Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:20 01.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Сигилият-фалшификатнови  
Автор ARMAGEDON (ставлитис)
Публикувано23.03.06 08:39



Уважаеми Прокимен,
бях помолен да отговоря на следните ваши запитвания:

Прокимен написа:

В отговор на:

Ваше Боголюбие,
Забелязах своевременно темата Ви и прочетох с най-голямо внимание посочения от Вас текст.

Препрочитах многократно статията и честно казано, така и не разбрах за каква именно фалшификация става реч, че българският православен сайт се е погрижил да разгласи.
До ден днешен водих своята си анкета. Разпитвах руски богослови, духовници и световно известен и авторитетен архиерей на М.П. , както и духовни чеда на изповедника на руския светогорски манастир Св. Пантейлемойн - Архимандрит Макарий, които пътуваха неотдавна до Атон и са разговаряли и с отец Николай от Карея.

Никой не е в състояние да потвърди това, което Вашият сайт твърди за някаква фалшификация.

При всичкото желание на сайта да изобличи старостилците в лукавство, има нещо твърде лекомислено, за да не използвам същия израз.

Дори и да допуснем, че някакъв ръкопис в руския манастир на Атон е преправен, Вие като богослов с достатъчно научен багаж и интелектуален капацитет, можете ли да приемете, че едва ли не документите на Вселенската Патриаршия се пазят не в Истрамбул или в някой гръцки манастир като Лаврата, да речем, а в Св. Пантелеймоновския РУСКИ манастир?!

Признавам Ви, че аз недоумявам и съм наистина любопитен да узная точно и ясно за какво именно става реч.

Може ли да се пренебрегнат документите от значение за световното православие, които са недвусмислено категорични по въпроса за календарната реформа, та трябва да се търсят руските ръкописи като референция? Защо се обвиняват зилотите за привържеността им към стария стил, когато и самият атонски монах, който уж бил казал и изобличил лукавата лъжа (сякаш открил Америка) е живял по стария стил?
За мен нещо приказките му не се връзват или нямат никаква сериозна стойност, заслужаващи внимание.
Далече съм от страстно желание да се разпалва дискусия за календарните стилове. Всичко е казано и написано. Нищо повече не може да се прибави.
Интересното е единствено да се уточни какъв текст е фалшифициран и какво отношение може да има евентуалната преправка на руския ръкопис за световното православие.

Трябва ли да тълкуваме приказките или писанията на покойния монах като свидетелство, че Цариградската Патриаршия няма оригиналите на текстовете от Всеправославните събори, трикратно осъдили и анатемосали новия календарен стил?

Благодаря Ви предварително за наложителната светлина по недоразумението с "лукавите" зилоти.

П.П.

Тъкмо що се сдобих с гръцки текст, който за съжаление не може да се пусне в ДИР, защото излиза на зарънтулки. Та откъде са тогава гръцките текстове, анатемосващи новостилието, които не се опровергават нито от Вселенската Патриаршия, нито от Еладската Църква?




Прокимен написа:

В отговор на:

или отсъствието на славословие към новите дипломанти по богословие в България и претендиращи да са богослови, т.е. съвестта на Църквата?!




Прокимен написа:

В отговор на:

Моето впечатление е, че сътрудниците на портала "Православие" са по-умерени от тенденциозността на "Дверите"., които явно налагат мнение.

Ако Вие сте от привържениците на "Дверите", моля да ни доуточните за каква точно фалшификация на руски ръкопис в Пантелеймоновския манастир става реч? За мен тази пък статия на "Дверите" си е чисто и просто недобросъвестно подвеждане на читателите.




Здравейте, Прокимен, не мисля, че Четиридесетницата е най-подходящото време за писане по форумите, нито за разпалването на страсти, с което неминуемо е свързано това участие. Вие мисля, по-добре от мен трябва да знаете това. Ако не съм ви отговорил, то не е било поради нежелание или невъзможност да го направя, а поради тези ми съображения. Ще бъда максимално кратък. Няма да се включа в дискусията след този ми постинг. Линковете, които давам и кратките ми бележки отговарят на всички въпроси, които могат да възникнат.

