Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:33 22.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Забавление  
Автор SvetilSfitil (Procul Profani!)
Публикувано06.11.08 13:28



Я, какво ми е писал mlee:
Ако си тръгнал прост да се забавляваш :) предлагам ти да помислиш за два едносвързани списъка, които потенциално имат общ елемент(и).

И аз сега се чудя - как става тази работа!
Примерно, ако елемент от списъка ми е от следния клас:

struct MyNode
{
MY_TYPE data;
MyNode* pNext;
};

Освен да имат общ(и) последен елемент(и)...
Подозирам, че това е някаква задача за интервюта пак.
Хайде да поумуваме дружно, а!



Dum loquo hora fugit

Редактирано от SvetilSfitil на 06.11.08 19:13.



Тема Re: Забавлениенови [re: SvetilSfitil]  
Автор smd (непознат )
Публикувано06.11.08 14:12



много не си спомням за структури от данни (отдавана бяха студенстките години), но помисли за случая когато имаш два списъка които имат обща част по между си



Тема Re: Забавлениенови [re: SvetilSfitil]  
Автор ГHУCEH®ГHOM (смрадлив)
Публикувано06.11.08 15:12



Правилно, това е класическият случай когато ти си правиш сам списъка, много е популярен за задачки и учебници. Ама на практика се ползват готовите имплементации (ако има такива). За всички тях е характерно, че един и същи обект (по-скоро пойнтер/рифрънс към него) може да участва ен пъти в един списък и дори едновременно в ка списъка.



Тема Re: Забавлениенови [re: SvetilSfitil]  
Автор mlee ()
Публикувано06.11.08 15:48



Още една задачка-закачка взета от тест в една не толкова велика фирма

Условие:
Двама играчи, маса с произволна /недефинирана/ форма и площ.
Всеки от играчите разполага с безброй абсолютно еднакви монети.
Играчите се редуват последователно поставяйки монета на масата. За коректно поставяне на монета се счита, ако тя не припокрива друга и геометричния й центъра е върху масата. Монетите могат да се поставят както ви хрумне (на ръб, на плоскост,.... не е дефиниран броя на възможните поставяния на монета). Играта свършва с победа за играча поставил последен монета на масата

Задачата: Да се намери стратегия при която първият играч винаги печели.

Редактирано от mlee на 06.11.08 15:49.



Тема Re: Забавлениенови [re: SvetilSfitil]  
Автор Hekф (зъл прът)
Публикувано06.11.08 17:24



Освен да имат общ(и) последен елемент(и)...
Точно така - последните им X (където Х >= 1) елемента на двата едносвързани списъка са едни и същи.

Елементарната имплементация е с точно m + n + 2 (където m - брой на елементите в единия списък, n - брой на елементите в другия списък) извиквания на GetNext и точно едно сравнение (използва се идеята, че ако последните елементи на двата списъка са различни значи двата списъка нямат нито един общ елемент). Интересно дали има още по-ефективен алгоритъм

-----
просто, брат ми, сам си правиш проблем...


Тема Re: Забавлениенови [re: mlee]  
Автор Hekф (зъл прът)
Публикувано06.11.08 17:29



Хм, ако масата не е със съфсем произволна форма - има елегантно решение за стратегия на първия играч. Уговорката е формата на масата да е симетрична спрямо една точка - огледално или ротационно. Тогава първия играч поставя своята монета така, че нейният център да лежи върху тази точка и след това поставя всички други монети симетрично на монетите, които поставя втория играч. Идеята е, че ако втория играч намери начин да постави още една монета на масата то и първия играч ще може да постави още една монета.

Ако формата на масата обаче наистина е абсолютно произволна - не знам.

-----
просто, брат ми, сам си правиш проблем...


Тема Re: Забавлениенови [re: Hekф]  
Автор SvetilSfitil (Procul Profani!)
Публикувано06.11.08 18:25



Мислех си за центъра на тежестта, но при произволна форма, може да не се падне върху масата ...

Dum loquo hora fugit


Тема Re: Забавлениенови [re: SvetilSfitil]  
Автор Hekф (зъл прът)
Публикувано06.11.08 18:56



Ако формата наистина е произволна (силно се надявам, че фсе пак е грешка ф условието) нещата стават мноооого дебели. Произволна форма, произволна площ, почти безкраен брой варианти за разполагане на монетите - не ми се мисли как се доказва, че след последния ход на първия играч на масата със сигурност няма да остане дори едно най-най-най-нюнюнчесто местенце за да се постави още една монета на ръб.

-----
просто, брат ми, сам си правиш проблем...


Тема Re: Забавлениенови [re: Hekф]  
Автор SvetilSfitil (Procul Profani!)
Публикувано06.11.08 19:08



Аз друго си мисля - възможно ли е да има такава маса, с такава форма, така щото да може първият да загуби. И нищо не измислям.

Dum loquo hora fugit


Тема М, да!нови [re: SvetilSfitil]  
Автор SvetilSfitil (Procul Profani!)
Публикувано06.11.08 19:12



То тук е разковничето!
Не е работата, от къде да започнеш, може би, а как да постъпиш, когато масата е почти запълнена и ти си на ход.
Ти си на ход и имаш място за малко повече от една монета - слагаш я изправена, като преграждаш празното място на две и другият е на ход. Той прави същото с неговата половина ...
Фактически, номерът е да разделиш пространството на две полупространства, май.

