Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:27 18.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема От къде се взема?нови  
Автор senior ()
Публикувано18.06.07 14:42



Абе, понякога наистина се чудя от къде се взема толкова много зле написан мърляв код по фирмите...



Аз вече от 2 години съм извън истинското писане, но пак ми се случва да попадам на омазан код. Имам предвид от 500 до 1000 реда методи, глобални променливи, условни оператори по 200 реда (често и 5-6 вложени един в друг), никаква и ли нескопосана обработка на изключенията, липса на логване (вс. се мята в стандартния изход) и всякакви такива първолашки истории.

Непрекъснато приятели и познати които работят в големите фирми ми се оплакват, че почват работа и ги хвърлят на подобни бози.

Най-лошото е, че и аз съм бил в подобна ситуация и то след като наследих приект от един голям гуру. И в сегашната ми работа съм попадал на такива писания на гурувци от фирмата.

Чудя се кога ще видя фирма в която тийм лидера си го отнася, защото не си стяга подчинените. Да си призная досега не съм бил тийм лидер, но ако съм на тяхно място не бих толерирал подобно писане, камо ли аз да намажа нещо така.

Даже като се замисля сега в повечето големи фирми ситуацията е такава...

Мисля че, през последните няколко години много ИТ фирми се разрастнаха от към персонал, но поради лош мениджмънт се заринаха от нескопосан код. Тия дето са се оакали са бегали и сега фирмите си търсят писачи на килограм да поддържат бозите...

Чудя се до кога ли ще продължава така...



Тема Така е щото си перфекционистнови [re: senior]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 14:56



А повечето хора не са ... А междудругото, в първото ми бачкане точно тийм леадера много ме тормозеше заради подобни неща, успя да ме възпита човекът и сега питаш ли ме какво ми е ... Впрочем - сам знаеш.
Имам да ти се оплаквам, ехехееей ... Само кажи кога!



Тема Re:нови [re: senior]  
АвторMaтaKocмaтa (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 15:09



Говори ми, колко такъв код съм виждал и продължавам да виждам.

Тези фирми ще оцелеят още 10тина години, докато пазара се разгърне и се появят повече фирми в които се работи качествено.



Тема Re:нови [re: MaтaKocмaтa]  
Автор senior ()
Публикувано18.06.07 15:24



Мерси за отг., ама наистина мисля, че трябва да си регистрираш твой псевдоним, вместо да ползваш вече регистриран, иначе става объркване...



Тема Че аз много отдавна читав коднови [re: senior]  
АвторRealGuru (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 15:35



не съм виждал



Сегашния проект е що годе читав. Абе направо си е 6 в сравнение с предишния.

Имаше малко трески, ама ги издялкахме и поизчистихме нещата.

Добре, че натиснах ненужния код да не се коментира, а да се трие и да се изтрият всички стари коментирани кодове. Малко рефакторинг, малко промяна на дизайна на 1-2 неща и почти стана идеалния проект.

+ автоматична билд система, която се рънва всяка нощ.
+ част от кода е покрит с юнит тестове (но не всичкия за съжаление).
+ автоматично деплоиване, само с една команда на 4-5 сървъра или където си избереш.
+ автоматично променя на версиите с информация за ревижън версията, дата и часа на билд и на кой сървър се изпълнява точно.

Абе всичко, което може да се автоматизира е автоматизирано вече, само още малко почистване му трябва и юнит тестове.



Тема Re:нови [re: senior]  
АвторMaтaKocмaтa (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 16:11



Тва е щото приятелката ми пак си избръсна катерицата и сега няма къде да си завирам пръстите:





Тема Losho ...нови [re: MaтaKocмaтa]  
АвторOm (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 16:49



Още малко и ще почнат масово да се бръснат гола глава ...



Тема Re: От къде се взема?нови [re: senior]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано18.06.07 17:52



Ми - действам по един проект.
Имаше в него един Perl файл с над 1000 реда, без ни една функция.
Мъка.
Пооправих го малко - трябваше да добавя разни неща, ама неуспях преди да го подредя и пооформя.
След това - зор да добавя функционалност във файл който се ползва от други файлове.
Ама времето кратко, описание на нещата - йок.
И аз дублирах един куп неща - да не прецакам нещо.
И мазалото се заформи.
Някой ден ще го реорганизирам, иначе жална му майка на тоя след мен - и на мен ми беше зор ама ....
Та така се прави мазало - трапосват ти чужд код, неясно задание, кратко време, и сравнително добро заплащане - и ....

Bеer? Mоre?




Тема Re: От къде се взема?нови [re: senior]  
Авторбaдoka (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 18:20



Аз сега съм PM, но съм минал по цялата скала - младши, програмист, старши, лидер на екип. Мога да ти кажа, че в подалечните години (и по-ниската длъжност) имах повече време за тия неща, Сега хубаво този ден се прави код ревю, там трябва юнит тест - ама нещата не са така - има клиенти, срокове, обещания (които е ясно, че не можем да спазим). И друго би тярбвало колкото е по-голяма фирмата само по-документи има повече време за тестове и документация.
Просто всички правим като Бил Гейтс - пишем код за поредната добря идея, не довършваме, не тестваме докрай, без много документи - и при клиента той да тества и изказва мнение (и лови бъгове). Някои му викаха на това ХП програмиране.



Тема Ajde, gluposti sega!нови [re: бaдoka]  
АвторOm (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 18:51



Просто има два типа хора - мърльовци и не мърльовци.
Не виждам, защо когато бързаш, трябва да сереш, това не е нито оправдание, нито е в твой интерес, нито е в интерес на тези след тебе, нито на клиентите.
В интерес на никого не е. Да пишеш подреден и читав код, отнема точно толкова време колкото да "изсереш" код.
Но си има такива хора - със занижени критерии за качество и си серат и не им прави впечатление, защото някак им идва отвътре или просто не са добре възпитани.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.