Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:20 09.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Майкрософт продължава с опън сорса  
Автор Дeшeв (Муслон)
Публикувано12.05.04 23:20



Този път с WTL. Админ на проекта (изненада!) е самият автор на библиотеката -- Ненад Стефанович.



Първо блог вълната, сега напъни в свободния софтуер. Майкрософт се реформира . Кого ли ще мрази линукс обществото ако отварянето на компанията продължи?

--
Екстремно програмиране на български.


Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: Дeшeв]  
Автор Questor (пишещ)
Публикувано12.05.04 23:19



Rotor-a беше яко.
Ама тоя WTL... едно на ръка, че той сорса си го е имало от край време, друго - че е садо/мазо да се ползва...



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: Дeшeв]  
Автор qwertz (непознат )
Публикувано12.05.04 23:27



В отговор на:

Кого ли ще мрази линукс обществото ако отварянето на компанията продължи?




Пак майкрософт и то поради много причини. Проблема далече не се състой само в това, че продуктите им не са Open Source. И далеч не ги мрази само Linux обществото. Според мен най-големия им проблем е, че много крадат идеи и технологии и така ги напасват, че след това стават бъгави и вървят само с техните продукти. Ма да не се отклоняваме от темата, че ще станем пак на кълбета тука .



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: Questor]  
Автор Дeшeв (Муслон)
Публикувано12.05.04 23:32



В отговор на:

сорса си го е имало от край време, друго - че е садо/мазо да се ползва...




Вярно. Аз съм ползвал библиотеката и бях много доволен. Тя си надгражда доста елегантно ATL и определено е по-добре с нея отколкото без.

--
Екстремно програмиране на български.


Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: Дeшeв]  
Автор Potencialen emigrant (computer)
Публикувано13.05.04 08:59



> Кого ли ще мрази линукс обществото ако отварянето на компанията продължи?

Ima neshta, koito se proshtavat lesno, ima neshta, koito se proshtavat trudno.
Tova, koeto e napravila Microsoft do momenta na kompyutyrniya svyat (i v chastnost na men) ne e sred nito edno ot dvete.
Nakratko: dori ot ey toz hubav moment da stanat po- Richard Stallman i ot samiya nego, pak tyah shte si mrazya. Dokato izcheznat.



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: Potencialen emigrant]  
АвторPaдo (Нерегистриран)
Публикувано13.05.04 09:22



"Nakratko: dori ot ey toz hubav moment da stanat po- Richard Stallman i ot samiya nego, pak tyah shte si mrazya. Dokato izcheznat."

Мдаа. Не е важно аз да съм добре, важното е Вуте да е зле.



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: Potencialen emigrant]  
Автор voyager (прасе в космоса)
Публикувано13.05.04 13:21



Знаеш ли, аз доскоро бях фен на отворения код. Участвал съм в отворен проект и може някой ден пак да участвам. Все още намирам някои добри страни в идеята, макар и като цяло вече да не ми харесва. Но знаеш ли какво ме отврати от обществото на отворения код и оттам от самия отворен код изобщо:
Nakratko: dori ot ey toz hubav moment da stanat po- Richard Stallman i ot samiya nego, pak tyah shte si mrazya. Dokato izcheznat.

Като Ал-кайда сте. Скоро ще почнете и да убивате.



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: voyager]  
Автор Пepин (овълчил се)
Публикувано13.05.04 21:03



Виж кво, революционерите и хората които "искат да направят този свят по-добър за живеене" трябва да са убедени в това което казват все пак, нали?
Жалкото е че на практика всички в ОСС общността са фокусирани върху изчезването на майкрософт, а не върху правенето на по-добър софтуер.



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: Potencialen emigrant]  
Автор Дeшeв (Муслон)
Публикувано13.05.04 21:11



Отдавна съм те изключил от групата тийнейджъри дето мразят майкрософт защото е модерно и пишат по стените Linux вместо Cradle of Filth.

Защо мразиш майкрософт? Струва ми се странно да се мрази компания като цяло -- някой специален човек вътре ли е сгазил лука? С какво? Всичко си има цена и може да се заплати. Какво трябва да направи въпросния човек или хора, че да се рехабилитира в очите ти?

--
Екстремно програмиране на български.



