Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:17 26.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Знанията на програмистанови  
Автор ne_znajko (ученолюбив)
Публикувано05.10.11 16:15



Много теми се появиха за образованието на програмистите.

Искам да отбележа, че усилията на програмистите се състоят единствено в декодиране на тоновете тотално некадърно написана компютърна литература или в разплитане на хаоса от информация, така характерен за Интернет (все пак Интернет е безплатен и изчерпателен въпреки унижението да използваме английски, а книжките са адски скъпи, непълни, макар и на родния ни език).

Не е ли учудващо, че на практика няма справочници по програмиране (методи, похвати за системни програмисти и т.н.), в които кратко, ясно и най-вече директно да е дадено описанието на дадена функция/библиотека/команда и т.н.

Навсякъде нещата са оплетени, минава се през десет (поне) други теми (дори раздели) докато човек успее да събере петте реда код, за които е търсил help.
И най-противно е наглото твърдение на автора, че това се прави с единствена цел да се поясняват нещата за улеснение на читателя. Обаче някоя тъпня (тъпо чувство за хумор от автора) се "пояснява" в 100 страници, а нещо сложно и ключово, не се и споменава, а само се привежда ред код! Май целта е само безумното раздуване на книгите (как може книга за един прост Уиндоус, описан за най-ниско потребителско ниво, да е ХИЛЯДИ страници?!).

Едно време имаше чудесни справочници при компютрите "правец" - като се започне с бейсика, премине се през машинния език та се стигне до файловата система при големите дискети. Днес подобен супер добър HELP има само майкрософтския visual basic. Опс - имаШЕ, понеже и него скапаха - супертежките бази данни, особено интернет базираните трябва да се обявят за тежко престъпление!!! Самият Уиндоус няма никакъв хелп за библиотеките си...

Изобщо, каква е причината за крайно некачествения информационен материал в областта на програмирането?:

1. програмистите се страхуват да не им вземат хляба и следват древния философски похват - да се изразяват мътно и неразбираемо, а само на старини да разкрият знанията си на единствен ученик-избранник.
Според мен това е смешно, защото - да не си кривим душата, програмиста е просто роб, високотехнологичния роб на 21 век - малко знания, голям гърч, НАПЪЛНО безсмислен живот (знам, че на повечето програмисти ще им е трудно да си го признаят това и пред себе си, но... опомнете се, заплатите ви изобщо не са достатъчно големи за да оправдаят липсата на живот и дори желание за живот). Да не говорим, че технологиите се променят за няколко години.

2. Програмистите могат да се изразяват само на машинен език и няма шанс да се появи някой, който да обясни кратко и ясно занаята в една дребна книжка, та да спести облъчването пред екрана на младите си колеги.
Аз лично Не съм убеден и в тази идея, понеже повечето книги са написани напълно против свещените принципи на програмирането - т.е. дълги, противоречиви, непълни... да не говорим, че често някой си преподава уроци за компютърен език, като преминава през примери от сложни задачи по икономика... е, не бива всеки кандидат програмист първо да взема диплома по икономика за да може да чете подобна "образователна" литература.

Какво е вашето мнение за ниското качество, на иначе паталогично голямата по обем компютърна ифнормация?

Редактирано от ne_znajko на 05.10.11 16:20.



Тема Re: Знанията на програмистанови [re: ne_znajko]  
Автор vdabnishka-82053 (point of view)
Публикувано05.10.11 16:32



Е тоя път не можах да се сдържа. От години само чета този клуб, но това вече .... (е няма такава иконка ROTFL)

"унижението да използваме английски" : никой не те кара да позлваш английски. Щом не ти харесва, си търсиш друга професия, където английски не е нужен. За съжаление не се сещам за такава, освен овчарство. Може пък Бойко Борисов да е бил прав...

"да обясни кратко и ясно занаята в една дребна книжка": знанията за какво? За живота, вселената и всичко останало? Ако е за това, отговорът е известен отдавна, трябва само да го потърсиш в Гугъл. Упс! Той точно тая заявка я разбира само на английски!

