Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:07 03.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 18:04



Пич не съм съгласен с теб.

Всички хора в Сирма са читави както казвате, а доколкото познавам мои познати които работят там има добри програмисти.

Не мога да го проумея как никой не се е сетил че ще има такова натоварване. Ккато всички знаете проект се прави по спецификация предварително прегледана, одобрена от двете страни. Като имат акъл що никой не се е сетил за това - не е далече от акъла да се сетиш, още повече поемаш голяма поручка и държавна, което означава че ще бъдеш и следен не само от медиите, ами всички.

За това мисля че те са го знаели това, но ЗАЩО никой не го е изтъкнал-ако е така да се предприемат мерки още при правене на проекта. Предполагам че тези които са участвали в търга както и мениджърите са решили да го правят, ако са се допитали до програмистите нямаше да стане това. Казали са ДА - ша го направим и това е.

Защо ли на всички държавни търгове става така (пример НАП -БУЛЛ и тн..)



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: .]  
Автор BobyB (минаващ)
Публикувано06.02.08 18:20



Много просто - както казах, това са два различни свята. Подредения и предвидим корпоративен свят от една страна и www от друга. Само човек работил и в двете сфери има представа за разликите в манталитета и предизвикателствата на всеки. Не съм убеден че всеки "би трябвало" да се сети за крайно ненормалната ситуация предизвикана от комбинацията от два фактора - всеизвестния недостиг на места и недообмисленото решение записването да е на принципа "който превари, той завари". Хората от общината като неспециалисти най-вероятно си мислят че техниката има неограничени възможности и със сигурност не са писали във въпросната спецификация за този ефект на свръхнатоварване в точно определен момент


А що се отнася до хората от Сирма - те са действали рутинно, както се работи с корпоративна поръчка - имаш бюджет, спецификация и срок. Потенциални шокове, неупоменати в спецификацията и недоговорени като плащане със сигурност не са били разглеждани
Пак казвам, вие разглеждате бюджета като надут, но той е такъв (евентуално, спокойно може да са имали и други модули за самите общинари, служители в детската градина и прочие), за една обикновена ситуация. Но не и за ситуация в която точно в 9 часа точно на 4.02 се изсипват 10 000 души и бясно зареждат страници и се мъчат да вмъкнат записи в състезание един с друг. В такава ситуация на мен лично 400К ми се виждат крайно недостатъчно. Друг е въпроса какъв е смисъла от такива сървъри и капацитет за да се ползва веднъж годишно. Затова казвам че концепцията е сбъркана още отначало.

Другите проекти не коментирам, защото не знам никакви подробности за тях. Явно ти знаеш повече - ще ми разкажеш ли за тях и какво се крие зад думите "става все така..."?

Редактирано от BobyB на 06.02.08 18:22.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
Авторtux (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 18:30



е ти явно си от сирма, и на тях 400к не са им стигнали



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
АвторПeнчo Kyбaдинckи - Джyниъp (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 18:49



Донякъде съм съгласен с теб. Не съм съгласен само с това, че ситуацията е ненормална, просто е специфична. Просто спецификата и трудността на тази задачка е предимно това, да успееш да издържиш 10,000 заявки в една минута.

Не мисля, че е толкова трудно все пак. Някъде в другите постове бях писал за лоад-балансиране, истински клъстери (а не "два компютера свързани в мрежа"), мемкешд за минимизиране на хитовете в базата (реално можеха при добър дизайн да се разминат без почти никакви дискови операции), етц, етц.

И не мисля, че половин милион лева са малко за такъв проект.

Това вече, че има 7,000 места за деца в дестски градини при 10,000 деца общо е по-скоро ненормалната част, но това вече е политика и няма нищо общо с техническата част по заданието.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: Пeнчo Kyбaдинckи - Д]  
АвторПeнчo Kyбaдинckи - Джyниъp (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 18:54



Между другото, от чистто техническа гледна точка ми е интересно ролята на Орбител в тази ситуация като провайдер. Понеже доста е възможно ботълнека в тази ситуация е да е недостатъчна мрежова свързаност, особено между "двата компютера в мрежа". Ако единият е бил уеб сървър, а другият сикуъл сървър (МайЕсКюЕл?), може би като са си говорили един с друг нещата са се насирали.



