Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:22 29.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема SCRIPTS vs. REAL CODEнови  
Автор Blitzkrieg (непознат )
Публикувано31.03.06 00:19



Здравеите!
Дойде времето да направя и аз едно "допитване" в най-известното средище на програмистска мисъл... а именно тук...

Бих искал да задам следният въпрос тъй като не намирам покой докато не си отговоря на него:

Колко от вас смятат че скрипт езиците са бъдещето, или поне съществена част от IT дивелъпмънта в момента?

Колко от вас на въпрос на колега "как се прави това" почват да цитират евангелистки откъси от "Rubby on rails", "Rubby под rails", "Rubby с rails от пред и от зад", почват да удушават горкия човечец с помоща на некой "железен питон, дет къртел мивки" или просто цитират колко удобно е PHP щото имало 367 дублиращи се фенкции дет правет едно и също, ама не баш едно и също, ами малко по така?

Колко от вас смятат че е възможен какъвто и да било смислен процес на разработка на софтуер с помоща на скрипт езици (не като помагала за QAs а като "основно блюдо")?


Както вече сте усетили моето отношение е доста тенденциозно поради факта че съм минал по-един "леко по различен път" а именно:
ANSI C -> x86 Assembly language -> BORLAND CPP -> MS Visual C++ -> MS C#.NET, а успоредно с това съм гледал и другата страна, в частност VBScript и JavaScript, ASP, както и "некои" RAD благинки от близкото минало като VisualBasic...

С две думи: забелязвам надигаща се вълна от скриптаджии дето мислят че морето е до колене, и че дивелъпър се става кат прочетеш нещо от сорта на "PHP for dummies" или "How to develop an enterprise n-tier application in 24 hours" и се чудя хората като мен трябва ли да се чувстват като динозаври на изчезване, или просто (това е моето мнение) поради факта че населението на планетата минава 6 милиарда, светът се е напълнил с тълпи от некомпетентни и посредствени дървени философи ???

P.S. Приемам всякакви мнения, дори на несъгласните с мен



Тема Re: SCRIPTS vs. REAL CODEнови [re: Blitzkrieg]  
Автор Дeшeв (Муслон)
Публикувано31.03.06 08:51



Какво значение има дали езикът е скриптов или не? Номерът е дали имаш продукт, който върши работа на някого. Изобщо откъде пък тръгна тази простотия да се делят езиците на скриптови и "истински"?

Колкото до надигащи се вълни, аз съм забелязал тази и няколко други:
- микрооптимизиращият Ц++ киборг, чиито макропрограми стават като египетски пирамиди: огромни, ръбати и непроменяеми: "глей тука как мога да си заделям и освобождавам сам паметта", "тоя фор цикъл е с 2 наносекунди по-бърз от другия", "мога да си купя грид компонент, ама тия овчари ги правят бавни затова ще си напиша мой"
- архитектурният "гений", който прекарва елементарни неща през 5 нива на абстракция: "факториту, създава ентерпрайз мениджъра, който локализира сървисити с 2 гуида и после смятаме колко е 2 + 2"
- "тва не е моя работа" хората, които не искат да пипнат нещо извън встудиото: "няма да отговарям на съпорт", "клиентите са боклуци, не може да го искат това", "няма да си тествам кода, аз да не съм кюей", "не ти трябва документация, как пък може да си толкова тъп и да не сетиш", "е кво искат тия ся, дай ми конкретно задание, стъпка по стъпка и без двусмислици, което да изкодя"



Тема Re: SCRIPTS vs. REAL CODEнови [re: Blitzkrieg]  
Авторeфp. Лyk (Нерегистриран)
Публикувано31.03.06 10:06



Толкова грешки, обиди и гпупости си написал, че чак се колебая да ти отговоря, за да не си загубя деня. Но нищо, ще карам накратко без много обяснения.

- Заглавието ти е обидно с това, че казваш, че скриптовите езици не са "real code".

- Изредил си Питон и Руби като скриптови езици. Това е грешно определение. Правилното е динамични езици. За ПХП въпбще няма да говоря.

- Правиш запитване "колко от нас смятат" нещо си, сякаш има каквото и да е значение колко глупака смятат нещо си за да определиш колко струва някой език за програмиране. Няма никакво значение.

- Влагаш в определението "скриптаджии" някакъв обиден смисъл. Не си казал към кого е насочено. Не познавам някой да се самоопределя като скриптаджия.

