Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:28 01.06.24 
Здравна
   >> Проблемно забременяване
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема моите впечатления от срещата  
Автор Cygnus (black hole)
Публикувано04.06.04 23:37



Здравейте момичета,
Преди малко се прибрах от Варна от срещата на кръглата маса организирана от сп. “9 месеца”, за което любезно благодаря на организаторите, че помислиха за този важен за нас проблем! Срещата протече чудесно. Поне аз съм много обнадеждена! Дано да не са говорили просто така за да се запази добрия тон. Срещата откри кмета на гр. Варна! Имаше представители на министерството на здравеопазването, националната здравноосигурителна каса, лекарския съюз, асоциацията за семейно планиране, нашето сдружение , специалисти в областта на стерилитета от гр. Варна, представители на ин витро центровете във Варна и др.

Ще се постарая да разкажа съвсем накратко и неофициално моите впечатления. Очаквам Мели утре да направи официален материал за срещата, а отделно такъв подробен ще бъде публикуван в сп. “9 месеца” следващия брой.

В началото на срещата от НЗОК ни запознаха с приоритетите за бъдещите майки залегнали в НРД 2003, и тяхното разширяване за НРД 2004. Специалистите обаче поставиха въпроса, че тези приоритети са за бременни жени и поискаха отговор на въпроса какво прави здравната каза, за тези жени, които искат да забременеят, но не могат?

Обсъдиха се 2-те клинични пътеки, които бяха предложени през 2003 г.
1. Асистирана репродукция – ин витро оплождане
2. Асистирана репродукиця – контролирана вътрематочна инсеминация.

С наредба 32 се отменили тези 2 пътеки и вече не са ангажимент на НЗОК – заменени са като високоспециализирани дейности от които се поемат 10 лв., което е смешно! То дори не покрива един ехографски преглед.
Темата за 2-те клинични пътеки срещнала много трудности. Може би трябва да се предизвика публичен дебат. Нека хората да преценят дали има нужда от тях. Над 25 са заболяванията , които плащала касата – възпаления на яйчниците и фалопиевите тръби, тазови възпаления, заболявания на половите органи и др. Представителите на лекарския съюз подкрепиха мението на НЗОК за 2- те клинични пътеки, които макар и скъпи касаят един много сериозен проблем.

Всички обсъдиха идеята за създаване на кабинети по безплодие в по-големите градове, както е било преди, в които да има специалисти по мъжни и женски стерилитет. Там да отиват двойките, когато имат проблем с репродуктивното здраве. Представителят на министерството на здравеопазването подчерта, че най-важното е да има стандарт, който да регламентира изискванията за оборудването на тези кабинети и към квалификацията на специалистите, които диагностицират причините за стерилитета и установяват какъв да е реда и лечението и така НЗОК да може да следи и контролира. За да не се комерсиализира проблема и да не се източват пари трябва да има ясни критерии за индикациите, оборудването и изследванията, които се правят. Трябва нормативна уредба за стандарт, която трябва да се даде от министъра на здравеопазването след като се оформи стандарта. Решението не е клиничната пътека – тя е крайния етап.

Доц. Маркова разказа за мъчителния път до бебето в епруветка. Тя го сравни с ходене по мъките за двойката. Семействата нямат информация, обикалят къде ли не и когато достигнат до последната възможност – бебето в епруветка – те вече не са готови, защото са на финала на финансовите си възможности. Жестоко е. “Това са хора, които съм ожалила с цялата си душа” – каза доц. Маркова. В този мъчителен път, според нея, трябва да се върнат кабинетите по безплодие по големите градове. Не е възможно личния лекар или акушер-гинеколог да лекува стерилитет. Специализирани кабинети към големите болници (както е било – кабинети по стерилитет). В момента личния лекар изпраща пациентите към акушер гинеколог и той започва “компетентно” да лекува семейството с немислими оперативни интервенции, които го доосакатяват. Така се губи много ценно време – репродуктивната възраст започва да напредва– жената става на 35, 36 ..38, когато идва момента, в който е готова да направи всичко за да забременее (продават си къщите дори). Според нея най-важно е ранното обхващане на проблема -навременно изчерпателно изследване. Оттам нататък двойката от 29 до 32 г. може да досъбере средствата.

Д-р Монастирска предложи да се провежда навременен скрининг на основните фактори за настъпване на оплождане а именно – наличие на достатъчен брой подвижни сперматоиди, проходимост на тръбите, наличие на възпалителни заболявания, диагностична лапароскопия. Тя предложи това да е приоритетна програма и това да става в рамките на 1-1,5 месеца.

Преди във Варна е имало 2 кабинета по стерилитета за град от 300-400 000 жители.

