Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:05 05.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Добре, но...нови [re: gali]  
Автор3ъл (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 11:32



...Ако зависеше от мен, след бройните системи, алгоритмите и другите уводни скуки...

...Смятам, че учениците трябва да имат широка основа, на която да стъпят, накъдето и да се люшне пазара, да имат достатъчно познания сами да се доразвиват в различни области...


А аз смятам, че си противоречиш и сама не знаеш какво говориш.



Тема Незаслужените оценкинови [re: Whitelion]  
Автор pyrx (dруг)
Публикувано15.05.03 14:40



> ... (ПРОСТО НЕ Е ВЪЗМОЖНО ЕЛИТЕН, ОРАКЪЛ СЕРТИФИЦИРАН ЕКСПЕРТ, ШЕФ НА ОТДЕЛ В ЕДНА ДОСТАЪТЧНО ИЗВЕСТНА В БГ ИТ КОМПАНИЯ ДА ПОЛУЧИ "ДОБЪР 4" НА ИЗПИТ ПО БД )

Вярно е, че има много преподаватели под всякаква критика, ама ми прави впечатление следната, меко казано, странна и противоречива тенденция.

Хем преподавателят е тъп и безнадеждно изостанал, хем пише ниска оценка на някой действитлено изключителен умник, хем не му се възхищава искрено, хем изключителният умник се държи на изпита презрително и нагло, хем изключителният умник отдава твърде голямо значение на оценката на тъпия по условие преподавател!

Много странно! А какво да кажем за една по-следваща и реална ситуация. Умникът започва работа в софтуерна фирма подмамен от високото заплащане. Част от проекта е написана от някой си по много безобразен и дървен начин, от което произтичат много проблеми като цяло. Този умник спокойно и аргументирано обяснява на шефа и собственика на фирмата, че тази част трябва тотално да се препроектира и препише, за да не се занимаваме с оправяне на бъгове и гърмежи до Второто пришествие. Обяснява ясно и конкретно какви са безхаберията допуснати при писането. Стига се до повече или по-малко повдигане на тон, естествено. Тъй като шефът се води "най-умния" във фирмата и се е запънал кат магаре на мост. В крайна сметка кодът е преписан на своя глава и в извънработно време, програмата тръгва като слънце, но при разпределяне на премии умникът се оказва почти "в дъното на стека", въпреки че е свършил дори повече и по-качествена работа от много други.



Тема Успех!нови [re: gali]  
АвторHighwaytohell (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 14:41



За Pascal.

Някъде по-горе зададох въпроса "От какъв зор се занимаваш още с Turbo-Pascal?" Искам да внеса яснота, въпросът ми се отнася до реализацията на Pascal под DOS. Нямам нищо против Pascal като език за програмиране, през моя 16-битов период сам си го избрах и сам си го учих. Иначе, в ТУ мен ме обучаваха по ПИИС на 8-битов компютър под UCSD на FORTRAN-77 и ми обясняваха, каква е разликата между аритметичния и логическия IF.

Изборът ми тогава беше продиктуван от съвсем конкретни причини. Притежавах Правец-16, даже без хард-диск. Интересувах се от ООП и технически единствената ми възможност да го пробвам беше като започна с Turbo-Pascal 5.5. Много добра работа ми свърши книгата "Приложно програмиране с Турбо-Паскал" на Моско Аладжем.

Тогава избягвах да се занимавам със C (въпреки, че го знаех). От чисто "естетически" мотиви. Смятах, че синтакисът е грозен. Текстът на C го възприемах по-трудно. Там има възможност, чрез предпроцесорни директиви (по-точно чрез макросите) синтаксисът да се променя и всеки си го прави, както му скимне. За да разбера какво става, трябваше много да се разхождам по header-файловете. Имаше обаче едно сериозно практическо предимство - C можеше да компилира до обектни файлове.
Искам да избягна горещ спор по този въпрос, това са мои субективни разбирания. Обсъждал съм ги навремето с колеги-състуденти, фенове на C. Уважавам програмистите на C и C++.

От императивните езици сега използвам VB 6.0 (комерсът пожела така), VB .NET (почти е като VB 6.0). Здраво уча C#. Без да осмислям подробностите, впечатлението ми е, че имат много общи неща с Pascal. Не смятам, че с Pascal съм си губил времето.


Няколко приказки за материалната база.

Вие твърдите, че нямате компютри... Аз пък наскоро четох в медиите, че са ви купили лицензи за софтуер.