- Грешиш като твърдиш, че отношението ти е тенденциозно. Не виждам нищо тенденциозно в идиотизма. Всъщност това е масово явление сред българските програмисти.

И нещо по темата, въпреки че такава няма. За да проумееш трябва да знаеш. Вземи научи поне един динамичен език от групата Python, Ruby, Lisp. Много полезно е да разучиш историята на създаването им и начина по който еволюират, причините довели до създаването им и задачите които авторите на езика са си поставили да решат и как са ги решили. Тогава всичко ще си дойде на мястото.

Поздрави,
Лук



Тема Re: SCRIPTS vs. REAL CODEнови [re: Blitzkrieg]  
Авторwiz (Нерегистриран)
Публикувано31.03.06 10:52



оф ми за мен ти си поредния дървен философ които е затънал в код и иска помощ да види цялата картинка

ми замисли се малко вместо да задаваш тъпи въпроси

защо според теб web базираните приложения и google станаха толкова популярни? и ти в момента ползваш едно такова приложение

защото най-добрия подход за дизайн на софтуер е simplistic design and scalability

с други думи скриптовете и RAD са по добрия избор в много от случаите защото са разтоварени от излишните подробности които радват само задръстени олигофрени





Тема Re: SCRIPTS vs. REAL CODEнови [re: Blitzkrieg]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано31.03.06 10:56



аз самия много съм мислил по въпроса. значи в нашата фирма стана така, че в един момент почнахме да вършим основната работа на скриптов език, и аз се чудя как докарах нещата до там. като погледна назад, всяка следваща стъпка изглеждаше съвсем логична, но накрая просто се озовахме в един момент, когато пишем на скрипт неща, които почвам да се чудя дали нямаше да е по-добре вместо скрипт, да се правят на чисто С++ и да се компилират като дллки или нещо такова. с една дума, със скриптовете трябва да се внимава. полезни са в много ситуации, но трябва да се разбира ясно защо са полезни.
всъщност, самия "реален код" е скрипт на хардуера. мисля на всеки е ясно, че всичко което се пише като софтуер, може да бъде направено хардуерно без да се ползва процесор (представяте ли си виндовса като хардуерен автомат!). в много случаи, хардуерните разработчици се оливат и тикат процесори там където няма никаква нужда (разбирай пречат), също както програмистите тикат скриптове там където няма нужда. така че всъщност въпроса за скриптовете е въпроса за софтуера въобще. а мисля че всеки сам може да си отговори защо е необходим софтуер




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: SCRIPTS vs. REAL CODEнови [re: Blitzkrieg]  
Автор Pekoнcтpykтop (урод-нацист)
Публикувано31.03.06 11:16



Бързината на създаването на софтуер е обратнопропорционална на бързината на самия софтуер. Всичко опира до правилната преценка за конкретния проблем.





Тема Re: SCRIPTS vs. REAL CODEнови [re: Blitzkrieg]  
Автор Gnus (=^._.^=)
Публикувано31.03.06 13:37



Аз съм по-скоро от С-хората, но смятам, че не си прав. Не съм съгласен с обидния подтекст на понятието "Скриптаджия" както ти си го написал. Просто историята на ИТ индустрията в световен мащаб е преминаване във все по-горно ниво на абстракция. От машинен език към асемблер. от асемблер към С и т. н...
А дали си кадърен или посредствен няма много общо с това на какъв език пишеш. Можеш да пишеш на С без да знаеш какво е указател (виждал съм такива хора).
Не се бой, "скриптаджиите" няма да изместят "истинските програмисти". Те просто изпълняват различни задачи, които много не се припокриват.
И накрая, ще ти предложа начин да се убедиш в уместността на скрипт езиците: Опитай да напишеш една (не сложна) уеб страничка, без да използваш никакви скриптове. Не че е невъзможно.



Тема За примерите :)нови [re: Gnus]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано31.03.06 16:50



Трябваше да портна една програма от Win към Linux.
Писана на C - за конзола, MySQL и COM port :)))
Та в нея се ползва един enum а едни стрингове трябваше да са подредени.
Разбира се пича си беше направил една друга програма да сортира стринговете и да генерира enuma и въобще да генерира C и hedar файл на базата на един друг hedar.
И аз имах избор - да портна още една програма или да спретна едно скриптче на PHP.
Е PHP не го знам добре - ама стана по бързо от колкото другото.
Така че - имаш задача - ако имаш правото да избираш средствата и за решаване - избираш най-подходящите.

