Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:16 03.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема За четенето и за разбиранетонови  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано15.07.17 00:20



Николай - cave-odolam, бе поставил темата




Пишещият под името "наблюдател" - макар и на пръв поглед да звучи убедително - щипвайки от Текста - той, уважаемият Косьо -, (си) прави *

Защото текста е: "Изследвайте Писанията [Стария Завет], защото вие мислите чрез тях да имате живот вечен. И те са, които свидетелствуват за Мене."


"Не от това ли се заблуждавате, задето не знаете Писанията, нито силата Божия?", казва Господ [Марко 12:24]

*Акцентът за разбирането на Йоан 5:40 е "И те са, които с в и д е т е л с т в у в а т за Мене - ["всичко, писано за Мене в Закона Моисеев и у пророците и в псалмите"]


И тъй, ?




Редактирано от tri-9084 на 15.07.17 01:00.



Тема Re: За четенето и за разбиранетонови [re: tri-9084]  
Автор Prokimen ()
Публикувано15.07.17 09:17



В отговор на:

"Не от това ли се заблуждавате, задето не знаете Писанията, нито силата Божия?", казва Господ [Марко 12:24]




Добре би било православните да започнат да четат Писанието, но това не е никаква гаранция, че ще проумеят какво е казано.

Доколкото е визиран наблюдател, струва ми се, че той може да си е променил от 2005 г. до днес няколко пъти мненията.

От онези славни години на активна обмяна на мисли до ден днешен и аз се питам защо ли съм си губил времето да чета и пиша. Християнството си е изпяло песента и не интересува вече много хора.

Църквата е неспособна да привлече младите хора и е обречена да се специализира в курбанджийството.

Християнството го няма никакво. Казвам го отговорно, съдейки по масово публикуваните фотографии на игра на кръщавки. Софийският протосингел кисне децата с дрехите в купела. Завчера гледах във ФБ някакъв подкастрен елегантен поп да се рекламира с кръщавка с една нагиздена какичка с потопени крака в купела. Питах го що за мода е това да се облагодатяват само краката. Не отговори.
Писах му, че снимката е хубава, но тайнството невалидно. Благодари ми и така, душите на последните идващи все още в храма, се отпращат по дяволите.



Тема Темата има конкретиканови [re: Prokimen]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано15.07.17 21:39



Темата е поставена за нещо конкретно - за "йотата" и "чертицата" - нещо, което повечето не разбират, но иначе не се притесняват (някои от тях) да ни обясняват колко са начетени, колко са знаещи, колко добре познават Писанието.

И за нещо още по-конкретно (е тази Тема, продължение на предишни)- за една

- нещо, което не се разбира само с четене. Както и въобще Божиите Тайни, ако и да чете човек Писанието всеки Божи ден.

Иначе, ако си търсим съблазни, най-лесно е да си ги намерим.






Редактирано от tri-9084 на 15.07.17 22:35.



Тема Re: Темата има конкретиканови [re: tri-9084]  
Автор Prokimen ()
Публикувано16.07.17 10:09



В отговор на:

Темата е поставена за нещо конкретно - за "йотата" и "чертицата" - нещо, което повечето не разбират, но иначе не се притесняват (някои от тях) да ни обясняват колко са начетени, колко са знаещи, колко добре познават Писанието.




1) Изглежда, че ти разбираш. Тогава започни обяснениетя на стих по стих.

2) Колкото до "някои"-те, защо не укажеш, че еди кой си (имя рек) пише и казва така, но трябва да се тълкува ето как.

В противен случай, конкретното ти нещо е нарцицизъм или своеобразна психотерапия.

Аз не мога да се ориентирам какво конкретно искаш да кажеш и кого визираш под "някои" мислещи, но не разбиращи както ти интерпретираш библейските текстовете.

Цялото Писапние е тълкувано многократно от свети отци, на Теофилакт Охридски или Български, както и тълкуването на Лопухин. В контекста на тези тълдкувания наистина не разбирам каква конкретност те е обсебила.

Редактирано от Prokimen на 16.07.17 10:12.



Тема Re: Темата има конкретиканови [re: Prokimen]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано16.07.17 22:26



И за Лопухин и за блаж. Теофилакт български е ставало въпрос при изясненията - например

и .

И за . . .


Редактирано от tri-9084 на 17.07.17 00:10.



Тема Всичко тръгна от "йотата и чертицата"нови [re: tri-9084]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано16.07.17 22:45



Всичко тръгна от онова, което Господ казва в светото Си Евангелие в



Преди това многократно и (мнозина) други "размахваха" именно това откровение, без значение тук поради що (в други форуми). Но когато ники-кейв-одолам постави Темата за четенето и когато се опита да провокира по същия начин - т.е., да внуши друг смисъл, цитирайки, тогава ми светна, че това нещо няма как да продължи повече, че трябва да се разбере от всички, че освен четене, има и разбиране. И, че това разбиране не идва "от само себе си".

Защото мнозина четат - ала колко са онези които разбират, казано най-общо.
Иначе се получава така, щото всеки който чете, може да се са вживява в ролята на източник на истина - нещо, което се случва у хората с протестантиращ дух. Така се стига до убеждението - оттук и до проповедта, че всеки четящ може да бъде непогрешим тълкувател. Факт.




Редактирано от tri-9084 на 16.07.17 23:29.



Тема Тази Тема е продължение на няколконови [re: Prokimen]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано16.07.17 23:03



Тази Тема е продължение на няколко други -



и - виж и препратката -

и ,

както и в някои други.

Но в крайна сметка, както казах, всичко тръгна от Темата "за четенето на библията" - и в частност Божието свето откровение за "йотата и чертицата" - нещо, което мнозина цитираха, опитвайки се да придадат друг смисъл.

Така се стигна и до сблъсъка с многоначетения Жабок относно това, че Христос неслучайно е наречен не Назаретянин, а Назорей. За това помогна превода на Росен.

Писанието не е в думите, не е в четенето, а в разбирането

Слава Богу за всичко.



Редактирано от tri-9084 на 16.07.17 23:19.



Тема Една, че две, че три - цели, вече 6 годининови [re: tri-9084]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано17.07.17 00:55



Минаха 6 години, Иво.



Запомнил съм че един път ми каза, че заради мен най-вече влизаш в този форум, че заради мен едва ли не най-вече се трудиш да ме просветлиш.

Само не разбирам, как през всичките тези години ти почти не забелязваше постингите ми, ако действително си държал на мен, казано по светски.




П.П. Не разбирам и как това изказване се връзва с първото (изречение) от този ти постинг



Редактирано от tri-9084 на 17.07.17 01:20.



Тема Re: За четенето и за разбиранетонови [re: Prokimen]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано17.07.17 02:03



"От онези славни години на активна обмяна на мисли до ден днешен и аз се питам защо ли съм си губил времето да чета и пиша. Християнството си е изпяло песента и не интересува вече много хора. "

Повечето хора помъдряват с времето, вижда се и вие също :)

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Ето го и най-важният въпроснови [re: tri-9084]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано17.07.17 21:53



След всичко случило се в този и другия форум (Християнство - а и въобще, навсякъде), в крайна сметка се откроява един съществен въпрос - може да се каже, че той е Въпроса на въпросите




Редактирано от tri-9084 на 17.07.17 21:59.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.