Тук е целият списък на фалшификациите на зилотстващите старостилци и подправянето на документи. Текстът е на катаревус, така че ще трябва да потърсите преводач, ако желаете да научите всичко. "Новите дипломанти и претендиращите да са богослови" си имат достатъчно други задължения



Текстът на старец Теоклит е тук.



И за да не ви оставям в недоумение, ще насоча вниманието ви към една малка подробност. Вземете решенията на който и да е Вселенски събор, на поместен събор и т.н. Някъде, някой да прави и намек за "противене до КРЪВ"? Някъде, някой да слага след решението си повече от веднъж: " да бъде отлъчен"?
Това е част от отговора на вашия въпрос. Другата част е добавката към всички решения, които първоначално са били: "idiazin kai meta twn Iudewn epitelin to Pasha" ФАЛШИФИКАЦИЯТА: "idiazin kai meta twn Latinwn kai Iudewn epitelin to Pasha". Мисля, че това не се нуждае от превод.
Въпросният сигилий, който първоначално зилотите се опитали да представят като канон на І Вселенски събор (тъй като както знаете, самите решения на събора не са достигнали до нас в оригинал), след разобличението направено от архиепископ Хризостом Пападопулос, същите се опитват да пробутат като решение на събора от 1583 г., а по-късно като решение на събора 1593г.

Човекът, който основно се занимава с фалшификациите е о. Яков Новоскитски. А самият прибавен към решенията на събора текст, където вярващите се призовават да бранят до кръв пасхалията и минология, е едно послание на патриарх Кирил Лукарис към гръцките студенти в латинското училище "Св. Атанасий" в Рим. Това писмо зилотите се опитват да пробутат като решение на "патриарсите и събора" в защита на налудничавата си политика.

Може би не сте наясно, но защо мислите, че в "руския манастир се пазят руски ръкописи"? Атонските манастири пазят в огромната си част документите от византийския период на Църквата и това са оригиналите. Те са разпръснати, не всички са описани, преписи от един или друг оригинал се пазят на различни места, а не "във Вселенската патриаршия". Въпросният фалшифициран сигилий е на гръцки, а не на руски.

Не всеки, който ми казва Господи, Господи, ще влезе в ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО.

Редактирано от ARMAGEDON на 23.03.06 08:46.



Тема Re: Не сте правнови [re: ARMAGEDON]  
Автор ARMAGEDON (ставлитис)
Публикувано23.03.06 11:00



Здравейте,
отворих нова тема, защото счетох че въпросът ви е от изключителна важност и не исках отговора ми да се затрие в поредицата отговори. Това е единственото ми съобръжение за нова тема. Не зная откъде ви хрумна това за храчките? Има хиляди доста по-деликатни начини да се каже нещо. Храчките са липса на аргументация. Не виждам, кое в моя постинг ви доведе до такава асоциация. Искахте отговор, дадох ви го. Ваша работа (и право) е, какво ще правите от тук нататък с него.
Казвам се Венцислав Каравълчев и тук от много време пиша с един ник - Армагедон. Преди пишех като зъбатко. Нямам време да препрочитам месец назад писаното тук, за да разбера логиката ви за никовете, но не сте никак прав. Аз пиша тук само като Армагедон. мисля това е достатъчно.

До нас няма достигнали откъси от оригиналните решенията на І вселенски събор. Достигналото до нас е от писмата на импер. Константин велики и от Антиохийския събор, но това е друга тема. Ето защо зилотите спекулират с тях.