Dum loquo hora fugit

Редактирано от SvetilSfitil на 06.11.08 19:23.



Тема Хмнови [re: SvetilSfitil]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано06.11.08 20:05



Монети.
Маси.
Явно некъф шафьор (ка) точно след подобен изпит нагледно беше показал (а) как една кола може да заеме 4 паркоместа.
Вие с некви монети се ебавате.
Те така се прави.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Забавлениенови [re: Hekф]  
Автор mlee ()
Публикувано06.11.08 20:21



Не е грешка в условието :-) Освен това, монетата може да се постави на ръба на масата така, че да примерно 3/4 от нея да е върху масата (примерно). С други думи не е дефинирано и възможните видове ходове (поставяне) на монетата върху масата.

Колкото колеги съм питал, никой (вкл. и аз) не я е решил досега тази задача. Един колега нещо ми говореше за размити множества ... но доста общо. Най общо

требе така да праиш, че броя ходове след твоя ход, да бъде нечетно число по голямо от 1



Тема Re: М, да!нови [re: SvetilSfitil]  
Автор Hekф (зъл прът)
Публикувано06.11.08 20:21



Хм, има хляб в идеята ти. Аз пък бих добавил, че ако поставиш легнали две еднакви монети върху безкрайна плоскост, то незаетата площ ще е симетрична фигура. Предполагам този факт може да ни е полезен за маса, която хем е крайна по площ, хем е с произволна форма.

-----
просто, брат ми, сам си правиш проблем...


Тема Re: Забавлениенови [re: mlee]  
Автор Hekф (зъл прът)
Публикувано06.11.08 20:24



Със Светила май напипахме обещаваща посока на размисъл... и всъщност тфа със симетричната маса ще се окаже просто частен случай на по-общата задача...

Мисленето продължава...

-----
просто, брат ми, сам си правиш проблем...

Редактирано от Hekф на 06.11.08 20:25.



Тема Кфо ми хрумна до моментанови [re: mlee]  
Автор Hekф (зъл прът)
Публикувано06.11.08 21:22



1. Ако първия играч постави монетата на ръба на масата
и
2. Ако мислено очертаем линия, успоредна на ръба на масата с ширина точно половината от дебелината на монетата ще се получи лента, на която могат да бъдат поставени краен брой монети.

То

1. Ако втория играч постави монета някъде върху лентата, то първия играч поставя монета така, че да заеме същата площ от лентата симетрично спрямо неговата първа монета.
2. Ако пък вторият играч постави монета не върху лентата (просто някъде върху масата - без значение как и къде), то и първият играч поставя монета върху масата без значение къде (в момента не мога да преценя дали е важно да поставя монетата по същия начин, по който я поставя втория играч или не е толкова важно).

Остава да докажем, че след краен брой ходове по описаната страгетия останалата непокрита част от масата ще има такава форма, че втория играч гарантирано винаги да е прецакан

-----
просто, брат ми, сам си правиш проблем...


Тема Що, бе?нови [re: Hekф]  
Автор SvetilSfitil (Procul Profani!)
Публикувано06.11.08 22:37



Ако сложиш първата монета така, че да раздели масата на 2 полупространства, винаги печелиш. Според мен такава е тактиката. Разделяш на 2 полупространства - в едното от тях губиш - защото в него вторият играч предприема разделяне на 2 полупорстранства пръв, а в другото се пада да си победител. Това е тактиката.

Dum loquo hora fugit


Тема Re: Забавлениенови [re: mlee]  
Автор Pekoнcтpykтop (дарвинист)
Публикувано07.11.08 00:31



Коя е тая фирма да не кандидатстваме в нея.



Тема Re: Забавлениенови [re: SvetilSfitil]  
Автор BlGBUGEX (нерегистриран)
Публикувано07.11.08 00:42



Възможна е такава форма. Слагаш 4 клечки да подпират бръснарско ножче във вертикално положение и готово. :) Имаш бленуваната 'маса'.



Тема Re: Забавлениенови [re: mlee]  
Автор mlee ()
Публикувано07.11.08 08:14



Предлагам ви друг подход по задачата :) да се докаже, че задачата няма решение. С други думи, ако при определена площ и форма на масата, втория винаги печели, следва, че има поне 1 вариант в който първия никога не печели, следователно задачата няма решение.



Тема Re: Забавлениенови [re: SvetilSfitil]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано07.11.08 10:04



Първото нещо, което ще направя като видя такава задача на интервю, е да отида и да набутам главата на шефа на фирмата в задника му!
Какво точно се опитват да постигнат с такава задача? Те програмисти ли търсят или професори по теоретична и дискретна математика?

Иначе задачката е интересна и е гот човек да се побъзика над нея, но за интервю само болен мозък с дълбок комплекс за малоценност може да я сложи (разбира се, извинявам се ако съм наранил някой от тук-четящите).

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Забавлениенови [re: headhunter]  
Автор Pekoнcтpykтop (дарвинист)
Публикувано07.11.08 12:03



Че ти дивелъпър със здрав мозък виждал ли си?





Тема Re: Забавлениенови [re: Pekoнcтpykтop]  
Автор mlee ()
Публикувано07.11.08 14:39



Приликата между шефа и сперматозоида нали я знаеш :) ? Шанс 1:1 000 000 да стане човек от него :)
Задачата е от тест извършван от българска фирма набираща С/С++ програмисти. Няма да й споменавам името, но фирмата се занимава основно с видео обработка. Каква точно е връзката между подобен род задачи и видеообработката, оставям на вашата фантазия



Редактирано от mlee на 07.11.08 14:40.



