Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:57 22.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема относно епидемиятa  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.03.20 15:48











...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 20.03.20 16:14.



Тема Re: относно епидемиятaнови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано27.03.20 14:19



Митрополит Йоан

.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Re: относно епидемиятaнови [re: Metropolis]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано27.03.20 23:59



Привет, Метро! Огромен респект за нашата Църква, че не се поддаде на безбожния "медико-санитарен" натиск за отменянето на живите присъствени богослужиения. За съжаление, действително виждам, че вирусната истерия, раздухвана от световни правителства и медии, е намалила значително посещаемостта на храмовете, макар че това е само една старческа настинка, чиято вреда и съответно смъртност е сравнима със сезонните грипове. Последно бях на вечерня на Благовещение в храма св. св. Кирил и Методий на Женския пазар. Освен мен от миряните бяха само един възрастен мъж и две възрастни жени. Двамата отслужващи свещеници, сравнително млади, нито за миг не се разколебаха в служението си, предвид на рехавата, почти липсваща аудитория, а напротив, много спокойно и съвестно прочетоха всички евангелски пасажи и изпяха всички тропари за празника. Това е мощта на Божието присъствие, което свикналите на медийни рейтинги малоумни безбожни консуматори няма как да схванат. Признавам, че почти се просълзих пред силата на тази святост, на тази извън-световост, защото не бях се черкувал от няколко месеца. Имаше поръсване със светена вода накрая. Без следа от медийно раздухвана вирусна тревога. Предполагам, в следващите великопостни недели, при св. Литургия и Причастие ще има повече хора. Светинята е за светите! Бъдете здрави и благословени!

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: относно епидемиятaнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано28.03.20 14:53



Привет Абсинте. Да се надяваме че ще устоят до край. Съгласен съм с теб че Църквата е лечебница на душата и може да дава силна подкрепа особено в трудни времена. Но тя е за тези които осъзнават че имат такава нужда.
В това динамично време едно все още актуално

.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 28.03.20 14:48.



Тема Re: относно епидемиятaнови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано06.04.20 17:10





...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Re: относно епидемиятaнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано11.04.20 06:43



"това е само една старческа настинка, чиято вреда и съответно смъртност е сравнима със сезонните грипове"

И от тази старческа настинка Италия, Испания, САЩ, Франция, Великобритания и всяка държава, която я е подценила, не смогва да извозва дори труповете, камо ли да лекува хората. Не знам, какво трябва да се случи, за да си отворите очите.




Тема Re: относно епидемиятaнови [re: Metropolis]  
Автор Prokimen ()
Публикувано12.04.20 10:24



За епидемията изчетох много текстове, които объркват. Нямам медицински познания и затова няма да коментирам лабораторното изработване на вируса. Във френската виртуална сфера се появиха недоказани обвинения срещу института "Пастьор" и срещу съпруга на бившата здравна министърка на Франция. Още се дискутира въпроса за конфликт на интерес между министърката и професор Раул, с който трябваше да се среща дори президентът на Франция защото обществото е разделено и в медиен конфликт.

Фактите са такива, че заразата не е никак старческа настинка. Колкото епидемията да не отговаря на изискванията за епидемия и още по-малко за панепидемия, тя убива лекари, медицински сестри, известни политици, спортисти и много млади хора.

Проблемът е в липсата на лекарство с потвърдена ефикасност. Поради тази причина, аз приветствам карантината или извънредното положение с цел да се забави броя на заразените защото болниците нямат капацитет да лекуват всички наведнъж. Друг изход, освен строга изолация, няма.

Никак не приветствам позицията на Българската църква. Никой не може да ме убеди, че позицията на Синода не е от чисто ФИНАНСОВИ съображения. Няма и сянка на жива вяра или пастирска загриженост за хората.

Светът познава много периоди, подобни на днешния. Църквата има богат опит за действия в такива ситуация.

Според мен, престъпността на Синода = владиците е в причастието с една лъжица.

