Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:41 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Тази Тема нали е обсъждананови [re: Prokimen]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано26.08.17 13:30



В отговор на:

Аз и Отец едно сме” (Йоан 10:30). — В какво?

Вярваме и изповядваме единството на Троичния Бог. Понеже догматично са ЕДНО, то по каква причина Синът и Отец нямат еднакво знание?





Като казва "Аз и Отец едно сме" (Йоан 10:30) и „Аз съм в Отца и Отец е в Мене“ (Иоан 14:11);, Господ не казва, че две единства съставляват една Ипостас, но че Синът на Отца точно и съвършено съдържа и съхранява Едно Б о ж е с т в е н о Естество, същото като на Отца, и нищо в Неговия Божествен образ не се различава от Божествения образ на Отца тъй, щото имаме Един Бог, с Една и Съща Божествена Същност.


Това е от Темата:

За повече - блогът на Драган Банчев :




Тема Re: Тази Тема нали е обсъждананови [re: tri-9084]  
Автор Prokimen ()
Публикувано26.08.17 21:11



Догматът го има в учебниците по догматическо богословие. С търсачката се намират линкове далеч по-стойностни от Драгановият блог.

Моят въпрос не е да си играем на копи пейст и кой какво казва, а ние самите какво мислим. Все по-усилено се убеждавам, че мислещите хора стават изключителна рядкост

От моето кратко пребиваване във фейсбук стигам до заключението, че масово православните са обсебени от интертността.

Непрекъснато се цвъкат текстове кой какво казал, вместо да се прочетат самите творения, както публикуване на молитви, които за мен са свидетелство за човешко израждане, в което е немислимо нормално християнство и още по-малко нормално човешко съществуване.

Навремето нямаше книжнина и нямаше интернет. Тогава беше оправдано да се цитират текстове и молитви, но днес времето е друго и качество не се подобрява.

Не срещам повече смислени дискусии, каквито имаше преди години в този клуб. От скромните ми наблюдения стигам до заключението, че частично смислена обмяна на сериозни мисли има единствено във фейсбук групата "Задругата". Всичко останало е подвизаване в безделие.

От съвременните богослови, най-академично ниво и грамотност срещам единствено у А. Маринова, станала методистки култуов служител.

Другите не представляват за мен никакъв интерес, защото няма какво да науча от тях, както и в указания блог.



Тема Re: Тази Тема нали е обсъждананови [re: Prokimen]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано26.08.17 21:16



В постинга къмТемата съм изказал свои мисли, затова не съм дал и в онова време препратка към блога на Драган. А Блогът на г-н Банчев е най-стойностното нещо, което може да се намери на български език в интернет пространството.

Впрочем, догматиката си е догматика - тя е ноща като Аксиома в математиката, приема се, макар и човек да не може да разбере същината, нежели датърси доказателства. . .




Тема А и copy-paste е работа за редницитенови [re: Prokimen]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано26.08.17 21:44



В отговор на:

Моят въпрос не е да си играем на копи пейст и кой какво казва, а ние самите какво мислим.




Хм - по догматиката ли. . .

, мосю женераль




Тема Re: А и copy-paste е работа за редницитенови [re: tri-9084]  
Автор Prokimen ()
Публикувано26.08.17 21:56



Лукавството ти е излишно.

Ако нямаш нищо за казване, не провокирай и не губи времето на хората с тези непрекъснато повдигани теми. Уж искаш да кажеш нещо, а лукавстваш.

Дълго време намирах под достойнството си да ти отговарям. Това е последният ми постинг, който ти адресирам.

По много догматични въпроси има различни мнения. Дори Димитрий Ростовски е изповядвал римо-католическото учение за т.н. "Непорочно зачатие". Наложило се Филарет Московски да използва словесната си витиеватост за да смекчи ереста на Ростовския светител.

Не случайно зададох въпрос за тялото на Богородица. Православната догматика не приема официално, че тя се е възнесла с тяло на небето. Беше ми отговорено "да" в темата, но аз не мога да обвиня в ерес. Някои богослужебни текстове се разминават с догматическото учение на Православната църква.

Друг догматичен въпрос, по който има различни мнения е дали човекът е двусъставен или трисъставен.

В руската църковност се водят нестихващи спорове дали адските мъки са вечни или не са вечни. Георги Максимов твърди, че са вечни, а митрополит Иларион Алфеев и проф. Осипов смятат, че не са вечни.

Ако си направиш труд да погледнеш обсъждането на новия катехизис на Руската църква, ще видиш колко проектът се отдалечава от досегашното вероучение.

Ако се мислиш за чак толкова интересен тарикат, напиши на господин Иларион или на Великия господин Кирил Гундяев, че проповядва в противоречие с православната догматика.

Аз съм господин Никой и най-малко заслужавам тарикатщинатата ти.

В този контекст не приветствам лукавството ти.

Редактирано от Prokimen на 26.08.17 22:11.



Тема Re: А и copy-paste е работа за редницитенови [re: Prokimen]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано26.08.17 22:22



В отговор на:

Ако нямаш нищо за казване, не провокирай и не губи времето на хората с тези непрекъснато повдигани теми.

Уж искаш да кажеш нещо, а лукавстваш. Дълго време намирах под достойнството си да ти отговарям. Това е последният ми постинг, който ти адресирам.




Повдигам теми неаномимно. А ти, друже, колко пъти повдигаше теми анонимно, за да ме злепоставиш, за да нараниш достойнството ми, . Кой тук е лукав . . .

В отговор на:

По много догматични въпроси има различни мнения. Дори Димитрий Ростовски е изповядвал римо-католическото учение за т.н. Непорочно зачатие. Наложило се Филарет Московски да използва словесната си витиеватост за да смегчи ереста на Ростовския светител.




Без думи

В отговор на:

Не случайно зададох въпрос за тялото на Богородица. Православната догматика не приема официално. . .




Ако в един светски форум си решил да се самооправдаваш чрез многознанието си. . .


Прости ми, че загубих учтивото обръщение, прости ми за всичко, с което съм те засегнал


Редактирано от tri-9084 на 26.08.17 23:04.



Тема Re: Тази Тема нали е обсъждананови [re: tri-9084]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано27.08.17 19:38



"Впрочем, догматиката си е догматика - тя е ноща като Аксиома в математиката, приема се, макар и човек да не може да разбере същината, нежели датърси доказателства. . ."

О, има огромна качествена разлика между аксиомите в математиката и догматиката. Аксиомите са проверими и на практика очевидни.

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Това не е ли твоенови [re: Prokimen]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано10.09.17 23:00



Това многоличие, не е ли твое:







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.