Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:50 22.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Нямаше ме дъгло време  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано21.05.19 16:51



тъдява, но гледам че това е правилото сега тук. Едно

да видим дали някой ще живне пак тук.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Re: Нямаше ме дъгло временови [re: Metropolis]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано10.06.19 18:07



Опа :) Да, това е правилото. Фейсбук ни заглуши.

Интересно текстче, но на прима виста се сещам за "христолюбивое войнство", "In hoc signo vinces", или скорошните думи на Путин към руските войници, че не трябва да се страхуват да умрат, защото ще отидат направо в рая... или войните между православни държави, всяка от които повежда армията с молитва и водосвет... Не знам доколко теорията за справедлива война е чужда на православните...



Тема Re: Нямаше ме дъгло временови [re: nabludatell42]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано10.06.19 18:33



Бе на злоупотребата с каквото да е нищо не е чуждо. Трябва непрестанно да се учим да отсяваме зърното от плявата.

Границите макар и размити би трябвало да се усещат интуитивно. Не че е лесно.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Re: Нямаше ме дъгло временови [re: Metropolis]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано18.06.19 09:01



Оф, не знам кое е злоупотреба и кое е практика... Всички православни държави са воювали доста. Да не говорим за най-многочислената църква сега - руската.



Но принципно си прав, че православната църква няма светска власт, никога не се е стремила към нея, и не води войни, а винаги се стреми към мир. Нашата война е друга, както казва ап. Павел...



Тема Re: Нямаше ме дъгло временови [re: nabludatell42]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.06.19 16:49



Да в духовно отношение това което казва ап. Павел по принцип важи за всички християни. Но в ПЦ е запазен още в голяма степен приципа въведен от св император Константин на синергия между светската власт и йерархията на земната Църква. Както си говорихме принципите не е лесно да се отстояват. Но при католиците папата е и държавен глава освен римски епископ. И още от времето на кръстоносните походи доста папи са се стремяли да играят доста активна светска роля и да се намесват силно в работите на светските власти. При протестантите пък поради голямото им роене от католицизма не знам дали има някакъв общ принцип.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 18.06.19 16:51.



Тема Re: Нямаше ме дъгло временови [re: Metropolis]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано19.06.19 12:28



Точно, на изток е било дори обратното на цезаропапизма - цезарят/василевсът е правел каквото реши и не е слушал Църквата, дори се е опитвал да й се налага. А православната църква никога не се е стремяла към светска власт. Да вметна, малко е странно когато протестанти обвиняват БПЦ в официозност, дори че православието се е превърнало в държавна религия. Докато много от т.нар. национални църкви са протестантски - в Швеция, Норвегия, Исландия, Финландия, Естония, дори Германия...

Кои християнски групи следиш във фейсбук?



Тема Re: Нямаше ме дъгло временови [re: nabludatell42]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано19.06.19 15:07



Няколко православни. Ми това е древната традиция Църквата да се занимава само с духовните дела. Дори в организационите дела в самата земна Църква пак светската власт е имала водеща роля. Първият Вселенски събор е бил свикан по инициатива на св им. Константин и председателстван от него.

И честит празник на днес почитаните светци, между които св Паисий Хилендарски.

Редактирано от Metropolis на 19.06.19 16:21.



Тема Нещо доста интереснонови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано23.07.19 12:41



може да се прочете



...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Re: Нещо доста интереснонови [re: Metropolis]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано23.07.19 18:02



Думи, думи, като в песента на Далида... Руският патриарх може и той да каже разни неща. Не е добре когато каноните отстъпват на политиката, но не е и нещо необичайно в многовековната църковна история...

От тоя сайт научих че имало православни и в Конго. Интересно ми стана, понеже съм бил по тия места. Доста католици имаше. Явно и православните не сме се отказали от мисионерска дейност, както ни обвиняват...



Тема Re: Нещо доста интересно [re: nabludatell42]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано06.08.19 18:22



Ami Aleksandrijsaka patriarshia e dosata aktiwna po princip.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.