Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:23 27.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема малко етиканови  
Автор _grouchy@12 (stdcall)
Публикувано20.07.02 09:47



един въпрос по тънката част... не тая тънка част, която ви се мотае из мръсните подсъзнания де

как реагирате ако видите код на колега, част от "отбора", който е направо кошмарен, нечитаем, грозен и изобщо нетърпим. да оставим, че се посмях малко на бисерите... после ми се доплака, щото трябва да работя с тва нещо . искам да си поговоря с тоя човек ама не знам как. как да обясня, че е хубаво да има по-културни имена на променливите, да няма функции от по 10 екрана код дето се разлистват мощно надясно в 5-6 вложени if блока и т.н. как да обясня, че ми се струва тъпо да вкараш МФЦ супорт в компонента само щото си фен на ЦСтринг и не си чувал за std::string да не говорим, че и съм инсталирал WTL дето си има ЦСтринг почти идентичен с тоя на МФЦ с тая разлика, че можеш да си го вземеш и ползваш само него.

изобщо как да обясня какво е читаем код, без да влизам в папагалско-даскалска позиция и как да избягна подтекста "глей ся колко си глупав и не можеш да пишеш и трябва аз да ти обяснявам". мислех си за събиране на всички и разбиране за конвенция за кода на всички -- та после с чиста съвест да удрям тесли с оправданието "шшш, бастун, пак не си спазвал конвенцията". ако знаете някой линк с хубава конвенцийка -- пускайте го... или кажете как е във вашата фирма.

ние сме малко хора и работим предимно по малки неща... под всякаква критика сме ако вземем да речем теста на джоел

сега мисля да почвам да се боря и да го променя тва... да видим ще ми стигнат ли силиците

айде мерси предварително

8ми дан по икебана

Тема Otnosno conventionнови [re: _grouchy@12]  
АвторNikie (Нерегистриран)
Публикувано20.07.02 10:08



Zdravei Grouchy,

tova s konvenciata izobshto ne e truden problem - dori da ne tursish gotova a da sednete i prosto napishete 2 stranici s pravila, koito vsichki da nauchat i polzvat. Tuk problema e sus samodisciplinata na programista da se pridurja kum neshto utvurdeno - a takova kachestva prosto mnogo chesto lispvat. Moiat suvet e da se zadulbochish ne kak da tursish konvecia a kak da nakarash kolegite si da ia vupriemat nai-bezbolezneno...

Pozdravi,
Nikolai

P.S. Az sushto ne sum durto magare (23) :-)



Тема Re: малко етиканови [re: _grouchy@12]  
Автор Lupi (Werewolf)
Публикувано20.07.02 10:28



Мда, голям проблем е с тези кунвьенции. Всеки реве колко хубаво било да се спазват, колко полза имало и т.н. (говоря по принцип, не конкретно за тоя случай). Обаче много малко хора си правят труда да спазят най-елементарната конвенция - правилното отместване на кода. Леле на какво съм се нагледал - направо да ти стане лошо от старание на разбереш кой цикъл в кой е вложен.
Той резултатът не закъснява - идване събота и/или неделя, стоене до късна доба (разбирай 4 часа сутринта), постоянно напрежение около ос..ния проект и кво ли още не.

Тия дни ще се поразровя да някой фрапиращ куриоз и ще го постна, ако не за друго, поне да се види, че има и много по-зле от нас

A Jedi, what do you know


Тема Re: малко етиканови [re: _grouchy@12]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано20.07.02 10:50



smiatash li che oficialnoto priemane na opredelena konvencia shte ima niakakvo znachenie?

predstavi si sega che konvencia ima - cial dokument izraboten s primerite i rozichkite po nego, i pobit na vidno miasto, che source control ima, che sistema za builds ima, i che tvoia kolega checkva-in kod koito ne se kompilira, i koito ne samo che e bezkraino grozen, ami na vsichikoto otgore ne se chete vaobshte zashtoto ne e indent-nat? vijdal li si kak tvoi kolega capva edna zatvariashta skoba nai-otdolu za da mu se kompira koda, zashtoto ne moje da nameri greshkata, poneje razbirash li niakoi ot funkciite mu(ot po niakolko ekrana) sa s po dve otvariashti skobi - edna na sushtia red i edna na sledvashtia? ako napravim konkurs za nai-grozen kod, uveriavam te, tozi shte sloji v malkoto si djobche vseki..

