Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:17 21.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Случаен, а не ПСЕВДОнови  
Автор ne_znajko (ученолюбив)
Публикувано17.06.11 09:27



Можете ли да предложите Генератор на Случайни Събития. Достатъчно е да е еднобитов - да дава '1' или '0', като се намира в НЕУСТОЙЧИВО РАВНОВЕСИЕ и РЕАЛНО дава случаен резултат.

Естествено и дума не може да става за цифров генератор (компютърен генератор, т.е. софтуер)! Те просто въртят поредица отнапред известни числа.

Знам, че в практиката използват радиоактивен разпад. Но има ли някакво друго явление, което е по-достъпно за експерименти.

Като по-наивен си мислех за аналогова електронна схема - нещо, като компаратор с еднакви напрежения на входа, при което БЕЗКРАЙНО МАЛКО ИЗМЕНЕНИЕ би го обърнало в определено състояние. Обаче се оказва, че поради твърдата несиметрия в конкретно подбраните елементи, едното състояние практически е много по-вероятно от другото.

По-надеждна идея е да поставям предмет на върха на игла или нож в НУСТОЙЧИВО РАВНОВЕСИЕ и да видя на къде ще падне. Обаче методът е много бавен, пък и зависи от потоците въздушни течения и дори от собственото ми движение около него.

Необходим ми е генератор, който е надежден в смисъл на реална случайност и може да се автоматизира отчитането на резултата и презареждането му.
За познавачите искам да добавя, че се интересувам от СЛУЧАЙНИ събития - две РАВНОВЕРОЯТНИ, а не от ХОТИЧНИ системи!!!

Идеи?



Тема Re: Случаен, а не ПСЕВДОнови [re: ne_znajko]  
Автор Pekoнcтpykтop (дарвинист)
Публикувано17.06.11 10:03







Тема Re: Случаен, а не ПСЕВДОнови [re: Pekoнcтpykтop]  
Автор ne_znajko (ученолюбив)
Публикувано17.06.11 10:24



Знам.

Търся електронна схема генерираща реален бял шум. Явлението е ТОПЛИНЕН ШУМ от резистори най-вече. Но още нямам идея за реално приложима надеждна схема, от която да получа еднобитов случаен резултат.



Тема Re: Случаен, а не ПСЕВДОнови [re: ne_znajko]  
Автор no_future (пътник)
Публикувано17.06.11 11:04



интересно с какво този клуб е привлекателен за легендите на дира или просто е последният в който още някой пише?

no_future


Тема Re: Случаен, а не ПСЕВДОнови [re: ne_znajko]  
Автор niakoi niakoi niakoi ()
Публикувано17.06.11 11:14



Мога да ти предложа идея за за цифров генератор (компютърен генератор, т.е. софтуер),
който няма да върти поредица от отнапред известни числа, а наистина случайни.

Идеята е да се използва командата rdtsc - тя връща броя тикове на процесора от когато работи:
"The Time Stamp Counter is a 64-bit register present on all x86 processors since the Pentium.
It counts the number of ticks since reset. Instruction RDTSC returns the TSC in EDX:EAX. "

Ще си напишеш функция, която получава този 64 битов брояч и да речем анализира 5-ия бит от края.
(не е хубаво да се ползват последните 3-4 бита, защото може да има особености)

И съответно ще имаш 0 или 1.

Когато се вика тази функция многократно преди всяко нейно викане ще трябва да се изпълни
функцията Sleep(1) (става дума за windows).
Sleep ще накара windows да смени текущия процес и по-късно да се върне да изпълни rdtsc.
Примерно 20 милисекунди по късно.

Идеята е че този 5 бит открая описва времеви интервал от около 30 наносекунди (при 1 GHz процесор),
който интервал е много по-малък от 20 милисекунди, което е кванта време в windows.
В резултат на това твоя бит ще е напълно случаен. Той не зависи от предишното състояние.
Той зависи от всички останали процеси в системата, от скороста на всички хардуерни компоненти
и от конкретните действия в системата във всеки момент.
Макар, че не мога да го докажа сигурен съм, че резултата е 100% случаен.

Недостатъка на този метод е че има естествено ограничение на броя случайни битове, които могат да се
получат за определен интервал време - не повече от 1 бит на всеки 20 милисекунди приблизително.

Веднъж и на мен ми се наложи да ползвам случаен генератор и тази идея съм я изпробвал.
На мен ми свърши работа.



Тема Re: Случаен, а не ПСЕВДОнови [re: ne_znajko]  
Автор Pechenia (нема лабаво ;-)
Публикувано17.06.11 11:24



Значи попаднал си на точното място. Тука в клуба има една колежка, Роксана. Скоро са й инсталирали система за транзакции (доходи от многобройните й бизнеси). Значи разбираш се с нея да инсталира един сървис на тая система, и правиш прост брояч - да кажем на десетина-двайсет микросекунди. Ако в тоя промеждутък е имало транзакция - броиш 1, ако е нямало - броиш 0. Единствения проблем е че се очаква броя транзакции скоро чувствително да се повиши, та може да се наложи да броиш и в наносекунди, но ако предвидиш 128 битов брояч за цепене на секундите имаш всички шансове да се наслаждаваш на чудесен генератор за 3-4 години.

чети и дишай по-леко



Тема Re: Случаен, а не ПСЕВДОнови [re: ne_znajko]  
Автор Pekoнcтpykтop (дарвинист)
Публикувано17.06.11 11:55







Тема Re: Случаен, а не ПСЕВДОнови [re: niakoi niakoi niakoi]  
Автор ne_znajko (ученолюбив)
Публикувано17.06.11 14:57



Мисля, че резултата е детерминиран хаос. Принципно е изчислим. Параметрите на дадена система са относително постоянни. Редицата ще започне да се повтаря (или фрагменти от нея) през достатъчно дълъг интервал.



Тема Re: Случаен, а не ПСЕВДОнови [re: Pekoнcтpykтop]  
Автор ne_znajko (ученолюбив)
Публикувано17.06.11 14:58



Радиоактивността, както и всяко квантово явление е истинска СЛУЧАЙНОСТ. Обаче, имаш ли идея как да използвам подобно явление, без да имам специална и скъпоструваща лаборатория?



Тема Re: Случаен, а не ПСЕВДОнови [re: ne_znajko]  
Автор Pekoнcтpykтop (дарвинист)
Публикувано17.06.11 16:04



Ми не знам кво е "скъпоструващо". Наскоро си купих 2 гайгерови тръби за към 30-40 лв.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.