Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:45 03.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Защо Сирма се осра (бизнес анализ)  
Авторcommercial (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 18:14



Защо една голяма (не е задължително добра) фирма в бедния български пазар си позволи да провали елементарен проект? Отговора е доволно прост, както ще видите.
Стойността на проекта е около 400К, от които около 100 хиляди са отишли за хардуер и софтуер за сървърите. От 100 до 150 хиляди са отишли в графата "режийни", т.е. подкупи. От оставащата печалба разходите по изработка са максимум 20-30 човекодни, при среден разход по 100 лв + консумативи и амортизация на техника това прави пряко сили 5К. Оставащите малко над 100 бона печалба не са достатъчни за да може с лека ръка да се зареже апетитната баница от следващи (и много по-големи) поръчки. Обаче...
Да си припомним един от аргументите на Мики Маус (или министъра на МДААР) - че държавната администрация не може да си позволи да работи със съмнителен софтуер и ненадеждни софтуерни фирми, в т.ч. български.
"Пазара" на Малкия Мук се оценява на доста милиони, като освен софтуера има и доста странични (и много апетитни) дейности по инсталиране, консултиране и т.н. и т.н. Един провален проект (от голяма и реномирана българска фирма) е отличен аргумент в полза на Чичко Бил. За осраната Сирма остава скромно да се отдръпне от разработка на подобни информационни системи (поне за известно време), и да навлезе масивно в още по-сладкия бизнес с образованието. Защо е по-сладък ли? Ами програмите по които се учи (и съответно се изработват учебници и помагала) в българските училища се сменят по-често от хитовете в родната чалга-култура, като образователния им ефект е на подобно ниво...
Бърз преглед при бай Гугъл открива 12500 линка за "сирма образование", с особенно интересни участници - министъра на образованието, кметове и прочее и прочее...





Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: commercial]  
Авторlink (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 19:07



Истината е че Сирма си е една "черна дупка" за бюджетни средства.
По образивателните програми получават ежегодно милиони без никакъв видим резултат.
Освен това осирането с детските градини не им е за пръв път. Дори напротив - това им е начин на работа - вземат едни пари, осират работата и след това вземат още пари уж за да я оправят. Има много такива случаи - патентно ведомство, митници и т.н. Досега не се беше разчуло защото всичко се покриваше - всеизвестни са дебелите корени на Сирма в Държавна сигурност и други подобни организации. Просто този път има много засегнати хора.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: link]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 19:23



"всеизвестни са дебелите корени на Сирма в Държавна сигурност и други подобни организации"

човече, не знам какво пушиш, надявам се да не ми продадат от същото...
тука вече всеки разбира от футбол, телевизори и държавна сигурност



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: .]  
АвторMyлaтko (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 19:26



Един от шефовете на Сирма е генерал, това може лесно да се провери.

Освен това, как (или по-скоро от кого) според теб се правят военни симулационни системи?



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: Myлaтko]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 19:37



Шефът на Сирма беше бивш полковник (или нещо такова, но не и генерал) - допреди около 5 години.
И то от армията; Сега, ако смяташ, че армия = ДС, не знам.
И ако ти е толкоз лесно да го провериш, не знам защо не си го направил преди да пишеш.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: .]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 19:44



Ъхъ, и ние като в сирма, където всички разбират от домино, пхп, секурити, мрежи и кво ли не.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: .]  
АвторMyлaтko (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 19:49



Само не знам защо смяташ, че толкова ме вълнува какъв точно чин е имал.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: Myлaтko]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 19:53



Освен това, как (или по-скоро от кого) според теб се правят военни симулационни системи? сирма е правила вулкана ве, това не е симулатор а система за управление на огъня. няма нищо общо с ДС нито с АС.
има друга фирма която прави военни симулатори, но няма нищо общо със сирма.





Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: Myлaтko]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 19:53



Просто уточнявам, за да знаем за какво говорим.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: .]  
АвторKyлинap (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 20:27



В интерес на истината смятам, че ако не се беше осрала системата, нямаше да има оправдание как и къде са се записали децата на 'нашите хора'.



