Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:40 16.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Какво се случва с патриаршеския ни сайт?  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано13.08.16 06:57



статия на Калин Янакиев в портал "Култура" (

)

Нека го кажа направо: ние не сме дотам неосведомени, та да не сме чували, че, патриаршеският сайт на БПЦ всъщност се модерира от една чиновничка – г-жа Десислава Панайотова (Пулиева), която прави в него каквото си поиска, ползвайки се от протекциите на един митрополит, от когото мнозина от събратята му са буквално психологически зависими. Това се доказва от декларацията на Неврокопския митроп. Серафим (официално отговарящия за този сайт), че той се разграничава от публикувани в него материали и снема от себе си отговорност за тях (и която декларация, какъв абсурд, подчиненият нему сайт така и не публикува). Доказва се и от безнаказаното неглижиране на изявление на Русенският митроп. Наум с настояване да се проявява максимална сдържаност в квалификациите на Критския Събор преди официалното обявяване на позицията на БПЦ за него. „Кардинал“ Панайотова (Пулиева), следователно, неглижира становища на митрополити и превръща в официални позиции на Църквата ни писания на зилоти и – направо казано – църковни хулигани, с което дълбоко я дискредитира. А сетне ръководството й се обижда на… Теодора Димова. Може ли да се надяваме, Ваши Високопреосвещенства Серафим Неврокопски, Наум Русенски, Иоан Варненски, че ще поискате това безобразие да се прекрати?



Тема Ами ...нови [re: nabludatell42]  
Автор wiseacre (ДървенФилософ)
Публикувано13.08.16 18:38



... да, академичния хулиган може да се надява.



Тема Патриаршеският сайт и ревът на революционеритенови [re: nabludatell42]  
Автор Prokimen ()
Публикувано17.08.16 20:59



Позволете ми да споделя своето виждане по всенародния проблем с Нещастната Геновева - проф. Калин Янакиев и възможно най-уродливия в България сайт, който сте цитирали.

Ако правилно разбрах, на сайта на патриаршията публикували статия на Велистава Дърева и някакви обвинения към архиереите, подписали критските документи, да са ЕРЕТИЦИ.

Лично аз съм алергичен към Велислава Дърева и като дочух от форумите (без да съм поглеждал в синодалния сайт), изпитах известно разочарование.

Аз уважавам най-искрено г-жа Десислава Пулиева и за момента имам само едно богословско несъгласие с нейното нехристиянско пристрастие към корбаните.

Заслужава подчертано внимание фактът, че против нея вдигат врява най-вече редакционната колегия на портала "Двери". Не съм срещнал грамотен богослов и сериозен човек да е овикал площада против г-жа Пулиева. За мен това е от особена важност. Всеки е свободен да има своето виждане, но не приветствам играта на "сляпа баба" да се цитира Калин Янакиев и Филанкишията, вместо да изразим своите лични виждания.

Струва ми се, че всеки би трябвло да има свое лично отношение по изкуствено вдигнатата шумотевица и да засвидетелства своята вероучителна грамотност.

С огромно закъснение погледнах в "стената" - фейсбук на отец Стефан Маринов Стефанов от Русе, когото уважавам като един от малкото културни, образовани, грамотни и добросъвестни православни пастири. Той пише за небивалата агресия против събора на о. Крит. Подобно на портала "Двери" и той рекламира най-лекомислено и безотговорно коварнтата провокация

на Теодора Димова от цитирания от Вас сайт на явни професионални безделници, подвизаващи се в лукавството на прелъстители.

Фейсбуковата стена на отец Стефан ме накара да видя кои са "краставите магарета", чийто рев е обезпокоил свето - Русенския митрополит Наум и според мен, го е въвел в изкушението да излезе от традиционната си уравновесеност и изтънчено да погали честолюбието на ревящите по провалената Всеправославност на Критската авантюра на отявлени дългополи брадати еретици.

