mоre?




Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: bira_more]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано08.11.11 19:05



не, защото и този вид съм го мислела и въпросното ID така или иначе не може да е foreign key на 2 различни таблици .
Тъпа съм ама вие пък съвсем малоумна се опитвате да ме изкарате






Тема Re: я си кажете мнението за новотонови [re: jensen-110062]  
Автор Бokop (Христо)
Публикувано08.11.11 19:36



Какво да видя?

Joomla template</a> created with Artisteer.


Това ми стига. Обясни все пак какво да се гледа. "Дизайна" или "програмирането"?

Заеби програмирането. Не е за тебе. Наблягай на спортните пичове - колеги от курса.

Господ ще ми прости греховете. Това му е работата.

Редактирано от Бokop на 08.11.11 19:46.



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор Бokop (Христо)
Публикувано08.11.11 19:51



В отговор на:


не това, в ковто съм най добра



Което довежда логичния въпрос "В какво си най-добра?".


Господ ще ми прости греховете. Това му е работата.

Тема Re: Мчинови [re: jensen-110062]  
Автор Бokop (Христо)
Публикувано08.11.11 20:12



тц, нема, трагедия е - хем тъпи, хем грозни хем смотани.

Бягаш от късмета си. Ще сте си лика прилика. Като два стръка иглика.



Господ ще ми прости греховете. Това му е работата.

Тема Re: я си кажете мнението за новотонови [re: Бokop]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано08.11.11 20:20



Може да има някой, който се занимава малко по-обстойно със сайта (който се вижда че не е готов)

Все пак ако се изхвърлят онези дев, нещата може да не са толкова зле.
Но това разбира се не бива да се разчува, защото май фирмата имала нещо против





Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано08.11.11 21:09



Взимаш една 5 инчова дискета и я държиш с две ръце на 13.34 см над главата си. Завърташ се в посока обратна на часовниковата стрелка* три пъти като викаш Booga Wooga с акцент от Хобокън, Ню Джързи. След това измиваш стълбите на половината сгради в Копенхаген. До три дни ще получиш просветление как да решиш проблема. Или ще се научиш да пееш "Ню Йорк, Ню Йорк" като баритон.

*. Ако си в южното полукълбо трябва да се завъртиш в посока на часовниковата стрелка и да измиеш стълбите на другата половина на Копенхаген.

The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.


Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: |]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано08.11.11 21:42



Глоба 10 лв.

The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.


Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: |]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано08.11.11 21:49



Какво пиеш?




п.п. Не мрънкай, а се подгатвяй за следващи НикиФинчета

Преди 2 дни и на мен ми зададоха въпрос, който нямаше как да подмина, както ако беше във форума. Беше нещо подобно:

- Какво е емургатор?
Аз: ??? !!! Какво прави този "емургатор"?
- Прави еднакви кучета.
Аз: .......имаш предвид емулатор? И другите кучета да са фалшиви?
- да.
Аз: Казва се емулатор .... и бла бла обяснения



Тема О да бе,нови [re: jensen-110062]  
Автор Kirosviniata (модераст)
Публикувано08.11.11 22:07



бях забравил че си датската принцеса на метлата и парцала


На тебе не може да ти се помогне. Не се развиваш - затова.



Тема Ощенови [re: jensen-110062]  
Автор Kirosviniata (модераст)
Публикувано08.11.11 22:09



на втория ЧАС е трябвало да си прочела "нормализация". Ама не си намерила къде да го "слепиш" в "кода" сигурно





Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: Бokop]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано08.11.11 22:14



сФирки и т.под. от сорта. Ама... нещо съм се запалила по програмиране напоследък и не ме влече другото






Тема Re: я си кажете мнението за новотонови [re: Бokop]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано08.11.11 22:15



абе тоя Артистеер много ви боде очите. От кога се каня да махна надписа ама те сега вече ще го направя




Тема Re: я си кажете мнението за новотонови [re: Deern]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано08.11.11 22:22



кое не е готово според теб?
И разбира се, че някой се занимава със сайта и това съм аз. Мислех да връча администрацията на някой от тия дето вземат заплати от дружеството, ама май на никой не му стига грамотността. Те искат само да дават задачи, а другите да ги изпълняват за чест и слава пък те само паричките да прибират.
А папките със снимките що да ги изхвърлям, те си трябват на регнатите юзери




Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: |]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано08.11.11 22:24



Късно се включваш брато, вече си реших проблема и то не по твоя начим. Ама ти си го ползвай със здраве като не ти хрумват други по интересни варианти




Тема Re: я си кажете мнението за новотонови [re: jensen-110062]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано08.11.11 22:30



Смени темплейта, защото хора с всичкия си няма да се захващат доброволно със забърканото.

