Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:19 12.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Да продължавам ли да бъда програмист?нови  
Автор nikie (не съвсем ...)
Публикувано19.08.05 11:59



Исках да споделя накои мисли с вас.

От 4 години съм в София и работя като софтуерен разработчик/инженер в 5 фирми дотук (преди това съм работил по провинцията). Не мога да пренебрегна влошаването на климата за работа тук и за съжаление не откривам пролука. Последния връх са т.нар. смесени, американо-, френско-, немско и т.н. български фирми, които имат лошата практика да създават локални офиси с управление и структура типично по български. Това реално означава, че дори очаквания "вход" в Евросъюза няма съществено да промени нещата.

И все пак става дума за България, ще кажете. Но като погледеш на "Запад" - виждаш, че ИТ пазара така и не достигна онези върхове от 1999-2000год., (фалитите на ДотКом-ите). Освен това продължава една лично според мен нездрава тенденция изработката на софтуера да се транслира към Индия и Пакистан. Качествтото неминуемо пада, софтуера неминуемо се превръща в работа на конвейер.

И в този ред на мисли - какво мислите вие...

Поздрави,
Николай

П.П. Аз лично съм решил - твърдо вървя към смяна на професията си с по-перспективна в мой личен план...
Между другото въпреки, че го плюете аз уаважавам "БайБайБГ" ;-) и смятам, че има донякъде много прав поглед за нещата.

Не бива да забравяме, че и с бой става...


Тема Re: Да продължавам ли да бъда програмист?нови [re: nikie]  
АвторAD (Нерегистриран)
Публикувано19.08.05 12:25



Интересно - а с какво смяташ да я замениш, програмистката професия де?
Все пак новото начинание трябва да ти носи поне същите доходи, а желателно - и по-големи.



Тема Re: Да продължавам ли да бъда програмист?нови [re: nikie]  
Авторcommercial (Нерегистриран)
Публикувано19.08.05 12:27



Не знам какъв програмист си, ама с логиката куцаш:
"Да продължавам ли да бъда програмист?"
"Аз лично съм решил - твърдо вървя към смяна на професията си с по-перспективна в мой личен план..."
Е, ако много държиш някой да се разреве на рамото ти в стил "Не не си отивай, ще ни бъде мъчно!", тогава нещата са разбираеми...



Тема Хе-хе-хе :-)нови [re: commercial]  
Автор nikie (не съвсем ...)
Публикувано19.08.05 13:15



Аз само споделям мнение, не съм изказал желание за съчувствие. Попитах евентуално какво мислите за професията вие.

Не бива да забравяме, че и с бой става...


Тема Re: Да продължавам ли да бъда програмист?нови [re: nikie]  
Автор Killy-Man Jarro (Висок)
Публикувано19.08.05 13:19



Не се шашкай чак толкова, а по-добре дай малко повече инфо, ако искаш да получиш съвет или мнение.

Според мене е много вероятно да си попадал на смотани фирми, тъй като у нас повечето са такива, и да не си имал възможността да видиш нещо по-смислено - поне като професионален климат. Аз лично спрях да броя фирмите, в които съм работил, след като минах бройката 15, но от тях само 2-3 са си стрували, така че шанса да не уцелиш свястна фирма си е голям по принцип.

Имам една класификация на фирмите, които се занимават със софтуер, за която може би ще напиша отделна тема, но по принцип, като изключим софтуерните отдели на несофтуерни фирми, тези които се занимават само със софтуер са 3 вида - такива, които работят по големи Enterprise системи, такива, дето бичат по 20-30 сайта на PHP и MySQL на месец и такива дето пишат счетоводни програми за българския пазар. Има една друга категория - такива дето бичат игрички за GSM-и, но те могат да се присъединят към групата на чекиджийските фирми за PHP сайтове.

От гореизложеното веднага следва, че само първата категория са долу-горе свестни, но и там се случват много простотии поради слабата квалификация на мениджърите или поради обикновена алчност, но все пак, в тези фирми се прави нещо по-сериозно като продукция и това е гаранция, че там можеше да срещнеш по-образовани и по-свестни колеги, от които ако не друго, поне нещо полезно можеш да научиш.

Според мене, човек трябва да търси само фирми от първата категория, за да може да се развива професионално, с надеждата, че там може да намери и подходящия работен климат.

