Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:11 28.05.24 
Здравна
   >> Проблемно забременяване
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Хламидия - гранични стойности???нови  
Автор Klee (мама на Бобо)
Публикувано28.02.07 16:06



Здравейте момичета,
позволявам си да се обърна към вас с този въпрос, защото знам, че сте по-компетентни и от доктори. Извинявам се, ако темата е разисквана, но се порових и не открих отговор на моя въпрос.
Миналата седмица се изследвах за хламидия (за първи път) по настояване на гинеколога ми, заради по-обилно течение и Endocervicitis. Резултатите бяха IgM - 2 (т.е. отрицателен) и IgG 11 (под 9 - отр. 9-11 граничен и над 11 полож.) Този резултат ме притесни и му се обадих да споделя- каза след 2 месеца отново да повторя иследването и ако ИгГ се е завишило ще се лекувам. :( Обадих се и на личната ми лекарка, която каза, че нищо ми няма и че това означава, че имам само антитела, но не и болест и да не се притеснявам и да не повтарям изследванията

. Сега се чудя какво да правя...Заслужава ли си да ги повторя в др. лаборатория? (тези са от Цибалаб) Имам ли хламидия? Ако се случи да забременея мога ли да застраша здравето на бебето?
Пропуснах да кажа, че след гинекол. преглед (а той беше през декемри) ми се наложи заради усложнения от грип да пия 2 АБ (единият Клацид). Възможно ли е да съм изтребила гадовете, ако е имало инфекция? Да, ама мъжът ми не се е тествал :( Уф, извинете, заринах ви с въпроси, но съм много объркана.
П.С. Радвам се, че са малко познатите никове от преди 4 г., когато и аз се подвизавах тук.
Желая много задраве и успех в борбата ви!

Редактирано от Klee на 28.02.07 16:09.



Тема Re: Хламидия - гранични стойности???нови [re: Klee]  
Автор LaliМодератор (ентусиаст)
Публикувано28.02.07 19:55



Серологична диагноза на C.trachomatis инфекциите (ELISA)

Най-подходящ момент за вземане на проба е хламидийната инфекция да е в остра форма или рековалесценция, според клиничното протичане. Тогава се документират високи стойности на антихламидийни Ат в серума:


наличието на Ат от клас IgM (над определени гранични стойности) при липса на Ат от клас IgG говори за най-ранна фаза на имунен отговор (преди да е започнал синтез на Ат от клас IgG или те са в много ниски стойности), присъщ за т. нар. “свежа инфекция”.


наличието на Ат от клас IgM и IgG във високи стойности – говорят за разгърнат имунен отговор (с превключен синтез и на IgG Ат) при “свежа инфекция “.


наличието на високи стойности на IgG при ниски (нормални) стойности на IgM – говорят за значително напреднала инфекция или хронифицирала.

NB! Паралелното изследване на IgM и IgG има определено предимство, тъй като хламидийната инфекция може да бъде доказана в най-ранната фаза от нейното развитие само по повишените стойности на IgM, в тази фаза IgG са все още в норма. При напреднала инфекция, когато стойностите на IgM се нормализират, инфекцията се доказва по високите нива на IgG .


при изследване само на IgG (без IgМ), когато получените стойности са гранични (9-11 АЕ) или са около горна граница на нормата, но е налице подозрителна клиника, насочваща към такъв вид инфекция е уместно изследване на IgG в динамика , т.е. втори серум за IgG - 2 седмици след взетия първи. Покачване стойностите на IgG във втория серум е доказателствено за хламидийна инфекция.

NB! След преминала хламидийна инфекция (лечение), понижението на стойностите на IgG може да бъде много бавно, възможно е до 1-2 години да персистират IgG над нормалните стойности. Това налага при диагностиката на хламидийната инфекция да се съпоставят данните от клиничната картина, лабораторните изследвания и епидемиологичната ситуация.



Тема Re: Хламидия - гранични стойности???нови [re: Lali]  
Автор Klee (мама на Бобо)
Публикувано01.03.07 23:13



Благодаря Lali, това вече го четох някъде(в Цибалаб май), но не ми дава еднозначен отговор.

"при изследване само на IgG (без IgМ), когато получените стойности са гранични (9-11 АЕ) или са около горна граница на нормата, но е налице подозрителна клиника, насочваща към такъв вид инфекция е уместно изследване на IgG в динамика , т.е. втори серум за IgG - 2 седмици след взетия първи."