Тема :-Dнови [re: mlee]  
Автор SvetilSfitil (Procul Profani!)
Публикувано07.11.08 15:31



Българска фирма, която се занимава с обработка на изображенията, я да видим ... сещам се за няколко десетки такива

...

Dum loquo hora fugit

Тема Re: :-Dнови [re: SvetilSfitil]  
Автор mlee ()
Публикувано07.11.08 17:38



не на избражения ! за Видео иде реч. Има име на животно в името на фирмата... Няма значение всъщност коя е фирмата.



Тема Re: Забавлениенови [re: mlee]  
Автор Пporpaмиcт-дъpвo (плебей)
Публикувано09.11.08 11:43



Информацията в условието е недостатъчна, за да се определи стратегия.
>> "маса с произволна /недефинирана/ форма и площ."
Дефинирам диаметър на равнинна фигура с произволна форма така: това е отсечка, съединяваща две възможно най-отдалечени точки, принадлежащи на фигурата. Като не е задълижтелно всички точки от диаметъра да са вътрешни за фигурата. Задължително е единствено краищата на диаметъра да са от фигурата. Има такова твърдение:
"Фигура с крайна дължина на диаметъра си (ако има повече от един - без значение на кой от тях) има крайна площ." Вярно ли е това? :)

Ако диаметърът на масата не е краен, то винаги ще може да се постави още една монета и играта никога няма да завърши, без значение дали площта на масата е крайна или не.

Необходимо условие за съществуване на стратегия, гарантираща винаги печалба на първия играч, е масата да е с краен диаметър.



Редактирано от Пporpaмиcт-дъpвo на 09.11.08 11:51.



Тема Re: Забавлениенови [re: Пporpaмиcт-дъpвo]  
Автор mlee ()
Публикувано10.11.08 12:00



>> "маса с произволна /недефинирана/ форма и площ."

ок, приемам забележката :) да се чете

>> "маса с произволна /недефинирана/ форма на плота и крайна площ на същия."

Едит: Съотношението на площа на монетата към площа на масата също е неизвестно

Редактирано от mlee на 10.11.08 12:01.



Тема Печелиш аконови [re: mlee]  
Автор SvetilSfitil (Procul Profani!)
Публикувано10.11.08 12:51



Ако сложиш първата монета така, че да раздели масата на 2 полупространства, винаги печелиш.
Написах го още миналата седмица. Защо не го коментира?

Dum loquo hora fugit


Тема Re: Печелиш аконови [re: SvetilSfitil]  
Автор mlee ()
Публикувано10.11.08 13:14



Защото е частен случай. Въобще не е сигурно, че като сложиш монета остават четен брой ходове.



Тема Re: Забавлениенови [re: mlee]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано10.11.08 16:03



Ще ти дам "математическо" решение, т.е ще ти го сведа до две решавани задачи.

До колкото знам играта с клечките има алгоритъм по който първия винаги да печели. Трябва да погледнем условието за да дефинираме начините по които монетите могат да се сложат - реално това са два начина: легнала, заемаща кръгла форма и на ръб, заемаща правоъгълна форма. Изключително важен е факта, че не само не могат да се слагат една вържу друга, но и не могат да се припокриват - т.е поставена на ръб монетата заема целия правоъгълник на проекцията си.
Тук отново имаме решавана задача (трудна, олимпийска, но решавана) - да се намери максималния брой монети който може да се сложи в една фигура.

И така знаейки максималния брой монети които могат да се съберат ще ги изчисляваме за всяка една отделна фигура на масата (оградена от монета или ръб на масата) и ще сведем задачата до тази с клечките.
Разбира се ще има усложнения, защото играча може не само да маха клечки от една колона, но и може да я раздели на две със същия ход. Да не говорим, че подобно решение е силно теортично и надали ще може да се изпълни на практика ... но като гледам до тук е единственото.

----------------------------------------
Здрав дух, в здрава бутилка!


Тема Re: М, да!нови [re: SvetilSfitil]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано10.11.08 16:08



Трябва да водиш играта от самото начало по правила, защото ако го разглеждаш от позицията "дай да позапълним масата, пък като стане удобна за изчисления ще ги правим", то на другия нищо не му пречи да почне със същите изчисления една монета преди теб



----------------------------------------
Здрав дух, в здрава бутилка!

Тема Re: Що, бе?нови [re: SvetilSfitil]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано10.11.08 16:15



Има един единствен начин с една монета да разделиш масата на две полупространства и това са: намиращото се под нея и отвън нея



Ако те разбирам добре твоите полупространства са мислени, което не изключва една монета като се постави да попадне в повече от едно. Също има и възможността като сложиш монета да не разделиш съответното полупространство, защото от другата страна не е останало достатъчно място за една монета.

----------------------------------------
Здрав дух, в здрава бутилка!

Тема Re: Забавлениенови [re: mlee]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано10.11.08 16:23



Ако на масата няма място за нито една монета, то първия губи със сигурност



----------------------------------------
Здрав дух, в здрава бутилка!

