Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:18 23.09.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема програмист бе , програмист ...нови  
АвторMuncho (Нерегистриран)
Публикувано03.05.08 10:37



Понякога се чудя защо големи фирми като "права лопата", "еверест" и др. се оплакват от липса на качествени кадри.
1) Заплати и равнища . Някой може да ти произвежда за месец продукция на цена Х и разходите на човек във фирмата (офис , интернет , счетоводство , хардуер,..) са Y каквото и да предложиш като заплата до Х-Y си е печалба за фирмата.Тук много ще отговорят че няма начин да се измери производителноста и съм съгласен че няма формален критерий.
2) Подбора на персонал. Много рядко фирмите имат кадри за подбор на персонала. Пример: обажда ми се момиче от фирма "права лопата" и ми казва "преди години сте кандидаствали при нас , проявявате ли интерес за позицията програмист" . И аз наивно питам за каква работа става въпрос . "програмист бе , програмист ..." отговаря мацката. Бе програмист , програмист ама си има разлика какво точно пишеш ,обяснявам търпеливо. "Е програмист" несигурно отговаря тя. След като и разясних какво точно от нещата , който правят в съответната фирма ме интересува (забавно беше , че момата не знаеше какво разработва съответната фирма) си казахме дочуване всеки считайки че другия е идиот.
Докато хората , които са отговорни за наемане на персонал мислят за програмистите като за копачи , копачи и ще получават :)
Както е казал НАЙ-ГОЛЕМИЯ

If you expect all your developers to be plug compatible programming units, you don't try to treat them as individuals. This lowers morale (and productivity). The good people look for a better place to be, and you end up with what you desire: plug compatible programming units.



Тема хмннови [re: Muncho]  
Автор Smile (мълчалива)
Публикувано03.05.08 20:31



явно и ти като мнозина работещи, си си втълпил, че след като ти разбираш колко е ценна работата ти, и другите трябва да го разбират...някакси.
Пък това да обясниш с прост език на работодателя защо си ценен въобще не ти минава през акъла, нали?
Естествено, ти се държиш покровителствено с хората, на кото им е поръчано да ти се обадят, въобще не влизаш в тяхното положение, но очакваш те да влязат в твоето като високопарно обясняваш колко си гениален и толкова си впримчен в идеята да покажеш колко си дОбър, че пренебрегваш факта, че от девойчето, което ти се е обадило в конкретния случай, не зависи абсолютно нищо. А ако случайно разчиташ на факта, че тя ще отиде да предаде твоите обяснения на шефа си....значи си съвсем далече от реалността.
Ако случайно пък отидеш на интервю в голямата фирма "права лопата" или очакваш шефър да разбира от рутери, мрежи и С++/ PHP/Java/каквотоидругодае, или да не разбира и просто да му трябва човек за компютърния отдел. И в двата случая обаче не забравяш да демонстрираш колко си дОбър, пък шефът естествено си задава въпроса "за чий...ми трябва това самовлюбено всезнаещо ...., аз все пак предпочитам да работя с хора", при което ти плюеш на разсъжденията му, казваш изреченийца като "той губи"с леко злобен тон и го гледаш от високо, но някакси на тази височинка си все още без работа...май.
Та докато програмистите, които си търсят работа, мислят за хората за немане на персонал като за низши създания, безработни и ще си останат :)



Тема Re: хмннови [re: Smile]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано03.05.08 22:51



>...хората за немане на персонал...
Не можах да се сдържа


Хората за наемане на персонал не разбират от работата - не знаят дори какви качества трябва да има персонала.
Продавачите на ЕКГта не знаят какво могат ЕКГтата които продават. Въобще никой нищо не знае.....
Не е казано че продавача на ЕКГ трябва да е добър инжинер, или кардиолог. Не казано че и хората за наемане на персонал (поне първата линия) трябва да са прогрмисти, но трябва да имат поне ЕЛЕМЕНТАРНА представа - да знаят какво точно търсят.
Иначе няма да са за наемане, а за немане!

Bеer? Mоre?