Тук пише (без IgM), а моето е нормално. Или идеята е да си направя след 2 седмици изследвания само на IgG и да проследя дали се повишава? Добре, но ако има някаква инфекция, която да повиши G-то, това не означава ли, че и М-то трябва да се промени?

Ами, ако IgG си остане 11 това какво означава? Безопасно ли е да забременея, ако изобщо стане? Възможно ли е да са допуснали грешна в Цибалаб? Някой беше писал, че хламидийните тестове в тази лаборатория все положителни излизат



Тема Re: Хламидия - гранични стойности???нови [re: Klee]  
Автор LaliМодератор (ентусиаст)
Публикувано02.03.07 08:09



Изчакай и повтори тестовете след две седмици в друга лаборатория. Тогава ще мислиш.



Тема Re: Хламидия - гранични стойности??? [re: Lali]  
Автор Mese4inka (член)
Публикувано02.03.07 09:17



След два курса на лечение на хламидия и отрицателен ДНК тест реших за всеки случай да си пусна в Цибалаб нов кръвен тест само за IgG,тъй като IgМ беше (-). Резултатът беше 15 (над 11 - положителен). Реших след един месец да повторя и този път пишеше не 15, а 20!!! Гинекологът ми каза да не обръщам внимание на резултата, защото явно нещо е "сбъркано".



Тема Re: Хламидия - гранични стойности???нови [re: Mese4inka]  
Автор Klee (мама на Бобо)
Публикувано02.03.07 11:23



Mese4inka, това звучи успокоително. А последните изследвания в друга лаборатория ли направи или и двете в Цибалаб? Аз се подлъгах по цената (с ок. 10 лв. по-ниска от Кандиларов)
И още нещо, ако не е неудобен въпроса: Резултатите на мъжът ти като твоите ли бяха или различни? Чудя се, дали има смисъл да го карам и него да се тества или да изчакам като видя моите след повторното изследване. А сега само IgG-to ли да проверя след 2 седмици или отново и двата титъра?



Тема Re: Хламидия - гранични стойности???нови [re: Klee]  
Автор LaliМодератор (ентусиаст)
Публикувано02.03.07 13:41



Изследвай своите - и двата, после ще мислиш за мъжа ти.



Тема Re: Хламидия - гранични стойности???нови [re: Lali]  
Автор Mese4inka (член)
Публикувано02.03.07 16:00



Гинекологът ми ме посъветва и двамата да се изследваме. Първото изследване беше във Вита. Аз с IgG+/IgM-, а той и двете -. После минахме курс на лечение(и двамата) - 2004г и 2005г. След втория курс пуснахме и PCR-тест, и при двамата отрицателен. Но аз реших 2006 пак да проверя как стоят нещата, нещо мира не ми дава тази хламидия (и двата пъти в Цибалаб). В рамките на 1 месец имаше покачване с 5 единици, което е много нелогично... За изследване на хламидия съм чела добри отзиви за центъра по вирусология.



Тема Re: Хламидия - гранични стойности???нови [re: Lali]  
Автор Klee (мама на Бобо)
Публикувано02.03.07 16:57



Много ви благодаря за съветите Lali и Mese4inka. Ще потърпя още 10 дни и ще се изследвам пак. Дано да е грешка

. Сега, ако направя PCR-test, дали може да ми даде по-точен ориентир или при положение, че IgM e -, и PCR-a ще отчете същото?

И друго: Току-що звъннах да проверя за изследвания на хламидия във Вита. Там ми казаха, че изследват само IgG и IgA. Все едно ли е, дали ще изследвам IgM или IgA???

Редактирано от Klee на 02.03.07 17:25.



Тема Re: Хламидия - гранични стойности???нови [re: Klee]  
Автор gore_glavata (аз вярвам :))
Публикувано10.04.07 16:49



Преди няколко дена се изследвах за IgG и моят беше положотелен, а на съпругът ми отрицателен. Възможно ли е това? Знам, че хламидиите се предават по полов път . Неговия резултат е 0,8 / отрицателен , а моят 1,7 / положителен. И още нещо. На всички ли ви пускат изследвания за IgM понеже на мен ми искат само за IgG. Благодаря предварително




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.