Има нещо, което може да стане проблем в бъдеще. Не възприемайте това, кото пиша като даване на акъл с менторски тон. Просто премам положението, че който плаща, той поръчва музиката. Ще дойде спонсорът (директно или индиректно - чрез държавата) и ще каже така: ще купя компютри и софтуер, ще платя за Интернет, а вие ще преподавате еди-какво-си. Аз лично мога да приема по-груб и комерсиален подход във висшето образование, светът е такъв, а и студентите са пълнолетни граждани. Но в средното образование ми си струва, че аргументираното мнение на преподавателите трябва да е определящо.


Желая Ви успех!



Тема Re: Незаслужените оценкинови [re: pyrx]  
Автор Whitelion (непознат)
Публикувано15.05.03 15:53



И в двата случая източникът на проблема е един и същт - неопитност и вяра в идеали, заблуда че можеш да промениш нещата, желание да свършиш нещо "за идеята". Тези грешки всички сме ги правили като млади и неопитни. На тези, дето още не ги е отракало училището на живота само два съвета:

1. Самоинициатива никаква (който е бил в казарма, знае!)

2. Прочете "Законите на Паркинсъсн" и особено главата "Как да прехвърляме топката" (много поучително!)

Хайде със здраве



Тема Re: Незаслужените оценкинови [re: pyrx]  
АвторQuestor (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 16:02



Ммм това с пренаписването е интересна тема :)

Сещам се за няколко възможности -
- новият 'умник' просто не може да чете чужд код, щом е и нов - това е твърде вероятно
- кодът е наистина лош, но може да се позакрепи - както казват големите батковци - рефакторинг :)
- пренаписал го е, ама е престанал да работи или вече работи по друг начин - може и да е по-добър новият начин, ама някой път 'known features' са по-добре от unknown features :-)
- ....

И та големият проблем в случая според мен е да се опрердели правилното съотношение :)



Тема Re: Незаслужените оценкинови [re: Questor]  
Автор pyrx (dруг)
Публикувано15.05.03 18:17



Хубаво де, интересна тема е пренаписването на код, ама и разправиите пред и след това - също!

Исках по-скоро да обърна внимание на прехласването на много студенти пред Цар Бележка! Ако е за висока диплома, колко биха казали, че при постъване на работа (тук или по света), бъдещият бос е казал примерно "Хубава диплома, ама яяяя, колко кофти! Имаш тромбета по Аналитична Геометрия и БД!", гледайки дипломата на кандидата.
Или пък, ако студентът не се интересува от висок успех, то каква стойност има за него оценка от преподавател по БД, който не е много наясно с такива основни положения като нормалните форми!?



Тема За pyrxнови [re: pyrx]  
Автор Whitelion (непознат)
Публикувано15.05.03 20:25



Значи pyrx,

оценката си има своето значение за ред неща - стипендии, специализации и т.н. Лично на мен никога не ми е дремело, но имай предвид, че това единствената обратна връзка между начинаещия студент и академичното тяло. Нея той тълкува като признание за познанията си, а той винаги търси такова. Изключения са хора като нас, на които егото не им почуква нон-стоп в съзнанието.
Както и да е. Това което аз имах предвид е, че една такава ситуация е ПРОСТО НЕЛЕПА. Знаеш ли, аз си спомням когато в началото на следването един доцент обясняваше за ASCII (примерно 2ра-3та лекция да е било), а две колежки се кикотеха истерично пред мен, щото ASCII звучало като "а ский", т.е. "а, скивай!". Хайде смей се де! А после, получават оценки по-високи от другите, които наистина имат идея за какво става дума. Ами това просто е ненормално, извинявай.
Между другото, ти като си с тоя ник, можеш ли да решаваш диференциални уравнения от 3-ти ред наум?



Тема Re: За pyrxнови [re: Whitelion]  
Автор pyrx (dруг)
Публикувано15.05.03 21:15



> ... Между другото, ти като си с тоя ник, можеш ли да решаваш диференциални уравнения от 3-ти ред наум?

Какво общо има ника ми!? (нещо май се разсеях )

Спомням си уравнението на Рикати: y' = f(x)*y*y + g(x)*y + h(x), y=?
Видно е, че е само от първи ред, ама някои негови случаи са много 'курвегю'!
Толкова съм го чоплил това у-е, ей така, от спортен интерес, навремето.



Тема offtopicнови [re: Questor]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано15.05.03 21:48



Какво чак толкова лошо са ти направили пръчовете, бе!



Тема Re: offtopicнови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
АвторQuestor (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 10:00



А - нищо толкова лошо - позагубиха ми времето.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.