Ако занаитените старци владици дърдорят, че причастието не може да зарази (макар историята да познава случаи когато са отравяли противниците си с причастие), то съсъдите - потир и лъжица - могат да предават зараза.

Колкото до причастието, владиците не са прави. ПРИЧАСТИЕТО МОЖЕ ДА БЪДЕ ПОВРЕДЕНО!

Споменал съм го в един отговор на статия от НЕВЕЖА до имигинарната "невежа тълпа". В църковната книга "Служебник" има нарочно упътване как да се постъпи с причастието, ако е увредено. Фактът, че това упътване указва как да се действа, е свидетелство, че не всякога може да се употреби причастието и в дадени случаи е вредно да се потребява! Това невежите трябва да го знаят и неграмотните владици да го прочетат в служебниците и да го имат предвид в дадената ситуация, че чрез лъжицата, причастието може да убие стотици народ.

Появи се една статия от Сергей Цанков




Ето ми отговора по въпроса с долнопробната провокация - "статия"

Към Негово Невежество Сергей Цанков

Шокиран съм от факта, че неграмотни в църковните дела същества се правят на интересни и че журналистът Мартин Карбовски дава трибуна на невежеството.

Болшинството български граждани са смутени и съблазнени от причастието с една лъжица. Това е престъпление срещу човешкия живот и прокуратурата, ако я имаше реално в България, би трябвало да забрани точто това!

Доколкото всички граждани на България са конституционно равни, то би следвало, ако ще се затварят парковете, да се затворят и храмовете като евентуални източници на зараза.

Епидемията не е нещо ново и Църквата има богат опит в периодите на масова зараза. За първи път Синодът на БПЦ-БП проявява престъпна небрежност към човешкия живот, който е дар Божий, а казано е още за невежите: «Не изкушавай Господа, своя Бог»(Матей 4:7).

Ако предположим, че от причастието не би трябвало да се зарази човек (макар да има случаи в църковната история, когато са отравяли враговете си с причастие), то от съсъдите (потир и обща лъжица) е напълно възможна заразата.

Пословично невежите «изповедници» на вярата трябва да се ограмотят и да прочетат в края на Служебника т.н. « Известие учительное» - на църковно-славянски език или на български «Поучително упътване» как се процедира с повредено причастие. Да, ако причастието е мухлясало, не се употребява от попа, а има указание как да се унищожи, защото може да навреди!!!

В дадената извънредна ситуация, ако имаше разумни и грамотни владици, трябваше да се въведе единично причастие с частици, подобно на тези, които се изсушават на Велики четвъртък като т.н. «запасни дарове» .

Невежите в църковните дела трябва да осъзнаят, че един заразен свещеник може да зарази стотици богомолци доколкото той пипа с ръка евхаристийната просфора. Една част от нея е за причастие, а другата е за т.н. «нафора» или «антидор».

В древната църква не са причастявали с една лъжица, а най-древните литургии са били т.н. «агапи». Лъжицата не е догматичен въпрос и ако имаше реално човеколюбие или душегрижие, Синодът=владиците трябваше да реагира адекватно. Техен апостолски дълг е да ограмотят невежите като автора на статията.


В допълнение ще кажа, че украинският митрополит Павел, игумен на Киево-печерската лавра говореше това, което говори и Синодът на БПЦ-БП, но се оказа заразен. Той или други са заразили 30 от 40-те монаси в Киевската лавра. Това е официално обявено, но скритото е несъмнено много голям брой заразени студенти в Духовната Академия.

На ФБ страницата си и епископ Йоана Черепанов съобщава да е заразен. Нека всеки разсъди. Ако игуменът на Йонинския манастир (в Ботаническата градина) в Киев е заразен, то колко монаси и богомолци са заразени. Йонинският манастир развива огромна дейност и с очите си се уверих, че на литургиите манастирският храм е препълнен с млади семейства. В неделен ден се причастяват над 100 деца.