Разменените мисли с отец Стефан ме накараха отново да спра вниманието си за публикациите на синодалния сайт и спряганото обвинение в ЕРЕС.

Да ми прощава дядо Наум директността, но аз интерпретирам обръщението му като начало на предизборна кампания за Български патриарх.

Искам да вярвам, че обръщението му е плод на неговата архипастирска загриженост, но съм съблазнен от архипастирско пренебрежение на догмата за Едната Свята, Съборна и Апостолска Църква, който и става камъкът за препъване. Този факт на архипастирско пренебрежение на догмата за ЕДИНСТВОТО НА ЦЪРКВАТА ме кара да приема обръщението по-скоро като утеха за редакционната колегия на портала "Двери" и компания църковни революционери.

Подчертавам, че не съм чел какво е публикувал синодалният сайт. Ако е публикувана статия на Велислава Дърева, колкото и да ми е неприятна авторката на гръмотевични статии с буреносни словосъчетания, тя се декларира православна християнка и в качеството си на равноправен с митрополит Наум и проф. Калин Янакиев член на Църквата, тя има точно толкова право да си каже мнението по неправославните критски решения, колкото и дядо Наум или проф. Калин Янакиев.

В древната Църква народът не е предприемал нищо без благословението на епископа, но и епископът не е предприемал нищо без одобрението на народа.

Това е същността на съборността. Иерархичните степени в Църквата са преди всичко и най-вече послушание в Църквата, наложено от Църквата в нейната пълнота (народ + иерархия).

От кратката информация за критската авантюра, предоставена от църковните медии, става ясно, че документите са официално подписани с много малки изключения. Ако Църквата Христова е жива, това злополучно събитие не може да остави нейните членове безразлични. Дядо Наум е предостатъчно образован човек за да се съгласи с това ми съждение. Доколкото иерархията като част на Църквата пренебрегна другата част - народа и не намери за нужно да обсъди с него предсъборните документи, резонно е народът да се вълнува и да засвидетелства своето несъгласие с владишкия еретически авантюризъм, манифестиран на отстров Крит.

Няма основание народът да чака синодални решения. Той отхвърля съборната ерес като ново вероучение и иерархията, ако мисли да е православна, трябваше да побърза да заговори за догмата за Единството на Църквата, който е нарушен.

Погледнато трезво, ако в "съборния" документ е казано, че всички еретици са ЦЪРКВИ, това е недопустимо престъпление спрямо православната догматика и конкретен грях против догмата за ЕДИНСТВОТО НА ЦЪРКВАТА.

Погледнете архива на тукашните дискусии със семейството мисионери Каравълчеви. Имаше ожесточени спорове и надприказвания, в които се подчертаваше, че ИЗВЪН ЦЪРКВАТА НЯМА СВЯТОСТ или спасение!

Напълно съм съгласен, че извън Църквата няма и не може да има спасение.

Различието на нашите позиции беше в това, че според мен, единството на Църквата е в неповредеността на нейното вероучение, докато щатните мисионери на американските организации, Валентината, Косьо и другият герой отъждествявахте Църквата с администрацията и безусловната вярност към нейната неканонична "каноничност".

Ето докъде води една такава игра на "сляпа баба". Главите на няколко църковни администрации са подписали документ, по сиалата на който Православието не е Църквата, а една от църквите. Обяснете ми сега какъв дявол търсите в една от църквите и защо не сте в Едната Църква Христова.

Ето, клубни приятели и неприятел, че голямата авантюра на дългополите владици на о. Крит ни задължава да изпитаме себе си доколко сме верни на праотеческото ни и светоотеческо вероучение, а не на Калин Янакиев, "Двери" и компания, както и указаният в началния постинг сайт за някаква си там култура, изкуство и общество.

Със "съборно" решение отсега нататък официалното или "канонично" Православието чрез устата на критските авантюристи и техните подписи променя вероучението си.