Иначе както казах, нещата могат да се докарат на ниво да са окей, но бих казала по една тънка лайсна.

п.п. Никъде не съм писала да изтриваш папките, а да ги хайднеш ( да ги прибереш май бях написала)



Тема Re: я си кажете мнението за новотонови [re: jensen-110062]  
Автор Бokop (Христо)
Публикувано08.11.11 23:09



От кога се каня да махна надписа

Браво. Хайде и ти с него да се махнеш и ще е супер.



Господ ще ми прости греховете. Това му е работата.

Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор Бokop (Христо)
Публикувано08.11.11 23:16



М даааааааааааа. Боже опази ни от девелопери като Никифинката. '



Господ ще ми прости греховете. Това му е работата.

Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор Бokop (Христо)
Публикувано08.11.11 23:19



Разбрах аз в какво си най-добра. В това:



Господ ще ми прости греховете. Това му е работата.

Редактирано от Бokop на 08.11.11 23:20.



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано08.11.11 23:48



А - не, не се опитвам да те изкарам малоумна. Просто и аз имам правото да ръся глупости.



Bеer? Mоre?



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: |]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано08.11.11 23:53



М да - ако наистина се глобявахме, трябваше да получиш премия от фонда глоби.



Bеer? Mоre?



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: Deern]  
Автор no_future (пътник)
Публикувано09.11.11 10:23



нищо не си разбрала,
емургатор е емулатор за мургави кучета

no_future


Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: no_future]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано09.11.11 10:26



Значи съм обяснявала грешно, как не се сетих за мургавите кучета



Но на мен ми обясни защо сутрин има пара над езерото, когато времето е топло, а на следващия ден- студено

Познай какъв беше отговора - защото патиците пикаят във водата



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: Бokop]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано09.11.11 14:22



ама до природните ми дарби се прибягва само в крайни критични ситуации. Иначе си ги къткам






Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор Бokop (Христо)
Публикувано09.11.11 19:45



крайни критични ситуации
М да. Ама е хубаво да си тренираш способностите, че да си във форма в такива крайни критични ситуации така, че сигурно редовно тренираш с по няколко 'окарини'.

П.П:
Окарина - глинен духов музикален инструмент с размер от 5 до около 22см.

Господ ще ми прости греховете. Това му е работата.


Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: bira_more]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано10.11.11 00:35



Имаше една изкукала хомео-патка ease, странно е, че и тя не се е довлякла тук още.

The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.


Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано10.11.11 00:42



Абе щом имаш 3 деца, не ще да са били само 'кавали' и 'дудуци'...






Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: Deern]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано10.11.11 00:43



Хмм, абе какви са тези кучета бре? Не схващам...
Иначе емулатори и симулатори съм ползвал много. (Palm OS основно, но и други)




Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: Бokop]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано10.11.11 00:57



Като каза 'Окарина', има една конзолна игра със тази дума в името и, дето е много яка (нямам конзола, ама съм чувал)...






Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: |]  
Автор bhdz (.)(.)
Публикувано10.11.11 07:49



Наричат се Хомопати и Хомопатки :)

---
"---"


Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: Бokop]  
Автор kaндидaт-cпaмъp (аматьор)
Публикувано10.11.11 10:36



И с ей такава форма, нали?



Пишещите с >1 ник са лицемери и трябва да се разобличават, защото са вредни за форумите.

Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: |]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано10.11.11 12:31



Пропускаш Тимотей. Не че съм го чел подробно, ама съм чел бисери от него.



Bеer? Mоre?



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: bira_more]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано10.11.11 15:54



Аз говорех за изкукали лелки, а не за фанатици. Пък и Тимотей претендира, че е бил програмист навремето, съвсем спокойно може да пише тук.

