Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:22 24.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Тайна ли са заплатите в ИТ-то?  
Автор Гoйko (индианец)
Публикувано22.11.08 14:35



Пичове, я да ви питам как се опазва тайната на заплатите в нашия бранш, когато почвайки на нова работа си носиш трудовата книжка и там си пише колко си вземал на предишната работа?

Фирмите които плащат под масата не ги броим, те и без това плащат мизерно.



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Гoйko]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.11.08 14:37



че какво ти пука като я видят?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: zaphod]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано22.11.08 15:01



По принцип финансовите данни на фирмите не са ли публична информация



100 символа не стигат! http://raylight.blog.bg

Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Гoйko]  
Автор 6aй xyй (bye bye)
Публикувано22.11.08 16:25



Те нали си "говорят" в BASSCOM? Въобще не им е нужно да гледат по трудовите книжки.



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Ray of Light]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано22.11.08 21:30



Мисля че са публична, ама едва ли заплатите са публична информация.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Ray of Light]  
Автор Meнcтpyaциятa (червен)
Публикувано23.11.08 00:12



Естествено, че финансовите данни на фирмите не са публична информация. Откъде-накъде?
Фирмите котирани на борсата трябва да изнасят финансови отчети, но за всички останали - не.
А това, че работодателят е видял заплатата на служителя от предишната му работа, не прави информацията публична.

ооооо
ооо
о


Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Meнcтpyaциятa]  
Автор Viper X (just a snake...)
Публикувано23.11.08 10:51



не си прав
всички фирми трябва да публикуват финансови отчети в търгофския регистър...

-------------
КЗЛ


Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Viper X]  
Автор Maтa Kocмaтa (космат маймун)
Публикувано23.11.08 11:47



Нали се досещаш, че правителството трябва да има цялата счетоводна информация за една фирма, така че да си събере данъците. Нормално е правителството да знае финансовот състояние на всички фирми (поне това което не е част от сивия сектор). Също така, нали се досещаш, че това не е публична информация, а класифицирана и само упълномощените държавни органи могат да я ползват? Прави лекинка разлика, не мислиш ли?

Save the original.


Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Viper X]  
Автор Meнcтpyaциятa (червен)
Публикувано23.11.08 12:55



Търговският регистър е нещо в което пише горе-долу това:
"Едикой си районен съд на дата едикоя си регистрира фирмата ПунтаМараЕООД със собственици Едикоиси и първоначален уставен капитал 3000 лева". Това не е финансова информация.
Естествено, всяка фирма подава декларации до данъчните, НОИ, статистиката и т.н., но това не значи, че тази информация може да се види от бай Пеньо от Горно Уйно.
Същото е и за заплатите - има няколко институции, които разполагат с данни за доходите ти - НОИ, данъчните, банката ти ( ако имаш кредит или кредитна карта ), счетоводителите на работодателя ти и т.н., но това не значи че заплатата ти не е тайна.
Това е все едно да кажеш, че като отидеш на лекар и ти открият СПИН, на другия ден се публикува в Държавен вестник.[image][/image]

ооооо
ооо
о


Тема това е отговор и за Менструацията...нови [re: Maтa Kocмaтa]  
Автор Viper X (just a snake...)
Публикувано23.11.08 14:53



чудя се защо само си чешате езиците, като явно не сте наясно с въпроса... ок, може би не ви е работа да го знаете, но с такава увереност да го твърдите..

Закон за търговския регистър:
Подлежащи на обявяване актове
Чл. 5. В търговския регистър се обявяват актове, които се отнасят до търговците и клоновете на чуждестранни търговци, за които е предвидено със закон, че подлежат на обявяване.
Задължение за заявяване и представяне
Чл. 6. (1) Всеки търговец е длъжен да поиска да бъде вписан в търговския регистър, като заяви подлежащите на вписване обстоятелства и представи подлежащите на обявяване актове.
(2) Всяко лице, което е задължено да заяви вписване на обстоятелства или да представи актове в търговския регистър, трябва да извърши това в 7-дневен срок от настъпването на обстоятелството, съответно от приемането на акта, освен ако със закон е определен друг срок.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) Актовете по чл. 40, ал. 1 - 3 от Закона за счетоводството се заявяват и представят за обявяване в търговския регистър по реда и в сроковете, предвидени в Закона за счетоводството.

Закон за счетоводството:
Чл. 40. (*) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) (1) В срок до 30 юни следващата година предприятията публикуват годишния си финансов отчет и консолидирания си финансов отчет, годишния доклад за дейността и годишния си консолидиран доклад за дейността, приети от общото събрание на съдружниците/акционерите или от съответния орган, както следва:
1. търговците по смисъла на Търговския закон - чрез заявяване и представяне за обявяването им в Търговския регистър;
2. юридическите лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност - чрез заявяване за вписване и предоставянето им в Централния регистър при Министерството на правосъдието при условията и по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел;
3. останалите предприятия - чрез икономическо издание или чрез Интернет.