Тема Re: Забавлениенови [re: Лaнc Линk - тaйният ]  
Автор mlee ()
Публикувано10.11.08 16:27



има една особеност.
Представи си монетата поставена на ръба на масата, като три четвърти (например) от монетата е върху масата. Едно от условията е, че броя на възможните ходове (поставяния на монетата) е недифиниран.

Честно казано, имам известно подозрение, че типа който ми даде тази задача леко я е объркал

защото на мен наистина ми изглежда недефинирана като условие.



Тема Re: Печелиш аконови [re: mlee]  
Автор SvetilSfitil (Procul Profani!)
Публикувано10.11.08 17:53



Напротив!
Ако не можеш да спечелиш от първия ход - т.е. да покриеш цялата маса - фактически правиш така, че и другият да не може да спечели от първия ход - т.е. разделяш пространството на масата на 2 полупространства (понеже Ланс се формализира - разглеждам масата в 2Д, монетите също - те са или линии или кръгчета, а не цилиндри). Предполагам, че масата не е съставена от няколко маси, които нямат допирни точки помежду си, разбира се, което може да мине за частен случай. Предполагам, и че монетата не е цилиндур с височина по-голяма от диаметъра му.
Иначе ако масата е такава, че се състои от 2 точки отдалечениедна от друга на разстояние по-голямо от диаметъра на монетата, което не е никаква маса, пак мога да ти кажа как ще спечели първият - като направи жица от монетите си толкова дълга, че да стига до двата края на масата.



Dum loquo hora fugit

Тема Грешишнови [re: Лaнc Линk - тaйният ]  
Автор SvetilSfitil (Procul Profani!)
Публикувано10.11.08 18:03



"Има един единствен начин с една монета да разделиш масата на две полупространства и това са: намиращото се под нея и отвън нея!"
Приема се, взехме да навлизаме в много топологични размисли.
Имах предвид следното - разглеждам монетата като кръгче поставена хоризонтално и като линия, когато е поставена вертикално. И ако първоначално монетата бъде поставена вертикално, така че мислената линия, която е продължение на линията, която представлява самата монета, разделя масата на 2 полупространства, това според мен е тактиката.
Фактически - ако не можеш ли да победиш веднага - делиш масата на 2. В една от половините загубваш, а в другата - ако не можеш да победиш веднага - разделяш отново на 2 и т.н.
Но то пък тук трябва да имаш и тактика за загуба.

Dum loquo hora fugit

Редактирано от SvetilSfitil на 10.11.08 18:05.



Тема Re: Грешишнови [re: SvetilSfitil]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано11.11.08 12:36



Да, и точно тук идва момента, че границите са мислени и противника изобщо не се интересува от тях. Той може да постави една монета като едновременно влияе на повече от едно подпространство с което ти прецаква стратегията и загубата от едната страна вече не ти гарантира печалба от другата.

----------------------------------------
Здрав дух, в здрава бутилка!


Тема Re: Забавлениенови [re: mlee]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано11.11.08 12:43



Много е верояно да не е додефинирана, но поне това което казваш не е пречка.
Монета може да се задържи на масата само, ако центъра на тежестта и е върху нея, а при изчисляване колко най-много могат да влязат е безсмислено да се поставят легнали монети. Значи имаме изправена монета, която освен изцяло легнала може и да е стърчаща от масата - не мисля, че това ще даде голяма разлика в алгоритъма.

... добре, че не се иска и да се реализира, че с тоя моя теоретичен алгоритъм ...



----------------------------------------
Здрав дух, в здрава бутилка!

Тема Re: Печелиш аконови [re: SvetilSfitil]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано11.11.08 12:47



Ако масата се състои от две еднакви парчета на повече от една монета разстояние гарантирано печели втория ... но според условието имаме една маса.
Това с разделянето е добър първи ход при малки маси където монетата ще раздели не само мислено масата, но и реално.

----------------------------------------
Здрав дух, в здрава бутилка!


Тема Re: Забавлениенови [re: mlee]  
Автор qwe222 ()
Публикувано11.11.08 18:02



Писна ми да чета мненията на хората по средата та може някой да е писал подобни работи преди мен но като цяло.

Задачата не е вярна - ето контра пример. имаме монети с диаметър 1см. и маса състочща се от 2 точки които са на разстояние > 2см. очевидно могат да се поставят всичко на всичко 2 монети и винаги втория печели.



Тема Re: Забавлениенови [re: qwe222]  
Автор BlGBUGEX (нерегистриран)
Публикувано11.11.08 21:58



ами ако изкарам монета с диаметър 2 см и я цопна в средата?



Тема Re: Забавлениенови [re: mlee]  
Автор Пporpaмиcт-дъpвo (плебей)
Публикувано12.11.08 00:20




>> "маса с произволна /недефинирана/ форма и площ."

ок, приемам забележката :) да се чете

>> "маса с произволна /недефинирана/ форма на плота и крайна площ на същия."


Това, че площта на масата е крайна, не значи, че и диаметърът е краен. Съответно е възможно играта да се продължава до безкрайност. Написал съм го, и ще го повторя:

Необходимо условие за съществуване на стратегия, гарантираща винаги печалба на първия играч, е масата да е с краен диаметър.

