Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:33 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Две позициинови  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано05.06.16 06:16



Относно

на Синода:


- , · Илияна Александрова, pravoslavie.bg


- Горан Благоев, Faktor.bg

Редактирано от nabludatell42 на 05.06.16 06:16.



Тема Re: Пази, Боже, сляпо да прогледа нови [re: nabludatell42]  
Автор Prokimen ()
Публикувано05.06.16 11:29




ПАЗИ, БОЖЕ, СЛЯПО ДА ПРОГЛЕДА В НЕДЕЛЯТА НА СЛЕПОРОДЕНИЯ!

Все се заричам постингът ми да е последен и все се изкушавам да произнеса неавторитетното си мнение без някой да ми го иска.

В случая, нямам никакъв интерес да изразявам мнение в полза на Синода, но прескромното ми мнение е, че Синодът заслужава адмирация. Напразно Светльо Ангелов отприщя въображението на необхватната си фантасмагория, предполагайки, че се подмазвам за да ме вземели обратно.

Като обикновен православен християнин намирам, че предсъборните текстове са тенденциозно съставени с двусмислени изрази, а на места са явно антиправославни. Несъмнено, предсъборните документи би трябвало да се преработят до началото на Събора, ако той претендира да е православен.

Архиерей с чувство на вероизповедна отговорност не би трябвало да участва в този толкова неправославен събор, който не разглежда нито един важен за Правослвието въпрос.

на интригантите за сетен път защо Синодът се е видял принуден да вземе това решение. Той съпоставя решението на Синода на БПЦ-БП с това на Архиерейския събор на Руската ПЦ - МП за да изобличи долнопробните провокатори професионални интриганти, че в случая не може да се говори за влияние на Московската патриаршия.

Ако документите не подлежат вече на промяна, то и съборът ще е фиктивен.

Заслужавали си архиереи с чувство на достойнство и отговорност пред Православието да се опозорят с една екскурзия до Крит и с присъстствието си да налеят вода в еретическата мелница, силеща се да смели Православието и го замеси в тестото на римо-католицизма.


Човек трябва да е или непочтен, или идиотизиран за да не проумее, че Съборът има за цел да отвори вратата на унията и постави началото на подготовката на Вселенски събор с участието на римския папа като "пръв между равни".

Не съм изненадан от лукавството на Горан Благоев. Той сякаш е говорител на най-големите врагове на Църквата и Православието в частност.

Ако БПЦ-БП не изпрати своята делегация, това не означава, че съборът не може да заседава.

Говорителят на Украинската православна църква Киевски патриархат с глава Филарет Денисенко си е позволил екстравагантността да се произнесе по този въпрос. говорител чрез блога на ТАПИРР, защото не съм уверен, че текстът на фейсбука на архиепископ Евстратий Зоря ще се отвори за всички.

Тапирр цитира буквално текста от фейсбука, но видимо Зоря ще да си е упражнил езика и пред медиите, които предават неговото съждение по българския въпрос по-обстойно и с нюанса, че Москва използвала българите в нейната война с Украйна и да притисне Константинопол да не се меси в украинския църковен проблем.

Странно как интригантската колегия на портала "Двери" не е превела и публикувала съждението на архиепископ Евстратий Зоря.

Струва ли си синодалните архиереи да станат съучастници в едно предателство спрямо Църквата единствено за да угодят на Благой Горанов и на екипа на "Двери" от агенти и масонски семейни мисионери?!

Не разбирам защо се раздухва излишна шумотевица в страстното желание да се насъска площада против Синода? Хората, подписали Петицията да не би да са били заставени от Москва? Защо професионалните църковни интриганти и лукави провокатори не упоменават факта с Петицията, чийто текст критикувах, но в контекста на площадния кушеки вой, трябва да се припомни и журналистът в безделието си да запита всеки подписал Петицията колко пари е получил от Москва.

Струва ми се, че е крайно време Синодът да обмисли отлъчването на Благой Горанов от Църквата. Той не е православен християнин и Църквата трябва да го отсече от тялото си веднъж завигнаги.

Редактирано от Prokimen на 05.06.16 12:14.



Тема Re: Две позициинови [re: Prokimen]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано05.06.16 12:02



Аз не виждам някакво лукавство в думите н г-н Благоев. Той просто задава и обсъжда един прост въпрос: след като БПЦ е участвала в подготовката на предсъборните документи, и след като януари се е съгласила със свикването на събора, какво я кара само две седмици преди започване на Събора да отхвърли документите, които преди това е одобрила? Аз виждам само две възможности:

1) Владиците са "дефектен реотан", т.е. чак сега са стоплили за какво иде реч в документите, в чиято подготовка са участвали;

2) Върти се някаква политическа игра, в която те са участници или жертва, по всичко личи, доброволна.