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: Пepин]  
Автор voyager (прасе в космоса)
Публикувано13.05.04 22:55



Те и от Алкайда искат да направят света по-добър за живеене



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: Пepин]  
Авторpurist (Нерегистриран)
Публикувано13.05.04 23:03



da da

az sam ot open-source obnoshtta i se interesuvam predimno ot pravene na $

(tova ne oznachava che ako microsoft izcheznat shte mi lipsvat, ni nai-malko)



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: Дeшeв]  
Автор Potencialen emigrant (computer)
Публикувано13.05.04 23:13



Ima nay-obshto 2 prichini:

1. Pishat se za softuerna kompaniya, a vsyshtnost sa marketingova takava. Edva li ima poveche ot edin chovek v toya klub, u koyto pone mynichko da ne se prokradva tazi misyl. Sledstviya:
a) Ami az kato programist tryabva li da se kefya na marketingova kompaniya?
b) Resheniyata po tehnicheskite vyprosi na po-visokite niva se vzimat poznayte ot koy otdel? Marketingoviyat. Vyv vsyaka softuerna firma tova donyakyde e taka, no Microsoft e izklyuchitelno izvraten (do prestypnost - vj. 2) sluchay. Kakvo razbirat prodavachite ot design, development i QA na softuer? Mislya vsichki vijdame kakvo (bez ediniyat chovek). A nay-smeshnoto e, che lekoto podobryavane v kachestvoto na softuera im v poslednite godini e syshto marketingovo reshenie. Uvi, predchuvstvam, che samo s marketing nyama da postignat kachestvo, koeto da odobrya.
c) Kakvi softuerni arhitekturi, kakvi API-ta mogat da se napravyat pri silen marketingov natisk dori top-pichove kato tiya v MS? Vsichki, videli drugo, znayat.
Do 1997 na praktika ne byah pomirisval ne-MS platforma. Poznavah DOS kato desette si prysta. Struvashe mi se dosta izpolzvaemo, daje se kefeh na bezumni krypki ot sorta na XMS (struvaha mi se mnogo advanced, sled kato normata za men si byaha proslovutite 640 KB).
Pozapoznah se i s Win16, i s OWL. Daje mnogo im se nakefih. Bah maamu, basi yakoto!
1995-1998 se zanimavah predimno sys sledvaneto si. Daje se zaeh s Linux ne s cel da namerya neshto po-kachestveno (Win95 mi beshe togava normata, i mi se vijdashe gotino - vse pak driver za skenera si instalirah samo za 1 nosht (tochno predi pyrviyat mi ucheben den v uni-to)). Hvanah se s Linux, zashtoto pochvahme kurs po OS (ne, nishto Microsoft-sko ne se spomenava v nego, i za dobro), a i ot lyubov kym C i C++ - iskah nay-posle da vidya ot kakvo sa vdyhnoveni lyubimite mi ezici.
Edin mesec po-kysno veche usetih kolko jalki v mrejovo otnoshenie sa malkite i meki OS (NT i naslednici ne sa po-mrejovi ot 3.x i 9x - imat edna i syshta dylboko vkopana v dizayna lipsa na security, mogat da pravyat pochti edno i syshto (t.e. nishto - nay-mnogo elementaren statichen routing, i tova e!). Ne sluchayno i do den-dneshen po sveta gi polzvat samo za... mi Exchange, NT domain, etc - t.e. neshta, ot koito (zaradi desktop zavisimostta) ne mogat ili gi myrzi da izbyagat.
No vse oshte smyatah, che e nay-dobroto za klientski prilojeniya (vkl. ot programistka gledna tochka). I dylgo vreme smyatah taka, shtoto prosto ne mi nalagashe da se zanimavam s Windows kato ne-luser (byah sysadmin na ISP, i to ne na edinstvenoto, polzvashto Windows (po onova vreme)). Prez 2000 g. pochnah rabota v edna neryadko obsyjadana vyv foruma outsourcing firma. Tam se raboteshe predimno na parche. Nyakyde sled polovin godina rabota tam se sblyskah s pyrvoto si Microsoft-only proektche - beshe neshto ot sorta na da se proveri podpisa na pismo s MS Crypto API. Otne mi "samo" 4 sedmici. Predi tova (kato proof-of-concept) go napravih s OpenSSL za... 2 dena. A OpenSSL se schita za izlishno uslojnen ot mnogo hora (vkl. men). S kakvo se sblyskah? Otvratitelno API na dva sloya: visok i nisyk. Visokiyat beshe prekaleno mnogofunkcionalen (napr. mojeshe s edna funkciya da se dekriptira i proveri podpisa ednovremenno, samo ednoto - ne). Dolniyat - bezumno nedokumentiran. Ey taka, samo za habene na nervi, byaha slojili debilni primeri. Nyama da navlizam v poveche podrobnosti, samo shte spomena, che sled tozi proekt okonchatelno reshih, che Windows ne stava za kakvoto i da e programirane.
Zashto mislite nyama kachestven softuer za Windows (ne samo malyk i mek, a izobshto)? Ami po edna mnogo prosta prichina: nyama chak takiva top-pichove, koito da mogat da prevyzmognat bezumnite im API-ta, myglyavata dokumentaciya (ako vyobshte ya ima; edno malko i meko SDK napr. se prodava za $1000 i nyama _nikakva_ dokumentaciya veche 7 g. sled pyrviya mu release), lipsa na klyuchovi komponenti _po dizayn_!
.NET shte reshi li tezi problemi na Microsoft? Silno se symnyavam. No vie proverete - az sym pas, kakto moje bi stana yasno, veche 3 godini byagam ot Microsoft (v kachestvoto si na programist) kato dyavol ot tamyan. Moite nervi ne sa bezkrayni kato na nyakoi gur..., yyy, top-pichove.