Тема Настръхна ми косата!нови [re: commercial]  
Авторbank (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 20:27



Отидох на сайта на тая фирма дето много се говори да видя що за фирма са и направо ми настръхна косата!
Две от банките в които имам малко скътани парички са им клиенти.
С тези лоши хакери дето едни детски градини хакнаха какво остава за банките!
Едвам ще дочакам до утре сутрин да отворят :-)



Тема NEGRAMOTNICIнови [re: commercial]  
АвторMETALA (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 21:06



input name=formType type=hidden value=Bolgarian

-------------
НЯМАМ ДУМИ!

СРАМ СРАМ СРАМ СРАМ СРАМ СРАМ СРАМ СРАМ СРАМ СРАМ



Тема Re: NEGRAMOTNICIнови [re: METALA]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 21:20



Тук има злоуптреби с 200-300К, има подмяна на заданието, има ненадеждна капча, има недомислена инсталация, слабо планиране и какво ли още не. А пък ти намери за какво да се хванеш.



Тема Re: NEGRAMOTNICIнови [re: :))]  
АвторMETAЛA (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 21:31



това е картина на цялото професионално ниво на екипа студентчета - аматьочета.

НУЛИ. КРЪГЛО ОБЛИ ПРАЗНИ НУЛИ



Тема Re: NEGRAMOTNICIнови [re: METALA]  
Авторxav (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 21:50



сега искаш да ни кажеш, че ти си пускаш html-a през спелчекър или какво?



Тема Re: NEGRAMOTNICIнови [re: xav]  
Авторpink (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 22:11



Айде моля ти се!
Щом е написано така, предполага и обработка на пост параметър със същото име, което изключва неволна грешка.



Тема Re: NEGRAMOTNICIнови [re: METALA]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 22:23



ахахах, но уей





Тема Re: NEGRAMOTNICIнови [re: pink]  
Авторxav (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 22:25



А за революционната технология copy/paste да си чувал?



Тема Re: NEGRAMOTNICIнови [re: pink]  
Автор435 (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 23:07



You will be Mr.Pink.
Why should I be Mr.Pink?
Because you are fag, ok?
(Reservoir Dogs)



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: commercial]  
Автор BobyB (минаващ)
Публикувано06.02.08 17:54



Интересно предположение, но според мен най-добре да се придържаме към най-простото обяснение, следвайки принципа на "бръснача на Окам"


Дори не мисля, че общината е виновна, поне пряко, нито Сирма. Самата концепция е абсурдна. Какъв е смисълът да се прави сайт, който трябва да може да издържи на пиково, ама наистина зверско натоварване един-единствен път в годината? Хора, които твърдят че това било елементарна задача, очевидно нямат представа за какво всъщност става дума. Едно е 10 000 души да се изсипят дори и само за 1 ден, а съвсем друго - в точно определен момент от този ден, и на всичко отгоре да се състезават един с друг, кой да зареди страница и вмъкне запис преди другите. Това изисква капацитет и сървъри, които спокойно могат да минат 400К, както и специално планиране за паралелна обработка. А какъв е смисъла от такава инвестиция за сайт, който да работи в такъв режим само веднъж годишно? Това не е спокойния и подреден корпоративен свят, за който са свикнали да изпълняват поръчки в Сирма. Сирма е една от най-читавите фирми в БГ, винаги са имали много добро реноме и отношение към хората си. Но това е друг свят, с други изисквания и манталитет. В Уеба е Дивия запад, правила няма.
Така че дори не съм убеден че Сирма са подходили несериозно защото било общинска поръчка. По-скоро не са предугадили какво може да се случи. А то се случи, защото хората бяха принудени да се състезават едни с други. Това е и основния проблем - всичко идва от липсата на достатъчно места и оттам паниката у хората. Виждал съм сайтове с далеч по-солидни бюджети и проектирани за висок трафик с пикове, да се сриват в такива ситуации.
Разбира се, Бат Бойко като ловък политик ще се възползва от ситуацията да посочи виновник и да избегне въпросите защо местата са твърде малко.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 18:04



Пич не съм съгласен с теб.

Всички хора в Сирма са читави както казвате, а доколкото познавам мои познати които работят там има добри програмисти.