"Програмистите могат да се изразяват само на машинен език" : или в краен случай и на английски, но никога на родния си! Are you kidding me?!

Програмирането изисква много знания, много от които от различни области не само на компютърната наука, но живота въобще. Никой не може да събере всички тези знания в "една дребна книжка", независимо колко голяма е тя. Да, налага се всяко късче знание (тази дума е много неуместна тук!) да се търси на различно място, но досега не ми се е налаго да правя повече от 2-3 търсения в Гугъл с различни ключови думи. Е, вярно че е на английски! Ама тук вече ако сам не си помогнеш, и Господ не може да ти налее знанията в главата.



Тема Re: Знанията на програмистанови [re: vdabnishka-82053]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано05.10.11 18:32



и ти си прав, много даже, но аз и неговата гледна точка разбрах.

аз например много харесвах зелената книжна "Системно програмиране на Правец-16" на издателство Техника - описваше ДОС прекъсвания и др - точно заради спартанския стил - пише само каквото трябва. Ти си правиш справката, пишеш кода, ако те интересува нещо допълнително си тестваш сам, за да видиш как работи точно.

от там насам всичко наистина стана едно разтегнато, ама то всичкото стана такова, не само книгите. откак се появи и понятието "ентерпрайз приложение" съвсем отидоха нещата.

просто това за което Незнайко говори е хубаво, ама мисля не е приложимо в момента за почти нищо



Тема Re: Знанията на програмистанови [re: vdabnishka-82053]  
Автор ne_znajko (ученолюбив)
Публикувано06.10.11 08:59



За миг ще сляза на вашето ниво:
Що сте толкова първосигнални, бе ХОРА?!

Сега, първо да ти припомня да си отвориш очите и да видиш, че времето, когато даскалите по английски бяха най-обсипваните с пари хрантутници, отдавна отмина.

Второ - агресията с нищо не ти помага, по-добре помисли върху проблемът, който аз поставям.
За твое сведение, знам перфектно английски (както и няколко други езика). Занимавам се с нещо НЕСРАВНИМО по-сложно и важно от програмирането ви. Програмирането го използвам за да си решавам някои дребни задачки и понякога като хоби.

Аз съм типичен ПРИЛОЖЕН програмист (мисля едно 99% ТРЯБВА да са такива!). Разбира се, трябват ми някои похвати от Системното програмиране. Не веднъж в такива случаи започвам да се ровя из.. из любимото ти бунище - Интернет и за няколко дни, понякога седмици се добирам до заветните 3-4 реда, някоя гъзарийка, без която мога и да мина по принцип... ама нали няма да съм "в крак с технологиите"



Е, после и аз обсипвам с талаш за украсяване тия 5-6 реда код и става на глед сложно, дълго, толкова сложно, че ако не си бях оставил описание, до след месец, сам щях с дни да си разчитам кода!

Е, защо в литературата не се предостави лаконично конкретен код, а го обсипват с талаш?! Ако програмираш Физика - отдели физиката от кода, даже стандартните алгоритми са известни - не ги разяснявай в книга по програмиране, има си книги по числови методи за това! Ит.н., и т.н.

Иначе пазарът е залят от книги - скъпи, дебели, с картинки, голям формат... ЗАЩО!? За да хабим хартия?! А изобщо не е похвално, че българите, като ги натирят у някой робовладелец и считат за върховна милост, че им е дал допотопен компютър с интернет и ... чака ПРИХОДИ!!!
НИКЪДЕ ПО СВЕТА НЕ ПОЛЗВАТ ИНТЕРНЕТ ЗА ОБУЧЕНИЕ!!! Справочник - да, но не и обучение. Затова Университетите им са престижни и скъпи, а тук надутия ти шеф - смотаняк се цигани дали да даде 30 лв. за книжка по Java...
В това отношение сте като циганите - готови сте да убиете за родното бунище (интернет), но не и да си извоювате земя, където да работите достойно. Не случайно Б-я е сред първите в света с Интернет и последните по използване на книги. Това логично обяснява защо сме и първите по заболявания и посредственост. Човек НЕ е създаден за виртуален живот, макар, че с нас си правят експеримент и ни плащат само за виртуала.