2. Prestypno povedenie. Microsoft (spored men, a i ne samo) e nay-golyamata nekriminalna prestypna grupirovka v syvremenniya svyat. No tova, che ne ubivat hora za prestypnite si celi, ne znachi, che sa ange..., ops, top-pichove, nali? Mrazya vsichki prestypnici, osobeno tezi, chiito deystviya se otrazyavat pryako na men, na priyatelite mi, na horata i tehnologiite, koito smyatam za cenni, na progresa. Mrazya kradci, mrazya lyjci, mrazya vendor lock-in, mrazya neloyalna konkurenciya, mrazya licemeri ("Integraciyata na browser s OS e inovaciya, koyato napravihme za dobroto klientite si"). Mrazya podkupni politici i sydii, no hilyadi pyti poveche mrazya podkupvashtite. Shte kajete - kvo me greyat nezakonnite deystviya na MS? Mi to da beshe 1, da beshe 2 - ne me greyat prayko. No Microsoft prosto prekaliha. Spynaha, i prodyljavat da spyvat cyalata softuerna industriya, v sledstvie na koeto ima dalech po-malko rabota za programisti (da, tova vklyuchva i poziciite v Microsoft) => po-niski zaplati, bezrabotica. Otneto e ujasno mnogo kakto ot nedoocenenite developeri v tatkovinata, taka i ot top-pichovete v samata Microsoft. Za tezi ot vas, koito ne mi vyarvat - pitayte prozvolen ikonomist (stava i troykadjiya ot UNSS) za efekta na monopola v/u dadena industriya. Tova, che ne poznavate drugo, ne znachi, che situaciyata ne e otvratitelna.
Da, znam, mnozina shte kajat, che Microsoft sa napravili mnogo za populyariziraneto na kompyutrite. Otvorete si ochite! Personalnite kompyutri i Internet pridobiha tazi si populyarnost _vypreki_ Microsoft! Loshoto e, che _sys_. Nyakoi probivat s kachestveni idei i implementacii, drugi - s prestypni deystviya.
Microsoft nyamat proizveden nito edin inovativen produkt (za kradeneto - ne gi obvinyavam; no sa krali izklyuchitelno debilno - napr. multiuser vyzmojnostite i tezi za otdalechen dostyp v dneshnite malki meki OS sa bledo podobie (shtoto sa izklyuchitelno zakysneli krypki) na tova, koeto ima UNIX (vklyuchvam i X, znachi 1984-ta) ot vremeto, kogato chichko vi Bill se e kefel na izklyuchitelno "inovativnata" yerarhichna faylova s-ma na DOS 2.0.).
I naprotiv - Microsoft sa unishotojili ili prisvoili strashno mnogo cenni idei s dokazano prestypni sredstva (uvi, bez polagashtite im se nakazaniya - za tyah globite, koito im nalagat, sa cenata za pravene na biznes (Microsoft way)). I prodyljavat da se opitvat. Za shtastie, svobodniyat softuer (i v chastnost GPL) ne mogat da bydat unishtojeni po tozi nachin. Ostanaha im samo kurvenskite nomera a-la vendor lock-in i (uvi, tova se broi za legalno!) patenti. Silno vyarvam, che veche e kysno da ni poprechat s tezi si sredstva.

Nakratko:
1. Mrazya nekadyrnici.
2. Mrazya prestypnici.

I oshte dve:
1. Vylkyt kozinata si meni, no nrava - ne (vaji i za IBM).
2. Zloto tryabva da se unishtojava, a prestypleniyata - da se nakazvat (ako ne moje s yuridicheski, to s drugi sredstva).


Syjalyavam, ako sym vi dosadil. Tova e grubo kazano posledniyat mi posting v tozi klub.



