Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:32 01.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема За заплатите в Българиянови  
АвторLamer (Нерегистриран)
Публикувано31.05.05 22:35



Какво ли не прочетох тук. На всички е ясно, че в България като програмист не може да взимаш и 1/2 от това, което взима програмист живеещ на запад. Просто е нелогично и нерационално от страна на работодателите да дават заплати като на запад, за един програмист, при положение, че живота тук е в пъти по-евтин. Особено ако фирмата е със собственици чужденци.
За да взимаш пари съизмерими с тези на западняците и то като програмист в България, или трябва да бачкаш като луд, или да си в силна фирма и с голям стаж в нея.
Повечето фирми с чуждестранно участие са на принципа по 500 евро на петима души в България, отколкото 2500 евро за един на запад. И това е в добрите случаи.
Все пак произвотството на софтуер вече не е по-различно от производството на друг вид стоки. Просто процеса на програмиране, вече е доста автоматизиран.



Тема Re: За заплатите в Българиянови [re: Lamer]  
Автор Гypy (бенгбъс драйвър)
Публикувано31.05.05 22:57



Sо? Какво е новото тук и с какво е това специфично за ИТ сферата? Същото може да се каже и за всичко останало - шивачките взимат по-малко от тези у Европата, шофьорите също, лекарите също. И футболистите.

--
Sometimes the sole purpose of your life is to serve as a warning to others.


Тема Re: За заплатите в Българиянови [re: Lamer]  
Автор focusnik (новак)
Публикувано31.05.05 23:28



Ако "запад" включва Западна Европа, то в нея 30% процента от заплатата си хвръкват само за наема, без да броим останалите разходи. Освен ако не живееш в стая и ползваш обща баня, хол и кухня.
Е, явно Щатите и Канада са различен случй.....

Редактирано от focusnik на 31.05.05 23:32.



Тема Re: За заплатите в Българиянови [re: focusnik]  
АвторLamer (Нерегистриран)
Публикувано31.05.05 23:48



Ми точно. Понеже това е форум за програмисти и имам наблюдения в този бранш, затова говоря за заплатите на програмистите. Още повече, че тук имаше много изказвания по този въпрос.
Та имам предвид - всичко на запад от БГ. Това за квартирите не е съвсем вярно, зависи от много неща (като се почне от това, къде се намира квартирата, какви са екстрите и т.н.). Дори и 30% да отидат за наем, задай си въпроса в БГ колко от заплатата отива за наем (при положение, че живееш под наем и то в голям град като София например). Пак горе-долу същия процент ако си на 600 - 700 лв. заплата.



Тема извода енови [re: Lamer]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано01.06.05 08:00



че дето и да си е все тая.
дори струва ми се в българия стандарта на квалифицираните кадри е малко по-висок спрямо средния, отколкото в европа. поправете ме ако греша.
с една дума, да не говорим за заплати, щото това не е информативно,
да говорим по друг начин: какво не можете да си позволите, какво не могат да си позволят западните ни колеги, доколко двете множества съвпадат, доколко не.



Тема Обаче бръснаритенови [re: Гypy]  
Автор pyrx (-: свежъ ;-)
Публикувано01.06.05 09:31



взимат по 5 лв за 10-минутно подстригване, с консуматив 100-на грама чешмяна вода и то в едно забутано собствено гаражче пригодено за целта. Това прави 30 лв = 15 EUR на час, т.е. за 8 часа взимат 120 EUR, а за 22 раб. дни - общо 2640 EUR на месец. Някой запознат сега да каже за западните бръснари на какво дередже са?



Тема Re: извода енови [re: zaphod]  
Автор Гypy (бенгбъс драйвър)
Публикувано01.06.05 09:33



>>дори струва ми се в българия стандарта на квалифицираните кадри е малко >>по-висок спрямо средния, отколкото в европа. поправете ме ако греша.

Не съм сигурен. Една кола струва едни и същи пари и тук и в Европа. В Щатите кола над 10 г струва $200. Тука е $2000. Пазарът на финансови услуги като лизинг, ипотеки, заеми и прочие е много по-развит и конкурентен в Европа и Щатите и много по-лесно и евтино можеш да почнеш да изплащаш къща и кола.

В България по-евтини са кръчмите и бирата в магазина е 50 стотинки, което мене примерно ме устройва. Но за сериозни хора със семейство и прочие, не съм сигурен че им е много стабилно тука.

--
Sometimes the sole purpose of your life is to serve as a warning to others.


Тема Re: Обаче бръснаритенови [re: pyrx]  
Автор Pekoнcтpykтop (Нерегистриран)
Публикувано01.06.05 10:00



Да не мислиш, че имат клиентела да бачкат по 8 часа?





Тема Клиентеланови [re: Pekoнcтpykтop]  
Автор pyrx (-: свежъ ;-)
Публикувано01.06.05 10:24



А кой изобщо на този свят може да се похвали с плътна и непрекъсната клиентела!?

Аз като ходя да се подстригвам и почти винаги ми се налага да изчакам поне 2-3 души преди мен.



Тема Re: Клиентеланови [re: pyrx]  
Автор Colombino (безработен)
Публикувано01.06.05 11:04



Ми логично като ходиш да има опашка - това показва, че си има пикови часове и ти ходиш именно тогава - събота и неделя, вечер. Я иди през седмицата денем да видим ще има ли опашка.

Е може и да греша, де, говоря от общи съображения. Аз ходя 3-4 пъти в годината и не го разбирам много тоя бранш. Ако всички ползваха тоя тип услуги колкото мен нямаше да има такъв занаят.

System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.