Преповтарям абсурда на абсурдите и същността на критската авантюра, че Църквата вече не е една, а трябва да се приеме от всички верни на администрацията, че има и други църкви. С други думи казано, всички секти са църкви и Православието е една от сектите на християнска основа

Според свето-Русенския митрополит Наум, изчакайте до следващото синодално заседание да ви го кажат на чист български език, че Църквата отсега нататък не е ЕДНА и че Православието става една от сектите. Спасявайте се където си поискате, а и това "съборно" решение подготвя всички да са в една компания и всеки да си вярва в каквото си ще, дори и на дявола да служи, но само да признае главенството на римския папа.

Крит подготви УНИЯТА и затова се прие въпросния документ, обезсмислящ Православието.

Само заради този документ, който сам по себе си е чиста проба ЕРЕС, ако БПЦ-БП е част от непогрешимата Църква Христова, би трябвало на мига, без никакви владишки обръщения да прекрати евхаристийното общуване с онези поместни църкви, които са официализирали ереста с подписите на техните предстоятели.

Две мнения не може да има, освен ако желанието за УНИЯ с Ватикана не надделява. Понеже то този момент все още то не надделява, затова църковните революционери се силят да внесат смут и объркване.

Ако правилно разбирам, точно това е било публикувано и на синодалния сайт без владишко благословение - подписалите еретическия документ са еретици и евхаристийното общуване с тях е невъзможно.

Ако наистина това е казано, то е най-вярното и не подлежи на абсолютно никаква критика. Съслужението с еретици прави съслужителите равностойни еретици.

Поместните църкви прекъснали на мига евхаристийното съслужение с Българската екзархия без тя да е еретична, а сега магаретата ореваха света, че трябвало да се съслужи с еретиците, за които Православието не е Едната Свята и Апостолска Църква и понеже г-жа Десислава Пулиева се осмелила да каже недвусмислено ясно на широките маси истината, площадът иска на всяка цена отстраняването й.

"Двери" и компания искат на всяка цена да ликвидират ИСТИНАТА и само те да са занапред благовестниците на дверите, водещи към преизподнята. Засега г-жа Пулиева ги засенчва и истината е по-вълнуваща от църковните интриги.


Прословутият "Събор" сам по себе си не може да бъде легитимен.

Владиците във всички поместни църкви трябваше да имат задължението да организират всенародно обсъждане (народ + иерархия = Църква) на предсъборните документи и в Синодални заседания на поместните църкви да изразят не лични владишки мнения, а волята на НАРОДА, който е съвършено равноправна с иерархията част от Църквата.

Такова всенародно обсъждане на предсъборните документи не е имало нито в една от поместните православни църкви и затова участниците в тази критска екскурзия са нищо повече от авантюристи ЕРЕТИЦИ. Критските документи не може и не бива да имат каквото и да било църковно приложение.


Най-страшното предстои. Ще съумее ли Синодът на БПЦ-БП на следващата си сесия да запази единомислието си и отстоявайки предсъборната си позиция, да защити ПРАВОСЛАВИЕТО?

Синодалната сесия ще стане и същинското време разделно. Остава всеки да изпита вярата си.

Простете за откровеността.

Редактирано от Prokimen на 17.08.16 21:27.



Тема ЕРЕТИК ИЛИ МЪЧЕНИК?нови [re: nabludatell42]  
Автор Prokimen ()
Публикувано17.08.16 21:50



Не мислете, че тази статия е отклоняване на темата. Тя е допълнение към организираността на революционерите, които не могат да се поберат в кожите си, че Синодът на БПЦ-БП не изпрати своята делегация на еретическото сборище. Ето защо силите на ада се организират и се опитват чрез долнопробни провокации да изнасилят Църквата, да я принудят да се озлочести, приемайки критското вероотстъпничество.


***

и споделените ми мисли по този повод във форума "Православие бг"

===================================


Под горното заглавие порталът за Култура, изкуство и общество публикува провокационната статия на Теодора Димова.