всички ЕТ, ООД, АД са търговци по смисъла на Търговския закон, следователно обявяват финансовите си отчети в търговския регистър.

сега ще ме попитате "да, може да пише така в закона, ама това не се изпълнява, къде се е чуло и видяло Пенчо от Долно Нанагорнище да има достъп до финансовите отчети на (сложете която си искате фирма тук)?"

отидете на www.brra.bg, цъкнете справки, после цъкнете "по физическо или юридическо лице", намислете си фирма, нека не е публично дружество, дори нека е доста зачукана и неизвестна фирма, единственото условие е да се е пререгистрирала в Търговския регистър преди 30 юни тази година. Напр. ' ЕТ "ПЕТЪР ПЕТРОВ - 96" ' после изберете "Обявени актове" и о, за ваш ужас там има "Годишен финансов отчет"... е в конкретния случай попаднах само на отчет за приходите и разходите, но това е защото едноличните търговци не водят двустранно счетоводство и не съставят баланс.. сложете там фирмата в която работите напр. и ако е достатъчно голяма сигурно ще има доста подробен финансов отчет, с доклад за дейността...

-------------
КЗЛ


Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Meнcтpyaциятa]  
Автор Maтa Kocмaтa (космат маймун)
Публикувано23.11.08 15:44



Обективно погледнато, с вписването на точната ти заплата в трудовата книжка тя става достояние на фирма, която може да е дори пряк конкурент. Това е разкриване на поверителна информация и очевидно на никой не му пука. Само се чудя каква е тази ревност да се пазят заплатите в тайна, при положение, че доори между фирмите тази информация си циркулира и то в чисто явен вид - черно на бяло.

Save the original.


Тема Re: това е отговор и за Менструацията...нови [re: Viper X]  
Автор Meнcтpyaциятa (червен)
Публикувано23.11.08 15:51



Полезна информация. Мерси.

ооооо
ооо
о


Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Maтa Kocмaтa]  
Автор _edin_ (маниак)
Публикувано23.11.08 16:06



Ревността да се пазят заплатите в тайна е много целесъобразна от шефска гледна точка - да имаш колкото се може по-малко информация, като кандидатстваш някъде. Номерът е да те вкарат в долната област на средната за фирмата заплата...Освен ако не им трябваш много - отпуска се кесията в тоя случай.



Тема Re: това е отговор и за Менструацията...нови [re: Viper X]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано23.11.08 17:48



Добре де - във финансовия отчет може да има 100 лв за заплати, без да се пояснява на кого колко. И какво баш те грее подобна цифра?

Bеer? Mоre?




Тема Re: това е отговор и за Менструацията...нови [re: bira_more]  
Автор _edin_ (маниак)
Публикувано23.11.08 18:02



Теб не би трябвало да те интересува дали Гошо Георгиев взима точно 2.5К заплата. Нито дали Иван Иванов е с 200 лв. по-малко от Пешо Петров. С тая цифра можеш да сметнеш средната заплата, която да ти даде представа къде попада фирмата, дали плаща пълни осигуровки, и ти евентуално къде можеш да се класираш там на ниво на заплати в зависимост от уменията ти. Трябва да знаеш също дали в това число влизат заплати за секретарки, както и други нетехнически лица (счетита и т.н.)



Тема Re: това е отговор и за Менструацията...нови [re: bira_more]  
Автор Viper X (just a snake...)
Публикувано23.11.08 18:07



поста ми беше отговор на:

"Естествено, че финансовите данни на фирмите не са публична информация. Откъде-накъде?
Фирмите котирани на борсата трябва да изнасят финансови отчети, но за всички останали - не. "

а и по принцип, въпреки че информацията за заплатите не е точна, може да се извлечат някакви hint-ове.. например ако една фирма, за която знаем, че има около 30 човека на щат е обявила 500000 лв разходи за заплати, значи може да се направи проста сметка, че официалните средни заплати са не повече от 1500 лв. Сметката е много груба, защото често в това число е и заплатата на чистачката, и на секретарката и на шофьора на шефа.. но все пак е нещо

-------------
КЗЛ


Тема Re: това е отговор и за Менструацията...нови [re: _edin_]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано23.11.08 18:44



Ми мен не ме интересува и средната заплата. Мен ме интересува колко мога да получа аз.
Независимо от причините - ако не мога да получа колкото искам, няма да постъпя.
Определено съм наясно със заплатите в бранша. И мога да си поискам заплата според това което знам.
И като не вървят нещата както трябва - напускаш и толкоз.
Отидох в една фирма (преди 2-3 години). Заплатата беше сравнително ниска. Ама си тръгнах не заради заплатата а заради калпав стол, калпав компютър и калпави проекти. Точно в този ред.
ПП
Нямаше колежки.