Аз разсъждавам така. За да бъде решена е нужно да се състави математичен модел на задачата. И нека в този модел направим някои учочнения. Първото - за крайия диаметър вече го писах. Второто - понеже се говори за "маса", а не за много маси (то иначе би било цял ресторант

), нека приемем, че повърхността на масата представлява равнинна област, която е свързана. Под "свързана" разбирам следното. За всеки две точки от областта да е възможно да се намери крива начупена линия (поне една такава), съставена от отсечки (краен или безкраен брой), така че всяка точка от тази линия да лежи върху областта. Ако областта не е свързана, то в зависимост от това каква точно е тя, е възможно в някои случаи да се намери стратегия, при която вторият ще печели със сигурност. Ако например броят на компонентите на свързаност е четен и всеки от тях е такъв, че върху него може да се постави не повече от една монета и е достатъчно отдалечен от останалите компоненти на свързаност (така че монета, поставена върху един компонент да не "захапва" част от друг компонент), то вторият играч винаги ще печели.
С цел да упростя задачата изключвам възможността монета да бъде поставена върху ръба си и считам, че всички монети ще бъдат поставяни с основата си върху масата. Нужно е също така точно да се дефинира какво значи монета да бъде "поставена" на масата. Беше писано, че монета се счита за поставена, ако центърът и лежи на масата, включително и ако е върху ръба на масата.
Ланс Линк-тайният агент написа:
"Ако на масата няма място за нито една монета, то първия губи със сигурност."
Ако повърхността на масата е празно множество от точки - така е. Но, за да не губи първият със сигурност, изрично уточнявам, че повърхността на масата има поне една точка. Повърхност тук е условно казано, защото е възможно тази т.нар. "повърхост" да има площ нула - ако представлява или отделна точка, или отсечка, или дъга от крива линия, или множество от отсечки и/или дъги. Примерно, ако повърхността е само една точка, то първият поставя монетата с центъра точно върху точката и печели. Разбира се, физически е възможно монета да бъде поставена (при някои форми на масата) и така, че да стои, макар че центърът и няма да е върху масата (примерно върху кръгла дупка с диаметър по-малък от диаметъра на монетата), но за да не си усложнявам излишно живота, приемам горната дефиниция за "поставяне".
Без да се ограничава общността на разсъжденията може да се приеме, че диаметърът на монетите е единица.
И така, разглеждам следния математичен модел на задачата. В равнината е дадена свързана област с краен диаметър. Контурът, обграждащ областта, и принадлежи. Двама играчи се редуват да поставят върху областта кръгове с диаметър единица като два такива кръга не могат да имат повече от една обща точка. Кръг се счита за поставен върху областта ако центърът му е точка от областта. Да се намери стратегия, следването на която гарантира печалба на играча, поставил пръв монета.

Равнината може да се покрие с мрежа от равностранни триъгълници (да я наречем "триъгълна мрежа"), всеки от които имащ обща страна със свой съсед. Нека дължината на страната на един такъв равностранен триъгълник наречем константа на мрежата., а върховете на тези триъгълници - възли на мрежата.
Ланс Линк-тайният агент написа:
Тук отново имаме решавана задача (трудна, олимпийска, но решавана) - да се намери максималния брой монети който може да се сложи в една фигура.
Тази задача е същата като да се намери най-голямото цяло положително число, за което е възможно да се намери такова взаимно разположение на дадената фигура и триъгълна мрежа с константа единица, така че броят на възлите на мрежата, които фигурата покрива да е равен на това число. Това, разбира се е само при условие, че под "да се сложи във фигура" се разбира същото като "да се постави вурху масата". Ако под "да се сложи във фигура" се разбира кръгът (демек монетата) да не излиза извън очертанията на фигурата, тогава задачата е малко по-различна.
Ланс, пич, дай ако обичаш някакъв линк, където тази задача е била разглеждана/решавана.

Дали е вярно следното твърдение:
"Ако за дадена фигура (област от равнината) с краен диаметър и за дадена триъгълна мрежа е възможно да се намери такова тяхно взаимно разположение, че фигурата (областта) да покрива n на брой възли на мрежата, то или е възможно да се намери такова взаимно разположение, че броят на покритите възли да е (n-1), или е възможно да се намери такова взаимно разположение, че броят на покритите възли да е (n+1)."
В случая се има предвид включващо "или", тоест допуска се и двете неща да са възможни. Как мислите - вярно ли е това твърдение, или е невярно?

Ланс Линк-тайният агент написа:
...и ще сведем задачата до тази с клечките.
Коя задача с клечки имаш предвид?

Редактирано от Пporpaмиcт-дъpвo на 12.11.08 00:34.



Тема Re: Забавлениенови [re: BlGBUGEX]  
Автор qwe222 ()
Публикувано12.11.08 13:53



пич чети пак условието и после пак намери монета с диаметър 2см...

иначе като цяло условието не струва.... Трябва да има ограничение за масата...

Да допуснем че задачата е вярна ... тоест наистина 1 винаги има стратегия.
Взимаме една маса и 1 слага монета според стратегията си. Сега разглеждаме играта в която 2 наримчаме 1' а 1 наричаме 2' и масата е това което е останало след хода на 1. очевидно според задачата 1' демек 2 има печеливша стратегия. ама от друга страна понеже 1 има печеливша стратегия тогава 2 демек 1' няма такава. Остана остатъка от масата след хода на 1 да не е "Маса".

Също така ме плаши и номера с поставянето на монети вертикално защото те тогава заемат 1 точка от масата ... ама не е ясно дали следващите монети няма да могат да се препокрият в 3д или по точно (Н+1)Д където нещата ще станат страшни....



