Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:40 26.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Относно договора между MS и МОНнови [re: Гypy]  
Авторgali (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 11:42



от години кандидатстваме по разни проекти, които уж финансират. от МОН преди години ни събираха, че щели да отпуснат 486 на такива, дето нямат хич - не им дадоха. а аз си мисля, че с парите, с които се лицензира уиндоуса в такива мащаби, може да се закупи малко техника, за да се подобри положението. т.е. мисля, че един уиндоус струва приблизително колкото една прилична, да не кажа нова конфигурация. а ако имам машини, аз мога да се науча да работя и с безплатни системи, като линукс. софтуер има, но се боя, че няма къде да го инсталирам. не ти ли се струва разумно, че за да се използва един софтуер, трябва да има машина, на която да се качи? а добрият специалист на всяка машина ще й хване цаката, дори и на най тсарата.
тук въпросът е защо се спонсорира майксрософт в такива мащаби, а не се дадат тия пари по проекти за ИТ, а всяко училище да ги изполлзва според конкретните си нужди.



Тема Re: Относно договора между MS и МОНнови [re: gali]  
Автортpaлaлa (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 12:11



Всичко опира до политика... Аз лично съм виждал как софтуер се избира не по неговите качества/цена, а по това че фирмата на Пешо ще го направи (Пешо има връзки в МОН). В момента работя в такава фирма, ако знаеш как избутваме конкуренцията само защото шефовете имат мноооого големи връзки в министерствата и правителството. Например дадена фирма си работи с определен софтуер обаче някой при нас решава, че ние ще направим нещо по-добро и хоп - след една седмица имаме задание за разработка. А конкуренцията която е направила сегашният софтуер да го духа, кой ги пита тях.
Та така и с МС - някой на високите етажи има изгода да дава парите на МС вместо да ги даде на училищата. Нали после децата ще се научат на Виндовс и Ворд и след известно време тях ще купят (защото само тях могат да ползват), а не Линукс.



Тема Re: Относно договора между MS и МОНнови [re: gali]  
Автор Гypy (бенгбъс драйвър)
Публикувано30.03.04 12:26



Добре де, ти какво предлагаш, за да се разчупи този status quo? Защо е тази опозиция към всичко свързано с Майкрософт?

За да се мръдне напред с компютърното образование в училищата, трябва да се ъпгрейдне и хардуер-а и софтуер-а. Нов софтуер на стар хардуер не става, но и нов хардуер без нов софтуер няма много смисъл, така че откъде ще се почне първо няма особено значение.

Може би нашите политици нямат идея какво е компютърна конфигурация? Може би някой трябва да им каже, че новият софтуер иска и нов хардуер? Ако Майкрософт успеят да го направят, какво лошо има в това? Ето - успели са да продадат софтуер-а, но за да не изпаднат в тъпата ситуация сделката да се оспорва (както става в момента), ще трябва и да успеят да убедят правителството, че и хардуер-а трябва да се ъпгрейдне също и сигурно работят по въпроса. Това лошо ли е?

ОК, сделката ще се развали и Майкрософт ще фалират като не вземат $1М от България. Това е най-лесното, което може да се направи. И ще се върнем в цикъла, който ти написах на Бейсик в предния пост.

--
Increasing performance by lowering expectations.


Тема Re: Относно договора между MS и МОНнови [re: gali]  
Автор Гypy (бенгбъс драйвър)
Публикувано30.03.04 12:51



Между другото, тук общият враг не е Майкрософт, а бюрокрацията и мазните чиновници в правителството. Това са пичове, които нямат никакви проблеми да изхарчат $10М за мерцедеси, но ако им се поискат $2М за хардуер в училищата (като ИТ би трябвало да е приоритет в България) веднага почват да говорят колко е трудно и как няма пари за нищо - при положение, че цялото министерство на Милен Велчев се преоборудва с доволно скъпа техника абсолютно тихомълком.

Която и фирма успее да пробие и да ги накара да почнат да действат, заслужава адмирации. Ако е Майкрософт - супер. Ако са компания от l33t LiNuKz haXorZ от Надежда, които служат Nightwish - ок, още по яко даже.
--
Increasing performance by lowering expectations.

Редактирано от Гypy на 30.03.04 12:57.



Тема Re: Относно договора между MS и МОНнови [re: Гypy]  
Авторse pak (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 12:59



Нали се даваш сметка че ако в училищата се сложат Линкси никой след това няма да тръгне да ползва Майкрософтските продукти. Това е въпрос на компютърна култура. Свикнеш ли с нещо - трудно отвикваш от него. Това дали Майкрософт ще фалира ако не сключи сделката с МОн - ами нужно ли е да изопачаваме нещата. Аз не разбирам само ние ли сме тези които ще останат да използват за интитуции и училища платен софтуер, при това много скъпо платен, понеже става дума за голяма бройка - щото много страни решиха този въпрос в полза на опън сорса. Май само ние оснанахме.....