Bеer? Mоre?



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Гoйko]  
Автор Tweeg ()
Публикувано23.11.08 19:21



По-важно е да се опази тайната за заплатите в рамките на една фирма - разбирай да не знаеш колко взема този до теб, от това да се опази тази информация от конкуренцията.

Конкурентните фирми ги интересува "средната" заплата по позиции, а не колко взема Иванчо, Драганчо и Петканчо. Тази средна заплата общо взето в BASSCOM си е "регламентирана".

Обаче ако в една фирма Иванчо, Драганчо и Петканчо разберат кой колко взема - става страшно. Почват се разправии - защо той взема толкова, пък аз по-малко като той само си клати краката.



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Maтa Kocмaтa]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано23.11.08 19:23



А защо да е класифицирана информация, ние европейска или африканска държава сме?

100 символа не стигат! http://raylight.blog.bg


Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Ray of Light]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано23.11.08 19:25



Например защото е търговска тайна?
То ние сме в Европа, ама човек трябва да действа все едно сме африканска държава ако иска да оцелее.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Tweeg]  
Автор Гoйko (индианец)
Публикувано23.11.08 19:28



:)Ти майтапиш ли се?

Няма фирма в която да съм работил и да не сме си знаели заплатите едни на други. Тръшкат се само глупаците, ако вземаш по-малко просто спираш да работиш усилено и си щракаш с пръсти.



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Гoйko]  
Автор Tweeg ()
Публикувано23.11.08 19:29



не не се майтапя, по-скоро ти си работил в "странни" фирми.



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Tweeg]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано23.11.08 20:08



Не ми е ясно какво означава странни фирми.
Заплатите ще ги разбера по някакъв начин. Или в разговор с колеги, или някой фиш заебан някъде или ще ме викнат да помагам на счетито или още нещо.
Не че се зоря да ги разбера, ама няма и да си затварям очите.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: bira_more]  
Автор Tweeg ()
Публикувано23.11.08 21:48



Тука не става въпрос дали можеш да ги разбереш или не.
Тука говорим за това дали са да го наречем "общодостъпни" - примерно отваряш едно списъче и гледаш колко ще получиш този месец и там освен себе си виждаш и съседите.



Тема ми да денови [re: Гoйko]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано23.11.08 22:27



ако вземаш по-малко просто спираш да работиш усилено и си щракаш с пръсти. е нали това се опитва да предотврати робовладелеца като държи заплатите в тайна. впрочем в повечето фирми успява.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: това е отговор и за Менструацията...нови [re: bira_more]  
Автор _edin_ (маниак)
Публикувано24.11.08 01:11



Ами точно по средната заплата може горе-долу да се ориентираш какво може да получиш ти, в зависимост от това какво можеш (ако и това не знаеш, много лошо). Нали това казвам.

"Независимо от причините - ако не мога да получа колкото искам, няма да постъпя" - Позволи ми да не се съглася съвсем. Ти 6000 марки навсякъде можеш да ги поискаш, че и ще ти ги дадат, ама обикновено не за един месец



Значи определено не си наясно със заплатите в бранша, като съм те чел. Бачкал си в някакви схлупени полуфалирали фирми, дето като цяло никаква идея не могат да ти дадат за повечето места из София. Отделно, не си излизал и на пазара последните няколко години, а бичиш някакъв фрийланс у вас и си доста далече от реалността...И да, 2К не е висока заплата

Айде със здраве.



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Tweeg]  
Автор Maтa Kocмaтa (космат маймун)
Публикувано24.11.08 09:37



Ако бачкаш в чужбина сигурно заплатите са тайна, но в много малко български фирми хората не си знаят заплатите.

Save the original.


Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: bira_more]  
Автор Maтa Kocмaтa (космат маймун)
Публикувано24.11.08 09:38



:)В някои фирми ти поднасят вдомостта със заплатите на всички, пред очите ти, а после се тръшкат, че еди кой си щял да напуска за 50 лева разлика в заплатата.

Save the original.


Тема Re: това е отговор и за Менструацията...нови [re: _edin_]  
Автор Maтa Kocмaтa (космат маймун)
Публикувано24.11.08 09:44



Виж, какво ти пука средната заплата. Ако не си доволен от плащането - бачкаш си и нещо странично и си изкарваш колкото си решил, че трябва да получиш. Ако си много нагъл, това страничното си го бачкаш на служебния компютър в работно време.

Save the original.