problema s konvenciyata e che tia nikoga ne moje da ugodi na vsichki. 'golemite' programisti smiatat che tehnata e po-dobra i produljavat da si praviat kakvoto si znaiat. kakvo ot tova che posle trudno trackvash promenite - vajnoto e na tiah da im haresva.. iavno v opredelenieto 'goliam programist' vliza i praviloto da si nalagash bozavia stil. ako si profesionalist konvenciyata ne bi triabvalo da ima znachenie za teb - prosto ia priemash kakvato e i ia spazvash. vurvi im go obiasni obache...

sujaliavam za dozata skepticizum, no naistina smiatam che e po-dobre da ne si trovish nervite - samo shte se razocharovash



Тема Re: малко етиканови [re: edno momiche]  
Автор _grouchy@12 (stdcall)
Публикувано20.07.02 11:01



аз съм оптимист :) не сме много хора и никой не се прави на голям... още повече, че сме на един акъл и веднъж сондирах почвата и срещнах разбиране.

примера, който даваш е ужасяващ... дано да не го виждам на живо. точно такива неща се опитвам да елиминирам. индентацията не мисля, че ще е проблем.

намерих много културна конвенция тук:

открих и т.нар. ccdoc дето мяза на джавадок и мисля и него да закача покрай другото.

надявам се на успех и мисля да работя повече за да убедя другите -- в краен случай ако чета повечко и ги уча в движение може да поемат нещо без да ги карам да се напъват насила (тва от никого не мога да го искам щото знам, че не обичам да ме карат и мен така). то това ми е и основния коз де -- че ще свърша всичко

8ми дан по икебана

Тема Re: малко етиканови [re: edno momiche]  
Автор malkia (char *argv[])
Публикувано20.07.02 12:56



nachina po kojto kazwash "bozawia stil" si lichi che i ti si goljama programistka - imashta mnenie shto e tova dobur i shto e tova grozen stil.

nastrana tova... naj-golemia problem sa hard i soft tabovete - polovinata ni firma raboti sus hard-tabs-4-space, drugata sus soft-tabs-2-space - i imame dve obshti biblioteki za grafika i sound i po sounda rabotim 8-9 choveka nepostojanno no ot razlichni ekipi - majkata ni sa eba - osobeno kato Windiff-a trebe da mergwa.

inache s ostanaloto sum suglasen s "edno momiche". Ne moe se ugodi na nikoj.



Тема Re: малко етиканови [re: _grouchy@12]  
Автор malkia (char *argv[])
Публикувано20.07.02 12:59



oshte edin problem s konvenciata e che chesto trjabwa da rabotish sus sorsove pisani ot chuzhdi firmi ili drugi 1st/2nd party studia na firmata. Nad 1000 choveka firma i 5 studia i ne mozhe da se postigne tova.

W momenta rabotim ot dve godini na basata na edin sors na firma kojato dori ne e 1st party - i zasega spazwame tehnite konvecii - w momenta kojto pochwame da otdeljame wreme da si opravjame sorsa i nastava burtwhezh koj koga kakvo updatetval.



Тема Re: малко етиканови [re: _grouchy@12]  
Автор CALL-151 ()
Публикувано20.07.02 21:22



mojebi vaprosnia covek da si misli sastoto i za tvoia kod!

az sasto si misal ce moia sors e "po-krasiv" ot na drugite!

vajnoto e kato sa rabotite v ekip parvo da sednete da se razberete!!!
ako nemojete da se razberete za celta ima sef, koito da vi "razbere"



Тема Re: малко етиканови [re: malkia]  
Авторedno momiche (Нерегистриран)
Публикувано20.07.02 21:27



az sum *edinstvenia* programist sred kolegite mi koito se pridurja kum konvenciyata - bez znachenie che koda koito pisha @home izglejda po razlichen nachin

i da, opredeleno imam mnenie - kato te gledam kakav si grozen moga da si predstavia kakav ti e koda...

a i btw, tova s tabovete e za detskata gradina. mojesh da im go predadesh ot men



Тема Re: малко етиканови [re: Lupi]  
Автор Psychoiho (kozirog)
Публикувано21.07.02 00:45



az moga da vi postna biseri na chovek koito e pisal chast ot dir.bg i biva smiatan za goliamo linux guru.......toia chovek mi ubi viarata vuv vsichko, sega na nikoi ne viarvam dokato ne vidia...inache to v bg mai problema ni e sus samodisciplinata, taman tia dni si govorehme che po razglezeno neshto ot bg programist niama

karam zaika zashtoto moga!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.