Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:22 01.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Йосиф Исихаст, за молитвата...нови  
Автор bva (новак)
Публикувано03.12.17 16:42



..."В едно писмо например той пише. След просвещението настъпват прекъсване на молитвата и чести съзерцания: грабване на ума, прекъсване дейността на сетивата, неподвижност и пределно мълчание на членовете, съединяване на Бога и човека в едно...". Из книгата Моят старец Йосиф Исихаст и Пещерник, част 2, стр 104

Бих искал да Ви попитам знаете ли за хора достигали до такива състояния или бихте ли могли по друг начин да хвърлите повече светлина по въпроса? Аз лично не знаех че в православието съществува, така да го нареча, медитативен начин на молитва...

С уважение, bva



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: bva]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано03.12.17 16:55



Всъщност по- скоро именно това описание е на молитвата, а не онова, което са правили и в даден момент прекъснали. Или с други думи - молитвата е състоянието, а не техническото нещо довело те до него, пък дали ще го наречеш молитва или медитация, не е от значение.



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: bva]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано03.12.17 19:31



Какво разбираш да знаем, да ги познаваме лично или ...?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: Metropolis]  
Автор bva (новак)
Публикувано04.12.17 08:45



...или да ми кажете къде бих могъл да се срещна или запозная с такъв човек. Опитах по няколко манастира, но не би... Въпреки че не съм вещ в областта, за мен описаните нива на...Богодоближаване по горе, са степен на духовно израстване и зрялост, които бих искал да видя по от близо.

Поздрави, бва



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: bva]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано04.12.17 16:14



Лично не познавам, и не зная в българските манастири дали може да се намери...

Попаднах скоро на тая статия на еп. Атанасий Йевтич, която хвърля малко повече светлина:



"И св. Григорий казал на Варлаам, че нашият подвиг не е в достигането на апатия, не е в това да се умъртви всичко, а всичко да се принася в “жива жертва” на Бога. Необходимо е очистване и умъртвяване на страстните сили на душата и тялото, трябва те да бъдат обърнати към Бога: тези сили са дадени от Бога, за да живее човек с тях. И трябва да бъдат принесени като жива жертва, която пулсира с вечния живот."

Редактирано от nabludatell42 на 04.12.17 16:14.



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: bva]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано04.12.17 16:52



За жалост не познавам лично. Съмнявам се че и сред нашите монаси около и под 100-на има такъв. Може би ако отидиш в Света Гора може да намериш. Но за какво ти е, ако не си решил да ставаш монах? Бог не обича празното любопитство/

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: nabludatell42]  
Автор bva (новак)
Публикувано04.12.17 19:47



Благодаря, прегледах статията и във връзка с началният ми пост, в светлината в която бих искал да го разбера, бих извадил друг цитат от нея "Внимателният човек може да направи много повече за себе си, вътре в себе си – на първо място, той може да привлече Божието внимание, Божията любов, Божията благодат.". Ta според Вас, описаното в първият пост по скоро вътрешно изживяване ли е, сиреч нещо случващо се в мозъкът на молещият се? Или истинно свързване с друго енергийно/Божествено поле?
И да, в Българските манастири които посетих не срещнах такива хора и монаси, но пък според мен, видях духовно израснали по друг начин хора.

Поздрави, бва



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: Metropolis]  
Автор bva (новак)
Публикувано04.12.17 19:52



В интерес на истината пребиваването ми в манастирите цели и себеопознаването ми, включително и дали бих могъл да бъда истиннен монах, според мен това е призвание, а и според мен при всички положения контакта с такива хора обогатява.

Поздрави, бва



Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: bva]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано04.12.17 21:30



Гледал ли си

?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Re: Йосиф Исихаст, за молитвата...нови [re: Metropolis]  
Автор bva (минаващ)
Публикувано05.12.17 08:27



Да, даже в България съм се срещал с ...послушник/монах, който се е срещал с него на живо в САЩ. Става дума за брат Огнян

от Копиловският манастир на отец Касиан. Това, което най силно ме впечатлява относно Ефрем и Касиан обаче е, колкото и грубо да звучи, матерялната изява на вярата и духовността им... Това да мотивираш строежа на 19, Касиан на един, манастира е наистина значимо, ако не и Боговдъхновено... В днешният матеряло-рационален свят на вярата и монашеството се гледа често с пренебрежение и насмешка, но за мен не е така. От по близкият си контакт с братството на Касиан видях, че за тях трудът и молитвата са начин на живот и духовно израстване... Материалистите около мен обаче, гледат на построеният манастир, техниката и земята която обработват, като на далавера и бизнес....колко жалко.

Поздрави, бва




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.