Двери публикува решенията на Еладската църква в чист вид, счетохме, че те не се нуждаят от коментар. Там ясно е написано, че многодетен свещеник вдовец, може да бъде допуснат до второбрачие по- ИЗРИЧНОТО решение, усмотрение, допущение на митрополита си. Кое е нововъведението тук? Ще ви препоръчам да четете Двери, за новините в чист вид, а не спекулативните интерпретации на определени заинтересовани от това автори.

Леки и спасителни пости.

Не всеки, който ми казва Господи, Господи, ще влезе в ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО.


Тема Re: Не сте правнови [re: ARMAGEDON]  
Автор Prokimen (ЧЕПАТ)
Публикувано23.03.06 11:47



Благодаря Ви за уточнението. Аз също мисля, че въпросът е от изключителна важност и се съгласявам с Вас за новата тема.



Тема иерей Андрей Сиднев пише:нови [re: ARMAGEDON]  
Автор Prokimen (ЧЕПАТ)
Публикувано23.03.06 12:22





ВСЕПРАВОСЛАВНЫЕ СОБОРЫ ПРОТИВ КАЛЕНДАРНОГО НОВШЕСТВА

Всеправославные Соборы осудили введение нового папского календаря и оградили анафемами православную паству от его введения и употребления.
Основываясь на Священном Предании и Священных Канонах, Православная Церковь решительно осудила новшество, поскольку последнее:

1. Разрушало и попирало всю 1600-летнюю (а ныне 2000-летнюю) церковную богослужебную традицию.

2. Попирало решения 1-го Вселенского Собора о единовременном праздновании Пасхи.

3. В реформе календаря не было никакой церковной необходимости или нужды.

4. Наконец, новшество никак не решало вопрос точности календаря.

Православная Церковь констатировала, что

1. Папизм стремиться всеми путями, в том числе насильственно, ввести календарное новшество в Православную Церковь.

2. По причине Папского новшества возникло чувственное и внешнее различие между Папизмом и Православной Церковью, и таким образом папство через изменение порядка празднования и поклонения в жизни людей удалилось еще более от Православной Церкви.

3. Особенно опасным стало положение православных в местах охваченных Унией, которая с 16 века начала борьбу с Православием, ибо календарное новшество дало дополнительный импульс агрессивному прозелитизму униатства и католицизма против православных.

4. Этим новшеством утверждались очевидные злославия Запада, что было осознано Православной Церковью как углубление папского раскола.
Потому Православная Церковь и прибегла к спасительным оградительным мерам, дабы сохранить полноту и чистоту Православной Веры.

ПЕРВЫЙ ВСЕПРАВОСЛАВНЫЙ СОБОР ПРОТИВ КАЛЕНДАРНОГО НОВШЕСТВА 1583 ГОДА

Сигилион Патриарший и Синодальный

Иеремия, милостью Божией Архиепископ Константинопольский — Нового Рима и Вселенский Патриарх.

Так как опять церковь старого Рима, как бы радуясь тщеславию своих астрономов, неосмотрительно изменила прекрасные постановления о Священной Пасхе, совершаемой христианами, которые постановлены и определены 318—ю Святыми Отцами Святого и Вселенского Собора 1-го Никейского, уважаемые христианами всей земли и празднуемые как определено, — сего ради становится причиною соблазнов. Ибо пред нашею Мерностью предстали мужи-армяне, спрашивая относительно практики празднования, потому что и они вынуждаются принять сии новшества.
Сего ради мы должны были сказать, что о сем постановлено Святыми Отцами. Наша Мерность, обдумав вместе с Блаженнейшим Патриархом Александрийским и Блаженнейшим Патриархом Иерусалимским и прочими Членами Синода "в Дусе Святе" определяет, разъясняя решение о сем Святых Отцев.
Обозначено 1583 года от воплощения Слова, Ноябрь 20, Индиктиона 12.
Константинопольский Иеремия, Александрийский Сильвестр, Иерусалимский Софроний и прочие Архиереи Собора.