Тема Re: това е отговор и за Менструацията...нови [re: Maтa Kocмaтa]  
Автор Everybody loves lT ()
Публикувано24.11.08 10:06



Или отиваш някъде, където плащат поне 6000 марки.



Тема Re: това е отговор и за Менструацията...нови [re: Everybody loves lT]  
Автор Maтa Kocмaтa (космат маймун)
Публикувано24.11.08 10:09



Примерно.

Save the original.


Тема Re: това е отговор и за Менструацията...нови [re: _edin_]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано24.11.08 14:00



Значи, определено съм наясно със заплатите. Е не от собствен опит, ама то само най-задръстените разчитат само на собствен опит.
ПП
Сега бича фриланс ама от офис.

Bеer? Mоre?




Тема Интересно?!!нови [re: zaphod]  
Автор Om_ (eyeful)
Публикувано24.11.08 14:13



От къде знаеш как е в повечето фирми след като си работил само в 2?



Тема Re: Интересно?!!нови [re: Om_]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано24.11.08 14:29



от приятели разни.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Интересно?!!нови [re: zaphod]  
Автор Om_ (eyeful)
Публикувано24.11.08 15:18



Човек като теб едва ли може да има много приятели, още повече - искрени. Мисля, че си в голяма заблуда. Всъщност - не точно, предвид това, че заплащането не ти е основния мотив при започване на работа, не си си постарал достатъчно да проучиш този момент както подобава. Ще се изнанадаш, ако погледнеш на мнението на _един_ сериозно. Субективното усещане за това кое е много и кое - малко, понякога може фрапиращо да те дезориентира.



Тема Re: ми да денови [re: zaphod]  
Автор blinkness (leave the cave)
Публикувано24.11.08 15:45



Не се опитва точно това да предотврати - ами се опитва да се скрие по някакъв начин злобата или зависта на служителите помежду си (от сорта Генчо зима с 20 лв повече, Петко зима по-малко кеф), което в последствие предизвиква конфликти, спорове и намаляване на КПДто и напускане на хора.....

А, що се отнася до заплатите - дали се знаят или не - в общи граници почти всеки е запознат как варират спрямо технологии и в различните фирми, но точно кой колко получава - не се знае....



Тема Re: ми да денови [re: blinkness]  
Автор Everybody loves lT ()
Публикувано24.11.08 16:32



Да разбира се. Ако например редови програмист в екипа взима с 500 кинта повече от тим лидера е добре този факт да е добре прикрит. Защото почват едно сърдене и се разваля атмосферата, нали така? Посоченият пример е реален.



Тема Re: ми да денови [re: Everybody loves lT]  
Автор blinkness (leave the cave)
Публикувано24.11.08 16:50



Абсолютно си прав....единствено шефа ти знае защо единия взима повече от другия, какви са му доводите, какви са условията и тн... като не ти отърва говори си с шефа, ако ли не напускай фирмата......аман вече...

Ако тим лийдера взимаше повече - щеше да има: тоя нищо не прави а зима повече от нас, ако взимат еднакво - ша има пак недоволни че единия "бачка повече" от другия - няма угодия еиййй .... и аз съм прост служител на заплатка, ама чак и на мен ми писна от такива незадоволени....

Кажи КО искаш - едни колеги в тяхната фирма имат някакви таскове и накрая evaluation срещи - кой до каква степен си е свършил задачите, проектите - събират се точки и тн.. и така се определя "УЖ" кой колко е работил и как..... - въпреки всичко пак има недоволни, пак има субективизъм...

Дай идея как да са разграничени точно и ясно - нямаш ... аз също ... за тва не ме интересува на комшията ми тревата дали е по-зелена или по-жълта... Баце, все едно жената постоянно да ти вика: Онзи Генчи има по-голям х... от твоя, онзи - мъжа на Марийка му е много голям и дълъг, по-голям е от твоя..... ВИнаги ще има някой с по- от твоя, с по-голяма заплата от твоята, с повече коса.... с по-големи мускули, с по-дебело портмоне...



Тема Re: ми да денови [re: Everybody loves lT]  
Автор Joro_M (непознат )
Публикувано24.11.08 16:56



Добре, но представи си че тим лидера попита големия шеф каква е заплатата на въпросния индивид и бива излъган с цел да се запази атмосферата. И после случайно разбира от трето лице реалното число и бива обзет от безумна ярост. Това доста ще развали атмосферата.





Тема Re: ми да денови [re: blinkness]  
Автор Everybody loves lT ()
Публикувано24.11.08 17:07



Прав си. Човек трябва да се уповава на мнението на шефа и да се бичи неговото. Вярно, може да е сериозно преебан, ама ако не го знае е ОК. Ей това искат шефовете. Ако на мен лично ми се случи подобна случка, даже не бих питал защо е така, защото обяснение както каза винаги има, а направо бих се изстрелял към място, където не те лъжат в лицето по такъв начин.