Bеer? Mоre?




Тема Re: SCRIPTS vs. REAL CODEнови [re: Blitzkrieg]  
Автор Blitzkrieg (непознат )
Публикувано31.03.06 22:57



Мисля че дискусията се отплесна както винаги не на където трябва, а може би (това е доста по вероятно) аз не зададох верният въпрос...

Значи, както вече казах имам не малък опит и със различни скриптове и никой не оспорва дали някои от тях вършат работа за определени цели - това е повече от ясно, иначе нямаше да съществуват/да се наложатл

Това което коментирах е че те са "храна за масите", а именно куцо и съкато започва професионалното си развитие със скриптове а това води според мен до следните, трагични според мен последствия:

1. Самодисциплина - след като всичко е позволено и "нема проблем" нещата да се случват и така, и така, и иначе, по хиляда начина, взаимоизключващи се,
а не като при езиците от по ниско ниво където сбъркаш ли обикновенно мреш в лайна и не се сърдиш на никой, щото е ясно къде/кога и как си "уакал пейзажа", това води до "разпускане". Тоест наясно си че има кой да те избърше, и неща които би могъл да внимаваш и да не ги допускаш, ги пускаш през пръсти

2. Типове данни - такива филми не се прожектират в нащо кино. Всичко може да е всичко и да бъде представено като всичко... Рай водещ към точка първа...

3. Компютъра е дар от боговете - или по скоро черна кутия която не е необходимо или интересно да познаваме как работи, па било то и на ниско ниво, щот пърл, мърл, руби и останалите приятелчета "ше се спраат и без я да ги знам теа работе", дет се вика със Start бутона на Windows и некой скрипт процесор ставаш безсмъртен... Това отново води до точка първа...

Именно поради недобре формулираните ми въпроси от миналия път , съм ги преработил за да са досат по - ясни и са само два а именно:

1. Колко от тук присъстващите са започнали образеванието си/ карирерата си/ първите стъпки в програмирането със скрипт езици? (Апелирам за честност и отровение)

2. Кои от сложните системи или популярен комерсиален софтуер, са писани на нещо различно от C++/JAVA/.NET languages? (Апелирам за честност и отровение ОТНОВО )

Ще помоля и за две корекции в по нататъшната дискусия, ако има тъкава:

1.Да, малко от високо гледам, но не на скрипт езиците а на хората дето ги боготворят, защото както вече казах , те се ползват там където или трява нещо бързо да се "спретне" или няма сметка/възможност за компилируеми езици (моля да не се разпростираме върху теоритичните основи на що е то компилатор, интерпретатор, JIT и прочие)... И в един момент на тези хора като им падне нещо истинско (обикновенно това е език наследил синтаксиса на езика C) и мощно се почва с тоновете спагети код и всевъзможни извращения.... Забелязал съм че подсъзнателно те се опитват да забъркат такава супа щото от един strongly typed език който се компилира, да изфабрикуват нещо script style, по възможност силно обогатено с фетишистки символи от рода на любимия "$"

2. Не съм сигурен че на моето "скриптаджии" е нормално да се отговаря с "олигофрен" и подобни изрази, тъй като това показва единствено невъзможност за аргументиран спор, тоест като няма какво да кажеме, изпадаме във ярост или просташко въодушевление и почва да обиждаме



Тема Re: SCRIPTS vs. REAL CODEнови [re: eфp. Лyk]  
Автор Blitzkrieg (непознат )
Публикувано31.03.06 23:22



Хммммммммммммммммммммммммм
много мислих върху изложеното гу-син ефрейтор и замалко да пропусна истината във този твой цитат:
"За да проумееш трябва да знаеш. Вземи научи поне един динамичен език от групата Python, Ruby, Lisp."

Ами така като гледам щом слагаш на едно място тези три езика, май май и ти не отбираш много от занаята, а? Поне аз така смятам... че мястото на Lisp - класически предикатен език не е там при другите две open source извънбрачни творения... Виж бихме могли да го заменим с пръл, точно в десетката.

Да казваш "идиотизъм" на напълно непознат, и то задаващ въпрос е меко казано невъзпитано, откровенна простащина според мен... Но както и да е...

"Всъщност това е масово явление сред българските програмисти" - оставам с впечатлението че се разграничаваш от масата български програмисти, така че би ли споделил с какво си различен, като разбира се оставим настрана факта че обичаш да нагрубяваш... Btw що за ник е Лук? и защо пък ефри?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.