Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:10 01.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: Я па тоя ...нови [re: .]  
АвторJavist (Нерегистриран)
Публикувано28.08.08 18:25



java.io.DoubleDickNotFoundException



Тема Re: Я па тоя ...нови [re: Ray of Light]  
АвторFredi (Нерегистриран)
Публикувано28.08.08 22:57



Ей, "Робовладелец" знам те кой си. Казах на "." коя е майка ти.



Тема Re: Вината винаги е у другите, а?нови [re: Poбoвлaдeлeц]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано29.08.08 01:33



Няма тънкост. Ако фирмата не е САП или Джонсън - и не се коментират парите - начи са малко.
Повече от ясно. Трябва да си доста задръстен (или начинаещ) да ходиш на интервю, да решаваш задачи и да не знаеш за какви пари се бориш.
Кво се пънеш не ми е ясно. Един колега, занимавал се е човека 7 години само с хардуер, за последно е пипал компилатори преди 7 години. Забравил е всичко което може да се забрави в програмирането, а никога не е знаел повече от това което се преподава в университета. И отиде на интервю, половината задачи - въобще не се е опитвал да ги реши. Взеха го. На 2000 лв. Вярно - и хардуерните му умения помогнаха, ама работата му е 90% софтуер.
За 1000 кинта - не можеш да задържиш читав програмист. А за 500 ще получиш - като за 500.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Я па тоя ...нови [re: Poбoвлaдeлeц]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано29.08.08 01:43



>В колко проекта с отворен код сте участвали и колко проекта с отворен код сте ръководили? Отговорът на този въпрос е 0 - 0.
Ми и аз не съм участвал в проект с отворен код. Макар че работя с Астериск, бъзикам му сорсовете, за да реша проблеми на клиента. Но работя за клиента, и промените са си негови. Ако иска - ще ги публикува, ако не - няма.

Имам чувството че не си провеждал интервюта, но ще ти се налага в скоро време - та тук търсиш опит.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Я па тоя ...нови [re: commercial]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано29.08.08 01:45



>Ако пък отида на интервю при работодател който усилено се интересува дали обичам да бачкам ентусиазирано в свободното си време за без пари, първото което ще направя е да му пожелая приятен ден и довиждане...

Правилно



Bеer? Mоre?



Тема Re: Вината винаги е у другите, а?нови [re: bira_more]  
АвторPoбoвлaдeлeц (Нерегистриран)
Публикувано29.08.08 07:19



Знаят за какви пари се борят, защото на първото интервю директно ги питам те да си кажат колко искат, пък едва след това им давам задачата.

Това са ефеките на свободния пазар. Можеш да си немариш работа за 2К, която да е мадобар, това едва ли някой го отрича. Въпрос на по-продължително търсене и малко повече наглост на интервютата.

Иначе качествени кадри можеш да си намериш за всякакви пари. Виж САП как извиват ръцете на стажантите и ги карат 6 месеца да работят за 600 лева. В Джонсън стажантските програми са дори по-малко платени.

Вече забелязвам, че дори 17 годишни излизат на пазара на труда, под формата на стажове, които изискват специализираните училища, в които учат. Този вид стажанти можеш да ги вземеш дори за без пари.

Виж, съвсем друг е проблемът, ако ти самият си ренде и фирмата ти е ренде и не притежаваш знанията, уменията и нужната организация от всеки чвор да правиш музикален инструмент. Който е работил в Джонсън знае за V образния процес на работа и че дори най-голямото ренде става полезен за работния просец след 3 месеца обучение.

В много случаи производствения процес (ако е добре организиран) може да компенсира незнанието и липсата на подготовка при кадрите, та дори те да са студенти или ученици.

Знаеш ли какъв е другият пробелм на студентите и учениците? Всяка фирма си търси хора с от 2 до 5 години опит. Е как да го натрупа човек този опит, след като никой не иска да те наеме, че да ги събереш тези 2 години. Убеден съм, че повечето стари кучета, пишещи в този клуб са минали през същите проблеми, когато са започвали кариерата си, особено в гладните години в края на миналия век.



Тема Re: Я па тоя ...нови [re: bira_more]  
АвторPoбoвлaдeлeц (Нерегистриран)
Публикувано29.08.08 07:25



Гледай, въпросът е много по-общ. Не питам конкретно за проекти с отворен код. Питам ги в каква дейност са поели каквато и да било самоинициатива. За повечето се оказва, че единствено са хоили по кръчми и барове и са висели на лекции и упражнения от време на време. Дори една Work & Travel USA програма е вид собствена инициатива и ми говори много за човека. За жалост, както казвах и преди, 50% от хората идващи по интервютата в повечето случаи не проявили инициатива да направят каквото и да било по собствена инициатива.

А защо ги питам тези неща, ами след като не знае, не е научен и не може, то поне да съм убеден, че е инициативен човек и когато се сблъска със задачите ще се увлече в решаването им, а няма да си мисли как да се махне след първия месец, след като е взел една заплата.

:)Печен си, и си заслужил уважение в този клуб, но дори и теб понякога чувствата ти те подвеждат. Не само, че съм провеждал интервюта, но съм наемал хора не само за тази фирма. Трябва да взема да публикувам някои от задачите, които пишат на лист, така че всеки който иска да се посмее.