Не мога да го проумея как никой не се е сетил че ще има такова натоварване. Ккато всички знаете проект се прави по спецификация предварително прегледана, одобрена от двете страни. Като имат акъл що никой не се е сетил за това - не е далече от акъла да се сетиш, още повече поемаш голяма поручка и държавна, което означава че ще бъдеш и следен не само от медиите, ами всички.

За това мисля че те са го знаели това, но ЗАЩО никой не го е изтъкнал-ако е така да се предприемат мерки още при правене на проекта. Предполагам че тези които са участвали в търга както и мениджърите са решили да го правят, ако са се допитали до програмистите нямаше да стане това. Казали са ДА - ша го направим и това е.

Защо ли на всички държавни търгове става така (пример НАП -БУЛЛ и тн..)



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: .]  
Автор BobyB (минаващ)
Публикувано06.02.08 18:20



Много просто - както казах, това са два различни свята. Подредения и предвидим корпоративен свят от една страна и www от друга. Само човек работил и в двете сфери има представа за разликите в манталитета и предизвикателствата на всеки. Не съм убеден че всеки "би трябвало" да се сети за крайно ненормалната ситуация предизвикана от комбинацията от два фактора - всеизвестния недостиг на места и недообмисленото решение записването да е на принципа "който превари, той завари". Хората от общината като неспециалисти най-вероятно си мислят че техниката има неограничени възможности и със сигурност не са писали във въпросната спецификация за този ефект на свръхнатоварване в точно определен момент


А що се отнася до хората от Сирма - те са действали рутинно, както се работи с корпоративна поръчка - имаш бюджет, спецификация и срок. Потенциални шокове, неупоменати в спецификацията и недоговорени като плащане със сигурност не са били разглеждани
Пак казвам, вие разглеждате бюджета като надут, но той е такъв (евентуално, спокойно може да са имали и други модули за самите общинари, служители в детската градина и прочие), за една обикновена ситуация. Но не и за ситуация в която точно в 9 часа точно на 4.02 се изсипват 10 000 души и бясно зареждат страници и се мъчат да вмъкнат записи в състезание един с друг. В такава ситуация на мен лично 400К ми се виждат крайно недостатъчно. Друг е въпроса какъв е смисъла от такива сървъри и капацитет за да се ползва веднъж годишно. Затова казвам че концепцията е сбъркана още отначало.

Другите проекти не коментирам, защото не знам никакви подробности за тях. Явно ти знаеш повече - ще ми разкажеш ли за тях и какво се крие зад думите "става все така..."?

Редактирано от BobyB на 06.02.08 18:22.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
Авторtux (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 18:30



е ти явно си от сирма, и на тях 400к не са им стигнали



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
АвторПeнчo Kyбaдинckи - Джyниъp (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 18:49



Донякъде съм съгласен с теб. Не съм съгласен само с това, че ситуацията е ненормална, просто е специфична. Просто спецификата и трудността на тази задачка е предимно това, да успееш да издържиш 10,000 заявки в една минута.

Не мисля, че е толкова трудно все пак. Някъде в другите постове бях писал за лоад-балансиране, истински клъстери (а не "два компютера свързани в мрежа"), мемкешд за минимизиране на хитовете в базата (реално можеха при добър дизайн да се разминат без почти никакви дискови операции), етц, етц.

И не мисля, че половин милион лева са малко за такъв проект.

Това вече, че има 7,000 места за деца в дестски градини при 10,000 деца общо е по-скоро ненормалната част, но това вече е политика и няма нищо общо с техническата част по заданието.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: Пeнчo Kyбaдинckи - Д]  
АвторПeнчo Kyбaдинckи - Джyниъp (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 18:54



Между другото, от чистто техническа гледна точка ми е интересно ролята на Орбител в тази ситуация като провайдер. Понеже доста е възможно ботълнека в тази ситуация е да е недостатъчна мрежова свързаност, особено между "двата компютера в мрежа". Ако единият е бил уеб сървър, а другият сикуъл сървър (МайЕсКюЕл?), може би като са си говорили един с друг нещата са се насирали.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
Автор435 (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 18:58