Тема Re: ми да денови [re: Joro_M]  
Автор Maтa Kocмaтa (космат маймун)
Публикувано24.11.08 17:07



Всичко се случва, а лъжите се ползват често в БГ ИТ фирмите.

Save the original.


Тема Re: ми да денови [re: blinkness]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано24.11.08 17:08



въпреки всичко пак има недоволни, пак има субективизъм... ако има обективизъм пак ще има недоволни, аз например. аз искам да бъда оценяван субективно, а не обективно. винаги като са ме оценявали субективно оценката ми е по-висока от обективната.
та както и да го погледнеш недоволни ще има и доколкото недоволството разваля производителността на труда, правилното решение е да се държат заплатите в тайна. което е добре дори за робите и то двойно - един път че не се чувстват преебани от много знаене и втори път че работата във фирмата върви по-добре и финансовите резултати са по-добри и накрая на годината може да им се подхвърли някой кокал да глозгат.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: ми да денови [re: Everybody loves lT]  
Автор Maтa Kocмaтa (космат маймун)
Публикувано24.11.08 17:15



Плоски тарикатлъци със заплатите винаги излизат през носа на някого.

Save the original.


Тема Re: ми да денови [re: Everybody loves lT]  
Автор blinkness (leave the cave)
Публикувано24.11.08 17:32



Е чак пък уповаване

.... Това се опитвам да ти обясня, че и да си ОК винаги ще си мислиш че си преебан, защото винаги ще има нещо или някой по-добре от теб, винаги чуждата жена ще е по-.. от твоята...

А като си мислиш че те лъжат - бий си камшика, ако ли не стани шеф и други да се уповават на теб :) и след някоя и друга годинка твой служители да пишат във форума кое било честно и кое не в твоята фирма.....

Както и да е ... моето мнение лично е че заплати не трябва да се оповестяват, да се знаят и тн.. от служителите / въпрос на лично мнение, различни хора различни мнения... така че ако не си съгласен с това здраве да е..



Тема Има и по-инспиритивна практика!нови [re: zaphod]  
Автор Om_ (eyeful)
Публикувано24.11.08 17:59



И тя е такава - знаят се заплатите за съответната позиция. Т.е. - всеки знае колко взима другите, но на заплата шефът те вика и ти дава бонус под сурдинка, понеже си най-съвестният му служител, много държи на теб и много те обича, само на теб - на другите - нищо!
И постъпва по същия начин с всички останали, разбира се.





Тема Не самонови [re: Maтa Kocмaтa]  
Автор Om_ (eyeful)
Публикувано24.11.08 18:06



По принцип лъжите са се превърнили в начин на живот - форма на успешно поведение. Примерно идва ти мангал , да кандидатства за програмист - ясно, че ще го "отрежеш" веднага, понеже е мангал. Ама ако му го кажеш в очите - може и да те съди, затова ще измислиш някаква лъжа, за да го отпратиш. Това най-грубо казано.
Хората биват дискриминирани по куп признаци и това е нормално. Изглежда е нормално и да се измислят лъжи за прикриване на дискриминацията, също е нормално, защо толкова ни тежи тогава?
Представи си, че твоят подчинен, който взима 500 кинта повече от теб, духа всяка вечер на шефа? Т.е. получава бонуси за проституция. Е, кажи ми, аджаба, тогава на какво адекватно обяснение се надяваш и дали би искал и ти такива бонуси?



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Гoйko]  
Автор Viper X (just a snake...)
Публикувано24.11.08 18:20



моето мнение е, че поради "тарикатлъци на дребно" българските "мениджъри" не спазват основни принципи от теориите за мотивация, всъщност повечето от тях надали са и чували за такива неща..

Сигурен съм че повечето от вас знаят за случаи, когато в дадена фирма се назначават нови служители без никакъв опит на заплати, равняващи се на тези на някои стари служители. От където и да се погледне това е безумие..

Ако в една фирма има ясна структура как се определят възнагражденията, и всеки дори и да не знае точната сума която взема колегата Пешо може да си изчисли горе долу, като знае на каква длъжност е, какъв опит има, какви бонуси взима в зависимост от ясните правила за тези бонуси и тн. - много по-малко ще бъдат сплетните и подозрителните погледи и мисли "ама оня взима 150 лв повече от мене, ама нищо не работи"...

ще се повторя пак и ще кажа, че проблема е в "мениджърите", които и идея си нямат от "мениджърство".. в повечето случаи де, има и изключения..