Решение сего Св Собора с епитимиею. глава Z.

Кто не следует обычаям Церкви и тому, как приказали Семь Святых Вселенских Соборов о Святой Пасхе и месяцеслове и добре законоположили нам следовать, а желает следовать Григорианской Пасхалии и Месяцеслову, тот, как и безбожные астрономы противодействует всем определениям Святых Соборов и хочет им изменить или ослабить, да будет анафема, отлучен от Церкви Христовой и собрания верных. Вы же православные и благочестивые христиане пребывайте в том, чему научились, в чем родились и воспитались, и когда вызовет необходимость и самую кровь вашу пролейте, чтобы сохранить отеческую веру и исповедание; хранитесь и будьте внимательны от сих, дабы и Господь наш Иисус Христос помог вам и молитва нашей Мерности да будет со всеми вами. Аминь.


====================

Прочее, имате ли някакви забележки по превода на гръцкия текст на СИГИЛИОНА, който не мога да дам тук, защото се появява на неразбираеми заврънтулки?

Редактирано от Prokimen на 23.03.06 12:32.



Тема Re: иерей Андрей Сиднев пише:нови [re: Prokimen]  
Автор Prokimen (ЧЕПАТ)
Публикувано23.03.06 12:28



ВСЕПРАВОСЛАВНЫЕ СОБОРЫ 16-ГО ВЕКА ПРОТИВ КАЛЕНДАРНОГО НОВШЕСТВА
ВТОРОЙ ВСЕПРАВОСЛАВНЫЙ СОБОР ПРОТИВ КАЛЕНДАРНОГО НОВШЕСТВА 1587 ГОДА

Новый папский календарь был осужден и вторым Собором в Константинополе в 1587 году, присутствовашими на нем Святейшими Патриархами Константинопольским Иеремией 2-м и Александрийским Мелетием и Иерусалимским Софронием.

ТРЕТИЙ ВСЕПРАВОСЛАВНЫЙ СОБОР ПРОТИВ КАЛЕНДАРНОГО НОВШЕСТВА 1593 ГОДА

В 1593 году состоялся еще один Всеправославный Собор, осудивший папское календарное новшество. Как видим, в промежутке 10 лет Православная Церковь принуждена была трижды собираться по одному и тому же вопросу. Вызвано это было агрессивной прозелитической деятельностью Рима по насаждению нового календаря – насилием, подкупом и ложью, любыми средствами Рим стремился добиться своего.
На Соборе присутствовали Патриархи: Константинопольский Иеремия 2-й, Александрийский Мелетий Пигас, который представлял и Антиохийского Патриарха Иоакима 7-го, Иерусалимский Софроний и другие Архиереи.
Всеправославный Собор провозгласил верность Православной Церкви решениям Вселенских Соборов вопреки новшествам Рима. На этом же Соборе была утверждена автокефалия Российской Патриархии.
Главное же была подтверждена верность постановлениям о Пасхе Первого Вселенского Собора, воспретившего праздновать Пасху вместе с иудеями согласно 1-му Канону Антиохийского Собора и осужден Папский календарь как новшество противное Канонам и установлениям Церкви.
Таким образом, эти Решения Православной Церкви закрыли пути для введения папского календаря в Православной Церкви.
Важно подчеркнуть, что данные Соборы были не поместными, а Всеправославными и решения их касались всех Поместных Православных Церквей. Важно это потому, что, например, находятся неции люди, которые стремятся всячески принизить значение этих Соборов. Говорят, например, что мол это де греки осудили папский календарь - вот пусть они свои решения и выполняют, а славянских Церквей это не касается. Во-первых, до Собора 1593 года русская Церковь не имела автокефалии и была частью Константинопольского Патриархата, следовательно, все решения священноначалия Константинополя были обязательны и для нее. Во-вторых, только Собор 1593 года даровал автокефалию Русской Церкви, но этот именно факт и говорит о том, что компетенция его была выше просто Поместного Собора.
Кроме того, проблема состоит еще и в том, что до сих пор не опубликованы подлинные документы полных Деяний этих Всеправославных Соборов. Новостильная Церковь Греции дошла до того, что отрицает вообще подлинность Соборных Решений против папского календаря, заявляя, что они были сфальсифицированы старостильниками. Мне рассказывали, что в одном Афонском монастыре в каталоге библиотеки имеется указание, что там есть Деяния Собора 1583 года. Но если спросишь их – тебе ответят, что их нет.
Потому церковные авторы, пишущие об Соборах 16-го века против папского календаря, принуждены ссылаться на различные книги историков 18-го 19-го веков, которые упоминали о этих соборных решениях.