Освен това не е ясно какво точно си учил и какво умееш. Може пък това да е причината да не можеш да попаднеш на свястна фирма. Разкажи малко повече за това, какво си работил.

Колкото до стратегическите размествания в бизнеса на световно равнище, въпреки големия дял бизнес който успяват да отмъкнат китайците и индийците, смятам, че и в България все още ще има хляб за нашего брата програмиста. Европейците все още имат предпочитания към нас - първо, защото все още сме значително по-евтини и така ще бъде още доста години, второ, че мисленето ни е по-близко до европейското и по-добре се разбираме с техните мениджъри, отколкото разните индийци и китайци, и не на последно място, късото разстояние и малката часова разлика.

Така че, ако се колебаеш, мога да ти кажа: "Остани в бизнеса. Ако си добър и се развиваш, има много работа, а и парите не са лоши, така че си струва." Ако пък си решил да се преквалифицираш, мога да ти дам един съвет - стани банков дилър - влез в бизнеса с инвестиции и търговия с ценни книжа - там падат яки кинти. Е, има и голям риск - може да загубиш много пари, но поне е интересно.



Тема Re: Да продължавам ли да бъда програмист?нови [re: AD]  
Автор nikie (не съвсем ...)
Публикувано19.08.05 13:20



Защо мислиш, че повечето инженерни професии са по-нископлатени от софутерния бранш?

Ето една съвсем примерна справка (за "запад" да речем):
--------------------------------------
- Бакалавър Информатика (АйБиЕм - Франция): 30-35К Евро годишно начална заплата (10-12К за стажуване);

- Бакалавър Авиоинженер (Ер Франс - Франция, Еърбъс-Франция): 40-45К Евро годишно стартова заплата (18К за стажуване);

имам още много примери...

Поздрави,
Николай

Не бива да забравяме, че и с бой става...


Тема Ето ти пример :-)нови [re: Killy-Man Jarro]  
Автор nikie (не съвсем ...)
Публикувано19.08.05 13:25



Това съм го правил съвсем сам (малко може да не стои добре скин-а), но не съм решавал само аз де :-):



(приложението ЕланаТрейдър 2.0)


Поздрави,
Николай

Не бива да забравяме, че и с бой става...

Тема Едно уточнение :-)нови [re: nikie]  
Автор nikie (не съвсем ...)
Публикувано19.08.05 13:27



Аз рядко пиша тук, но искам да направя едно уточнение - темата е конструктивна и съвсем антикритична. Не желая съчувствие, а искам да заформим дискусия - въпроса не е съвсем банален :-)

Поздрави,
Николай

Не бива да забравяме, че и с бой става...


Тема Re: Ето ти пример :-)нови [re: nikie]  
Автор Killy-Man Jarro (Висок)
Публикувано19.08.05 13:34



Това не дава достатъчно ясна представа какво си работил и какво умееш, но мисълта ми беше друга. Понеже говореше за "климат", това, което аз разбирам под тази дума, и което ме вълнува, е работата в екип и условията, които фирмата-работодател осигурява, за да се създаде и поддържа свестен екип, който да работи в приятен и предразполагащ към работа (а не интриги) климат.

В този аспект е много полезно да си работил в някоя по-сериозна и по-голяма фирма, в екип от няколко души, където би могъл да усетиш как твоята работа и работата на твоите колеги са взаимно обвързани и грешка на който и да е от екипа (или пък скатаване) води до провал на целия екип. Тогава започваш да разбираш колко е важен климата и почваш да търси такива фирми, които имат същото разбиране за този климат и поне правят нещо, за да го осигурят.

Може би нямаш такъв опит. Ако е така, съветът ми е да не избързваш със смяната на професията, а да се опиташ да откриеш по-хубавата й страна.

Поздрави!



Тема Re: Да продължавам ли да бъда програмист?нови [re: nikie]  
Авторниkи (Нерегистриран)
Публикувано19.08.05 13:54



"...очаквания "вход" в Евросъюза ..." по всички международни прогнози, мнения на политици (не на б-лгарските) и настроения ще си остане за още д-лго само очакван.
И аз съм на твоето мнение и търся възможности за преквалификация, но все пак трябва да работя та се чудих дали дистанционното обучение е достатъчно сериозно и дали тапиите се приемат? имаш ли поредстава?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.