Тема Re: програмист бе , програмист ...нови [re: Muncho]  
Авторзepoтo (Нерегистриран)
Публикувано03.05.08 22:56



И на мен са ми звъняли от сап, пак по същия начин, но ми изредиха няколко позиции като питах за какво става дума. Нещо не си случил явно. Не виждам нищо нередно и да не знаят за какво става дума. И без това е по добре сам да си избереш на място.



Тема Re: хмннови [re: Smile]  
АвторГлyxap (Нерегистриран)
Публикувано03.05.08 23:03



Типично мнение на копач :)



Тема Re: хмннови [re: Smile]  
АвторMuncho (Нерегистриран)
Публикувано03.05.08 23:10



Коментарите ми са в текста

явно и ти като мнозина работещи, си си втълпил, че след като ти разбираш колко е ценна работата ти, и другите трябва да го разбират...някакси.
Пък това да обясниш с прост език на работодателя защо си ценен въобще не ти минава през акъла, нали? опровергай ме ако можеш , но не съм написал никъде че съм ценен
Естествено, ти се държиш покровителствено с хората, на кото им е поръчано да ти се обадят, въобще не влизаш в тяхното положение, но очакваш те да влязат в твоето като високопарно обясняваш колко си гениален такова нещо също не съм писал и толкова си впримчен в идеята да покажеш колко си дОбър, че пренебрегваш факта, че от девойчето, което ти се е обадило в конкретния случай, не зависи абсолютно нищо. аз имам очаквания да говоря с хора който ми се обаждат не просто за да чуят медният ми глас ,некопетентноста на хората наети за подпор на персонал в някой фирми е нещо непростимо в сегашната ситуация на пазара на труда А ако случайно разчиташ на факта, че тя ще отиде да предаде твоите обяснения на шефа си....значи си съвсем далече от реалността. в конкретния случй не разчитам, ако обаче ставаше въпрос за човек , който знае как се подбират хора - да бих очаквал
Ако случайно пък отидеш на интервю в голямата фирма "права лопата" или очакваш шефър да разбира от рутери, мрежи и С++/ PHP/Java/каквотоидругодае, или да не разбира и просто да му трябва човек за компютърния отдел. извини ме , но не можах да извлека смисъл от това изречение, което само доказва колко глупав съм всъщност :) И в двата случая да не издребнявам но случите са три :) 1) ако отидеш на интервю 2) ако шефа разбира ...3) ако не разбира... както и да е смисъла все още не ми се е изяснил обаче не забравяш да демонстрираш колко си дОбър, пък шефът естествено си задава въпроса "за чий...ми трябва това самовлюбено всезнаещо ...., аз все пак предпочитам да работя с хора", при което ти плюеш на разсъжденията му, казваш изреченийца като "той губи"с леко злобен тон и го гледаш от високо, но някакси на тази височинка си все още без работа...май. изненадващо но имам работа, което разбира се си го обяснавам само с безумието на пазара , останалите заключения ги отдавам на силното въобръжение на Smile
Та докато програмистите, които си търсят работа, мислят за хората за немане на персонал като за низши създания, безработни и ще си останат :)
основната ми теза беше не низши , а по скоро некомпетентни . Има и много качествени хора в този бранш , които си разбират от работата , но все още в българия

Като заключение ще ти пожелая успех , не си разбрала основната теза .
Този форум преди време беше за програмисти , после започна да рекламира нааков и с времето всичко се прееба.

Бира, заключвай дорде е време .



Тема Да бе данови [re: Muncho]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано03.05.08 23:19



такава хубава заядка се оформя



Bеer? Mоre?



Тема и аз не струвам веченови [re: Muncho]  
АвторMuncho (Нерегистриран)
Публикувано03.05.08 23:20



как можах да напиша България с малка буква, за да се самонакажа ще отида при Амет и ще науча иврид



Тема Re: и аз не струвам веченови [re: Muncho]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано04.05.08 03:25



Май е ивриТ ?



Bеer? Mоre?



Тема Re: и аз не струвам веченови [re: Muncho]  
АвторГoйko (Нерегистриран)
Публикувано04.05.08 21:11



Мани го този гей от Телко, още ли ги раздава онези кредити под масата? Кога ли финансова полиция ще му щракне белезниците за тези му номера?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.