Д-р Мариела Даскалова, зам. председател на Сдружение Зачатие представи сдружението ни, целите и дейностите ни, разказа за клуба ни, за сайта ни и информацията в него, за това, че сме над 300 жени, вероятно не най-платежоспособните, но едни от най-интелигентните пациенти. Нека тя да представи после в темата резюмето, което беше подготвила – наистина ни представи отлично!!! Отделно заговори за мъжкия стерилитет, за неговия увеличаващ се процент , за недостатъчното внимание, което му се отделя, за липсата на специалисти и регламент за това крайъгълно и важно изследване - спермограмата. За последиците за двойката, когато тя не се прави или се прави не както трябва.
Мели предизвика интерес у много журналисти и даде няколко интервюта – тя ще разкаже по-подробно – аз само нахвърлям в момента.

Мели направо си супер! Бяхме много интересни за всички нали? :)

Проф. Нанов сподели мнението на д-р Маркова за специализираните кабинети - т.нар семейно консултиране. Той подчерта че стерилитетът при мъжете се покачва с течение на времето – урбанизация, замърсяване ...

Представителите от асоциацията за семейно планиране наблегнаха на профилактиката на репродуктивните заболявания. Те посочиха доста тревожни факти: Възрастта на половите контакти е паднала при момичетата до 14, 7 г. , а при момчетата до 15 г. Тревожна е и тенденцията за абортите, които често се явяват причина за стерилитет още на тази възраст.

Обсъдиха се много предложения. Всички демонстрираха голяма ангажираност, определиха проблемите на стерилитета като проблеми, на които трябва да се обърне сериозно внимание. И мисля, че тази среща ще окаже влияние при подготвянето на следващия рамков договор 2005.

Нека Мели да разкаже утре като се върне по-подробно – аз нямам опит в такива представяния, само споделям личните си впечатления – това, което успях да запомня и което ми направи най-силно впечатление.

Раздадохме печатни материали за сдружението и забелязах, че много ги четат. Ще получим информация от няколко центъра по стерилитет, която да добавим в сайта.

Запознах се с чудесни момичета от Варна – пихме кафе, споделихме опита си, присъединиха се и още нови членове към сдружението ни :) Прекарахме си супер и нямам търпение да се видим отново :)

Варна е много хубав град – ня бях ходила там от 5 клас :) И хората са много хубави.

Нека също и другите момичета разкажат своите впечатления от събитието. Аз лично съм доволна :) Да видим сега по коя телевизия ще ни покажат и в кой вестник ще се изтипосаме :)

Уж щях да бъда кратка



Редактирано от Cygnus на 05.06.04 00:05.



Тема Re: моите впечатления от срещата [re: Cygnus]  
Автор Dafna (притеснителна)
Публикувано05.06.04 09:34



Много се радвам, че всичко е минало добре и най- важното, че сте с очаквания за положителни резултати.

Много се радвам, че сте ги впечатлили и Мели е прездизвикала интерес в журналистите!





Тема Re: моите впечатления от срещата [re: Cygnus]  
Авторz22 (Нерегистриран)
Публикувано05.06.04 10:41



Браво на Cygnus и Мели!Значи все повече хора научават за нас и събираме нови членове за сдружението и надявам се нови приятели.Мила Cygnus благодаря ти ,че сподели с нас как е минала срещата толкова изчерпателно.



Тема Re: моите впечатления от срещата [re: Cygnus]  
Автор Wildberry (плодче)
Публикувано05.06.04 10:49



Браво мацка, страхотен разказ, много се радвам за всичко което се е случило!



Тема Re: моите впечатления от срещата [re: z22]  
Автор Cygnus (black hole)
Публикувано05.06.04 11:01



O това още не е изчерпателно - само ги нахвърлих. Мели е в София сега и като се върне довечера предполагам ще напише и нейното резюме и професионално описание на темите и дискутираните проблеми
Както и ще разкаже за интервютата, които даде по време на срещата и след нея.





Тема Re: моите впечатления от срещата [re: Wildberry]  
Автор klemy (chudeshta se)
Публикувано05.06.04 11:25



Bravo!
Tova e nai-valnuvashtoto neshto,koeto sam chela ot mesezi nasam.Ako shtete mi viarvaite,ama si seda sega tuka i ronia salzi nad klaviaturata.I se chudia kakvi sa tezi idioti,koito sa reshili da poemat 10lv!!!!!!!!!!!!!!!! ot prozedura struvashta 4000-5000!!!!Ami da si gi darjat,pritriavbali sa ni tehnite 10 lv!Nr znam,tezi hora niamat li sarza?Ne sa stavali roditeli,ne znaiat li kakvo e da ti re rodi detenze,ne mogat li da si predstaviat,kakvo e da go chakash,a to da ne idva?idioti!
Sajaliav za emozionalnoto izkazvane,ama napravo sam stresirana.