Тема Re: иерей Андрей Сиднев пише:нови [re: Prokimen]  
Автор ARMAGEDON (ставлитис)
Публикувано25.03.06 12:24



В отговор на:

Прочее, имате ли някакви забележки по превода на гръцкия текст на СИГИЛИОНА, който не мога да дам тук, защото се появява на неразбираеми заврънтулки?




Здравейте, Прокимен,
за съжаление, гръцки текст тук е невъзможно да се пусне, което си е един малък минус на дира.

Аз нямам забележки по превода, но явно или не разбирам точно смисъла на въпроса ви, или вие не сте разбрали правилно моя отговор. Текста на А. Сиднев се състои от няколко части. В интерес на истината трябва да отбележим, че о. Сиднев през 2004 (ако не се лъжа) става епископ на един от гръцките старостилни разколи на ИПХ. С това не искам да оспоря обективността му, но е хубаво да се има предвид.

Първо, негови лични размишления върху причините за Всеправославните събори и техните решения - тях не би трябвало да отбелязвате също с червено, защото се получава объркване.

Второ, текст от събора през 1583г, както и въпросният сигилион, който се явява част от писмото на патр. Кирил Лукарис и за което вече писах по-горе. Това писмо, о. Яков Новоскитски се опитва да пробута, както вече споменах един път, като канон на І Вселенски събор и впоследствие като решение на съборите от 16 век. Искам само да насоча вниманието ви върху: текста, който приемаме, че е недвусмислено решение на събора от 1583г и въпросния сигилион, с който толкова много се спекулира и често се цитира като необорим аргумент от най-високи трибуни.

Без да искам да повлиявам на хода на мислите ви, просто погледнете внимателно, за какво се говори в първия документ и сравнете с въпросния сигилион. Аз затова и в предишните ни дискусии тук се опитах да накарам опонентите ми да се запознаят конкретно с решението на І Вселенски събор за празнуването и изчислението на Пасха и да престане спекулирането с календара. Но всеки разсъждава за себе си. Надявам се правилно сте ме разбрали и простете ако неволно нещо в предишните ми писания ви е обидило.
Честит празник, ако празнувате днес Благовещение. Лек и спасителен пост.

Не всеки, който ми казва Господи, Господи, ще влезе в ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО.

Тема Въпрос към Prokimen i ARMAGEDON:нови [re: ARMAGEDON]  
Автор DAD (новак)
Публикувано26.03.06 17:01



Това, което по-долу съм препечатил е част от доклада на архиепископ Серафим Соболев произнесен през 1948г. по време на Московското Всеправославно съвещание. Та въпросът ми е , вие успорвате ли достоверноста на всичко това?

