Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:38 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Намирате ли енория?нови  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано31.10.17 16:33



Извинявайте за личния въпрос, но ми е интересно как се "черкувате". Има ли близо до вас храм, или ходите в далечен, но където познавате по-добре хората?

Не че това е поводът да питам, но ни е малко трудно напоследък - далеч сме от старата църква, а в близката някак не успяваме да се впишем.



Тема Re: Намирате ли енория?нови [re: nabludatell42]  
Автор wiseacre (ДървенФилософ)
Публикувано31.10.17 20:44



Ами не се черкувам в енорийския храм. Не е заради тапетите.

Откак съм се родил е митрополитския храм и е много ... официално и "студено". Със свещениците се познавам, служебно се виждам редовно с тях, но се черкувам другаде.

За щастие в близост имам два храма - единият на 10-ина, другият - на 15-20 минути спокойничко ходене. (Енорийският и той е някъде на 15-20 мин.) И двата (плюс енориите) са хубави, със своите плюсове и минуси.

По същата причина, когато доста години живеех в София не съм стъпвал в "Ал Невски". Не се чувствам "по църковному" в официален храм.

Редактирано от wiseacre на 31.10.17 20:46.



Тема Re: Намирате ли енория?нови [re: nabludatell42]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано04.11.17 19:09



И аз така та ми се налага да "тъка" на два стана. В неделя ходя в този храм, който ми е по-близо до жилщето в което съм спал предишната вечер. Хайде да не се оплакваме а да се радваме на неделните литургии. (Помниш ли Тимотей (Бог да го прости) колко пътуваше за да посещава избраното от него)?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: Намирате ли енория?нови [re: Metropolis]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано06.11.17 15:53



Прав си, да се радваме на възможността която имаме. Пък на живеещите в чужбина им е още по-трудно, че и едва ли стигат до български храм.



Тема Какво е да си енориашнови [re: Metropolis]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано30.11.17 23:47



"""И аз така та ми се налага да "тъка" на два стана. В неделя ходя в този храм, който ми е по-близо до жилището в което съм спал предишната вечер. Хайде да не се оплакваме а да се радваме на неделните литургии."""

"Налага" ти се - айде, стига бе. . . Мнозинството хора със сигурност искат подобно "налагане". И аз също. Но нямам голям избор. Не и като вие, пребиваващи в град София и на други места.

В този смисъл, всяка една енория си заслужава енориашите.




Тема Re: Какво е да си енориашнови [re: tri-9084]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано10.12.17 21:27



Искаш да кажеш че близо до вас има само един храм и няма голям избор? Вярно, в София са повече. Но примерно голям красив храм кат Св. Николай Софийски на Опълченска пустее, защото наоколо не остава енория. Нещо подобно струва ми се е и със Св. Параскева на Раковска...



Тема Re: Какво е да си енориашнови [re: nabludatell42]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано12.12.17 23:18



Защо, хората, търсят енории извън онези, към които са призвани - чисто по географски критерий ? Това е големият Въпрос
"""
Искаш да кажеш че близо до вас има само един храм и няма голям избор?"""


Искам да кажа, че енорията си е енория - едно семейство, за което си заслужава да се бориш. Когато семейството, обаче, се съблазни до такава степен, че (например) почва да ти се подиграва, то тогава е оправдано търсене на друга енория, на друго семейство. Иначе е търсене на на не знам какво точно.


Редактирано от tri-9084 на 12.12.17 23:24.



Тема Re: Какво е да си енориашнови [re: tri-9084]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано15.12.17 16:50



Напълно си прав. Семейство е, даже е нещо повече - членове на едно Тяло, както казва апостолът. Без да осъждам, но подиграването е абсолютно неприемливо, и си е опасна съблазън.



Тема Re: Какво е да си енориашнови [re: nabludatell42]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано15.12.17 21:45



Има огромно значение влиянието на отеца, на свещенослужителя - ако сам той толерира разединение в семейството и заеме позиция, застъпвайки се за едната страна, противопоставяйки се на другата, то това няма как да няма последствия. Защото такова поведение е страшно и отблъскващо - без значение откъде или как точно е тръгнал конфликта.

Защото бащата - истинският, любящият, в крайна сметка ще направи всичко за да събира, а не да разпилява - да сплотява, а не да разединява.




Тема Re: Какво е да си енориашнови [re: tri-9084]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано18.12.17 15:55



Напълно съм съгласен. Ставал съм свидетел на такива явления... Уви и отците като нас са хора, и не винаги се преборват с недостатъците си. Аз пък се улавям че с годините търся по-скоро мир на всяка цена - което е другата крайност, people-pleaser дето му викат на запад...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.