Тема Браво момичета , чудесни сте [re: Cygnus]  
Автор Пипилoтa (чаровница)
Публикувано05.06.04 12:43







Тема Re: моите впечатления от срещата [re: Cygnus]  
Автор Meli (de profundis)
Публикувано07.06.04 01:08



Ето ме и мен след тридневното странстване. Cygnus, отлично си описала срещата и много пълно.

Искам сърдечно да благодаря на списание “9 месеца” и специално на неговия главен редактор д-р Антония Григорова за страхотната работа по организацията на едно такова събитие, както и на Мая Ковачева, редактор. Оценяваме по достойнство какво правите за нас. Това е първото официално участие на сдружението като партньор в среща от такъв ранг и се надявам в бъдеще срещите да са повече, както и резултатите.

Ето и моето изказване:

"Уважаеми участници в дискусионната кръгла маса, всички вие получихте в печатните работни материали устава на сдружението и ще имате възможност да се запознаете подробно с целите и задачите му. Затова аз само накратко ще ви разкажа историята на създаването му, защото тя е интересна и по своему уникална. Ядрото на сдружение Зачатие се оформя в дискусионния форум на дир.бг в рамките на три години. Основните участници са около 250 - 300 души, 99% жени (останалия 1% са двама до трима мъже в отделните периоди от време). Тези жени са млади, основно във възрастовата група от 20 до 30 години, повечето от тях са с висше образование и живеят в България и в чужбина. На базата на коментарите и обсъжданията в клуб “Проблемно забременяване” е изграден и сайта Зачатие с претенции да е българският информационен портал по проблемите на стерилитета. Събраната информация е в огромно количество, на достъпен език и на много високо ниво. Това са предимно преводни статии, но ние сме отворени за сътрудничество в тази насока. Всеки работен ден сайтът се посещава от към 700 уникални посетители. Надявам се с тези няколко изречения да съм предизвикала вашия интерес. Времето напредва, но аз с ще отговоря на всичките ви въпроси за сдружението. Последно изречение към колегите си – уважаеми колеги, обърнете внимание на тези хора, това са нашите пациенти. Вероятно не най – благодатната част, но със сигурност най – грамотните, най – образованите и най – интелигентните.

