Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:21 12.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Не профсъюз, а друг вид организациянови [re: ЯPOCTcлaв]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано05.09.04 15:42



Хубава е идеята за организиране на хората, които работят в тази област.

Но от дискусията се вижда, че доста от участниците са настроени против синдикат и може би имат право. Е, тогава защо да не се ориентираме към една браншова организация по подобие на Лекарския съюз.
(Вярно е, че Лекарският съюз беше наложен със закон, а за нас подобно нещо няма и по-добре).
Друга аналогия, за която се сещам е организацията на Еснафа през Възраждането - Еснаф на програмистите. Може би изглежда странно, но само на пръв поглед. Занаятчиите тогава са имали подобен проблем и са го решили.

В подобна организация ще може да участват не само програмисти, но и системни администратори, проектанти, системни аналитици, изобщо всички от IT бранша. Освен това организирането на професионалистите в дадена област им придава и по-голяма тежест в обществото.

Съгласен съм, че винаги ще има опасност от израждане на организацията, от толериране на хора, които не заслужават, но пък в такъв случай който иска ще може да я напусне и да кара както и сега. Струва ми се, че не бива да смятаме, че подобен риск е толкова сериозен и важен, че по тази причина изобщо да отхвърлим инициативата.



Тема Re: Не профсъюз, а друг вид организациянови [re: Ивaн]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано05.09.04 19:01



Какъв вид организация е тая ,,еснаф'' ?

... И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье ...


Тема Re: Не профсъюз, а друг вид организациянови [re: ЯPOCTcлaв]  
Автор xp (откачалка)
Публикувано05.09.04 19:34



Що е то еснаф се учи още в началното училище, в часовете по литература и история!

"Всички науки са или физика, или колекциониране на пощенски марки." (Е. Ръдърфорд)


Тема Re: Не профсъюз, а друг вид организациянови [re: ЯPOCTcлaв]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано05.09.04 19:37



Имах предвид организация на всички, които работят в този бранш, като не е задължително да защитава само синдикалните интереси. Използвах понятието ЕСНАФ, защото предполагах, че е известно като начин на организация на занаятчиите от един и същ бранш.

Например в по-далечно бъдеще организиране на семинари, срещи, симпозиуми. Инициативи за по-тесни контакти между членовете, а не само анонимни дискусии по форумите, които в повечето случаи са безполезни.

Оттук следва, че подобна организация трябва да е структурирана - примерно секция на програмисти, секция на системни администратори, секция на DBA и т.н.

Нещо, подобно на SIG - групи хора със специални интереси - за които само съм чел. Или подобно на различните Oracle Users Group - те пък са на териториален принцип.

Може би всичко това е само една илюзия, но не е зле да опитаме.



Тема И еснафът няма да помогненови [re: Ивaн]  
Автор xp (откачалка)
Публикувано05.09.04 20:05



Виж в архива на форума темата за БАРС и реакцията срещу организацията. Идеята е точно модерен вид еснаф, но реакцията беше "кви са тия, че са тръгнали да ме учат как да си гледам работата". Интересно е

"Всички науки са или физика, или колекциониране на пощенски марки." (Е. Ръдърфорд)


Тема Re: И еснафът няма да помогненови [re: xp]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано05.09.04 21:01



Да, защото БАРС се приема като някаква казионна организация на разни момченца, които искат да им работим за малко пари - накратко така може да се обобщи дискусията по темата.

Просто отношението към БАРС е силно отрицателно заради личностите, които са в него.



Тема Re: И еснафът няма да помогненови [re: aз]  
Автор Дeшeв (Муслон)
Публикувано05.09.04 21:48



В отговор на:

казионна организация на разни момченца, които искат да им работим за малко пари




Само да помоля за линк или цитат от някой от БАРС, където се афишират такива намерения? Надявам се, просто си забравил да го пуснеш в мнението си.

--
Екстремно програмиране на български.


Тема Re: И еснафът няма да помогненови [re: Дeшeв]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано05.09.04 22:26



БАРС никъде не казват такива неща - абсурд! Но понеже ти каза да погледнем дискусията във форума, а дискусията във форума имаше иронично-заядлив тон, защото БАРС се възприемаше по начина, който написах с едно изречение, затова изразих мнение защо отношението към БАРС е отрицателно.
Нали на теб идеята ти беше, че предишен опит за организиране (не в профсъюз, а в професионално обединие, в конкретния случай БАРС) вече е бил посрещнат негативно, затова аз се опитах накратко за обясня защо БАРС е приет негативно.



Тема Re: И еснафът няма да помогненови [re: aз]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано06.09.04 01:27



Извинявайте, че се намесвам в дискусията на програмисти без аз да съм такъв (в графата администратори съм), интересно ми е какъв е тоя плам по браншови структури, асоциации, профсъюзи дето тресе ИТ бранша в БГ?

Гледам, че подобна дискусия за асоциация на нещо си са си спретнали и клубарите в "Доставчици на интернет", и там мненията за много разнопосочни, но преобладава негативизма по отношение смисъла и полезността на подобно образувание.

@Мод: ако сметнеш, че на постинга ми не му е мястото тука, давай смело с балтията!

Аре със здраве


Тема Re: И еснафът няма да помогненови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано06.09.04 09:55



Този плам сигурно се дължи на осъзнаване на факта, че с годините са се натрупали проблеми за разрешаване и че повече не можем да се правим, че не забелязваме тези проблеми. И че заедно ще постигнем повече, отколкото всеки сам за себе си - по законите на джунглата.

Може би още не сме наясно с начина, по който да се получи това, но търсим цивилизовани варианти. Явно че голяма част от IT бранш в България изпитва проблеми, след като и доставчиците на Интернет се замислят за някакво обединяване.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.