-------------
КЗЛ


Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: zaphod]  
Автор mlee ()
Публикувано24.11.08 20:05



мойта заплата не е голяма (за момента) 3к + е



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Viper X]  
Автор mlee ()
Публикувано24.11.08 20:13



братчет
аз съм един такъв 'тарикат' ... мениджър' !!моето мнение е че програмисти няма ! да ва еба в боклуците нещастни ! скъсах си гъза да си прецакам личностното отношениие и на ! няма програмисти ! да ва еба в педерасите нещастни! 5 години търся хора които бачкат и могат ! поне ... това което аз съм правил, поне това да могат ! няма ! няма и да има в нещастната ни държава!



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: mlee]  
Автор SvetilSfitil (Procul Profani!)
Публикувано24.11.08 20:21



Що не се обади, бе, братчед? Да кажеш какво можеш, ако не друго ...



Dum loquo hora fugit

Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: mlee]  
Автор Everybody loves lT ()
Публикувано24.11.08 21:58



Явно е голяма гордост, щом си нацвъкал 5 теми по повода.



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: mlee]  
Автор Joro_M (непознат )
Публикувано24.11.08 23:04



А можеш ли да познаеш защо няма? Отговорът е много лесен.



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: mlee]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано25.11.08 00:15



Виж сега - отиди в Адам и Адам - там ще си намериш хора които да ти влезнат в положението.
Между другото - повече от ясно е че аз не бих отишъл при мениджър - педераст, който при това парадира и по форуми с това че е педераст. Та ако ще и 10 бона на месец да дава. И е също повече от ясно че само смотаняци (може би и педали) ще ходят при мениджър педераст, гордеещ се с педерастлъка си, и търсещ компания на неподходящи места.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Everybody loves lT]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано25.11.08 00:18



По скоро е интересно за какво баш му ги плащат. Като го гледам как активно си търси мъжка компания....

Bеer? Mоre?




Тема е значи си лош мениджърнови [re: mlee]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано25.11.08 08:16



другите мениджъри успяват да оберат кадърните хора под носа ти.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема ти за кво се бориш?нови [re: Viper X]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано25.11.08 08:17



Ако в една фирма има ясна структура как се определят възнагражденията има такава фирма - държавата. борда на директорите се сменя всеки 4 години от акционерите. всичко е прозрачно и открито. бачкай за нея дайба, къф ти е проблема?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Има и по-инспиритивна практика!нови [re: Om_]  
Автор blinkness (leave the cave)
Публикувано25.11.08 10:25



по същата логика - ще се разберат бонусите

и пак ще започне същата песен на нов глас: защо колегата Пенчо взел такъв бонус а за мен няма, като аз бачках повече хахахаха

Както се казват заплатите седнали и пиейки бира ей така просто да се хвалим, така ще се казват и бонусите. Все едно сега не се знае САП какви бонуси им дават след даден проект към Март месец хахаха (е не се знае дали тази година ще им ги дадат)



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Viper X]  
Автор blinkness (leave the cave)
Публикувано25.11.08 10:40



кажи ми бате някоя такава фирма с такава структура демек:

- младши програмист;
- програмист;
- старши;
- ТИМ ЛИЙДЪР
и др....

Верно всички нива ще се знаят заплатите, а определянето кой точно за кое ниво ще бъде и кога ще бъде преместен на следващото.... Пак идва момент на завист и недоволство, защо Петко е промотнат преди мен, защо него са го назначили на позиция старши програмист като има много по-малко опит, знания и реализирани проекти от мен и тн... НЯМА КАК ДА СЕ ИЗБЕГНЕ



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Viper X]  
Автор Гoйko (индианец)
Публикувано25.11.08 11:20



Не се излагай, как ще е безумие? Че нали, ако не им дадат парите, които искат няма да назначат никого. А ти вече си се оял на твоята позиция и далеч не желаеш да избачкаш това от което собственикът на фирмата има нужда да се избачка.

Разбира се, че мениджърите си нямат идея как се прави, до преди 20 години в БГ нямаше свободен пазар и нормален бизнес. Погледни на каква възраст са собствениците на фирми и висшите ръководни кадри и след това си помисли на какво са ги учели, когато са били на 22 години.



Тема Re: Не самонови [re: Om_]  
Автор Гoйko (индианец)
Публикувано25.11.08 12:05



Спор няма, вълчи свят, всеки оцелява кой както може.



Тема Re: ти за кво се бориш?нови [re: zaphod]  
Автор Viper X (just a snake...)
Публикувано25.11.08 13:59



м? нещо ми се губи смисъла на мнението ти
не разбрах защо се засегна и защо реши, че аз имам проблем



-------------
КЗЛ

Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: blinkness]  
Автор Viper X (just a snake...)
Публикувано25.11.08 14:07



ами това е въпрос точно на мотивацията.. има доста тероии и доста книжки за четене по темата..
ако хората се чустват мотивирани, то няма да има и завист и недоволство..
адекватното заплащане е само един от компонентите, осигуряващи добрата мотивация, други такива са например отношенията ти с колегите и с шефовете, работните условия и още и още..