Пич,това са най-големите глупости, които съм прочел за ситуацията.....отиди си посипи главата с пепел някъде, повечето от хората във форума са правили подобни проектчета дето издържат на подобно натоварване - just for the fun of it........а дори и да не издържат.....не са стрували 400к.
"Аз взех 400К ама проекта не стана щото е специфичен" ,това е супер ламе екскюз ...... не са те наели да направиш прототип а проект,егати непрофесионалното изказване...... и аз искам някой да ми даде 400К и после да кажа:"Пичове не стана....изпих тея 400К ама то беше много специфично,може ли пак да пробвам"



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: Пeнчo Kyбaдинckи - Д]  
Автор BobyB (минаващ)
Публикувано06.02.08 19:06



Мемкешд върши работа на нормален уеб сайт, където примерно може да се разчита на 10 и повече разглеждания на страница на всяко ъпдейт-ване. Като при това много ъпдейти могат да са отложени по различни начини. То така или иначе DB сървъра най-вероятно си има някакъв query cache, който върши същата работа. Само че всичко това е без значение при ситуация в която всички са на сайта с една единствена цел - да вмъкнат ъпдейти. Това инвалидизира непрекъснато всякакъв кеш и го прави безсмислен. Лоуд балансинга и клъстерите предполагат повече машини, повече средства за разработка и железа... И за какво всичко това? За да държи на пиково натоварване веднъж в годината?
Не вярвам ботълнек да е връзката между двата сървъра, самата база данни си е ботълнек и то сериозен. Да не говорим, че лотус нещата само внасят излишно забавяне и шум в системата в случая. Те не са предвидени за това а точно за подредения корпоративен свят, за който стана дума





Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: 435]  
Автор BobyB (минаващ)
Публикувано06.02.08 19:08



Разбира се, just for the fun of it... Каза го точно.





Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
Авторwiz (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 19:13



ми на мен твоите постове ми звучат като несериозни оправдания на човек от сирма загубил реална представа за нещата и говорещ добре звучащи общи приказки

ето няколко въпроса които си задавам:
- забеляза ли че сървърите/хардуера е за 12К лева, къде е останалата част от сумата 200-400К като кода е писан на РНР и 5 форми може да ги направи студент за няколко седмици най-много?
- дали е толкова трудно като се ползва техниката за 1 ден в годината да се вземат за няколко дни на заем няколко сървъра или мощни РС които да поемат натоварването и след това да се върнат? Сигурен съм има много места където не се ползва техниката нон стоп

За мен има 2 възможни обяснения на поведението на Сирма:
- разглезени наши хора които са свикнали да надуват цените 10 или 100 пъти и да залъгват с общи приказки
- научили и постигнали нещо, самозабравили се, загубили се в собствената си глупост и правят яко глупости подобно на тук пишещия бион само че в по-голям мащаб или подобно на дот ком бума преди време

?



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
АвторПeнчo Kyбaдинckи - Джyниъp (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 19:15



Е за Лотуса, те са се опитнали да вкарат едни 100 бона повече за контакти и прочие, сигурно са го взели по-възможно най-скъпата тарифа и някой е глътнал комисионна / пари под масата.

Грешката им е, че въобще са се опитали да го вкарат в продукция. Можеше да го лансират като някакъв Бек-офис там... нещо да го замаскират... но определено не трябваше да е в продукция и то на такова чувствително място, като уеб-сървър.

Апачето се е доказало в такива ситуации. Вярно, безплатно е и не можеш да му вземеш 100К... но... абе имаше и други начини да ги вземат тия 100К за Лотуса без да се осерат.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: 435]  
Автор Beceляk У (непознат )
Публикувано06.02.08 19:18



Не искам да се заяждам, но как ще накараш 10К души да цъкат едновременно, за да провериш че нещото което си написал за кеф, наистина издържа това натоварване. На мен ми се струва, че много малко сайтове в България са изпитвали такова нещо.

На мен също така ми стана интересно как точно Сирма са проверили, че сайта им издържа 3 500 едновременни записвания. Защото в неделя вечер точно това обявиха по новините, че системата е тествана и няма начин да се счупи.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: Beceляk У]  
Автор435 (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 19:20



ти така ли си правил тестовете си?
пускаш обява и чакаш 10 000 души да цъкат ? Някога да си ползват софтуер аз това?