И двата варианта хич, ама хич не представят БПЦ като нещо смислено. Според мен Синодът вкупом трябва да се самоотлъчи, това ще реши всички проблеми.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Две позициинови [re: Герисъм]  
Автор Prokimen ()
Публикувано05.06.16 12:22



Не намирате ли езика на журрналиста твърде некоректен?

А как гледате на факта, че и най-старшият по хиротония архиерей на Украинската църква МП - Одеският митрополит Агатангел, който е член на делегацията на Московската патриаршия е оповестил отказа си да участва в събора?

Появи се и обръщение на Псковската Лавра. Цели 8 манастира в Молдова и един епископ прекратиха споменаването на името на руския патриарх защото не е осъдил предсъборните документи.

Лично на мен ми се струва, че една фраза от интервюто на митрополит Гавриил е предостатъчна. При положение, че на събора никой не може да иска промяна на текстовете, тогава не може да става реч за Събор. Съборността предполага дебати, а такива не са предвидени в регламента. ОЧЕВАДЕН факт е, че в този си вариант, текстовете не са православни и без промяна, приравняват Православието с многото секти, спрягащи името на Христа, но без твърдост във вероучението на Църквата Христова.

По-добре късно, отколкото никога да не реагират архиереите и да се опозорят на псевдосъбора като предатели на вярата.

Де факто, дали сега или по-рано би било взето решението на БПЦ-БП, то в никакъв случай не би променило нещата. Или е наивно, или е лукаво да се налага мисълта, че българите провалят Събора. Човек с православно съзнание не може да участва в такъв скандал, а Съборът е нужен на политиците най-вече.

Този събор беше желан най-вече от Сталин в желанието му да направи Москва център на Православието и Константинопол руска митрополия. Има предостатъчно документи по въпроса.

Твърде нагла провокация е интригата, подета от "Двери", че българското синодално решение е повлияно от Москва. НАПРОТИВ! Вие като образован и интелигентен човек ще забележите, че решението на Синода на БПЦ е реален провал на руската църковна дипломация и държавната власт, която наложи срещата между папата и патриарх Кирил, ще промени отношението си към МП, че не е съумяла да повлияе на българите да участват като кукли на конци и да подготвят с участието си обединението с Ватикана.

Редактирано от Prokimen на 05.06.16 12:29.



Тема Ако бяхте прочелинови [re: Герисъм]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано05.06.16 13:47



Ако бяхте прочели връзката към интервюто с дядо Гавриил, щеше (може би) да разбереш.

В отговор на:

след като БПЦ е участвала в подготовката на предсъборните документи, и след като януари се е съгласила със свикването на събора, какво я кара само две седмици преди започване на Събора да отхвърли документите, които преди това е одобрила?





Въпрос: Но нали наши митрополити са участвали редовно на тези Предсъборни събрания, на които са се обсъждали темите, които ще се разглеждат на този Събор, както и самото съдържание на предсъборните документи? Защо тогава нашите митрополити не са се обявили против тези документи, а едва сега, когато документите са вече подписани?

– Защото този, който ръководеше заседанията на комисията, когато някой искаше промени, казваше: „Нямаме регламент за тези промени, на нас ни е казано в Синаксис на патриарсите да правим само малки корекции”. И те – защото, ако на тези комисии някой не се подпише, решенията пропадат – подписват, но е имало надежда, че ще може тези неща да се преразгледат на Събора. Накрая се приема един Регламент от Синаксиса, който – аз Ви го казах – който не позволява никакви корекции да станат на Събора.

Това, което с компромис е приемано в комисиите, в крайна сметка излиза, че на Събора не може да се промени.

Това е нещо, което и тези членове на комисиите не са знаели. Те са рекли – добре, заради един или друг, да не се провали заседанието на една комисия, нали после ще има Събор; да, де, ама излиза, че това, което е прието на комисиите, на Събора всъщност няма да може да се промени. Това е истината. Прочетете го. Който иска, да го прочете. Това е истината.

Цялото интервю на




Тема Защо ще се сбират, след като всичко е предрешенонови [re: nabludatell42]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано05.06.16 13:55



Какъв събор ще е това, след като всичко е предрешено, след като не ще могат да се правят промени по вече предварително съгласувани решения от комисиите.