"Веднага щом папа Григорий XIII въвел новия стил, още през същата 1582 г., Вселенският патриарх йеремия II заедно със своя Синод, осъдил новото римско времеизчисление, като противно на преданието на Православната Църква. През следващата, 1583 г. патриарх йеремия, с участието на Александрийския патриарх Силвестър и на йерусалимския патриарх Софроний ВИ, свикал църковен събор, който осъдил въвеждането на григорианския календар от Римската църква като нещо противно на каноните на цялата Вселенска Църква и нарушаващо постановлението на Първия Вселенски събор относно изчисляването деня на светата Пасха. Този събор, в своето постановление — Сигилион от 20 ноември 1583 г., призовава православните твърдо и неизменно, дори до проливане на кръвта си, да се придържат към православния месецослов и юлианската Пасхалия и налага на всички нарушители на това постановление анатема — отлъчване от Православната Църква. За това свое решение Константинополският събор съобщил на всички Източни църкви, на Московския митрополит Дионисий, на Църквата на Йонийските острови, на прочутия поборник на Православието в Западна Русия — княз Константин Острожки, на венецианския дож Н. Дапонте и на папа Григорий XIII, виновникът за църковния смут.

Напълно отрицателно към въвеждането на новия стил са се отнасяли и през следващите столетия Вселенските патриарси заедно с цялата съборна Църква. Например Константинополският патриарх Калиник XI, ведно с Антиохийския патриарх Атанасий (1686-1728), свидетелствува, че празнуването на Пасхата заедно с римокатолиците, отричането от установените правила на Православната Църква относно постите и приемането на устава на Римската църква представлява измяна на Православието и отстъпление от светоотеческите завети, гибелно за чедата на Православната Църква; затова всеки християнин е длъжен да празнува Пасхата и свързаните с нея празнични дни и църковни времена съгласно с практиката на Православния Изток, а не на инославния Запад, чужд нам по вяра.

Вселенският патриарх Кирил V в своето Окръжно послание от 1756 г. налага на всички християни, приели новия стил, страшни проклятия във временния и във вечния живот.

За да бъдат предпазени православните от приемането на новия стил, като от най-тежък грях, Вселенският патриарх Антим VI и другите Източни патриарси — Александрийският йеротей, Антиохийският Методий и йерусалимският Кирил, заедно с техните синоди, през 1848 г. в Окръжно послание от името на едната съборна и апостолска Църква, са заявили такова изповядване на вярата: «При нас ни патриарси, ни събори никога не са могли да въведат нещо ново, защото пазител на благочестието у нас е самото Тяло на Църквата, т. е. народът, който винаги желае да запази своята вяра неизменна и съгласна с вярата на своите отци... Нека държим изповеданието, както сме го приели от тези мъже — светите отци, нека да отхвърляме всяко нововъведение като дяволско внушение, и ако някой дръзне с дело, или с дума, или с мисъл да направи такова нововъведение, такъв вече се е отрекъл от вярата Христова и доброволно се е подхвърлил на вечно проклятие заради хула против Духа Светаго, Който (според него) е говорил сякаш несъвършено в Свещеното Писание и на Вселенските събори. И така, всички, внасящи в Църквата нововъведения — били те еретици, или разколници, облекли се доброволно в проклятие като в риза (Пс. 108: 9), били те папи, били те патриарси, били те миряни, или дори ангел от небето — анатема да бъде!»

През 1902-1904 г. по инициатива на видния Константинополски патриарх Йоаким III, автокефалните църкви: Константинополска, йерусалимска, Еладска, Руска, Сръбска, Румънска и Черногорска, в лицето на свои представители, са се изказали против календарната реформа на папа Григорий XIII.

В същия смисъл се е изказал и Всерусийският Църковен събор през 1917-1918 г., като е издал постановление строго да се придържаме към стария стил при църковното времеизчисление. В това свое постановление Московският събор, наред с другите основания, е взел под внимание и мнението на професора от Московската Духовна академия о. Дмитрий Александрович Лебедев, който, подкрепвайки становището си с научно-астрономически и църковно-канонически данни, е засвидетелствувал пагубността на всякакво сближаване с григорианския стил и е дал безусловно предимство на стария, юлианския календар."


Редактирано от DAD на 26.03.06 17:06.



