Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:39 31.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема православиенови  
Автор sos stop (непознат)
Публикувано18.07.16 21:36



Здравейте!

Бих искал, да попитам, знае ли някой какво е отношението на Църквата към гладолечението и доколко това е съвместимо с православната вяра?
Много миряни го практикуват, свещеници, монаси също....



Тема Re: православиенови [re: sos stop]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано19.07.16 14:55



Църквата не е вземала отношение, доколкото знам. Ако е с лечебна цел, едва ли гладолечението нарушава някое църковно правило. Все пак трябва да разграничим постенето от диетите.

За пълнота, има правила на вселенски събори, като следното:

"Ако епископ, презвитер или дякон, който в празнични дни не яде месо и не пие вино, поради гнусене, а не поради подвиг на въздържание, нека бъде низвергнат, като осъден от собствената си съвест, защото става причина за съблазън и на други."

но то е насочено по-скоро към тези които днес наричаме вегетарианци. Всяка храна е добра и е дадена за благодарение, се казваше в друго правило.



Тема Моята логика е, ...нови [re: nabludatell42]  
Автор wiseacre (ДървенФилософ)
Публикувано19.07.16 18:15



... че всичко, което подобрява здравето на човек е добро. Разбира се грижата единствено за тялото вероятно е грях, но тялото ни е нужно живо защото само приживе можем да се борим със слабостите си и да изкупим греховете си.

Просто уточнение.





Тема Re: отклонениенови [re: wiseacre]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано19.07.16 18:33



Принципно си напълно прав

И все пак, как тълкуваш това:

25.Всеки, който се подвизава, от всичко се въздържа: те - за да получат тленен венец, а ние - нетленен.
26. Прочее, аз тичам не като след нещо неизвестно, удрям не като да бия въздух;
27. но изнурявам и поробвам тялото си, да не би, като проповядвам на другите, сам негоден да стана.
(1Кор 9:25)

( моля автора на въпроса sos stop да не задълбава в тия дискусии; резултатите от тях обикновено не са еднозначни)



Тема Re: Моята логика е, ...нови [re: wiseacre]  
Автор lipari (пристрастен)
Публикувано20.07.16 09:06



Разбира се грижата единствено за тялото вероятно е грях

Човекът пита за гладолечение, тоест, лекуване на болест с глад, не за силиконови таковата и естетична пластична корекция на носа, щото да е с по-красиво тяло и да съблазнява за изгода.

Много наплашено православното паство забелязвам, щом за всяка хапка питат дали Църквата ще одобри, това си е жива робия.



Тема Re: православие [re: sos stop]  
Автор anb ()
Публикувано21.07.16 14:01



Здравейте,

Със сигурност Църквата не практикува гладолечение, суровоядство, веганство или подобни. Постът и молитвата са неразделна част от практическото християнство. Останалото са езически / окултни практики.





Тема Не го ...нови [re: nabludatell42]  
Автор wiseacre (ДървенФилософ)
Публикувано22.07.16 00:55



... тълкувам. Чета го буквално.

Не вади от контекста де, аааааа

Прочети цялото изречение.

Аз примерно паля въглен за кадилница, като го държа с пръсти. Навик някакъв. Вдигал съм вече запален от под с паркет и ... бе научих се да ползвам лявата ръка. В дъжд и сняг ходя пеша 30-40 мин до една затънтена църква. Ако в събота сутрин има служба в 8 без 5 кандилата трябва да са запалени. Когато изникне нещо спешно, а свещеника служи помен на гробно поле (такава ми е църквата) изхвърчам да го намеря. Ама било жега, а от кръста нагоре съм облечен в черно - айде стига лиготии, не отивам на разпятие.

Е, не се сравнявам с апостол Павел, но в днешно време моето може да мине за изнуряване и поробване на тялото. Но грижата за здравето е нещо съвсем различно. Особено когато е за другите.



Тема Пий си ...нови [re: lipari]  
Автор wiseacre (ДървенФилософ)
Публикувано22.07.16 00:57



... лекарствата, ако обичаш.



Тема Re: Пий си ...нови [re: wiseacre]  
Автор lipari (пристрастен)
Публикувано23.07.16 10:04



това как ще промени факта, че разни хора са зависими от одобрението на православната църква дори за една диета на вода и плодове със здравословна цел?

Не се допитват до лекари, специалисти по хранене и диетолози, а до "разбирачите" в православие за принципното становище на Църквата.


Номерът с "пий си хапчетата" е стандартен при липса на аргументи.



Тема Re: Моята логика е, ...нови [re: lipari]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано25.07.16 13:54



Покемона в Русия, гладолечението в България - какви само въпроси дерзаят православния ум. Значи това да съм дявола, те в кърпа ми вързани - горките.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.