The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.


Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: |]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано10.11.11 18:29



Е то част от изкукалите лелки и те са или програмистки или бивши програмистки или кандидат програмистки.



Bеer? Mоre?



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: bira_more]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано10.11.11 21:19



Ако имах изолирани наблюдения тук, щях да мисля, че мъжете програмисти са онези нереализирани медици, пред които човек не би допуснал до себе си





Тема Хахахаха,нови [re: Deern]  
Автор Kirosviniata (модераст)
Публикувано10.11.11 21:20



класическия израз "Като се знам какъв съм инженер - ме е страх да ида на лекар!"





Тема Re: Хахахаха,нови [re: Kirosviniata]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано10.11.11 21:24







Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: Deern]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано10.11.11 22:03



Какво значи 'пред които човек'?
Които пред човека, или които човек не би (без пред)??
Май не ти влияе добре дойча на владеенто на българския...




Редактирано от Naki на 10.11.11 22:03.



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор Cyber_SAS (no.One.kNows)
Публикувано11.11.11 09:45



Абе казаха ти го няколко пъти...

Моя боб показва, че правиш примерно поръчки от физ и юридически лица, т.е веднъж клиента е човек - друг път фирма.

В основната таблица с многото колони махаш PersonID и CompanyID и слагаш ContractorType и ContractorID. Създаваш си две таблички за Persons и Companies, като всяка съдържа съотв. информация - за фирмите е една - за физ.лица друга.

Като имаш Insert в централната таблица, ако е юр. лице - ContractorType = C, ContractorID=CompanyID от таблица Companies, за физическите - аналогично - и ТФА Е. Няма драма - няма нищо.

- За теб ли е?

Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: Cyber_SAS]  
Автор BullDog (Bulgarian Dog)
Публикувано11.11.11 12:13



Така става, но не може да енфорсне ФК от основната таблица нито към Company, нито към Person

Всъщност самата постановка на условието е леко тъпа и не позволява добър дизан. С 2 думи: ако има такова нещо "може да е 4овек, ама може и да е фирма" и имаш разли4ни таблици за хора и фирми, забравяш за форейн кий на тази колона.

Май най добре в нейния слу4ай да не се пъне с отделни таблици за хора и фирми, да направи само една - контрактор (нали вси4ко било по4ти еднакво), колоната ContractorType отива там (по нея познава дали е 4овек или фирма) и от основната таблица има ФК.



Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: BullDog]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано11.11.11 17:39



Проблемът е че таблицата фирма има допълнителна колона Контактно лице, данните за което в момента са в таблицата с физ лица. А ако лица и фирми са една таблица, примерно наречена Service трябва контактното лице да сочи към ред от същата таблица. Което вероятно не е проблем ама ми се струва малко объркващо




Тема Re: SQL help - искам да пише само в една от 2 колонинови [re: jensen-110062]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано11.11.11 23:49



Още малко и ще стигнеш до класическия дизайн за твоя случай -- трябва ти supertype таблица, от която да "наследиш" персоните и фирмите. FK от сградите ще сочи supertype-а.

Виж отговора на

за примерна supertype/subtype имплементация.



Тема За туй временови [re: jensen-110062]  
Автор Kirosviniata (модераст)
Публикувано12.11.11 11:46



дето оквича клуба да беше научила тригерите и да беше ги имплементирала. Тъкмо следващия бунак който ще се занимава с тая БД няма да мисли за подобни правилца.



Тема 1NFнови [re: Beco_]  
Автор The One (избраният)
Публикувано18.11.11 23:38



Codd ? Date ?

And the death shall not have dominion!


Тема Re: 1NFнови [re: The One]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано19.11.11 16:54



Нещо подобно на 12-те правила на Codd, но без да изпадаме в ексцентричност. Второ и последно просто правило при проектиране на БД - ако в някоя колона има краен и изброим брой стойности, които заемат доста дисково пространство, то по-добре е да се направи отделна таблица със съотвретните цифрови означения. Типичен пример са имената на градовете и пощенските кодове. Сега, педантите ще кажат,че всеки голям град има няколко пощенски кода, но важното е идеята а не реалната действителност.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.