преди някой да се заяде, не, не съм мениджър, просто съм слушал в университета някои курсове, в които ставаше дума за такива неща.. нямам и практически опит, т.е. не мога да твърдя нищо със сигурност :)

а на който му е интересна темата, може да започне от тук:

и по ключовите думи да си търси още материали..

-------------
КЗЛ

Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Viper X]  
Автор blinkness (leave the cave)
Публикувано25.11.08 14:30



на времето четох много такива матеряли, ходих на обучения ей така защото ми беше забавно а и имах такова гадже на което му трябваха ... както и да е...

Разликата е че цялата теория е на база ЧУЖДЕНЦИ, мога да ти кажа, че много малко би могъл да приложиш тук в БГ, просто има разлика между нашата нагласа, мислене комунизма който сме били до сега от Англичани и др.

Пробвахме малко от тази теория да я приложим в на гаджето работата - е повярвай ми не стана, нищо общо от това в книжките......



Тема Re: ти за кво се бориш?нови [re: Viper X]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано25.11.08 14:48



и защо реши, че аз имам проблем ами така прозвуча, що нямаш ли?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Viper X]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано25.11.08 15:08



>> ако хората се чустват мотивирани, то няма да има и завист и недоволство.. <<
Някои хора точно с това се мотивират -- злоба, завист -- леко non-sense идват приказките ти за "чустват мотивирани" [sic].



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: blinkness]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано25.11.08 16:36



Казармата. Е там званията са по различни, ма си има щат, знае се, има израстване.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: bira_more]  
Автор blinkness (leave the cave)
Публикувано25.11.08 16:58



хахаха .. и сапунки има, а за домашните ракии да не говорим.. всеки кат се върне носи бутилка - че се и крият :)


Абе и там имаше недоволни, ама нищо не можеш да кажеш... най-много да плюеш старшината докато поркаш с приятели...



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: mlee]  
Автор _edin_ (маниак)
Публикувано26.11.08 00:43



Не само, че не е голяма, ами и си е малка. Както разбрахме, си дърт и си мениджър.

А това "е" да не е оная константа, за която се сещам -> 2.71...? Щото с 3К + две банички си много зле, бате. Не виждам от каква позиция псуваш младите? То май си по-зелен от повечето ми връстници



Кажи къде работиш, че да се посмеем малко на аспирациите ти за величие, дядо



Тема Re: ти за кво се бориш?нови [re: Viper X]  
Автор Maтa Kocмaтa (космат маймун)
Публикувано26.11.08 09:26



Защото вероятно е разбрал колко тъпо и малоумно парче си.

Save the original.


Тема Re: ти за кво се бориш?нови [re: Maтa Kocмaтa]  
Автор Viper X (just a snake...)
Публикувано26.11.08 12:34



така е, това не го отричам
ти сигурно имаш IQ 200

написа 1 глупост в 1 тема, поправих те, и вече съм тъпо и малоумно парче, ок



-------------
КЗЛ

Тема Re: ти за кво се бориш?нови [re: zaphod]  
Автор Viper X (just a snake...)
Публикувано26.11.08 12:36



всъщност имам, но никак не не свързан с твоята личност, нито с този клуб.. малко ме боли гърлото, но си пия антибиотика и днес се чуствам доста по-добре, мерси за загрижеността

-------------
КЗЛ


Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: blinkness]  
Автор Viper X (just a snake...)
Публикувано26.11.08 12:44



е те на тия обучения би трябвало да споменават, че всяка държава си има специфични особености и не трябва да се подхожда еднакво навсякъде :) в тая връзка книгата на Хофстеде
[url=http://www.helikon.bg/?act=books&do=detailed&id=31233]"Култури и организации. Софтуер на ума."[/url] на мен лично ми беше безкрайно интересна..

и си има класически примери за това как една теория, подходяща за Франция например въобще не сработва по Африканските и колонии поради огромните културни различия..

но не за това говорех първоначално, а за конкретния факт, че да назначиш нов човек (без опит) на работа на заплата, по-голяма от тая на някой от старите е безумие.. разбира се също такова безумие е на сляпо да вземеш 1 теория и да решиш че можеш да я приложиш някъде, без да си взел предвид особеностите..

-------------
КЗЛ


Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: blinkness]  
Автор solvematic (непознат )
Публикувано26.11.08 14:13



>> кажи ми бате някоя такава фирма с такава структура демек:

>> - младши програмист;
>> - програмист;
>> - старши;
>> - ТИМ ЛИЙДЪР
>> и др....