И докога ще лъжат тези от Дзвери ?

А има ли политически оттенък в реакцията на Светия Синод? Защото в момента обвиняват Църквата, че едва ли не служи отново на някакви руски интереси и подкрепя отново Руската църква.

– Защо лъжат? Защо лъжат? Защо не каза никой: Руската църква на Архиерейския събор, който беше в началото на февруари, прие всичките документи, без забележки. Мисля, че само четири души са били против. Българската църква на 22 април не прие единия от документите, най-оспорвания. Кого сме слушали тогава? Руската църква ли? Та ние щеше да направим същото! Ние сме действали според нашата съвест. Нима може да се игнорира това нещо? Невярно е писаното, нарочно искат… И „Двери.бг” беше писал – руска политика. А защо не писа по-рано, че това, което приехме тогава, беше всъщност против, не беше в унисон, не беше в съгласие с руското решение. Как сме го приели тогава?

Взето от






Тема И за какъв провал на събора, става въпроснови [re: nabludatell42]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано05.06.16 14:21



И двете гледни точки, които предоставяш, са не само едностранчиви, но и твърде пристрастни. Но който разбира, нека разбира, който не - не.

"Не може да не сте чули за решението на Синода “да провали Всеправославния събор”", започва Илиана Александрова


Вече чета няколко подобни изказвания, които са опит за манипулация, защото нямат нищо общо с истината, понеже са клевета.

Защото какво значение има за събора отеглянето на една поместна църква.


Дали такива хора са платени или затворили сърцата си за Истината, или пък и двете, не знам.




Тема Re: Две позициинови [re: nabludatell42]  
Автор Prokimen ()
Публикувано05.06.16 21:07



В дните на предсъборно тревълнение, предлагам на вниманието на клубните участници един ТЕСТ ЗА САМОПРОВЕРКА кой кой е в църковната реалност. Всеки може да провери сам за себе си доколко е православен и колко процента си е образцов еретик, заслужаващ един ден място на Всеправославен събор без православно архиерейско съзнание.

Да се надявам, че уважаемата публика ще изповяда личните си резултати от теста. Аз, мислейки се за непогрешим по въпросите на вярата, мисля да не си тествам самочувствието



Редактирано от Prokimen на 05.06.16 21:10.



Тема Re: Защо ще се сбират, след като всичко е предрешенонови [re: tri-9084]  
Автор nabludatell42Модератор ()
Публикувано06.06.16 00:02



Мисля че си напълно прав. Както и дядо Гавриил, разбира се.

Няма как да е руско влияние, защото решението на БПЦ е в разрез с политиката на Московската патриаршия. Пък и руският патриарх изглежда е главен двигател на икуменическите "нововъведения" на бъдещия събор. Опасни времена идат.



Тема Re: Две позициинови [re: Prokimen]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано06.06.16 00:13



Добре де, все пак какво правим с основното положение - всички, подчертавам, всички са се съгласили в началото на годината да се проведе събор. Наличието на такова съгласие означава, че са приели условията да не се правят промени на събора, съгласили са се с извършената до тогава работа по събора и по документите му. Така че самото наличие на реакция на архиерейте свидетелства за едно от двете - те или не са разбирали, с какво се съгласяват през януари и чак сега са проумяли или някой им е помогнал. или това е някакъв, бих го нарекъл йезуитски ход, да ударят Вартоломей в гърба примерно (в който ход може би са намесени не само нашите). Третият вариант, късно да са установили че ще им излезе скъпо начинанието и не им се дават толкова пари, и за това да са скалъпили някакво благозвучно обяснение, е твърде конспиративен и несериозен. Макар че не бих го изключил съвсем.

Не става дума дали са прави сега в оправданията си или не архиерейте, а защо се стига до това положение. Не е все едно дали решението е взето сега или по-рано. Какво им е попречило да изкажат същите неща още по времето на подготовката, миналата или дори по-предишни години, и да не се стига изобщо до този цирк. Принципите им ли са се променили от януари до сега, и защо? Именно този непонятен за никаква логика ход навежда на мисли за влияние на Москва или някаква друга игра в тая посока. Както виждаме, Москва си мълчи, което прилича това да и е изгодно. На нея Вартоломей и пречи, а с този събор той би станал по-силен, докато проваленият му събор удря по репутацията. Ако ви хрумне по-благочестива причина, ще ми е интересно. Аз не бих заложил на неволна грешка през януари, която сега се изправя.

Защото това е цирк, от който и ъгъл да се погледне.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.