Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:22 25.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема от 15 ноември започва Рождественският  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.11.20 14:44



пост и завършва на

.

Рождественският пост - oт .

Редактирано от Metropolis на 16.11.20 14:50.



Тема Re: от 15 ноември започва Рождественският [re: Metropolis]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано19.11.20 11:38



Много е хубаво словото на Ефрем Сирин и точно навреме. Благодарности!



Тема Re: от 15 ноември започва Рождественският [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано19.11.20 16:20



Свети Григорий Палама за

.



Тема Re: от 15 ноември започва Рождественският [re: Metropolis]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано20.11.20 16:35



Да, много хубава статия. Постът не е самоцел, а основа и двигател за каяние и смирение..

Четох завечера пък за старец Яков Цаликис:

"Когато говореше за поста, старецът редом с другите неща каза и следното: „Постът е заповед от Бога. Затова и ние трябва да постим, чеда мои. Постът не ми е навредил до днес, когато съм на седемдесет години. Майка ми ме научи да постя още от дете. Не лицемеря, чеда, че постя, но родителите ми така ме научиха. От Мала Азия съм родом, през 20-та година се родих и досега спазвам това, което те ме научиха. Никога постът не ми е навредил, макар че имам толкова болести. Лекарите и епископите ми казваха: постът и леката диета са много полезни за човека. Ето, лекарят ми каза: „Отче, пет дена няма да пиеш вода, нито капка, за да те излекуваме, да видим какво има в тялото ти. Е, издържах пет дни. Много ми помогна. А колко по-полезен пък е постът за душата, след като диетата помага на тялото! В това тяло обитава безсмъртна душа. Затова нека се погрижим за душата си, която е нещо безсмъртно“.

Постете, чеда мои, не слушайте тези, които казват, че постът е нищо, а калугерите говорят глупости. Не го казват калугерите, чеда, а Бог го казва. Първата заповед на Бога е била постът, както и нашият Христос пости. Ние можем да кажем, че постим. Но ядем толкова неща. Това, чеда, пост ли е, като ядем, да ме простите, толкова много храна, макар и без олио?… Има много постни ястия. Стига човек да е здрав и да има желанието да пости.

Веднъж дойде един човек и ми каза: „Отче, казаха ми, че няма такова нещо като пост... Кой е казал, че трябва да се пости?“. Казах му да отиде при свещеника и да отвори Библията, и да му покаже къде пише за поста: „Тоя род не излиза, освен с молитва и пост“.[3] Това го казва в Евангелието нашият Христос и още много други неща. И бесовете, и болестите, и всички страсти се преборват с поста и молитвата. Св. Йоан Предтеча какво е ядял в пустинята? Какво е ядял преп. Давид? С една нафора е изкарвал цяла седмица в постницата си. Но „с пост, бдение, молитва получил небесни дарове“.[4] Затова и Бог освети това място и то съществува вече четиристотин и петдесет години. Защото нашият светец е голям чудотворец и е жив“.





Тема Живот, деяния и чудеса на св. Климентнови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано25.11.20 15:45



от Охридски архиеп. Теофилакт.



Тема Преподобни Порфирий Кавсокаливит [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано02.12.20 15:23



Букет от

.



Тема Re: Преподобни Порфирий Кавсокаливит [re: Metropolis]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано04.12.20 13:30



Благодаря, току-що си я поръчах на zograf.nasledstvo@gmail.com, с доставка по куриер. Че в централните храмове май е изчерпана.

Един гръцки митрополит казваше "Като заговориш на младите за стареца Порфирий или стареца Паисий - наострят уши. А като им заговориш за ап. Павел - не им привличаш вниманието. Значи, трябва да почнем да им говорим за днешните подвижници, за да може после да се заинтересуват и от ап. Павел."



Тема Re: Преподобни Порфирий Кавсокаливит [re: nabludatell42]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано04.12.20 23:23



Да, както казва ап. Павел: за немощните станах като немощен, за да придобия немощните, за всички станах всичко, щото по какъвто и да е начин да спася някои.




Тема Re: Преподобни Порфирий Кавсокаливит [re: nabludatell42]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано04.12.20 23:56



Ами нормално е за младите ап. Павел е митична личност. Някой живял преди около 2000 г. Св.

е почти съвременик.



Тема 6 декември денят [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано06.12.20 13:41



на св.

Чудотворец.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.