Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:58 20.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Офтопик - за управлението  
Автор RealGuru (член)
Публикувано01.10.10 12:08





Ей този пасаж ми направи голям кеф.

В областта на мениджмънта високо оценена бе математически доказаната теория, че организациите ще станат по-ефективни, ако повишенията на служителите се извършват на случаен принцип.



Тема Re: Офтопик - за управлениетонови [re: RealGuru]  
Автор KлинтъH (СилеН)
Публикувано01.10.10 12:13



Няма лошо.
Аз съм работил досега в 5 фирми. В 2 от тях съм ставал свидетел на повишение поради лични връзки(дори и това да не е била причината - конфликта на интереси обаче никой не може да го отрече) та, проста сметка, показва, че при 40процента от фирмите от моя опит, има съмнителни повишения.


Каква ще е вероятността на съмнително повишение при случайния принцип, някой друг да я каже?



Тема Re: Офтопик - за управлениетонови [re: RealGuru]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано01.10.10 12:13



нагледен пример защо не бива да има държавно субсидирана "наука".




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Офтопик - за управлениетонови [re: KлинтъH]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано01.10.10 12:14



Каква ще е вероятността на съмнително повишение при случайния принцип, някой друг да я каже? - казвам 100% .




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема 20% от случаите ще е заслужено повишениенови [re: RealGuru]  
Автор tikib ()
Публикувано01.10.10 12:42



Законът на Парето
В края на 19 век един италиански икономист и социолог, Вилфредо Парето, формулира едно правило, което остава в социологията под името “Правилото 80-20,” или “Закон за елита,” или още, “Закон на Парето.” То гласи следното:
Във всяко общество, 20% от хората произвеждат 80% от ползите и печалбите. На другия край на кривата, 20% от хората създават 80% от проблемите и загубите.
Това правило изглежда универсално, макар да няма логически доказателства за него. И то се прилага навсякъде и във всяка област или група в обществото. В отдел “Продажби” на всяка голяма компания 80% от продажбите се извършват от 20% от търговските агенти. В полицията, 20% от служителите носят 80% от разкриваемостта на престъпленията. Във всяка голяма църква, 20% процента от хората довеждат 80% от новоповярвалите. И така нататък



Тема Този закон го знамнови [re: tikib]  
Автор RealGuru (член)
Публикувано01.10.10 12:47



Даже се стремя всячески да избягвам модификацията на Мърфи.

10% от времето отива за 90% от работата, а останалите 10% от работата отнемат останалите 90% от времето.

Затова като направя нещо на 90% и останалите 10% ги оставям щото знам, че ще ми глътнат 5-10 пъти повече време.



И просто не си струва, щото няма възвращаемост.



Тема Re: Офтопик - за управлениетонови [re: RealGuru]  
Автор Гypy (bangbus driver)
Публикувано01.10.10 13:09



>>че организациите ще станат по-ефективни, ако повишенията на >>служителите се извършват на случаен принцип.

Да, за фирми дето експлоатират наемен труд, определено. Аз го бях постнал това, но е много дълго и сигурно не си го чел до края (препоръчвам)

http://issendai.livejournal.com/572510.html

Rule 4: Reward intermittently. Intermittent gratification is the most addictive kind there is. If you know the lever will always produce a pellet, you'll push it only as often as you need a pellet. If you know it never produces a pellet, you'll stop pushing. But if the lever sometimes produces a pellet and sometimes doesn't, you'll keep pushing forever, even if you have more than enough pellets (because what if there's a dry run and you have no pellets at all?). It's the motivation behind gambling, collectible cards, most video games, the Internet itself, and relationships with crazy people.

Това е доказано и във ферми с мишки, фермите с хора не са много по-различни.

--
One day it will make sense.


Тема Re: Офтопик - за управлениетонови [re: Гypy]  
Автор bsb_2 ()
Публикувано01.10.10 13:33



Мислех и аз да напиша нещо такова, само че обяснено с мои думи, ама се отказах :)
Между другото, "фермите с хора", където най-добре се проявява този ефект, си имат имена и са съсредоточени в Лас Вегас, Макао, Атлантик Сити и още няколко.

Всъщност оригиналното проучване (нямам време да го чета, само прегледах резюмето) ми изглежда достатъчно смислено:


Освен това забележете второто от началните условия: "where the mechanism at their [на повишените] new level in the hierarchical structure does not depend on the competence they had at the previous level, usually because the tasks of the levels are very different to each other".

Редактирано от bsb_2 на 01.10.10 13:34.



Тема Re: Офтопик - за управлениетонови [re: RealGuru]  
Автор tarator9 (</dev/random)
Публикувано01.10.10 16:34



Теорията не е доказана математически, а чрез симулации. И може би е вярна, ако двете изходни условия бяха верни. Аз лично смятам, че не са.

A man without a faith is like a fish without a bicycle.


Тема Re: Офтопик - за управлениетонови [re: tarator9]  
Автор Aaron (charming)
Публикувано01.10.10 22:46



И може би е вярна, ако двете изходни условия бяха верни.

Ба си излагацията....ба си математиката дето си я учил и ба си програмирането дето го "изповядваш"



Замисли се над следното...изходни условия...
Щото аз си мислех, че условията са входящи, не изходни, ама аз като един лаик в математиката...ти ше кажеш как е?

Аз лично смятам, че не са.
А пък аз лично смятам, че са

Опровергай ме

Редактирано от Aaron на 01.10.10 22:48.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.