Иначе от опит винаги има нуда. Дискусиите точно в тази тема ми подсказват куп неща от вида какви въпроси допълнително да задавам, какви задачи да давам и дори как да избирам за кой кандидат има надежда и за кой няма.



Тема Re: Я па тоя ...нови [re: bira_more]  
АвторPoбoвлaдeлeц (Нерегистриран)
Публикувано29.08.08 07:31



:)Да, това би било поведението на едно старо куче. Аз бих направил същото, ако отида на интервю и чуя думите: "С какво сте готов да допринасяте за фирмата в извън работното си време?".

Все пак, да не забравяме, че говорим за студенти, които яко са притиснати до стената и почти никоя фирма не ги иска. Старите кучета могат да избират, защото имат опита, имат самочувствието и имат нужното време (8те стандартни работни часа). При студентите, нито имат опита, нито имат самочувствието, а и постоянно си мислят как ще ходят в университета - то и за това никоя фирма не ги иска.

Става въпрос за нужи и потребности. На едно старо куче му е през онази работа дали конкретна фирма ще го наеме, защото има поне още 10 други, които бих го наели до една седмица. За един студент е много важно поне 1 от 30 фирми да го наеме, да го понаучи на нещичко и да му даде някоя и друга заплата, ако е възможно. Двата типа кандидати имат коренно различни нужди и потребности, от там идва и разликата в подхода при подбора им.

Понеже интервюирам само начинаещи ми е много любопитно във вашите фирми как оценявате старшите програмисти при интервютата? Как успявате да разберете, че съответният човек си струва 3К които ви иска и че действително ще ви бъде полезен за поне 6К на месец?



Тема Re: Я па тоя ...нови [re: Poбoвлaдeлeц]  
Автор Everybody loves lT ()
Публикувано29.08.08 10:05



Добре, аз имам един конструктивен въпрос, нека заебем това какво се пита на интервюто и какви капацитети идват на интервюта като цяло - толкова листе го закъсали, та си търсите само студенти, като не можете да предложите и половината на това, което предлагат други фирми на студенти без стаж?
Верно е, че повечето фирми търсят с хора 2-5 години стаж, но 2 години първо не е много, второ има и хора с над 5 години. Защо не се насочите към втората или третата група, така хем няма да инвестирате в обучение, хем нещата ще вървят по-гладко?



Тема Да обобщя стратегическата крайна цел.нови [re: Пoлy Идиoт]  
Автор pyrx (-; свежъ :-)
Публикувано29.08.08 10:33



(Техническите подробности по реализацията после ще ги мислим.)

1. Висшето образование у нас по ИТ трябва да се промени и подобри!

Разбито по точки:

1. Програмата изцяло да се осъвремени като се вземат предвид мненията на няколко десетки хиляди кандидат, настоящи и наскоро завършили студенти опъващи врат по частни фирми и фирмички. Тъй като ИТ непрекъснато се развива и променя, то учебната програма също динамично се променя всяка година, а ако се наложи - и по средата на семестъра. В краен случай, може да се включат без предупреждение и нови въпроси в конспекта за изпит, дори вече да е започнала сесията.

2. Да се вземат мненията и на настоящите преподаватели и да се направи точно обратното, след което да се уволнят или пенсионират.

3. Програмата трябва да е така разработена, че на студентът да не се налага изобщо да стъпва във ВУЗ и да може сам да се подготви за максимум 3 дена преди изпита. Разбира се, задължително са включени такива ценни неща като едностъпковия билд, CVS и пр.

4. Изпитите да протичат леко и приятно, под формата на общ приятелски разговор. Преподавателят трябва да е в състояние да прецени само по външния вид и поведението на студента по време на разговора и да му пише с 1-2 единици по-висока бележка, отколкото заслужава с цел стимул.
Преподавателят не трябва да пита никакви конкретни неща или да задава далечни от практиката задачи за сортиране на шантави масиви. Още по-малко - да иска доказателства на теореми.
Допуска се и такъв вариант на изпит - студентът праща на преподавателя по мейл фрагмент от гениалния код, по който блъска в момента в частната фирма и върху него получава оценка. После, когато намери време минава през кабинета на преподавателя да му внесе оценката в книжката.

5. Всеки студент трябва да има право да се явява на до 16 поправителни в удобни за него място, дата и час и то без допълнителни формалности. Ако не мине и на 16-ия път - попълва молба за следващия блок от 16 поправителни. И.т.н.

6. Много важно! Дипломата трябва да е по подразбиране авторитетна и широко призната у нас и по света. Достатъчно е тази диплома да бъде пратена на работодателя по мейла и кандидатът ще бъде веднага назначен без коварни тестове и дори без интервю и то на определена от него заплата без пазарене.
Тази авторитетна диплома задължава работодателя да не възлага на програмиста досадни задачи от сорта на писане на скрипт търсещ и оправящ грешки в стара база данни, ровене по кода на отдавна напуснал колега или писане на документация.

7. Също важно - следването трабва да е евтино, а не като при ония кожодери от MIT, Харвард и Кембридж.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.