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
Автор435 (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 18:58



Пич,това са най-големите глупости, които съм прочел за ситуацията.....отиди си посипи главата с пепел някъде, повечето от хората във форума са правили подобни проектчета дето издържат на подобно натоварване - just for the fun of it........а дори и да не издържат.....не са стрували 400к.
"Аз взех 400К ама проекта не стана щото е специфичен" ,това е супер ламе екскюз ...... не са те наели да направиш прототип а проект,егати непрофесионалното изказване...... и аз искам някой да ми даде 400К и после да кажа:"Пичове не стана....изпих тея 400К ама то беше много специфично,може ли пак да пробвам"



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: Пeнчo Kyбaдинckи - Д]  
Автор BobyB (минаващ)
Публикувано06.02.08 19:06



Мемкешд върши работа на нормален уеб сайт, където примерно може да се разчита на 10 и повече разглеждания на страница на всяко ъпдейт-ване. Като при това много ъпдейти могат да са отложени по различни начини. То така или иначе DB сървъра най-вероятно си има някакъв query cache, който върши същата работа. Само че всичко това е без значение при ситуация в която всички са на сайта с една единствена цел - да вмъкнат ъпдейти. Това инвалидизира непрекъснато всякакъв кеш и го прави безсмислен. Лоуд балансинга и клъстерите предполагат повече машини, повече средства за разработка и железа... И за какво всичко това? За да държи на пиково натоварване веднъж в годината?
Не вярвам ботълнек да е връзката между двата сървъра, самата база данни си е ботълнек и то сериозен. Да не говорим, че лотус нещата само внасят излишно забавяне и шум в системата в случая. Те не са предвидени за това а точно за подредения корпоративен свят, за който стана дума





Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: 435]  
Автор BobyB (минаващ)
Публикувано06.02.08 19:08



Разбира се, just for the fun of it... Каза го точно.





Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
Авторwiz (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 19:13



ми на мен твоите постове ми звучат като несериозни оправдания на човек от сирма загубил реална представа за нещата и говорещ добре звучащи общи приказки

ето няколко въпроса които си задавам:
- забеляза ли че сървърите/хардуера е за 12К лева, къде е останалата част от сумата 200-400К като кода е писан на РНР и 5 форми може да ги направи студент за няколко седмици най-много?
- дали е толкова трудно като се ползва техниката за 1 ден в годината да се вземат за няколко дни на заем няколко сървъра или мощни РС които да поемат натоварването и след това да се върнат? Сигурен съм има много места където не се ползва техниката нон стоп

За мен има 2 възможни обяснения на поведението на Сирма:
- разглезени наши хора които са свикнали да надуват цените 10 или 100 пъти и да залъгват с общи приказки
- научили и постигнали нещо, самозабравили се, загубили се в собствената си глупост и правят яко глупости подобно на тук пишещия бион само че в по-голям мащаб или подобно на дот ком бума преди време

?



Тема Re: Защо Сирма се осра (бизнес анализ)нови [re: BobyB]  
АвторПeнчo Kyбaдинckи - Джyниъp (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 19:15



Е за Лотуса, те са се опитнали да вкарат едни 100 бона повече за контакти и прочие, сигурно са го взели по-възможно най-скъпата тарифа и някой е глътнал комисионна / пари под масата.

Грешката им е, че въобще са се опитали да го вкарат в продукция. Можеше да го лансират като някакъв Бек-офис там... нещо да го замаскират... но определено не трябваше да е в продукция и то на такова чувствително място, като уеб-сървър.

Апачето се е доказало в такива ситуации. Вярно, безплатно е и не можеш да му вземеш 100К... но... абе имаше и други начини да ги вземат тия 100К за Лотуса без да се осерат.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.