Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:50 12.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: Малко за "Rational unified process":)нови [re: Nero]  
Автор Гypy (бенгбъс драйвър)
Публикувано18.02.05 03:11



Мдам, доста добър пост. Съгласен съм с повечето неща. По принцип не мисля, че практиките са единствено за целта да получаваш consistent results без значение какви хора работят по проекта - според мен това никога не може да стане, ако хората са зле, независимо от процеса.

Процесите в софтуер-а са по-скоро за да може софтуер-а да продобие някаква стойност, подобна на хамбургера. По принцип софтуер-а, дори и в готов вид, не може да се пипне и усети като нормална стока, камо ли когато е само като проект. Процесите са начин да представиш на клиента нещо по-предметно (tangible). Оттам нататъка всичко в боза.

Софтуер-а обслужва определен бизнес процес - от изтрелването на совалки до вибрирането на вибратора. Абсурдно е да се опише това в единен процес - нещата са супер различни.

Специално за Ратионал мнението ми е, като всичко от АйБиЕм, пълен боклук.

--
Sometimes the sole purpose of your life is to serve as a warning to others.


Тема Re: Малко за "Rational unified process":)нови [re: Nero]  
Автор Killy-Man Jarro (Висок)
Публикувано18.02.05 11:19



И си прав, и не си прав.
Да, RUP е тежък процес и колкото и да се опитваш да го олекотиш и да го прилагаш в малки проекти, няма да постигнеш положителен резултат.
Това, обаче, не значи, че всички процеси са лоши и че всичко е бюрокрация. Дори и самата бюрокрация и документация не винаги трябва да е лошо. Мога да те уверя, че имам много богат опит - както в малки, така и в големи проекти - и винаги налчието на свястна документация за това какво трябва да се направи в проекта като изисквания и какво е направено като архитектура и техническо решение, е било изключително ценно, защото спестява много време на хората да се обучават и да си припомнят тези неща. И обратно - липсата на такава документация понякога е водела до тотални катастрофи.

Така че, ако трябва да сме реалисти, които искат да създадат и продадат един качествен продукт на клиента, а не "велики програмисти", които ценят само процеса на кодирането и презират всички останали хора по света, трябва да признаем, че истината е в мярката - всяка фирма и всеки човек трябва сам да узрее и да намери мярката, с която да прилага методологии, процеси и бюрокрация. В точната мярка тези неща могат да бъдат много полезни. Ако прекалиш, обаче, могат да те задушат.



Тема Re: Малко за "Rational unified process":)нови [re: Гypy]  
Автор Nero (черен)
Публикувано18.02.05 14:07





Аз пък съм съгласен с тебе за IBM, макар и заради по-различни съображения. Трансформацията на IBM в consulting company за мен е много странен ход, при положение че:
1) размера не им помага, а им пречи да бъдат такива каквито искат
2) не използват кой знае колко от старите си core competences в новия бизнес
3) идеята да правят базов open source софтуер и да го настройват за бизнеса на клиентите може да работи само ако те са по-добри в "настройването" от малките играчи на същия пазар, което пък изобщо не виждам как и защо може да стане.

Не знам много за IBM обаче, може да и има някакъв смисъл който ми убягва. Пък и още не са фалирали.

Сега, Rational си беше отделна фирма преди IBM да я купи, и RUP е от старите времена. Rational винаги са били с някаква теоретико-академична ориентация (и трите светила в теорията на OOA/OOD и езиците за моделиране довели до UML - Booch, Rumbaugh, Jacobson - работеха за тях по едно време). Все пак може да се предполага, че щом IBM са ги купили, значи са били със сходнo мислене.



Тема Re: Малко за "Rational unified process":)нови [re: Killy-Man Jarro]  
Автор Nero (черен)
Публикувано18.02.05 14:18



RUP е по-скоро фамилия от процеси, повечето му елементи се водят незадължителни, и се предполага конкретната организация да го настрои според нуждите си. Т.е. уж не е задължително резултата да е тежък процес, но най-често така става.

Не казвам, че документацията е нещо лошо, но определено намирам за излишни например стотиците страници описващи структурата на базата в някакъв документ. Извън архитектурните и концептуални описания (без да включвам и потребителската документация), смятам че основната документация трябва да е в кода, или например скрипта за създаване на базата, за да се поддържа up to date. Javadoc е добра идея в това отношение.



Тема Re: Малко за "Rational unified process":)нови [re: Nero]  
Автор Killy-Man Jarro (Висок)
Публикувано18.02.05 17:27



Извън архитектурните и концептуални описания (без да включвам и потребителската документация), смятам че основната документация трябва да е в кода, или например скрипта за създаване на базата, за да се поддържа up to date. Javadoc е добра идея в това отношение.


Проблемът ти идва от думичката "извън". Всички методологии се целят в това процесът на софтуерното производство да бъде разбираем за всеки, включително и това какво е поискано, защо е поискано, какво е направено и защо е направено. Под "всеки" се разбира всички, които са ангажирани по някакъв начин в проекта. Американците им викат "stakeholders". Думичката "извън", която употребяваш, говори, че мислиш като програмист, т.е. тебе те интерсува само програмен код и скриптове, които са разбираеми (при това само донякъде, защото те дават отговор на въпроса "как?" но не и на въпроса "защо?") само за програмисти и забравяш, че има много други хора в този процес. РУП е създаден да обслужва всички.

Не ме разбирай погрешно - не съм им адвокат. Даже точно в това, което казах по-горе е и техния голям проблем - създали са едно средство, което трябва да обслужва всички участници в един проект, но са го направили да използва обекно-ориентиран подход и UML, които са разбирами само от (някои) програмисти.



Тема Re: Малко за "Rational unified process":)нови [re: няkoй]  
Авторcool_alyn (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 19:14



Какъв ви е проблема с Просист и шфа му?:-)



Тема Re: Малко за "Rational unified process":)нови [re: Nero]  
АвторToco (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 19:32



Според мен IBM си търсят начин за продаване на хардуера , защото си нямат добра алтернатива за POWER платформата. За тази платформа Windows няма до колкото знам ! Иначе казано цялостно решение от хардуера до софтуера, каквото ти е кеф. :-)



Тема Re: Малко за "Rational unified process":)нови [re: Questor]  
Авторrazbirach (Нерегистриран)
Публикувано19.02.05 00:31



Не разбирате щото сте ламери дето по цял ден цъкат форумите и се чудят в коя дупка да си бръкнат.



Тема Re: Малко за "Rational unified process":)нови [re: Nero]  
Автор karasko (член)
Публикувано19.02.05 13:14



Наистина добра статия!

10х :)



Тема Re: Малко за "Rational unified process":)нови [re: razbirach]  
Автор Questor (работник)
Публикувано19.02.05 13:38



абе нали ни плащат...

П.С. Гледай в търсенето на дупки да не набараме твоята/ите.

Сигнатура!



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.