Освен това, моето лично мнение е че това си е чисто обирджийство, аз разбирам ние да сме една богата държава - да си купуваме от скъп-по-скъп софтуер и да нехаем .Те мпонеже писитата в училищата са ни на шест, ами дай да им купиме ХП.

Ми аз имам един братовчед докторантура в СУ, ама не знам кой и как им е конфигурирал уина и не знам какви са характеристиките на тоа комп, ама твърдението на братовчед ми който не разбира от компютри беше: това ХП работо МНООООООООООООГГГГГООООООО бавно!

Иначе ХП убав софтуер, особено за солитер и някои оффис пособия за фирмите, ама от него кое знае какво няма как да научиш - най начална компютърна култура тип драг-енд-дроп (или плъг-енд-прей). Не че е лошо да го знаеш савсем не е като без хич......ахам.
Иначе моите симпатии към БибиДжи и АланБи хаххех



Тема Re: Относно договора между MS и МОНнови [re: se pak]  
Автор Гypy (бенгбъс драйвър)
Публикувано30.03.04 13:10



>>щото много страни решиха този въпрос в полза на опън сорса
Да, доста страни наистина. Чили и общината в Мездра са на опън сорс.
Но иначе чудно! Невероятен план, пич. Айде сега само едно нещо остава - да го направиш. Да инсталираш безплатен Линукс навсякъде, като ползваш старият хардуер.

>>Свикнеш ли с нещо - трудно отвикваш от него.
Вервай ми, много бързо се отвиква да се кара Жигула пред Мерцедес.

A ето го и линка за община Мездра все пак - Майкрософт губят влияние в Мездренските (Мездрешките? Мездревите?) среди.
http://www.infoweek.bg/news/04-08-mezdra.htm

--
Increasing performance by lowering expectations.

Редактирано от Гypy на 30.03.04 13:20.



Тема Re: Относно договора между MS и МОНнови [re: Гypy]  
Авторse pak (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 14:10



>>общината в Мездра са на опън сорс
Цитирам :
"Според г-н Попов, четири са положителни аспекти на внедряването на софтуер с отворен код: използва се стабилен софтуер, реализиращ сървърни технологии; постигната е ниска себестойност на продукта; повишила се е квалификацията на системните администратори в община Мездра; най-сетне, "open-source" решенията са непрекъснато развиващи се продукти. "

Евала им правим на Мездра.

>>Уиндоус~Мерцедес.
Просто не знам какво да ти кажа за това, карусерията може и да мяза, ама двигателят дали не е като на жигула. А карай Мерцедес с двигател на Жигела.

О, искам да видя това......хахах



Тема Re: Относно договора между MS и МОНнови [re: Гypy]  
АвторFP (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 14:57



>Която и фирма успее да пробие и да ги накара да почнат да действат, заслужава адмирации.
Е, да, ама - не! Целта на М$ не е да накара някого да действа и да е от полза за обществото или прото да си върши работата. Целта на М$ да си получи парите. А това най-лесно става под масата...За каето за най-подходящи мазни чиновници, дето дават по $13Е+6 за квото им кефне...



Тема Има и другонови [re: Гypy]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано30.03.04 15:22



Днес например четох една статия в: http://www.ipi.org/ipi%5CIPIPublications.nsf/PublicationLookupFullText/F4992D9C7780355786256E49001E7595
А пътя до нея минаваше през:
http://www.linux.org/news/
Факт е че над 90% от десктопите по света са с М$. Ние сме малка страна. Не сме в състояние да променяме световните тенденции, можем само да ги следваме. Следващите 5 години а може и повече М$ ще владее не по малко от 70% от пазара на десктоп системи а може и 95%. Който иска да прави софтуер, или който иска да е лесно съвместим с останалия свят, ще трябва да познава на първо място продуктите на М$. Има отделни сегменти, свободни от присъствието на М$, но те са доста специфични, и в никакъв случай не елиминират нуждата от познания от света на М$
За съжаление, корупцията е в твърде големи размери в нашата държава. Ако имахме управници на място, сигурен съм че биха могли да извоюват далеч по добри условия - вижте какво става в Азия.
Дано Гуру се окаже прав и да се осигурят компютри за училищата, макар че сигурно ще бъде платено за тях поне 3 пъти повече от реалната им цена.

Bеer? Moooorrre?


Тема Re: Относно договора между MS и МОНнови [re: se pak]  
Авторstanoj (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 17:22



Не бъди толкоз сигурен, че Линукса в училищата ще спре продажбата на Уиндоуси...
Епъл в САЩ бяха наводнили училищата. А какво стана в последствие - Майкрософт трябваше да ги спасява да не фалират!
Успешен маркетинг не се прави само с инсталации на ОС по училишните РС-та...

Колкото и да предпочиташ да действаш в текстов режим само с клавиатура, а мишката да служи само за играчка на котката ти, потребителите отдавна са оценили удобството и полезноста на графичния интерфейс в комплект с "драг-енд-дроп". Като добавиш и "плъг-енд-плей" - става приказка... (стига производителите да не са си "оставили колата в калта")
Време е да вдигнеш глава от клавиатурата и да се поогледаш...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.