Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:37 27.05.24 
Здравна
   >> Проблемно забременяване
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Облъчване след тумор и ин витронови  
Автор Mese4inka (член)
Публикувано24.04.07 14:16



Имам нужда от съвет (и от успокоение). След като на мъжа ми му откриха тумор в тестиса, беше направена операция за отстраняването му. След скенер се установи, че няма разсейки, туморните маркери с в норма, а хистологията показа семином. Въпреки добрите (ако може да се използва такава дума за подобен проблем) резултати, лекуващият лекар препоръча да се направи профилактично облъчване след един месец, което обрича нашите опити за бебе на едногодишна пауза (за да нямало генетични дефекти). Светът рухна върху глават ми буквално за секунди. Подготвяме документи за ин витро, но така или иначе няма гаранция, че ще бъдем одобрени, а и нагласата, че междувременно чудото може да стане се изпари си препоръчаното облъчване. Бяхме замразили семенна течност преди операцията, за евентуално инсе, но ако я изразходваме сега, няма да имаме за ин витро. С моята липсваща овулация и СПКЯ единият месец до облъчването, в който ни "разрешиха" да опитваме е повече от нищожен срок. А след като изтече въпросната година, пак ще трябва да започнем всичко от начало. Нямам сили да чакам една година, без да правя нищо!
Моля, за мнение, как да постъпим в тази ситуация?



Тема Re: Облъчване след тумор и ин витронови [re: Mese4inka]  
Автор LaliМодератор (ентусиаст)
Публикувано25.04.07 08:42



Замразете пак преди облъчването.
Имаше едно момиче с подобен проблем, те изчакаха една година и тя забременя естествено /тя нямаше проблеми/. Ще се опитам да те свържа с нея, но не обещавам.



Тема Re: Облъчване след тумор и ин витронови [re: Lali]  
Автор Mese4inka (член)
Публикувано25.04.07 10:34



Лали благодаря ти!
Много разчитах на това, да ми отговориш! Вчера говорих по телефона със Стаменов. Препоръката му беше да не хабим материала за инсе, тъй като успевамеостта не е много висока (замразили сме материал на 2 пъти, но предвид това, че при замразяването 50% от сперматозоидите умират, все едно имаме една нормална "доза"). Проблемът е, че докато чакаме
(не)одобрение от ЗК, ще мине доста време, както и облъчването, което ще е на 14.06. Не ми се иска да стреляме директно с ин витро, без да сме опитали с инсе, но пък заради въпросната една година, няма да разполагаме с много материал за оплождане. Ще имаме възможност да замразим най-много още на 3-4 пъти. А и чак следващия месец ще се разбере дали тръбите ми са проходими. Ако не са - ясно е, че ни остава само ин витрото като вариант. Но ако са - как да действаме?
Стаменов каза, че след цветаната снимка може веднага да опитаме с инсе, със пресен материал. Всичко се случи толкова бързо, че нямах време да се информирам достатъчно добре за плюсовете и минусите и сега на знам кое е правилно


Моля за съвет!



Тема Re: Облъчване след тумор и ин витронови [re: Mese4inka]  
Автор MeliМодератор (новак)
Публикувано25.04.07 18:16



Разбирам те, но опитай да се успокоиш, защото паниката е лош съветник. Нещата не са толкова сложни, колкото ти изглеждат на пръв поглед. Замразете еякулат непременно. Направи снимката на тръбите. И тогава ще имаш по-голяма яснота. Аз във вашата ситуация бих заложила на ин витро.

Въпреки всичко приеми моите съвети като пожелателни, слушай си лекаря и гледай напред.




Тема Re: Облъчване след тумор и ин витронови [re: Meli]  
Автор Mese4inka (член)
Публикувано25.04.07 19:10



Мели, благодаря за отговора! Еякулат ще замразим така или иначе, проблемът е, че не знаем какво ще е качеството му, тъй като преди операцията бяхме с морфология 7%. Притеснява ме най-вече това, че се налага еднократно облъчване, след което няма да можем да опитваме за бебе 1 г,а не знам доколко сигурен е този едногодишен период, т.е дали ако след него (дай Боже) забременея със сигурност нама да има мутации. От Онколгоята нищо не обясняват и сякаш не вникват в спецификата на нашия проблем, а времето лети

. Защо според теб е по-добре да пробваме директно с ин витро?



Тема Re: Облъчване след тумор и ин витронови [re: Mese4inka]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано25.04.07 21:13



В Онкологията не мислят за качеството на живота, а само за неговото спасяване. От вчера се опитвам да пиша по твоята тема. Замразете, разбира се. А щом сте и при Стаменов - значи всичко е наред.

Стискам палци и знам, че ще успеете!



Тема Re: Облъчване след тумор и ин витронови [re: little_rabbit]  
Автор Mese4inka (член)
Публикувано26.04.07 12:59



Със замразяването ситуацията е ясна, въпросът е дали да е инсе или директно ин витро. Финансово не сме подготвени, а все пак не знаем дали ще бъдем одобрени от ЗК. Освен това за ин витро моят гинеколог ми препоръча Д-р Йосиф Димитров, като каза, че е много добър и се занимава с това от 80-те години, дори Стаменов се е учил от него. Та сега въпросът е и кого да изберем...



Права си за спасяването на живота и Онкологията, но ето на! След коницазията ми казаха, че шийката ми нищо не пропуска :( Не стига, че аз минах през ада на рака, ами сега и половинката... :(



Тема Re: Облъчване след тумор и ин витронови [re: Mese4inka]  
Автор kalka (непознат)
Публикувано26.04.07 14:23



Много хубаво че Стаменов се е учил от Димитров но не само той има участие в ин-витрото,да не забравяме че е много важно и ембриолога да е многоооооо добър.Чувала съм че не е добър.



Тема Re: Облъчване след тумор и ин витронови [re: Mese4inka]  
Автор MeliМодератор (новак)
Публикувано26.04.07 14:35



Едно по едно нещата. Нищо й няма на морфологията, 7% е екстра. Никой период не е сигурен, дори и да няма химиотерапия. И да, човекът трябва първо да е жив, а после да мисли за деца, нали така.

Шансовете при ин витро конкретно във вашата ситуация са по-високи, затова. Но, пак ти казвам, мисли на етапи, това помага.




Тема Re: Облъчване след тумор и ин витронови [re: Meli]  
Автор Mese4inka (член)
Публикувано26.04.07 14:48



Обмислила съм всичко поетапно. Ако не беше така, мъжът ми още щеше да си ходи с тумора, тъй като всички ни казваха, че половин година опити е малко - да не се замимавам с прегледи. Принципно са прави, но при СПКЯ, карцинома ин ситу и липсваща овулация, предпочетох да сме наясно с цялостната картина като запазих час за спермограма и консултация при андролог, за да няма изненади на по-късне етап...
Относно мофологията, нали 14% беше минимумът (така пише и на бланката)? 7% е два пъти по-малко.
Благодаря за отговора! :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.