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: Beceляk У]  
Авторwiz (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 19:21



ми има софтуер с които може да се симулират 10К души да цъкат едновременно



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: Beceляk У]  
АвторПeнчo Kyбaдинckи - Джyниъp (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 19:24



Тука се изложи малко. Има много туулове за това, може и за няколко дена да се направи специализиран скрипт да го прави това + по къстъм неща като логване, заявки, прочие.

По-скоро ще е по-трудно ако има специална защита срещу атаки / флъъдване да се тества, но и за това си има начини.

За всички си има начини.

Аз за половин милион вих им го направил със 100К разходи да поеме и 100,000 наведнъж.

Но Сирма са голяма фирма, много хора трябва да лочат от пая, много пари трябва да отидат за подкупите и накрая не остават за да успеят да намерят някой да го свърши добре.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
Автор435 (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 19:25



Нефункционалните характеристики(като примерно това да може да издържа на ХХ натоварване) са част от почти всяко задание.
Като се правиш на умен демонстрирайки пълното си неразбиране на ситуацията (вероятно си уеб-дизайнер) не правиш услуга на никого, само трол-ваш.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: wiz]  
Автор BobyB (минаващ)
Публикувано06.02.08 19:32



Виж сега, след като се обърне колата пътища много...
Това с наемането на техника и bandwidth върши работа ако една частна фирма го прави за себе си. Не виждам кой в една община ще го организира и ще поеме отговорността за това. А това е техен проблем - те са платили на фирмата само за разработка, без такива екстри.
Аз лично по-скоро бих мислил за някакво опростяване - примерно трупане на записи на децата в някакъв лог, който периодично да се вкарва в базата данни. Като на юзъра му се казва ок е, но провери след малко да видиш или нещо от сорта. Или може би други трикове, не познавам точно ситуацията.
Обяснения в стил - разглезени, наши, връзкари и прочие от човек, който не познава спецификата на търговските отношения и си мисли че нещата могат лесно да се прикачат с етикети както си четеш хелпа, няма как да приема сериозно

. В това отношение не коментирам нищо, защото не знам нито колко са "режийните", какво им е струвало и прочие. А и не е по моята част, аз съм прост програмист
Казвам само че самата концепция за записване на хората е абсурдна и води до всичко това. А иначе че техническо решение за не много пари лесно се намира, ако е ясно предварително какво се случва, съм сигурен. Но още по-сигурен съм че пак ще има недоволни хора, сигурни че специално са били забавени при обработката не техния запис за да се вредят "наши хора".



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: 435]  
Автор Beceляk У (непознат )
Публикувано06.02.08 19:34



Естествено че има софтуер и естествено че няма друг начин да се тества. Но дали са го направили щото резултата го видяхме.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: Beceляk У]  
Автор435 (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 19:38



е и според мен не,остановил съм че за "пропер" стрес тестинг трябват 1-2ма човека да бичат 2 седмици поне,рядко някоя фирма дава толкова ресурси за това, повечето пускат 1 тест да "наместят" ресултата, и това е



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: commercial]  
АвторПeнчo Kyбaдинckи - Джyниъp (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 19:41



@commercial - е това вече влиза в зоната на световната конспирация според мене. Не вярвам да е така.

Не вярвам Сирма да са го издънили нарочно, не вярвам пък и чак толкова да няма някой кадърен там. По-скоро са го подценили проекта (опа, половин милионче, 10% за този, 10% за този, малко за Лотуса, тука на този) и са оставили да го правят не-особено опитни хора (това доказват елементарни грешки като липсата не тестване, неграмотния английски по формите, имплементацията на кача, етц).

Чак след като се е преобърнала колата, дето вика БобиБ, тогава са разбрали, че това не е просто поредния им държавен проект, ами публична изява, която реално засяга хора (и за разлика от другите им държавни/корпоратвини проекти дето никой не ги е чувал трябва да работи) и ще стане медийна издънка.