В заключение ще кажа - не бива да сме идолопоклонници, като ви чете човек тук в клуба как бълвате англицизми, започва да ви съжалява за наистина тежките професионални изкривявания. Аз харесвам английския точно толкова, колкото англичаните и американците - моя български (знам, че няма шанс някой от тях въобще да е чувал за държава на име Б-я).
Впрочем - напълно възможен е лаконичният, логичен, структурен подход при представянето на компютърната информация - руснаците демонстрират чудесно тоя подход... за съжаление в по-некомерсиални области.



Тема Re: Знанията на програмистанови [re: ne_znajko]  
Автор 435 (Сър Пич)
Публикувано06.10.11 09:09



ебах ви в дългите постове, нямам време за толкова.
Видях с големи букви какво си написал и ще кажа само, че вероятно и ти си от Търговище и си чул, че програмистите земат кинти и си решил да ставаш.

Интернет се ползва НАВСЯКЪДЕ за обучение - включително бизнес скулове и всякакви все повече адаптират отдалечени програми.

НюзФлаш!!!!!???!?!?!?!?!?!?!?!?!?!!?!?!?!? (стигат ли ти толкова знаци, гледам че обичаш да ползваш)
ох може би не знае какво е "Нюзфлаш" ....... е сори



Тема Re: Знанията на програмистанови [re: 435]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано06.10.11 09:14



аз имам други подозрения, решил е да се занимава с нещо по-велико от просто вадене на кинти - ще прави революция във физиката






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Знанията на програмистанови [re: ne_znajko]  
Автор baligoba (минаващ)
Публикувано06.10.11 09:18



теб съм те запомнил още от една твоя предишна тема, че си голям фървен философ. затвърждаваш първото ми впечатление



Тема Re: Знанията на програмистанови [re: zaphod]  
Автор portal (ветеран)
Публикувано06.10.11 09:19



Могат да се съешат с ННННННННЛООООО :) но не знам човечеството дали е готово за такъв революционене скок в науката...

Revolution, the only solution,
The armed response of an entire nation
System of a Down P.L.U.C.K.


Тема Re: Знанията на програмистанови [re: zaphod]  
Автор ne_znajko (ученолюбив)
Публикувано06.10.11 09:25



Колегата по-горе (@435) не чете на български повече от 2-3 реда. На него му дай сто страници на английски изпъстрени с хипер хипер хипер връзки, оплетени повече и от 11 мерните примки в струнната теория (но задължително циклещи безкрайно).

А твоите подозрения са верни. В Б-я "кинти" не могат да се правят, ако не си пригоден за мутра (или жена, с определени атрибути, разбира се). Така, че понеже нямам връзки и пари (поради изброените причини) за да се евакуирам, пък и вече ми е късно, от как се помня се занимавам с по-интересни неща, така и така ще си умра беден и сам


Програмирането обаче ми помага от време за време за някои нещица, щото все пак върха на "науката" в Б-я е някоя и друга симулацийка.

И все пак прави впечатление позата на програмисткото съсловие - агресивна отбрана, крайно повърхностна при това. Толкова ли ви е ниско самочувствието? Пък и вероятно сте изтощени до смърт от денонощното висене с изгорели очи пред тесктовете в нета, докато шефчето ви буквално седи върху главата ви (слава Богу, че работата ви му е Тъмна Индия , нали?).

Редактирано от ne_znajko на 06.10.11 09:28.



Тема Re: Знанията на програмистанови [re: baligoba]  
Автор ne_znajko (ученолюбив)
Публикувано06.10.11 09:26



Философията ми е първата любов






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.