Не бих споделял свое съждение по провокационната лукавост на Теодора Димова, ако лукавостта не беше рекламирана от професионалния портал за църковни интриги "Двери" и ако не бях открил реклама на статията и в стената (фейсбук) на уважаемия от мен русенски свещеник Стефан Маринов Стефанов.

Двете провокационни реклами на хора, мислещи да са добросъвестни православни християни и свещеник, ме задължиха да споделя своето виждане по въпроса.

Ето и моят отговор като коментар на статията в самия сайт за някаква си там култура, изкуство и общество:

"Госпожо Димова,

Изненадан съм от провокационното заглавие на евтината Ви статийка.

Нямам честта да зная каква религия изповядвате и каква Ви е грамотността в православното вероучение. Ако трябва да Ви се отговори на долнопробната провокация, то отговорът е, че закланият свещеник е ЕРЕТИК по силата на православната догматика.

Трагичният случай е печален и римо-католическият свещеник вече предстои пред лицето на Бога, в чиято власт е да отсъди.

Ние можем единствено да се молим Бог да ни дава благодатни сили да не се отказваме от Него, ако Промисълът допусне да се окажем в подобна ситуация.

Можем ли да говорим за изповедничество?

Нямаме сведение, че терористите са искали от свещеника да се откаже от своята религия.

Засега информацията която дава една от монахините, кръвожадните ислямисли са искали на всяка цена да пролеят християнска кръв без да поставят условия.

Доколкото свещеникът е римо-католик, то правото да се произнесе по неговата святост има единствено римо-католическата църква.

Ако бяхте добросъвестен човек, щяхте да зададете въпроса защо римо-католическата църква не канонизира своите герои?

Ако бяхте задали този въпрос, това щеше да е свидетелство, че сте човек, достоен за уважение. Статията Ви е лукавост и минира уважението към Вас. Ако мислите да сте почтен човек и талантлив журналист, задайте публично въпроса защо Ватиканът не канонизира изкланите римо-католически монаси в Алжир, защо Ватиканът не канонизира избиваните християни в Пакистан. Знайте, че без да съм пророк, ще дръзна да Ви уверя, че Ватиканът няма да канонизира заклания свещеник във Франция, чийто случай Вие ползвате за бездарните си идиотски статийки и провокационни въпроси. Ватиканът не желае да дразни ислямистите.

Ако Вие бяхте талантлив журналист и добросъвестен човек, заслужаващ уважение, щяхте да зададете същия въпрос когато ислямистьите заклаха двайсетина коптски християни на брега на морето.

Ако бяхте Човек, достоен за уважение, щяхте да пишете и за зверски избитите християни в Сирия, щяхте да пишете когато ислямистите отвлякоха цял манастир православни сирийски монахини и един православен митрополит - брат на Антиохийския патриарх.

Вие не писахте, защото нямате нито християнска, нито човешка съвест. ПОЗОР за вестник, който Ви печата.

Оставам с искрено неуважение към Вашата непочтеност."

В критичната си забележка към отец Стефан му припомних историческия факт, че по време на руско-турската Освободителна за България война, римският папа се е молил за победата на турското оръжие. Ценя отец Стефан и скърбя, че дори той, един от малкото грамотни и добросъвестни пастири се увлича лекомислено от лукавостта на провокацията. Не бих го изобличил, ако той преди да рекламира евтини статийки на бездарни журналисти, беше организирал обществен молебен в гр. Русе за отвлечените православни монахини и митрополит.

Някой да е чул, че леещите крокодилски сълзи за нещастния римо-католически свещеник са се молили за отвлечените православни? Да сте чели, че същите тзи православни зададоха същия въпрос за коптските християни или организираха някакво мероприятие против кръвопролитието? Аз не съм срещал, освен провокацията на отец Добромир "Защо Църквата мълчи" за мигрантите. Същото сдружение продължава да увлича в долнопробни провокации.

Може ли БПЦ-БП да провъзгласи римо-католическия пенсиониран свещеник за мъченик, след като той не е неин член? БПЦ-БП може и трябва да подготви верните си чеда за изповедничество, защото кръвопролитието няма да закъснее и в България.