Те са играчи по принцип и ще внимават следващия път или да не взима такива публични/медийни поръчки, или поне границата им на печалба да не е 90%, ами, айде, 50%, ама поне да е свършена работата горе доле.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: Beceляk У]  
Автор Beceляk У (непознат )
Публикувано06.02.08 19:43



Задачата тук беше именно тестването. Тези 5 формички се правят за 2 дена от един човек. Обаче за тия 200 бона дето им е договора за девелопмънт трудното беше да си нагласят сървъра и да си изтестват добре нещата. Ресурс за това са имали доволно много.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: Пeнчo Kyбaдинckи - Д]  
Автор435 (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 19:47



абе подценили са проекта..... това обаче далеч не означава, че не трябва да ги наплюем мощно и задружно



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
Авторwiz (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 19:48



пак опитваш да ме залъжеш с общи приказки

какво толкова има да се познава "спецификата на търговските отношения "?
начина на работа в бг е добре известен и описан много пъти
ето примерна статия
http://eu.actualno.com/news_102719.html

тва как около половин милион лева потънали в блато и как това е станало не е трудно да се сетя

писа и в големите корпорации имало случаи на корупция ама не забелязваш че в бг корупцията е системна и за тва бг е най-бедна в ес а международните корпорации които спомена като пример определено не са от най-бедните





Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: wiz]  
Автор BobyB (минаващ)
Публикувано06.02.08 19:53



Аз да те залъгвам теб??
Изказвам просто своята теория. А каква е твоята? А да забравих - всички у БГ сме посрани, супер корумпирани и некадърни, моля последния да загаси лампите. Тази плоча ми омръзна, не участвам, благодаря.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
Авторwiz (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 19:59



ми моята теория както и на много други е че бг е блато с алигатори
и този проект на сирма е поредната кална и скапана история от блатото
омръзнало или не все си замесен





Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: wiz]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 20:04



При една такава издънка на гулемъ курпурациъ знаеш ли колко глави ще се въргалят? На изпълнителите, на поръчителите на проекта, ще има оставки и прочие. А не знам защо си мислиш, че корпоративния свят е подреден и че и там няма изцепки като едногодишен проект се "обмисля" половин година, отчита се свършена работа (разбирай проведени празнословни митинги), 5 месеца се планира, 2 седмици се пише, 2 дена се тества, 3 дена се бъгфиксва най-фрапантното и накрая пак провал.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: 123]  
Авторwiz (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 20:22



еми всъщност BobyB мисли че корпоративния свят е подреден, сигурно го бърка с държавните поръчки които се плащат многократно повече от колкото струват

иначе аз съм виждал яки бози и яки скандали в международни корпорации...





Тема Явно според "експертите"нови [re: commercial]  
Автор portal (ентусиаст)
Публикувано08.02.08 12:30



не се е осрала :)

Валя Чилова, общински съветник в София
Общинският съвет беше единодушен за ползите от съществуването на система за записване на деца в детските градини. Действително имаше проблем със записванията - това е факт. Имаше неудобство и проблеми за родителите, голяма част от които дори не отидоха на работа до обяд. Но не можем да отчетем този старт като провал. Идеята е много добра и дългоочаквана. Електронната система е динамична, тя може да става все по-добра и по-издръжлива на външни хакерски атаки.

Мернах по БТВ един "специалист", но не каза нещо особено, някоя медия въобще потърсила лие някой компетнетен, че защо не и няколко за сравнение на мнеията...
Ако никой не е потърсил истинско компетентно мненеие, то рабоатат ства съвсем ясна за нашичката фирма спечелила конкурса :) по 3тия начин и потъчката към курвенските ни "медии"...



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
Автор Vladi (татко)
Публикувано08.02.08 13:11



"Но това е друг свят, с други изисквания и манталитет"
Естествено - тази система е била предназначена да работи в тези няколко момента от този въпросен ден. Някъде ти разправяше, че тва били малко кинти за такава работа. Дори тая твоя налудничава мисъл да е вярна, защо тогаз от Сирма са предложили тази цена - в края на краищата това е била обществена поръчка - да предложат реална (по твоите думи) цена, пък ако ще спечелят - да печелят търга.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: Vladi]  
Автор Didimus (непознат)
Публикувано08.02.08 18:12



Всъщност, обект на обществената поръчка не е системата за записване. Тя е просто малка странична функционалност към основната система.
Издънката на Сирма е, че не са осъзнали навреме, че най-добре записването да е отделено от основната система.