Тема странно...нови [re: purist]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано13.05.04 23:14



да си от опен сорс общноста и да се интересуваш от $...
не се ли изключват двете? не че не могат да се поизкарат $ със ОС, ама със closed source се изкарват със сигурност повече



Тема Re: странно...нови [re: zaphod]  
Автор Potencialen emigrant (computer)
Публикувано13.05.04 23:17



> ама със closed source се изкарват със сигурност повече
Za kogo?



Тема като хване гайката накриво...нови [re: Potencialen emigrant]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано13.05.04 23:28



ей, какво да ти кажа. да ти отговарям на аргументите няма смисъл, щото виждам че много си затънал в черногледството. аз пък само да ти кажа че минах по обратния път. преди 5-6 годинки мразех майкрософт, някои от причините съвпадаха със твоите. сега нямам нищо против тях, дори мисля че добре се справят със батака наречен "съвместимост". а, нещо което съм съгласен с тебе - и аз не харесвам когато една функция прави две неща (SetWindowPos например), но какво да правиш харесват си го те тоя стил, вероятно щото спестява писане.



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: Potencialen emigrant]  
АвторDuru (Нерегистриран)
Публикувано14.05.04 00:30



Аз по принцип гледам с много лошо око на някои действия на въпросната фирма, но подобни изказвания пълни с комсомолски ентусиазъм, издържани в съответният стил и пълни с призиви да се громи световният империализъм ме карат да предпочета (много) по-малката от двете злини. То е толкова очевидно тенденциозно, и лишено от всяка връзка с действителността че едва ли един платен от въпросната фирма компромат би могъл по-добре да отврати човек от анти-м агитката. Аз виждам много омраза, нито едно доказано твърдение, много явни лъжи и директни оскърбления към тук присъстващите. Например твърдението "nyama kachestven softuer za Windows" е еквивалентно на "повечето от четящите тук пишат некачествен софтуер"



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: Пepин]  
Автор 9-rлaвaтa лaмя (Нерегистриран)
Публикувано14.05.04 00:51



> Жалкото е че на практика всички в ОСС общността са фокусирани върху изчезването на майкрософт, а не върху правенето на по-добър софтуер

Напротив, забелязал съм че истинските професионалисти (независимо дали се занимава с отворен или затворен софтуер) просто гледат да си вършат работата, а не си губят времето да плюят майкрософт или пък опън сорса. Това което наричаш ОСС "общност" всъщност се състои от 90% клакьори на които единствената им работа е да викат "М$ sucks" и да ползват безплатни продукти. Те наистина са съсредоточени върху изчезването на майкрософт въпреки че най-вероятно ползват уиндоус . Горе-долу същото важи и за другия лагер.

----------



Тема Re: странно...нови [re: zaphod]  
Авторpurist (Нерегистриран)
Публикувано14.05.04 02:11



Shefa mi izkarva $120k godishno ot open-source. Az po-malko. Spokoistvie i silna hrana



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: 9-rлaвaтa лaмя]  
Автор Пepин (овълчил се)
Публикувано14.05.04 02:25



След като прочетох мнението ти искам да си взема думите обратно (до някъде). Прав си че линук, апач, еклипс и доста други много готини неща не са написани от най изявените писачи по слашдот и този форум които 'евангелизират' (ба си тъпата дума). Има драскачи и кряскачи, а има и хора които вършат работа.



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: 9-rлaвaтa лaмя]  
Автор voyager (прасе в космоса)
Публикувано14.05.04 11:37



Хапсолютно съгласен
Аз затва толкова се паля, писна ми от космати клакьори, предпочитам мажоретки



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: Potencialen emigrant]  
Автор Гypy (бенгбъс драйвър)
Публикувано14.05.04 12:06



И на тях (Майкрософт) не им е лесно пич - всичко, което се правят се гледа под лупа и добрите неща се ингорират, а лошите ескалират десетократно. В смисъл на никой не му прави впечатление, че Били дарява примерно 30 млрд. за благотворителност и че напоследък компанията се старае да печели девелоперс (блогове, почти безплатен софтуер за дев фирми и прочие).

Освен всичко друго, когато те съдят примерно 1,000 компании едновременно за глупости е нормално да си по агресивен към определени среди - защитна реакция.

За пурист: $120К годишно за евреин завършил Stanford? Сигурно се срамува да го каже на майка си и баща си това и се крие от приятелите си. Излага се сериозно - няма да мое да си плати лихвите по заемите за университета.

--
Increasing performance by lowering expectations.


Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: Гypy]  
Авторhoopla (Нерегистриран)
Публикувано14.05.04 14:06



> В смисъл на никой не му прави впечатление, че Били дарява примерно 30 млрд. за благотворителност

Това го повтаряш вече повече от веднъж, но от това не става вярно. Бях още в първи клас когато различавах милионите от милиардите.

Бъди спокоен, Били е налял доста повече в нелепата съдебна кампания на SCO отколкото за благотворителност, освен ако не броиш и безплатните/евтините лицензи за училищата.

> Освен всичко друго, когато те съдят примерно 1,000 компании едновременно за глупости е нормално да си по агресивен към определени среди - защитна реакция.

Майкрософт са адвокатска фирма, прикрити като програмисти, поне ако се съди по парите, които броят за адвокати спрямо тези за програмистите си. Само че това не е защото някой ги съди, а защото те съдят. Трябва да си малоумен или суицидно настроен, за да се изправиш срещу тяхната армия адвокати дори да смяташ, че правото е на твоя страна.



Тема Re: Майкрософт продължава с опън сорсанови [re: hoopla]  
Автор Гypy (бенгбъс драйвър)
Публикувано14.05.04 14:45



Развивай Google skills!
http://society.guardian.co.uk/voluntary/story/0,7890,1140132,00.html

Фондацията ще дари 26 млрд, досега вече е дала 7. Били оставя по десет милиона на децата - останалото за благотворителност. Като цяло всъщност, ако си спази обещанието със завещанието, ще стане доста повече от 26 млрд.

Това ако го видя на някое резюме много ще се изкефя - да се напише Expert Google Skills преди Expert C++ - Google-a е доста по важен.

--
Increasing performance by lowering expectations.


Тема като заговорихме за лихви и заеминови [re: Гypy]  
Автор purist (тъпист)
Публикувано14.05.04 17:23



да се е чувало нещо какво става с тези които не си платят на аубг? не че не мога ама ми е любопитно ей така за ташак да видя какво ще ми направят ;-)

"The more you debug it, the more it bugs" - аз


Тема Re: като заговорихме за лихви и заеминови [re: purist]  
Автор Гypy (бенгбъс драйвър)
Публикувано14.05.04 17:48



Абе уж някакви дела, уж осъдили една да им плаща - а тези които били в Америка щели да ги дават на събирателни дружества и да ги листват като некоректни кредитополучатели в там някав регистър.

Ама се съмнявам, че нещо конкретно се крие зад това - просто поредният бла-бла. Стой си и не им плащай на педалите - не заслужават - да го духат.

--
Increasing performance by lowering expectations.


Тема Re: като заговорихме за лихви и заеминови [re: Гypy]  
Автор бoc (в два смисъла)
Публикувано14.05.04 19:41



некоректен кредитополучател без ss# е се едно нищо



Тема Re: като заговорихме за лихви и заеминови [re: бoc]  
Автор purist (тъпист)
Публикувано14.05.04 21:18



хехе, те не само че не ми знаят сс#-то тука, ами и Българското егн не ми знаят - на застрашителните писма като егн са ми писали аубг номера - 0299ххххх. Яко шоу

"The more you debug it, the more it bugs" - аз


Тема Re: като заговорихме за лихви и заеминови [re: purist]  
Автор Дeшeв (Муслон)
Публикувано14.05.04 21:58



Memory is the second thing to go.

Уж и моя номер почваше с 0299, ама вече не го помня. За аудиторията незапозната с кодировките на АУБ - 0299 значи приет втори семестър 99-та година. Преди известно време майка ми ме разби като ми каза, че си помни факултетния номер от варненското МЕИ отпреди N години. Днешната младеж явно сме и безпаметни.

--
Екстремно програмиране на български.



Тема Re: като заговорихме за лихви и заеминови [re: Дeшeв]  
Автор purist (тъпист)
Публикувано14.05.04 22:13



ne be, pomnia go ama ne go kazvam.. privacy!

"The more you debug it, the more it bugs" - аз


Тема Re: като заговорихме за лихви и заеминови [re: purist]  
Авторбжц (Нерегистриран)
Публикувано15.05.04 01:05



Не се залъгвай.. За няколко години все си оставил достатъчно данни та да ти намерят ЕГН-то и другите данни който им трябват....

Колкото до регистъра за "лоши" кредитоползватели - не е много добра идеята да попаднеш там... За сега е далавера че няма такъв в БГ (изключвам регистрите на банките дето са само за вътрешна употреба). Като почнат да ви отказват кредити (или да ви дават 1/2 по-високи лихви) ще се сетите каде сте кривнали от правия път... Ама ще е късно и ще трябва да си чистите кредитната история съпка по стъпка...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.