Тема Re: иерей Андрей Сиднев пише:нови [re: ARMAGEDON]  
Автор Prokimen (ЧЕПАТ)
Публикувано26.03.06 22:54



Благодаря Ви за линковете и специално отворената тема, която действително заслужава това.

Редактирано от Prokimen на 26.03.06 23:32.



Тема Re: Въпрос към Prokimen i ARMAGEDON:нови [re: DAD]  
Автор ARMAGEDON (ставлитис)
Публикувано27.03.06 13:09



В отговор на:

Това, което по-долу съм препечатил е част от доклада на архиепископ Серафим Соболев произнесен през 1948г. по време на Московското Всеправославно съвещание. Та въпросът ми е , вие успорвате ли достоверноста на всичко това?




Здравейте DAD,
мисля, че малко некоректно поставяте въпроса си.

Докладът на владика Серафим ми е известен, както и фактът, че само един човек гласува против съображенията изказани в него. Благодарение на владика Серафим (а и не само), Руската църква предотвратява вероятно още едно деление, което сигурно би имало много по-големи мащаби и катастрофални последици от деленията, предизвикани примерно от Никоновата реформа или декларацията на митр.Сергий.

Но вие, с вашия въпрос, струва ми се противопоставяте достоверността на светостта? Аз лично вярвам на 100% в безусловната святост на владика Серафим и нееднократно съм изпитвал върху себе си неговото благодатно застъпничесво. В същото време, никога не забравям, че дори и св. Йоан Кръстител е носител на човешки проценти от своето време. В православието светостта не е тъждествена на безгрешност и непогрешимост.

Владика Серафим в своя доклад сам виждате, също ползва въпросния сигилион. Трябва ли според вас да мислим, че поради светостта си владика Серафим е длъжен да знае фалшификат ли е сигилионът или не? Или, че щом владика Серафим го е използвал, той се е превърнал в достоверен?

И до ден днешен въпросните текстове се използват като аргумент и исторически документ. При това използването им се прави по такъв начин, че не оставя място за никакво съмнение в автентичността на текста и още повече затвърждава объркаността и лъжата. Препрочетете пуснатия документ от Прокимен, там има един много важен момент, който за съжаление повечето пишещи по въпроса или не знаят, или необяснимо защо подминават:

В отговор на:

Кроме того, проблема состоит еще и в том, что до сих пор не опубликованы подлинные документы полных Деяний этих Всеправославных Соборов. Новостильная Церковь Греции дошла до того, что отрицает вообще подлинность Соборных Решений против папского календаря, заявляя, что они были сфальсифицированы старостильниками. Мне рассказывали, что в одном Афонском монастыре в каталоге библиотеки имеется указание, что там есть Деяния Собора 1583 года. Но если спросишь их – тебе ответят, что их нет.
Потому церковные авторы, пишущие об Соборах 16-го века против папского календаря, принуждены ссылаться на различные книги историков 18-го 19-го веков, которые упоминали о этих соборных решениях.




Нека и аз ви задам няколко въпроса:
Защо примерно нито владика Серафим, нито някой друг на събора след тези констатации не изисква прекъсване на общението на РПЦ с Вселенската патриаршия и Еладската църква?
Вие оспорвате ли светостта на новопросиялите новостилни светци в новостилните църкви?

Не всеки, който ми казва Господи, Господи, ще влезе в ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО.

Тема Re: Въпрос към Prokimen i ARMAGEDON:нови [re: ARMAGEDON]  
Автор Prokimen (ЧЕПАТ)
Публикувано28.03.06 01:10



Още веднъж Ви благодаря за жертваното време по горния постинг. Едва сега започва да ми просветва в тъмнината на въпроса.

Понеже се цитира името на почитаемия от всички ни Архиепископ Серафим и неговото отношение към стария стил, то за сведение трябва да кажа, че той за старостилните гърци, изключвайки митрополит Киприан и синода му, е еретик и дума не искат да чуят за неговата святост.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.