Тема Re: Забавлениенови [re: qwe222]  
Автор BlGBUGEX (нерегистриран)
Публикувано12.11.08 15:42



Ами ако изкарам монета с диаметър 1см и я цопна в средата? :)



Тема Re: Забавлениенови [re: qwe222]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано12.11.08 16:22



По условие имаме една маса. Най-малкото би трябвало да предположим, че:
- всички точки от масата лежат на една равнина
- от точка А до точка Б на масата има път
- масата не е безкрайна
- на масата може да се постави поне една монета дори ако тя се състои само от една точка и монетата трябва да балансира на нея

----------------------------------------
Здрав дух, в здрава бутилка!


Тема Re: Забавлениенови [re: Пporpaмиcт-дъpвo]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано12.11.08 16:30



Ланс, пич, дай ако обичаш някакъв линк, където тази задача е била разглеждана/решавана
Освен тая тема друго място не знам - не аз я пуснах тази задача.

Коя задача с клечки имаш предвид?
Има няколко групи клечки от сорта на

I
II
III
IIII
IIIII

Има двама играчи, на един ход могат да се вземат колкото искаш клечки, но само от една група. Който вземе последната клечка губи.
До колкото си спомням има и алгоритъм който гарантира печалбата на първия.

----------------------------------------
Здрав дух, в здрава бутилка!


Тема Re: Забавлениенови [re: Лaнc Линk - тaйният ]  
Автор qwe222 ()
Публикувано12.11.08 16:45



еми при това положение почва да има проблем с произволното поставяне на монети. Трябва хем центъра на тежестта да е на масата хем масата е материална равнина от там май ще следва, че на масата могат да се слагат монети само върху нея.... (ся най вероятно ще може масата да се прорязва от монетите така, че да има грубо казано хорда от монетата обща с масата... ма като цяло пак е тъпо за дефиниране ....

А и от казаното по-горе и верността на задачара, следва че на каквато и да е маса може да се сложи монета, така че центъра на тежестта да е на масата и това което остава като махнем общата час на монетата и масата е "немаса" което не знам точно как ще се получи с кръгла маса....



Тема Re: Забавлениенови [re: SvetilSfitil]  
Автор Javist (непознат )
Публикувано12.11.08 17:59



заради тази задачка ме накарахте да се регистрирам :)
интересно ако поставят монети върху автомобилна гума какъв гений ще трябва да си за да спечелиш като първи, ако играя симетрично.

Редактирано от Javist на 12.11.08 18:01.



Тема Re: Забавлениенови [re: Пporpaмиcт-дъpвo]  
Автор Javist (непознат )
Публикувано12.11.08 18:06



батенце, много насреиозно си го взел ;)



Тема Re: Забавлениенови [re: Пporpaмиcт-дъpвo]  
Автор Javist (непознат )
Публикувано12.11.08 18:15



Баце, глупости си писал. Имаш маса имаш я тя ти е дадена. Щом ти е дадена значи е реална и монените са реални ако и да са безброй (те Хамериканците вече към безкрайност им клони валутата), Какви са тия философски диаметри, въху които разсъждаваш?!?

Редактирано от Javist на 12.11.08 18:16.



Тема А аконови [re: Javist]  
Автор Om_ (eyeful)
Публикувано12.11.08 20:11



масата е листа на Мьобиус?



Тема А тази афтомобилна гуманови [re: Javist]  
Автор Om_ (eyeful)
Публикувано12.11.08 20:13



във въздуха ли виси? Наличието на опора, разваля симетрията.

Редактирано от Om_ на 12.11.08 20:25.



Тема Re: Забавлениенови [re: Javist]  
Автор mlee ()
Публикувано12.11.08 21:49



е малко се оляхте ! кво ще кажете за удобство да рзгледаме циците на Анджелина Джоли като маса





Тема Re: Забавлениенови [re: Лaнc Линk - тaйният ]  
Автор Пporpaмиcт-дъpвo (плебей)
Публикувано14.11.08 02:58



>> "Освен тая тема друго място не знам - не аз я пуснах тази задача."

Може аз неправилно да съм се изразил, но когато те помолих за линк имах предвид задачата, която ти спомена, а именно - ""...решавана задача (трудна, олимпийска, но решавана) - да се намери максималния брой монети който може да се сложи в една фигура.



Тема Re: Забавлениенови [re: Javist]  
Автор Пporpaмиcт-дъpвo (плебей)
Публикувано14.11.08 03:13



>> "батенце, много насреиозно си го взел"
Е аз поне си бях регистриран и преди да пуснат тая задача, ха-ха.



>>"Баце, глупости си писал."
"Глупости" е пресилено казано. Просто малки глупостенца. Но в тях има потенциал да се превърнат в големи глупотевици.

>>"Имаш маса имаш я тя ти е дадена. Щом ти е дадена значи е реална и монените са реални ако и да са безброй"
>>"Какви са тия философски диаметри, въху които разсъждаваш?!? "
Пич, ти или не си прочел, или не си разбрал това, което съм писал. Това, което доказах, е, че при така поставената задачата стратегия за печалба на първия НЕ съществува.
Стратегия би могла да се търси само ако за формата и големината на масата се наложат някои огранчения. Какви - писал съм го.