преди години имаше някакво зверство в Македония. Няколко младежи бяха намерени зверски убити, но родните провокатори не организираха и за тях панихида. Къде по-интересно е да се прославят с провокации.

Редактирано от Prokimen на 17.08.16 21:51.



Тема Ако е вярно, че ...нови [re: Prokimen]  
Автор wiseacre (ДървенФилософ)
Публикувано18.08.16 18:08



"Руският патриарх Кирил изразява съболезнования към архиепископа на Париж. В писмото се отправя молитва: ... да упокои душата на Своя служител в небесните обители”" на мен ми звучи страшно.

Тръгнах да проверявам от друг източник, но Интернета ми е малко кофти и бързо ми омръзна. Ако се окаже, че патрирах Кирил наистина е написал това, което излиза, как да осъдим световно неизвестната Т Димова, че използва думи като "света трапеза" и "олтар" по повод папистки ритуал и папистка сграда?

Редактирано от wiseacre на 18.08.16 18:10.



Тема Re: Ако е вярно, че ...нови [re: wiseacre]  
Автор Prokimen ()
Публикувано18.08.16 18:56



Но не е отслужил панихида както дядо Неофит за безбожните журналисти. Може би и затова негодуват, чакайки без панихида БПЦ-БП да изпревари дори Ватикана и да обяви канонизацията, която сякаш и фр. президент иска по-скоро за да спечели изборите.

Не срещнах Вашето мнение по въпроса, развълнувал цяла България и поболял проф. Калин Янакиев - за синодалния или синоден сайт.



Тема Re: Ако е вярно, че ...нови [re: Prokimen]  
Автор wiseacre (ДървенФилософ)
Публикувано19.08.16 18:52



Това е хормонален проблем, а мен такива не ме вълнуват. Мъжете, включително и професорите, също имаме критическа възраст. Спомнете си цирковете около Руската църква.



Тема Re: Патриаршеският сайт и ревът на революционеритенови [re: Prokimen]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано20.08.16 18:55



А, изобщо не съм поддръжник на Калин Янакиев. Извинявайте ако така е прозвучало

Само като повод за дискусия цитирах статията. Понякога е полезно да чуеш в какво те критикуват.

Естествено че В. Дърева има право да говори като християнин. Проф. Янакиев вероятно би предпочел да поискат статия от някой именит богослов... Но по същия начин можем да попитаме какво се случва с "Християнство и култура" или Двери, и защо ни агитират така целенасочено и еднообразно.

Г-жа Пулиева съм виждал само в няколко телевизионни изяви, Там говори някак странно, поне така ми изглеждаше. Въпреки това не изключвам да е чудесен богослов.

Иначе личното ми мнение е че в БПЦ, поне в публичното пространство, има две групировки в сериозна схватка. Калин Янакиев в случая е прав, макар и само наполовина. От една страна определено са русофили, между които и Дърева. От другата страна обаче са тъмносини остриета, гравитиращи около ДСБ. Тук за съжаление влизат и приятелите ми от Двери. Не зная кой е прав, тия битки са ми чужди. Надявам се поне цялата борба някак да е в интерес на Църквата. Както е казал ап. Павел "Както и да бъде, било престорено, било искрено, Христос се проповядва; затова се радвам, и ще се радвам..."



Тема Re: Патриаршеският сайт и ревът на революционеритенови [re: nabludatell42]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано20.08.16 21:07



"Както е казал ап. Павел "Както и да бъде, било престорено, било искрено, Христос се проповядва; затова се радвам, и ще се радвам...""

Христос се проповядва и от католиците. Но не виждам радост в православните от това... Напротив, голяма мъка си пролича покрай събора.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема То това е защото ...нови [re: Герисъм]  
Автор wiseacre (ДървенФилософ)
Публикувано20.08.16 21:36



... в краставицата има 99% вода.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.