SAP :)



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: solvematic]  
Автор blinkness (leave the cave)
Публикувано26.11.08 15:10



Имах впредвид, такава фирма с такава структура подредена, йерархична ..... и въпреки това да няма завист и недоволни...

Това че САП са с такава структура е ясно за всички, но и там има недоволни за това кой как го били промотнали, кой защо взимал бонуси.. да не говорим че е много трудно да станеш някой шеф и ако някой стане..... почват и там приказки..... Идеята беше, че и такава структура да има пак не можеш да се отървеш от недоволството...



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Viper X]  
Автор blinkness (leave the cave)
Публикувано26.11.08 15:13



"но не за това говорех първоначално, а за конкретния факт, че да назначиш нов човек (без опит) на работа на заплата, по-голяма от тая на някой от старите е безумие.. разбира се също такова безумие е на сляпо да вземеш 1 теория и да решиш че можеш да я приложиш някъде, без да си взел предвид особеностите.."


Е.. въобще не можех да разбера че имаш впредвид точно това хахаха



Отностно обученията и теорията... баце - суха теория в общи линии е просто за информация, обща култура и тн... особенно когато книгите са написани от Американци, Англичани и тн....

"Култури и организации. Софтуер на ума." не съм я чел - но ще го направя



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: blinkness]  
Автор solvematic (непознат )
Публикувано26.11.08 16:37



Честито ... току що ти установи че животът е нечестен и несъвършен и че колкото и да се мъчиш да направиш нещата добре - все ще има недоволни.

Ако искаш съвсем да се убедиш ... вземи се ожени :))



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: solvematic]  
Автор blinkness (leave the cave)
Публикувано26.11.08 16:50



хахаха .. това е ясно. Все пак темата е "Тайна ли са заплатите в ИТ-то?: и се опитвах да защитя тезата си че заплатите трябва да бъдат тайна в дадена фирма, защото винаги ще има недоволни, но ... предполагам си прочел по-горните постове ;)

"Ако искаш съвсем да се убедиш ... вземи се ожени :))" ... А, от къде знаеш че не съм?





Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: blinkness]  
Автор Maтa Kocмaтa (космат маймун)
Публикувано26.11.08 17:00



A не е ли криенето на заплатите лов на риба в мътна вода?

Какво толкова би станало, ако всичко излезе на светло?

Save the original.


Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Maтa Kocмaтa]  
Автор blinkness (leave the cave)
Публикувано26.11.08 17:04



A бе пич, до сега го обсъждахме тва .... прочети темата цялата и тогава питай или се включвай...

Не говори никой за излизане на светло като за осигуровки и тн.. а коментирането им сред колеги, защото всеки като знае другия на какви пари е ВИНАГИ ще има недоволни, мъмрещи, кой колко опит имал а взимал повече от него и тем подобни.. аде да не се повтарям...., както казах прочети темата





Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Maтa Kocмaтa]  
Автор solvematic (непознат )
Публикувано26.11.08 20:48



Амииии ... за начало аз не искам всички да ми знаят заплатата. Това си е лична информация и въпрос на договор между мен и фирмата. Ако реша да я кажа на някого - това си е мое лично решение и я казвам на хора, които съм си избрал аз.

После - провери как е положението на местата където заплатите са публични - основно в държавните институции, училища, армия и т.н. Аз имам впечатления и мога да ти кажа - нон-стоп са интриги, коменрати и т.н. за това кой колко вземал.

Накратко - работната обстановка РЯЗКО ще се влоши, ако хората си знаят заплатите, а печалбата за тях няма да е особено голяма. Напротив - мениджърите ще имат още един аргумент - "не мога да ти вдигна заплатата, защото на Пешо му е толкова и толкова пък на него не искам да му я вдигам и ако вдигна твоята ще стане скандал".



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: solvematic]  
Автор Joro_M (непознат )
Публикувано26.11.08 22:46



Ти може да не искаш да не ти знаят заплатата, но информация винаги може да изтече. Може примерно на някой банкет да се напиеш, да се похвалиш на Пешо и да му кажеш точното число и после Пешо да разкаже на всички. Може шефа ти да се разприказва пред други шефове. Всякакви издънки стават. Няма начин да си опазиш тайната дълго време.



Тема Re: Тайна ли са заплатите в ИТ-то?нови [re: Гoйko]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано29.11.08 17:53



Тази тайна се пази само сред работниците - шефчетата много добре знаят в другите фирми как се плаща. Има си и агенции които събират тази информация, за да се гарантира, че шефчетата не се лъжат един друг.

Доста пред нас са - тук като тръгне тема за заплати точността е колкото като с линийката пред огледалото ...

----------------------------------------
Здрав дух, в здрава бутилка!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.