Тема Re: Забавлениенови [re: mlee]  
Автор Пporpaмиcт-дъpвo (плебей)
Публикувано14.11.08 03:33



>>"кво ще кажете за удобство да рзгледаме циците на Анджелина Джоли като маса"
Цици, маси - има ли значение, те и без това са тополигично еквивалентни.



Om е написала:
>>"масата е листа на Мьобиус?"
Е тука вече работата започва да става дебела.
Предлагам да усложним още повече условието на задачата, като разгледаме някои по-сложни в топологично отношение повърхнини, да речем такива, които съдържат някаква тръбопроводна система, примерно бутилка на Клайн, или пък задника и оная работа на Дженифър Лопез (или пък на Галена-прехвалената). Колко най-много такива цилиндрични мъжки "монети" могат да се поберат едновременно в такава "маса"? Да се има предвид, че всяка такава "монета" върви в комплект с два броя яйца (за които също трябва да се търси място). Формата и големината на "монетите" е неопределена; има по-къси, по-дълги, по-тънки, по-дебели, прави, криви, въобще всякакви.
Айди дъ въ видъ сигъ, мойти ли да смятъти, или ни мойти?!




Тема Re: Забавлениенови [re: Пporpaмиcт-дъpвo]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано14.11.08 13:41



Ооо, това ми е по спомени - срещал съм я някъде, но нямам идея къде. Условието беше нещо от сорта да се намери максималния брой парчета с дадена форма, които могат да влязат в друга форма. За съжаление не си спомням как формите бяха дефинирани - дали бяха правоъгълници или кръгове в произволна фигура или пък не беше съвсем произволна ...
По спомени беше от някаква олимпиада, ама не си спомням вече.

----------------------------------------
Здрав дух, в здрава бутилка!


Тема Re: Забавлениенови [re: Пporpaмиcт-дъpвo]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано14.11.08 13:43



Вече сме разглеждали задачата колко путки можеш да наебеш с Н презерватива, без никой да спипа нова болест.



----------------------------------------
Здрав дух, в здрава бутилка!

Тема Млад ли синови [re: Пporpaмиcт-дъpвo]  
Автор SvetilSfitil (Procul Profani!)
Публикувано14.11.08 15:50



Или си инфантил?
Цинизмите обикновено са атрактант до една определена възраст, но ако ти е интересно, ето ти още нещо да се порадваш и да порешаваш:

"След проведен конкурс за нов учебник по математика, който да е интересен за всички ученици, спечели учебника на Eкип от БАН (ЕБАН). Ето няколко задачи:

задача 1

Разтопена от ласките на съученика си Таня легнала в хоризонтално положение по гръб на гъстата трева. При това е успяла да погледне, че опашката на съзвездието Голяма мечка се намира на 35 градуса от хоризонта. Когато съученика й Делян се навдигна от нея с думите „Видя ли, а ти толкова се плашеше..” тя видя, че опашката на Голямата мечка е застанала под ъгъл 15 градуса от хоризонта.
- Колко време Таня е прекарала в хоризонтално положение?

задача 2

Организма на нормалният дванадесетокласник съдържа 8 грама сперма. След изпразване в продължение на час, запаса от сперма се възстановява на 70процента от началното състояние. Нека младежът се изпразва един път в час.
- Колко часа са необходими за да остане само с 1 грам сперма?
- Колко грама сперма е отделил за това време?
- Възможна ли е ситуация, когато в него няма да остане никаква сперма?

задача 3

Плешивината на главата на чичо Гошо е с форма на правилен кръг с диаметър 9 сантиметра. Жената на чичо Гошо твърди, че плешивината се е появила от изневерите му.
- Колко изневери е направил чичо Гошо, ако след всяка изневяра плешивината му се увеличава с 0.5 кв.см.

задача 4

За да се изпразни Иван прави 35 фрикции, а приятелят му Марин – три пъти повече. Съседката им Таня достига висшата си точка за 38 фрикции.
- Колко пъти и с кой ще достигне връхната си точка Таня, ако Иван е пръв, а Марин веднага след него?
- А ако са обратно – Марин е пръв, а Иван втори?
Обосновете решението на задачата графично с помощта на синусоиди.

задача 5

Иван и Мария са избягали от часа по физкултура и са се уединили в класната стая. Иван може да чуе човек, идващ по коридора за 7 метра от вратата на стаята, а Мария за 3 метра. За да си оправи дрехите на Иван му са нужни 5 секунди, а на Мария 11 секунди. По коридора с 2км/час се движи директорът.
- В какво състояние ще намери той Иван и Мария ако:
а) пръв го чуе Иван.
б) Иван не го чуе, а това направи Мария.

задача 6

Решете задача № 5 ако по коридора с 24 км/час идва съученика им Петър.

задача 7

В гардероб има 300 литра въздух. На любовник, скрил се в този шкаф му трябват по 2 литра въздух в секунда. През ключалката постъпва 1 литър свеж въздух в секунда.
- Колко време може да изкара в шкафа любовника преди да се задуши?

задача 8

Иван е пробил дупка в стената на женската съблекалня с диаметър 6 мм. Тогава той вижда коленете на съученичките си и това което е на 5 см над и под коленете.
- Дупка с какъв диаметър трябва да пробие Иван, за да вижда това, което е на 40 см под и над коленете на момичетата?