В какво е причината, дали не са обърнали внимание, или пък не са мислили - не знам. Всеки с грам мозък ще се досети, че в 9:00 на 4.02 трябва да очакват родителите на 15000 деца подпомогнати от няколко десетки хиляди роднини (за всеки случай) да се опитат да запишат децата си. То остана и да са мислили че като има 4 месеца за записване ще се записват по 150 деца на ден.
А пък опитите да се оправдават с някакви "хакери" са си направо жалки.



Тема Re: Явно според "експертите"нови [re: portal]  
Автор Didimus (новак)
Публикувано08.02.08 18:29



Абе тая Валя Чилова да не е нещатен ПР на Сирма, че повтаря глупостите им за "хакерски атаки"?
Толкова ли е нямала един познат специалист да го пита?
Лошото е, че малко са хората, които наистина разбират и някой може да и хване вяра.

Иначе е права за някои от ползите.
Вместо 10-15000 души да нощуват пред детските градини, да висят на опашки и ако изобщо отидат на работа, да спят на работното си място, те най-много да са закъснели с някой час. По 50 кинта да е спестило това на работодателя, това прави повече спестени пари от бизнеса отколкото струва системата.

Макар че поне в едно отношение системата с висене по нощите беше по-справедлива: ако не ти се виси, значи не си достатъно на зор





Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: commercial]  
Автор devnul (pedal point)
Публикувано08.02.08 18:29





Green Peas!

Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: commercial]  
Автор Erian (вход)
Публикувано08.02.08 20:33



Абе .. изчетох темата и единственото, което ми стана ясно, е че от всички участници, барабар с хората от Сирма .. особено хората от Сирма, милите .. , само BobyB наистина е виждал натоварване от хиляди заявки в секунда.

Грешката им е първолашка, паниката - естествена .. и не се и съмнявам, че искрено вярват, че е имало хакерска атака - флуда от reload-и на страницата точно на това прилича.

Смешно е, защото би трябвало да имат специалисти, които да предвидят спецификата на заданието, но истината е, че това е нивото на образованието ни.

надолу..


Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: 123]  
Автор BobyB (минаващ)
Публикувано09.02.08 00:02



Подреден е в смисъл на поведение на потребителите. Обикновено потребителите на един корпоративен сайт са с доста предсказуемо поведение. Ако това са служителите на самата корпорация, просто им се свежда "инструктаж" какво да правят...


Съвсем не стоят така нещата при www, особено при популярните сайтове...
Иначе за корпоративните поръчки, лобита, безкрайни интриги и прочие вече споменах - вълчи свят отвсякъде . Безкрайните обсъждания и "решения" на дребните риби са без значение.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
Авторwiz (Нерегистриран)
Публикувано09.02.08 19:00



поредното несериозно оправдание, хакери, див веб и т.н.

и потребителите на сайта за детските градини са с предсказуемо поведение

10к деца с по 2-ма родители които помагат тва прави 10-20к

много ясно че 10к-20к души ще стоят точно в 9 да цъкат и рефрешват в продължение на 1-2 минути да се запишат
така може да излезе че натоварват колкото 40к-50к

а сайта е планиран само за 5к според тази статия http://news.netinfo.bg/index.phtml?tid=40&oid=1156580

това показва че някои се загубил в собствената си глупост и се самозабравил, познай кой?





Тема Re: NEGRAMOTNICIнови [re: 435]  
Авторpipi (Нерегистриран)
Публикувано10.02.08 22:15



Ne e "fag" a "faggot"



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: commercial]  
АвторГoшko Пpaceтo (Нерегистриран)
Публикувано12.02.08 08:29



Малък цитат от сайта на ВеликатаФирма: http://www.sirma.com/bg/people.jsp

"Като резултат, Сирма има изключително висок коефицент на задържане на служителите си и се радва на завидна репутация в обществото на българските ИТ специалисти. Следствията са непосредствени - ефективно натрупване, споделяне и управление на знания; способност за привличане на най-добрите специалисти; стабилни и предсказуеми екипи, които завършват проектите в срок и с необходимото високо качество."

МУАХАХАХАХАХА, изсмял се графът на развален асемблер.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.