Има статия за 8 известни московски свещеника, заразени от вируса. Няма съмнение, че броят е далеч по-голям. С едно изречение, колкото и да е жива вярата на духовниците, те могат да се заразяват и да стават източник на стотици зарази!

Понеже става реч за жива вяра, една благочестива християнка от Молдова си позволила да си развее байрака по време на карантина, отивайки на екскурзионно пътешествие до Почаевската лавра. Връщайки се заразена и болна, не немерила човешко съзнание в себе си да предупреди доктора, че е била ексрузиантка до Лаврата, поради което - от жива вяра, заразила доктора си. Свещеникът, организирал пътуването е заразен също. Не се съобщава колко още от екскурзиантите в един автобус са заразени.

Определено мисля, че с вмруса не трябва да се играе хашлашки. За някои може да е "старческа настинка", но за много хора, казано на църковно славянски език, е т.н. "напрасна смърт".

ТРАГЕДИЯТА е, че при необходимост, болниците не могат да поемат всички за лечение. Това именно налага строгите мерки и ако човек има жива християнска вяра, би се отнесъл трезво и отговорно за да не заразява другите и да не става причина за смърт.

Православието даде първата си жертва със смъртта на сръбския епископ.

Заразата стигна и до Атон.

С огъня шега не бива!

Редактирано от Prokimen на 12.04.20 10:27.



Тема Re: относно епидемиятaнови [re: Prokimen]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано13.04.20 16:16



Разни



...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Re: относно епидемиятaнови [re: Metropolis]  
Автор Prokimen ()
Публикувано16.04.20 15:30



В своята история Църквата познава много практики и символични значения. Съгласен съм с литургиста, че т.н. "Преждеосветена" литургия не е пълна литургия, но би било същинско богохулство да не се признаят осветените запасни частици или осветените на "нормална" литургия дарове за истинско причастие.

Не бива да се забравя, че от дълбока древност причастявали болни и немощни по домовете и за целта се използвали владишките панагии (енголпия). Тяхната поява била свързана с причастието, а днес са бижутерски украшения. Можем ли кажем, че разнасяното по домовете причастие не е съвсем истинско, а е само някакъв си там символ?

Някога, в Капиновския манастир служеше православният австриец архимандрит Анастасий. Той беше рядко начетен човек. Според него, при внасянето на потира след "со страхом Божиим...", съдържанието не е вече причастие. Не съм литургист, но не мога да се съглася. Ние, съвременните християни робуваме на символиката и се оказваме мъртви духом.

Църквата, като жив организъм6 може и трябва да адаптира действията си и символичните си натруфености според ситуацията. ДУШЕСПАСЕНИЕТО, А НЕ СИМВОЛИЧНАТА НАТОВАРЕНОСТ Е СМИСЪЛЪТ ДА СЪЩЕСТВУВА ЦЪРКВАТА.

Карантинният период е свръх сериозно предизвикателство и богословите би трябвало вече да заговорят на нов есхатолиген език, предлагайки бъдещи варианти.

От утрешния ден ще настъпват все по-невъобразимо сложни времена. Светът навлезе в нова ера, а ние разсъждаваме по-старому. Новото време налага час по-скоро да се отърсим от църковната натруфеност и да предприемем поклонение в дух и истина.

Литургията ще загуби и е загубила вече своето досегашно разбиране. Не зная колко владици и грамотни богослови го осъзнават.

Редактирано от Prokimen на 16.04.20 15:27.



Тема Re: относно епидемиятaнови [re: Metropolis]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано18.04.20 21:39



Здравейте!



Радвам се да ви чета отново, и надавям се да ви намирам в добро здраве!

Напълно споделям казаното - чудесно е че храмовете останаха отворени. Медиите упрекваха синода в упорство, правителството - ту в прекалено агресивни мерки, ту в нерешителност. Но в резултат се стигна до един наистина разумен компромис. И струва ми се, тук можем да видим и промисъл. Дано се задържи това решение.

Борисов каза "тези неща са над мен, не мога аз да решавам". С което спечели уважението на всички вярващи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.