По отношение пътят на стерилната двойка до образното “бебе в епруветка” искаме да обърнем особено внимание на въпросите за мъжкия стерилитет. В световен мащаб през последните 15 – 20 години се отбелязва драстичен спад на мъжката фертилност в световен мащаб. Затова учудването ни е голямо, че в контраст на добре развитата и успешно работеща мрежа от специалисти, занимаващи се с проблемите на женския стерилитет, на практика има осезаем дефицит на специалисти по мъжки фертилитет. Бихме искали да чуем вашето обяснение защо специалистите уролози – андролози не заемат полагащата им се позиция в общата схема за следене на инфертилната двойка. Нашата версия е, че специалистът уролог го няма, защото и българският мъж го няма. Не ме разбирайте погрешно и не го приемайте лично – аз уважавам и обичам българския мъж, той притежава прекрасни качества. Но по отношение на репродуктивното си здраве той се намира в дълбока, непросветна тъма. Той смята, че наличието на ерекция и на еякулация са гаранция за фертилност. Специално ще акцентирам на два проблема. Първият е с работно заглавия “Как да накарам партньора си да се изследва”. И вторият е “Спермограмата у нас и на други места”.
Както всички знаем, първоначалното и основно скринингово изследване за оценка на мъжкия фертилитет е спермограмата. Всяка седмица в клуба влиза поне една жена, която разказва как в рамките на година е направила всички възможни изследвания, вкл. хормонален статус, форикулометрия, ХСГ, лапароскопия и, забележете, направила е цикли стимулация или поредица инсеминации без дори едничка спермограма. Ние намираме това за крайно нередно. Защо се допуска изследването и лечението на стерилната двойка да започва от жената, след като по цял свят започва от мъжа? Това е определено недобра медицинска практика. От друга страна, как да образоваме дискретно, но достатъчно настойчиво и не само кампанийно българския мъж. И тук виждам нашата роля – като лекари, като медии, като обществено ангажирани хора да проведем една сериозна просветителска дейност, на популярен език и в достъпна форма, щото мъжът да осъзнае необходимостта от спермален анализ точно така, както жената осъзнава необходимостта от гинекологичен преглед.
Вторият основен проблем ще дефинираме така – мъжът, преодолял своите народопсихологични, емоционални, инстинктивни страхове и дал проба за анализ получава една услуга, която няма нищо общо с истината. Която е на светлинни години от съвременното ниво на познание и няма дори допирни точки с критериите на СЗО. Тук изключвам центровете по асистирана репродукция, където качеството е високо. Случаите обаче на недобросъвестно направени спремограми не са единични, те са масова практика. И специално искам да чуя мнението на НЗОК къде е спермограмата в последния и в следващия и още неподписан рамков договор? Защо иЗчезна като дейност, след като преди две години беше включена в пакет ависокоспециализирани дейности? Общоизвестен факт е, че спермограмите се правят от лаборанти или акушерки. Квалификацията им в тази посока е никаква. Лично до мен достигат десетки спермограми с абсурдни данни – напр. 96% сперматозоиди с нормална морфология или 93% активно подвижни. Искам да осъзнаем проблема. Той не е толкова във факта, че едно изследване е погрешно – на всички ни е ясно, че са възможни лабораторни грешки, фалшиво негативни или фалшиво позитивни резултати, трудности и неясноти в диагностиката и т.н. Проблемът идва от ключовата прогностична стойност на спермограмата. При едно такова дадено заключение “Нормозооспермия” автоматично, по метода на изключването, причината за стерилитета започва да се търси у жената. Едно такова погрешно заключение обрича жената на продължителни, скъпоструващи, емоционално обременяващи, дори инвазивни и рискови процедури, която забавя лечението на двойката с години. От друга страна, проблемът при мъжа се диагностицира късно, хронифицира и често се пропуска моментът за лечение. Аз като лекар намирам такава спермограма за неприемлива, а за пациента това е обида по отношение неговите интелектуални способности. А, разберете, няма нормален, здравомислещ българин, който при една “отлична” в кавички спермограма да се усъмни в изследващия и да направи повторна контролна такава.” Тук обсъждането продължи и с други участници по посока изработване на стандарт за работа по отношение на стерилната двойка. Както и за липсата на такава специалност – андрология и за трудностите при оформянето й. Все пак нашата идея е, че когато има търсене, ще се намери и предлагане – т.е. образовайки жената да не прави нищо преди мъжа и образовайки мъжа да бъде така добър да се изследва и лекува, ще се създаде необходимост от консервативни уролози и андролози.
Исках още да говоря и за кабинетите по стерилитет, в които съвместно да работят гинеколог, уролог, психолог, ендокринолог, но преди мен д-р Петър Атанасов – управител на Специализирана болница по акушерство и гинекология за активно лечение, Варна говори много убедително по този въпрос и аз само казах, че мнението на сдружението напълно съвпада с неговото и ние го подкрепяме.

Дано не съм ви отегчила. Да ви призная, предишната вечер си подготвих словото, което беше 10 листа и много хубаво написано. Но на самата среща ми се вдигна адреналина още първите 5 минути и предпочетох да импровизирам. Не знам как изглеждаше отстрани, момичетата ще кажат.

Ей, ама много са симпатични тези момичета от Варна! Радвам се, че се запознах с вас!




Тема Искам да напомня на новите момичета [re: Cygnus]  
Автор Cygnus (black hole)
Публикувано07.06.04 07:00



За паролите за 3-те безплатни часа онлайн психологическа помощ и консултация от психотерапевтите от

, които се предоставят за всеки един член на нашето сдружение (евентуално неговия партньор).
За да получите своите пароли напишете бележка на Meli или e-mail на

Повече за онлайн психотерапията и нашите партньори можете да прочетете на сайта ни тук, както и част от техните заключения и обобщения от работата им с нас до този момент:


П.П. Това важи за всички момичета и от Варна и от София и от Пловдив и от ВСИЧКИ градове, които скоро се присъединиха или също и тези от по-отдавна, но които са пропуснали да разберат и да се възползват от тази услуга, която ни правят психотерапевтите от

Редактирано от Cygnus на 07.06.04 07:12.



Тема Re: моите впечатления от срещатанови [re: Meli]  
Автор Rommi ()
Публикувано07.06.04 13:05



Според мен представянето е било блестящо!!!

Много изчерпателно и образно го е разказала Cygnus,

както и това което им е казала Мели е било направо в десятката!!!
Точно, конкретно и професионално! Не е пропуснала нито един проблем!!!

Сигурна съм че от здр.каса, няма да останат безучастни, особенно когато върху нашите проблеми говорят и специалисти!

Браво момичета!

Знам че хубавите работи стават бавно, както и съм сигурна, че ефекта от срещи като тази ще бъде ЛАВИНООБРАЗЕН....

Усилията ни в тази борба трябва да са общи - ние като пациенти и лекарите като специалисти.

Много съм обнадеждена, че това към което се стремим ще стане действителност.





Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.