задача 9

Девствената Ивана стиска краката си със сила 8 нютона. Иван се мъчи да разтвори краката и със сила 3 нютона. Говорейки й той отслабва съпротивата и още с 1 нютон. Като се знае, че една целувка сваля съпротивлението на женските крака с 0.5 нютона/час колко време ще е необходимо Иван да целува Ивана, докато преодолее съпротивлението?

задача 10

Когато Иван свършва, сърцето му прави 144 удара в минута. Към своят нормален ритъм от 75 удара в минута сърцето му се връща след 41 секунди. За Ивана стойностите са 130, 78, 72, съответно.
- Има ли момент в който сърцата и на двамата бият с еднакво количество удара в минута?
- След колко секунди след акта настъпва този момент?

задача 11

Мъжкият орган на Иван има форма на цилиндър с диаметър 3 см и дължина 8 см. Върхът му представлява полусфера с диаметър 3 см. Във възбудено състояние увеличеният му орган добива размери – дължина 17 см и диаметър 4 см.
- Изчислете необходимият обем кръв, нужна за увеличаването на обема.

Приятно решаване!"

Dum loquo hora fugit


Тема Re: Забавлениенови [re: Лaнc Линk - тaйният ]  
Автор Пporpaмиcт-дъpвo (плебей)
Публикувано16.11.08 10:25



>> "колко путки можеш да наебеш с Н презерватива, без никой да спипа нова болест. "
Ако никой не е болен - неограничен брой.



Тема Re: Млад ли синови [re: SvetilSfitil]  
Автор Пporpaмиcт-дъpвo (плебей)
Публикувано16.11.08 11:04



>>"Или си инфантил?"
Може би.
Ти какво? Искаш да унищожиш всичко детско в мен ли?


С много дискусии става така. Започва се от някакъв топик, а после се преминава към обсъждане на неща, нямащи нищо общо с началната тема. И тук от алгоритмични задачи се стигна до автомобилни гуми и цици.

Тези задачки, които си цитирал, това си е от златната класика, много е добро това, верно така учениците ще възприемат много леко преподавания матрял. Наскоро четох нещо подобно в "Оптимистична теория за българския секс" от Иво Сиромахов. Не знам дали той е (първо)авторът или пък е използвал идеята, родена от народния гений. Единствената причина да не се преподава на учениците по подобен учебник е, че ще има много родители-"моралисти", за които това ще бъде "скандално", защото "ще разврати децата ни".

Но да се върнем към задачата с монетите. SvetilSfitil, четох постингите ти, в които пишеш за стратегия с разделяне на две полупространства. Това не го разбирам. 3-мерното пространство може да се дели на две полупространства от равнина. Как така делиш с монета? Или разглеждаш монетата като кръг -част от равнина, с нулева дебелина? И допускаш да бъдат поставяни на ръба си?

Редактирано от Пporpaмиcт-дъpвo на 16.11.08 11:06.



Тема Re: Млад ли синови [re: Пporpaмиcт-дъpвo]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано16.11.08 14:20



Пак ли с тази монета! Вземи изчисли колко са кофите за боклук в София също, като си тръгнал да решаваш задачки-закачки :-))



Тема Re: Забавлениенови [re: Пporpaмиcт-дъpвo]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано18.11.08 13:08



Задачата не дефинира кой е болен, така че трябва да разглеждаш най-лошия случай - всички, включително и ти имате различни породи пичи въшки - не трябва да ги смесвате



----------------------------------------
Здрав дух, в здрава бутилка!

Тема Re: Млад ли синови [re: Пporpaмиcт-дъpвo]  
Автор Javist (непознат )
Публикувано18.11.08 21:35



Пич, помисли върху това, което съм написал и лягай спокойно да спиш. Представи си маса с формата на легнала автомобилна гума. Представи си маса кеф ти кръгла, кеф ти квадратна. Представи си по средата и дупка. кеф ти кръгла кеф ти квадратна. Както и да играеш, аз мога да играя симетрично и печеля, ако играя втори. Вече можеш да спиш спокойно. Между другото и циците на анджелина джоли също са анти-пример, но не са свързани иначе с кеф бих редил стинки по тях. Инзче зърната и са като испански песос ;)



Тема Re: Забавлениенови [re: Пporpaмиcт-дъpвo]  
Автор Javist (непознат )
Публикувано18.11.08 21:38



Дай ми пример за маса с безкраен диаметър. Ако я донесеш в офиса получаваш свирка от секретарката.



Тема Re: А аконови [re: Om_]  
Автор Javist (непознат )
Публикувано18.11.08 21:40



А ако масата е с променлива дължина? Ха да не давам пример...



Тема Re: Забавлениенови [re: Лaнc Линk - тaйният ]  
Автор Javist (непознат )
Публикувано18.11.08 21:44



А, капута не облича кайсийките и не варди от въшки моля, моля.



Тема Re: Млад ли синови [re: Javist]  
Автор BlGBUGEX (нерегистриран)
Публикувано18.11.08 23:42



Няма такива положения, гуми/джанти няма значение. Зависи какъв брой монети можеш да събереш на масата. Ако са нечетни - губиш. Ако са четни - имаш някакви шансове. Да не забравяме че може да се заеме повече от 1 място с 1 монета.



Тема Re: Млад ли синови [re: BlGBUGEX]  
Автор Javist (непознат )
Публикувано19.11.08 11:01



Сигурно е заради късния час, ама големи глупости си писал. Пък и явно те мързи да мислиш.

Редактирано от Javist на 19.11.08 11:01.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.